Ahmet Qeriqi

Jorgo Mandili: Cila është alternativa e kapitalizmit? A i ka ikur koha shoqërisë socialiste që pati një fund të trishtueshëm? II

Kapitalizmi

CILA ËSHTË ALTERNATIVA REALE NDAJ KAPITALIZMIT? Një marksist analitik nga më të njohurit e shekullit tonë ( ka ndërruar jetë në 2018) , Erik Olin Wrig, ka shkruar “Si të jesh një anti-kapitalist në shekullin 21”, një vazhdim i veprës së tij “Ndërtimi i utopive reale”. Në këto shkrime të …

Më shumë...

Dhoma e Tregtisë përshëndetë vendimin e dy Qeverive për hekurudhën, kërkohet të jetë me dy linja

Dhoma e Tregtisë përshëndetë vendimin e dy Qeverive për hekurudhën, kërkohet të jetë me dy linja

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Kosovë njofton se përshëndetë vendimin e marrë në takimin ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Shqipërisë, përmes së cilit janë koordinuar për ndërtimin e projektit tregtar në Porto-Romano, integrimi me hekurudhën Durrës-Prishtinë dhe Porti i Thatë në Kosovë. Dhoma e …

Më shumë...

Skandal në Maqedoninë e Veriut: policia mban mbyllur dervishët bektashinj

Skandal në Maqedoninë e Veriut: policia mban mbyllur dervishët bektashinj

Teqeja Bektashiane, Harabati Baba, ne Tetove, po uzurpohet nga persona te caktuar. Në ditën e fundit të agjërimit të Matemit, Bektashinjtë e Tetovës nuk patën mendjen vetëm te ritualet, por edhe te mbrojtja e pragut të tempullit të tyre fetar, Teqesë Harabati Baba. Sot më 8 gusht, eshte bere tentimi …

Më shumë...

Azgan Haklaj: “Martirë të Lirisë- Kundër Tiranisë”

Azgan Haklaj

“Beteja e Qerbelasë si Lufta e Termopileve” Matemi dhe dita e ashures janë rite tradicionale të bektashinjëve. Pas 10 ditëve të Matemit kushtuar 72 fajkonjëve të Luftës së Qerbelasë rënë për liri në dyluftimet më të tmerrshme të historisë së njerëzimit me falangat e Kalifit Jezidit në muajn gusht të …

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, është takuar dhe ka biseduar me kryetarin e Shqipërisë, Bajram Begaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, është takuar dhe ka biseduar me kryetarin e Shqipërisë, Bajram Begaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, është takuar me kryetarin  e Shqipërisë, Bajram Begaj, me të cilin ka biseduar rreth temave me interes të përbashkët për qytetarët e të dyja vendeve. Haradinaj ka shkruar me këtë rast se  me Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, zhvilluam një bisedë të hapur dhe vëllezërore …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se ekziston një rrezik i lartë për një konflikt të ri mes Kosovës dhe Serbisë

Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se ekziston një rrezik i lartë për një konflikt të ri mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për gazetën italiane “La Republicca”,   Kurti ka saktësuar se ky rrezik është rritur pas sulmit të Rusisë mbi Ukrainën, por ka shtuar se ky rrezik …

Më shumë...

Pas shkallëzimit në veri të Kosovës, mediet e Gjermanisë bashkëfajtore e llogarinin edhe BE-në

Pas shkallëzimit të fundit të situatës në Kosovë, mediet e Gjermanisë  bashkëfajtore  e llogarinin edhe BE-në sidomos për gjendjen në veri dhe ngecjen e dialogut Kosovë – Serbi. Gazeta Die Welt” mbi zhvillimet në Kosovë, theksohet se nën hijen e luftës në Ukrainë prej vitesh zien fort një konflikt tjetër …

Më shumë...

Sipas Entit të Statistikave të Kosovës Lindore në tri komunat shqiptare në Serbi papunësia arrin deri në 70%

Ragmi Mustafa: Qytetarët e Kosovës Lindore nuk do t'u kërkohet testimi për COVID-19 për të hyrë në Kosovë

Sipas Entit të Statistikave të Kosovës Lindore në tri komunat shqiptare në Serbi papunësia arrin deri në 70%, ndërsa përfaqësimi i shqiptarëve në nivelin regjional e atë qendrore është zero. Përfaqësuesit politikë të këtij rajoni këtë e konsiderojnë si diskriminim. Derisa pakica serbe në Kosovë po përjeton standardet e avancuara …

Më shumë...

