Ahmet Qeriqi

Sot me aktivitete tematike e përkujtimore shënohet 23-vjetori i rënies së Komandantit, Ilaz Kodra dhe i dëshmorëve e martirëve të tjerë

Aktivitete treditore në nderim dhe përkujtim të Komandantit Ilaz Kodra

Pas një beteje disa ditëshe, në Zonën Operative të Drenicës, më 30 prill të vitit 1999, në mbrojtje të popullatës,  në zonën e të zhvendosurve në fshatrat, Verboc  Shtuticë, Baks, Qirez e të tjera  të Skënderajt dhe fshatra të tjera ku ushtria serbe po masakronte mizorisht  shqiptarët që nuk kishin …

Më shumë...

Në Shtuticë më 30 prill nuk u vranë 275 shqiptarë, (sikur shkuan në disa Copy medie). Ky numër ka të bëjë me disa fshatra

Në disa medie e  Copy portale (si Klan Kosova Zëri e të tjera) është përhapur lami se vetëm në Shtuticë  të Skënderajt, më 30 prill të vitit 1999, forcat kriminale ushtarake e policore serbe kanë vrarë 275 shqiptarë të zhvendosur, numër  ky  që ka të bëjë me të gjithë martirë …

Më shumë...

Agresioni rus në Ukrainë pritet të përshpejtojë arritjen e marrëveshjes finale mes Kosovës dhe Serbisë

Dialogu Kosovë-Serbi, gjatë vitit të kaluar nuk solli kurrfarë rezultatesh konkrete

Agresioni rus në Ukrainë, që ka filluar tash e mbi dy muaj, pritet të përshpejtojë arritjen e marrëveshjes finale mes Kosovës dhe Serbisë, thonë njohësit e çështjeve politike në vend. Sipas tyre, bota perëndimore e ka kthyer vëmendjen nga Ballkani Perëndimor për shkak të rrezikut që i kanoset nga Rusia, …

Më shumë...

Pushtimi rus i Ukrainës pritet të ketë një ndikim negativ në ekonomitë e Ballkanit Perëndimor

Ukraina dhe Rusia janë pranë arritjes së një marrëveshje për çështjet kritike

Raporti i tremujorit të parë i Komisionit Europian për vendet kandidate ka paralajmëruar se shtetet e Ballkanit do të vuajnë pasojat që kanë shkaktuar në ekonominë globale sulmet e  Rusisë ndaj Ukrainës. “Pushtimi rus i Ukrainës në shkurt pritet të ketë një ndikim negativ në ekonomitë e Ballkanit Perëndimor përmes …

Më shumë...

Sergej Lavrov: Rusia e di itinerarin e lëvizjes së armëve të perëndimit, ato do të goditën sapo të mbërrijnë në Ukrainë

Ministri rus S. Lavrov

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergej Lavrov është shprehur se Rusia e di orarin e lëvizjes së armëve të perëndimit dhe, sipas tij, ato do të jenë objektiv sapo të mbërrijnë në Ukrainë. Sipas ministrit të Jashtëm rus, Sergej Lavrov Rusia nuk e sheh veten në luftë me NATO-n. Më …

Më shumë...

Turqia do të fuqizojë flotën ajrore duke kërkuar nga Amerika që ta furnizojë me 40 avionë luftarakë F-16 Block

Turqia do të fuqizojë flotën ajrore duke kërkuar nga Amerika që ta furnizojë me 40 avionë luftarakë F-16 Block

Turqia do të fuqizojë flotën ajrore dhe për këtë i është drejtuar Amerikës, ku ka kërkuar që ta furnizojë me 40 avionë luftarakë F-16 Block 70, si dhe 80 komplete për avionët turq F-16. Sipas mediave turke, nëse kjo kërkesë e Turqisë do të refuzohet nga ana e amerikanëve, ata …

Më shumë...

Mehmet Brahim Tafaleci (26.5.1959 – 30.4.1999)

Mehmet Brahim Tafaleci (26.5.1959 – 30.4.1999)

Mehmet  Tafaleci u  lind më 26 maj të vitit 1959 në Fshatin Verboc (Fortesë) në komunën e Drenasit. Ishte  fëmija  i parë i babë Brahimit  dhe nënë Hatës dhe jetonte në një familje prej 23 anëtarësh. Ai kishte  katër vëllezër dhe katër  motra kishte edhe bijën e axhës Nailën pa …

Më shumë...

Nasuf Çerkin Gashani (30.10.1951- 30.4.1999)

Nasuf Çerkin Gashani (30.10.1951- 30.4.1999)

Fshati Qëndresë (ish-Terstenik) i Drenasit ka një histori të lavdishme të rezistencës kundër pushtuesve të ndryshëm. Përveç pjesëmarrjes masive në kryengritjet shqiptare për çlirim nga robëria turke, trimat e këtij fshati kanë luftuar edhe përkrah Azem Galicës, përkrah komandantit të Drenicës, Shaban Palluzha, në vitin 1945 dhe në luftën e …

Më shumë...

