Ahmet Qeriqi

Volodimir Zelenskij: Humbjet e Rusisë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës janë një “makth” për Kremlinin

Volodymyr

Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenskij, në një fjalim të tij është cituar të ketë deklaruar se ushtria ruse gjatë dy muajve të invadimit  në Ukrainë ka  humbur rreth 23 mijë ushtarë, ndërsa më shumë se 1. 000 tanke ruse dhe rreth 2. 500 automjete ushtarake janë  shkatërruar. Ndërkohë sipas konfirmimit …

Më shumë...

Pas muajit të Ramazanit, sot myslimanët shqiptarë por edhe ata të mbarë botës festojnë, Fitër Bajramin

Pas muajit të Ramazanit, sot myslimanët shqiptarë por edhe ata të mbarë botës festojnë, Fitër Bajramin

Pas muajit të Ramazanit, sot myslimanët shqiptarë por edhe ata të gjithë  botës festojnë Fitër Bajramin,  apo Bajramin e Madh, që shënon mbarimin e  agjërimit gjatë muajit të Ramazanit. Manifestimi qendror është mbajtur në Xhaminë e Madhe të Prishtinës. Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, në mesazhin e e tij të …

Më shumë...

Shfaqet publikisht ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, i dyshuar për një skandal të madh financiar

Shfaqet publikisht ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, i dyshuar për një skandal të madh financiar

Ambasadori i Kosovës në Zagreb, Martin Berishaj, është shfaqur publikisht për herë të parë pas dyshimeve të përfshirjes së tij në një skandal të madh financiar. Berishaj raportohet se ka transferuar rreth 600 mijë euro nga xhirollogaria e tij bankare në Mal të Zi për tek politikani slloven, Robert Golob, …

Më shumë...

Myslym Peza (1897-1984), komandant i çetës së parë Antifashiste në Ballkan

Myslym Peza

Myslym Peza lindi më 1 maj të vitit 1897, në Pezë, në një familje me tradita atdhetarie. Ka marrë pjesë në Lëvizjen Demokratike të viteve 20 të shekullit të kaluar. Në vitin 1939 krijoi çetën atdhetare të Pezës, e cila më pas u bë çetë partizane. Ishte çeta e parë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Imagjinata kreative, krijuese e Gjergj Fishtës arrin nivelin e kapaciteteve mendore të shkrimtarëve më të mëdhenj të botës III

Ahmet Qeriqi: Imagjinata kreative, krijuese e Gjergj Fishtës arrin nivelin e kapaciteteve mendore të shkrimtarëve më të mëdhenj të botës III

Lahuta… e Fishtës ka një subjekt analog  letrar me Iliadën e Homerit. Subjekti i Iliadës është lufta e grekëve kundër Trojës, pavarësisht se ajo përkufizohet në një kohë e hapësirë të caktuar. Në luftë kundër Trojës ishin fiset greke, të luftonin për ta pushtuar Trojën,  në krye  me Manellain, Agamemnonin, …

Më shumë...

Isak Guta: Në përkujtim: TË “JUBILEVE” ME 1 MAJ NË HAMBURG”

Isak Guta

Edhe një Letër Shqiptare për mërgimtarët. 1 Maj 2022 Si dihet në Aktivitetin letrar, i organizuar nga Shoqata e Shkrimtarëve në Gjermani, më 16 prill 2022 në Hamburg, përmes letrës 2 faqe dhe fjalës së lirë, me është mundësuar ti njohtoj pjesëmarrësit me librin “Manifesti i Mërgatës”. Mes tjerave kam …

Më shumë...

Radio Kosova e Lirë, Kalendari kombëtar – muaji Maj

Komiteti "Mbrojtja kombëtare e Kosovës"

Më 1 maj të vitit 1918 u themelua komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”, organizatë politike atdhetare, e cila mori përsipër organizimin e çetave kryengritëse në Kosovë dhe trojet shqiptare në mbetura nën okupimin serb malazez e bullgar. Këto troje të Shqipërisë në Kongresin e Versajës së po atij viti iu …

Më shumë...

Heroina Antigona Fazliu, apo Bukuroshja e Lirisë! 1981-1999

Heroina Antigona Fazliu

Edhe pse në moshë të re, ajo sfidoi jetën dhe rininë e vet, për të çuar deri në fund amanetin e dëshmorëve, arritjen e lirisë dhe realizimin e Pavarësisë së nënës Kosovë. Emri i saj, sot e përgjithmonë reflekton dritë, ndërsa fytyra plot nur rrezaton si dielli kudo mëmën Dardani.Vepra …

Më shumë...