Kryetari i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, do të vizitojë disa vende të Ballkanit gjatë muajit të ardhshëm

Turqia

Ministri  i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavushoglu,  ka bërë të ditur se  kryetari,  Rexhep Taip Erdogan,  do të vizitojë disa vende të Ballkanin gjatë muajit të ardhshëm. Vizita që presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan do të bëjë në vendet e Ballkanit muajin e ardhshëm konfirmon angazhimin tonë për paqen …

Më shumë...

Kanë vdekur dy të infektuar me virusin korona, janë paraqitur 331 raste të reja, janë shëruar 918 të infektuar

Shërohen 786 qytetarë, konfirmohen 84 raste pozitive me Covid-19 dhe 4 të infektuar e humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 125   testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 331 të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore …

Më shumë...

Edward P. Joseph: “Ballkani i Hapur” minon “Procesin e Berlinit” dhe i jep fuqi ekonomike e politike Serbisë

Edward Joseph

Në një intervistë për Dojçe Veçe, profesori dhe analisti amerikan,  Eduard Josef  ka deklaruar se  Anëtarët e Senatit të Shteteve të bashkuara të Ameriksë sapo kanë prezantuar legjislacionin për Ballkanin, që përfshin propozimin për “vlerësimin e nismave bashkëpunuese rajonale, siç janë nisma “Open Ballkan” dhe “Tregu i Përbashkët Rajonal i …

Më shumë...

Avdullah Hoti: Vetëvendosja nuk ka merita për nënshkrimin e Marrëveshjes me Sfidat së Mijëvjeçarit për energjinë

Avdullah Hoti

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se në marrëveshjen e nënshkruar ndërmjet Kosovës me Korporatën e Sfidës së Mijëvjeçarit për energjinë, qeveria Kurti ka më së paku merita. Hoti për Ekonomia Online ka thënë se qeveria Kurti e ka vonuar nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje për së paku dy vjet …

Më shumë...

Natasha Kandiq: Janë dokumentuar mbi dy mijë civilë të vrarë në zonat ku ka komanduar komandanti famëkeq, Bozhidar Deliq

Natasha Kandiq: Vuçiq duhet të kërkojë falje publikisht dhe t'u drejtohet familjarëve të viktimave

Njëri nga shtatë nënkryetarët e sapozgjedhur të Kuvendit të Serbisë është edhe Bozhidar Deliq, gjenerali në pension që ka udhëhequr një brigadë gjatë luftës në Kosovë e cila ka kryer krimet më të rënda kundër shqiptarëve. Përveç reagimeve nga Kosova, kundër këtij emërimi janë deklaruar edhe aktivistë të të drejtave …

Më shumë...

Volodimir Zelenskij: Janë të pamundshme bisedimet me Rusinë, nëse mbahen referendume në rajonet e okupuara të Ukrainës

Kryetari i Ukrainës, Zelenskij ia ka drejtuar kryetarit rus Vladimir Putin një propozim për t'u ulur në tryezën e bisedimeve

Kryetari i Ukrainës Volodimir Zelenskij ka thënë se bisedimet me Rusinë do të jenë të pamundura nëse mbahen referendume në rajonet e okupuara të Ukrainës. Forcat ruse dhe aleatët e tyre separatistë, tani kontrollojnë pjesë të mëdha të territorit të Donbasit në lindje të Ukrainës si dhe në jug të …

Më shumë...

DW: Intervistë me analistin amerikan, Edward P. Joseph: Open Ballkan minon Procesin e Berlinit

Edward Joseph

Eksperti Edward P. Joseph është shprehur, se nisma “Open Ballkan” minon “Procesin e Berlinit” dhe i jep më shumë fuqi ekonomike dhe politike Serbisë. Edward P. Joseph është njohës i mirë i Ballkanit, profesor në “John Hopkins School of Advanced International Studies” në SHBA. Ai ka punuar për 12 vite …

Më shumë...

Koloneli i Ushtrisë së Shqipërisë, Hysen Ymeri, stërvitësi ushtarak i Adem Jasharit, Zahir Pajazitit dhe i shumë luftëtarëve të UÇK-së

Koloneli i Ushtrisë së Shqipërisë, Hysen Ymeri, stërvitësi ushtarak i Adem Jasharit, Zahir Pajazitit dhe i shumë luftëtarëve të UÇK-së

Jeta dhe vepra e kolonel Hysen Ymerit e tij ka qenë jetë dhe vepër spartane, jo vetëm në kuptim mitologjik të fjalës. Ka qenë jeta e njeriut, i cili kurdoherë qëndroi vertikalisht, i pathyeshëm dhe i paepur  në rrugën e tij jetësore në shërbim të kombit e atdheut. Ai i …

Më shumë...