Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 52)

Ahmet Qeriqi

Xhonathan Rees, në Hagë: Zyra e Prokurorit nuk çau kokën që t’i merrte materialet, nuk tregoi asnjë interes për t’i marrë ato

Hysni Gucati

Në gjykimin kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt,  në Gjykatën  Speciale, sot ka filluar paraqitja e çështjes së mbrojtjes para trupit gjykues. Në adresimin e tij, avokati i Hysni Gucatit, Xhonathan Ris, ka thënë se Zyra e Prokurorit të Specializuar nuk ka treguar asnjë interes që dokumente të Gjykatës Speciale, ...

Më shumë...

Janë mësuar disa shkaqet dhe vendi ku nisi në fillim zjarri në autobusin që u përflak më 23 nëntor në Bullgari

Liderët nga vendet e rajonit dhe zyrtarë të lartë të BE-së , kanë shprehur solidaritetin e tyre me Maqedoninë e Veriut

Janë mësuar shkaqet dhe vendi ku nisi në fillim zjarri në autobusin që u përflak më 23 nëntor në Bullgari ku si pasojë vdiqën 45 shtetas të Maqedonisë së Veriut dhe u lënduan 7 të tjerë. Këtë e ka bërë të ditur prokurori,  Biser Mihaillov, i cili po punon në ...

Më shumë...

Angela Merkel për 16 vjet kancelare e Gjermanisë, ishte pranë Kosovës, thotë Ramush Haradinaj

Kryeministri Haradinaj po qëndron në Berlin në vizitë njëditore ku do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel

Angela Merkal i ka dhënë  fund mandatit të saj, në postin e Kancelares së  Gjermanisë. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë  me këtë rast se ka qenë i nderuar që ka pasur rastin të punojë me Merkelin. Ai ka thënë se Merkeli ka qenë gjithmonë pranë Kosovës, duke kontribuar ...

Më shumë...

David Young: Zyra e Prokurorit të Gjykatës Speciale po e konsideron Kosovën një shtet të ngjashëm me perëndimin e egër

Gjykata Speciale

Avokati i Rexhep Selimit, në Hagë, David Young, ka shpërthyer me akuza ndaj Prokurorisë së Specializuar të Hagës, e cila po e konsideron të paaftë Policinë e Kosovës për të mbikëqyrur kushtet e vëna për lirim nga paraburgimi të krerëve të UÇK-së. Young në parashtresat e tij ka thënë se ...

Më shumë...

Gjykata Speciale, në Hagë, pritet që sot ta hap çështjen e mbrojtjes në gjykimin kundër, Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt

Ka përfunduar seanca në Gjykatën Speciale kundër kryetarit OVL-UÇK-së, Hysni Gucati

Gjykata Speciale,  në Hagë pritet që sot ta  hap çështjen  e mbrojtjes,  në gjykimin kundër, Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt. Vendimi është marrë sot nga trupi gjykues, i cili ka bërë të ditur se nesër do të bëhet deklarata hapëse e mbrojtjes së Hysni Gucatit, ndërsa paraqitja e provave dhe ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Anglia e trajton situatën tonë si kërcënimin më të madh për stabilitetin e vendit, gjatë dy dekadave

Enver Hoxhaj

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka folur pas emërimit të z. Stjuart Peach, i dërguari Special nga Britania e Madhe për Ballkanin Perëndimor. Hoxhaj, ka thënë se është lajm i shkëlqyeshëm emërimi i Sir Stuart Peach si i Dërguari Special për Ballkanin Perëndimor nga Britania e Madhe, por ...

Më shumë...

Ministria e Drejtësisë e ka shkarkuar nga detyra drejtorin e Qendrës së Paraburgimit për të Mitur në Lipjan, Isuf Ibërdemaj

Ministria e Drejtësisë e ka shkarkuar nga detyra drejtorin e Qendrës së Paraburgimit për të Mitur në Lipjan, Isuf Ibërdemaj

Drejtori i Qendrës së Paraburgimit për të Mitur në Lipjan, Isuf Ibërdemaj  është shkarkuar nga  detyra  përmes një vendimi të Ministrisë së Drejtësisë, si rrjedhojë e një raporti të Inspektoratit të kësaj ministrie, që  u cilësua si ndërhyrje në punët e Prokurorisë së Shtetit. Pas këtij shkarkimi është paraqitur  Isuf ...

Më shumë...

Ambasadori, Jorn Rohde ka reaguar rreth dështimit të mbledhjeve të Kryesisë së Kuvendit në mungesë të kuorumit

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka reaguar sot rreth dështimit të mbledhjeve të Kryesisë së Kuvendit në mungesë të kuorumit. Ambasadori Rohde në një postim të “Twitter”, shkruan se është e rëndësishme që Kuvendi dhe të gjithë deputetët të përmbushin përgjegjësinë e tyre demokratike. E rëndësishme që Kuvendi ...