Isuf Bytyçi: Mirënjohje për punën dhe përkushtimin e mësuesit, Vaxhid Sejdiu, nga Radio-Kosova e Lirë

Isuf Bytyçi: Mirënjohje për punën dhe përkushtimin e mësuesit, Vaxhid Sejdiu, nga Radio-Kosova e Lirë

Mësuesi,  Vaxhid Sejdiu, i nderuar me mirënjohje nga Redaksia “Radio Kosova e Lirë” për punën dhe angazhimin, në shërbim të hapjes së pikave shkollore në Zvicër Të rrallë janë mësuesit, të cilët punojnë dhe veprojnë në shërbim të përhapjes së dritës dhe diturisë në gjuhën amtare, në shërbim të organizimit …

Më shumë...

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati, i shoqëruar nga nënkryetari Vesel Krasniqi dhe drejtori i urbanizmit, Avdi Morina, vizituan fshatin Pllaqicë,

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati, i shoqëruar nga nënkryetari Vesel Krasniqi dhe drejtori i urbanizmit, Avdi Morina, vizituan fshatin Pllaqicë,

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, i shoqëruar nga nënkryetari Vesel Krasniqi dhe drejtori i urbanizmit, Avdi Morina, sot e kanë vizituar fshatin Pllaqicë, përkatësisht kanë parë nga afër punimet që janë duke u kryer në ndërtimin e trotuarit në këtë fshat. Qëllim i vizitës ishte, njoftimi me punimet …

Më shumë...

Ylli Meçe: “MOTRA E TRETË” E RUSISË VË NË PROVË FUQITË IMPERIALISTE

Ylli Mece

Është i njohur prej kohësh trinomi i miqësisë antike midis Rusisë- Bjellorusisë dhe Ukrainës ndaj dhe që në gjuhën e diplomacisë së hershme, pikërisht kjo afërsi midis tyre është konsideruar si treshja e motrave. Kjo lidhje e cila manifestohet me afërsinë e gjuhës, në ngjashmërinë e përbashkët të disa dokeve …

Më shumë...

Albin Kurti, bëri homazhe te varri i heroit, Ilaz Kodra, por bashkëshorten e tij, Kimeten, ia ka pushuar nga puna

Albin Kurti, bëri homazhe te varri i heroit, Ilaz Kodra, por bashkëshorten e tij, Kimeten, ia ka pushuar nga puna

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu ka shkruar në 23-vjetorin e rënies së heroit Ilaz Kodra, si bashkëfamiljare e tij. Ajo ka thënë se kryeministri Kurti, ndonëse e përkujton dhe bënë homazhe para varrit të heroit Kodra, gruan e tij, Kimeten, e …

Më shumë...

Londra, Parisi dhe Berlini mund të goditeshin brenda 200 sekondave nga lëshimi i raketave bërthamore të Rusisë

Londra, Parisi dhe Berlini mund të goditeshin brenda 200 sekondave nga lëshimi i raketave bërthamore të Rusisë

Në vazhdën e propagandës së luftës, Televizioni Shtetëror rus ka simuluar një sulm të mundshëm me armë bërthamore nga Vladimir Putin në tre kryeqytete në Evropë, duke deklaruar se  në një rasat të tillë nuk do të kishte ‘asnjë të mbijetuar’. Kjo ka ardhur si përgjigje ndaj komenteve që ka …

Më shumë...

Vuçiq: Qëllimi i Kosovës është të dëbohen serbët nga veriu ose të detyrohen të pajtohen me pavarësinë

Vuçiq: Qëllimi i Kosovës është të dëbohen serbët nga veriu ose të detyrohen të pajtohen me pavarësinë

Kryetari i Serbisë, Aleksander Vuçiq pasi ndoqi stërvitjet ushtarake në Batajnicë u ankua se askush s’po e detyron Kosovën të zbatojë marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel.  “Jo me dëshirën tonë, jo me vullnetin tonë, por me dëshirën e atyre që as nuk mund të mendojnë se si do ta përmbushin …

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 21 raste të reja, janë shëruar 22 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  769 testime  sa janë bërë në nivel vendi, 21 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka …

Më shumë...

Betimi për Drejtësi: 16 pushtetarë të lartë nga kryekuvendari, ministra, deputetë, kryetarë komunash po përballen me drejtësinë

Drejtesia

Kryekuvendari, Glauk  Konjufca me disa deputetë, ministra  të Qeverisë Kurti, disa kryetarë komunash dhe zyrtarët të lartë të shtetit  po përballen me drejtësinë, për vepra të ndryshme penale, të cilat i kanë kryer në vitet e fundit, në rrethana që dihen. Kryerësit e veprave penale, “ligji” nuk i ka penguar …

Më shumë...