Muhamet Brahim Tafaleci (9.8.1969 – 30.4.1999)

Muhamet Brahim Tafaleci (9.8.1969 – 30.4.1999)

Muhameti lindi më 9.8.1969 në fshatin Verboc dhe është dëshmori i dytë i kësaj familje. Ai jetonte në një familje të madhe me 23 anëtarë. Ishte djali i dytë i Brahimit dhe Hatës. Ishte i martuar me Nailen nga fshati Abri e Ulët. Shkollën fillore e kreu në “Zenel Hajdini” …

Më shumë...

Kuvendi Komunal i Skenderajt miraton propozimin e kryetarit Nura për ndërtimin e fabrikës 4 milionësh!

Kuvendi Komunal i Skenderajt miraton propozimin e kryetarit Nura për ndërtimin e fabrikës 4 milionësh!

Kuvendi Komunal i Skenderajt miraton propozimin e kryetarit Nura për ndërtimin e fabrikës 4 milionësh! Sot është mbajtur seanca e rregullt e Kuvendit Komunal të Skenderajt e udhëhequr nga kryesuesja e Kuvendit Adelina Spahiu, në të cilën kanë marrur pjesë kryetari i komunës Fadil Nura, asamblistë, drejtorë komunal, përfaqësues nga …

Më shumë...

Dy vëllezër martirë të lirisë: Adem Avdyl Gashi dhe Xhafer Avdyl Gashi

Dy vëllezër martirë të lirisë: Adem Avdyl Gashi dhe Xhafer Avdyl Gashi

Adem Avdyl Gashi ( 12. 2. 1946 – 30. 4. 1999) Adem Avdyl Gashi u lind në fshatin Vërboc të komunës së Drenasit, ish-Gllogovc, më 12 shkurt të vitit 1946. Babai, Avdyli kishte qenë luftëtar i lirisë në radhët e Komandantit të luftës çlirimtare të Drenicës, Shaban Palluzha, në janar, …

Më shumë...

Kryetari Kastrati nënshkroi marrëveshje me “Hidroregjionin Jugor” për shërbime të ujësjellësit dhe ujërave të ndotur

Kryetari Kastrati nënshkroi marrëveshje me “Hidroregjionin Jugor” për shërbime të ujësjellësit dhe ujërave të ndotur

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati sot ka pritur në takim kryeshefin ekzekutiv të KRU” Hidroregjionit Jugor”, Zenel Zenelaj, me qëllim të nënshkrimit të marrëveshjes në mes të Komunës së Malishevës dhe KRU “Hidroregjioni Jugor”, për shërbime të ujësjellësit dhe ujërave të ndotura. Në këtë takim, ku i pranishëm …

Më shumë...

Sot, Instituti GAP organizoi konferencë për media ku prezantoi raportin “Kush ndikohet nga rritja e pagës minimale në Kosovë?”

Sot, Instituti GAP organizoi konferencë për media ku prezantoi raportin “Kush ndikohet nga rritja e pagës minimale në Kosovë?”

Përcaktimi i nivelit të ri të pagës minimale në Kosovë në vitin 2022, e cila nuk është ndryshuar që nga viti 2011, është ndërlidhur me një periudhë të ngritjes së ndjeshme të çmimeve të produkteve bazë. Qeveria e Kosovës, me një projektligj të ri, po synon ta shkëpusë pagën minimale …

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, sot ka pritur në takim drejtoreshën e Misionit të Mijëvjeçarit, zonjën Sarah Olmstead

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, sot ka pritur në takim drejtoreshën e Misionit të Mijëvjeçarit, zonjën Sarah Olmstead

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, sot ka pritur në takim drejtoreshën e Misionit të Mijëvjeçarit në Ambasadën Amerikane në Prishtinë, Sarah Olmsted. Haradinaj ka thënë me këtë rast se  se programi Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit është dëshmi e vazhdimësisë së këtij partneriteti afatgjatë mes dyja …

Më shumë...

Mocioni për dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë u miratua nga Asambleja Federale Gjermane

Mocioni për dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë u miratua nga Asambleja Federale Gjermane

Partitë e Bashkimit të Krishterë mbështetën gjithashtu mocionin e Partisë Social Demokrate, të Gjelbërve dhe Partisë Demokratike të Lirë, të cilat formojnë qeverinë. Partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë dhe Partia e Majtë, votuan kundër mocionit. Mocioni,  “Mbrojtja e paqes dhe lirisë në Evropë” u miratua me 586 …

Më shumë...

Ndihmës-Sekretarja e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried, gjatë qëndrimit në Tiranë, zhvilloi disa takime

Karen Donfried

Axhenda e  zyrtares së lartë e Departamentit Amerikan të Shtetit ka nisur me takimin me kryeministrin Edi Rama, që përfundoi pak çaste më parë. Pas takimit me Ramën, e shoqëruar nga ambasadorja Yuri Kim, Donfried i është drejtuar Kryesisë së Kuvendit, ku mbajtur takimin me dy zyrtarët demokratë. Një ditë …

Më shumë...