Më shumë...

Drejtorit të Zyrës Serbe për Kosovën në qeverinë, Petar Petkoviq, iu ka ndaluar hyrja në Merdare

P. Petkoviq

Drejtorit të Zyrës Serbe për Kosovën në qeverinë, Petar Petkoviq, i është ndaluar hyrja në Merdare këtë enjte. Kështu bëhet e ditur nga komunikata e lëshuar nga kjo zyrë. Kjo është hera e pestë që Kosova ia ndalon hyrjen Petkoviqit në territorin e saj brenda vitit 2021. Kujtojmë se më ...

Më shumë...

Sergei Lavrov: Europa mund të rikthehet te makthi i konfrontimit ushtarak, nëse NATO-ja përpiqet të zgjerohet në Lindje

Ministri rus S. Lavrov

Ministri i Jashtëm i Federatës ruse Sergei Lavrov paralajmëroi se Europa mund të rikthehet te makthi i konfrontimit ushtarak”. Gjatë një konference për sigurinë në Suedi, ku u takua me Sekretarin e Shtetit Anthony Blinken, Lavrov shpalosi idenë e një pakti të ri, evropian për sigurinë, që do të përpiqej  ...

Më shumë...

Reagimi i FSK-së në lidhje me publikimin e shkrimeve në disa media rreth tenderit për furnizim me ushqim

Edhe Spitali i Ushtrisë së Kosovës pritet të hyjë në funksion të institucioneve shëndetësore me të gjitha kapacitetet

Në lidhje me publikimin në disa media rreth tenderit për furnizim me ushqim në FSK, ku pretendohet se pavarësisht dyshimit për falsifikim të dokumentacionit nga Operatori Ekonomik “Beni Dona”, se Ministria e Mbrojtjes nuk ka ndërmarr veprimet e nevojshme lidhur me këtë çështje, ju njoftojmë si në vijim: Meqenëse rasti ...

Më shumë...

Zoja Pali, është këngëtarja, e cila i këndoi me përkushtim të jashtëzakonshëm, Enver Hoxhës I

Zoja Pali, është këngëtarja, e cila i këndoi me përkushtim të jashtëzakonshëm, Enver Hoxhës I

Në një intervistë për PanoramA, mësuesja këngëtare, Zoja Pali ka treguar historinë e saj të këndimit, veçmas të këngës,  “Fjalë prej zemre”, që i kushtohej, Enver Hoxhës, të cilën e kishte  kënduar në Festivalin e Gjirokastrës, në vitin 1983 dhe kishte marrë çmimin e parë. Me këtë rast mbase edhe ...

Më shumë...

Zoja Pali, është këngëtarja, e cila i këndoi me përkushtim të jashtëzakonshëm, Enver Hoxhës II

Zoja Pali

Intervista e plotë  e Zoja Palit  për PanomramA   (Apr 21, 2014 | 14:54  Linku: http://www.panorama.com.al/zoja-pali-si-me-detyruan-te-kendoj-ne-ditelindjen-e-enverit/) Kënga e Zoja Palit nuk kishte shkelur më herët skena festivalesh o teatrosh, nuk kishte interpretuar as si amatore, jo më si profesioniste, ama urdhri ishte kategorik dhe i drejtpërdrejtë nga Komitetit Ekzekutiv i ...

Më shumë...

Gjykata Speciale, nesër do të hap çështjen e mbrojtjes, në gjykimin kundër, Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt

Prokurorja e Gjykatës Speciale ka kundërshtuar kërkesën e mbrojtjes për lirimin e Gucatit me kusht

Gjykata Speciale,  në Hagë pritet që nesër ta  hap çështjen  e mbrojtjes,  në gjykimin kundër, Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt. Vendimi është marrë sot nga trupi gjykues, i cili ka bërë të ditur se nesër do të bëhet deklarata hapëse e mbrojtjes së Hysni Gucatit, ndërsa paraqitja e provave dhe ...

Më shumë...

Vlora Çitaku: Rasti largimit të gjeneral Rrahman Ramës, nga posti i komandantit të FSK-së është i paprecedent

Ish-ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nënkryetare e PDK-së, Vlora Çitaku ka folur për pozicionin e PDK-së pas zgjedhjeve lokale 2021, për reformën në këtë parti dhe rolin e saj në opozitë. Çitaku ka folur edhe për qeverisjen e Albin Kurtit si dhe ka treguar se cilat ...

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 16 raste të reja, janë shëruar 10 të infektuar

Në 24 orët e fundit shënohen 7 raste të vdekjeve, 173 raste të reja me virusin korona dhe 1.434 qytetarë shërohen

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 424   testime sa janë bërë në nivel vendi, 16 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe ...

Më shumë...