Ahmet Qeriqi

Nesër, Partia Demokratike e Kosovës, mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës

Nesër, Partia Demokratike e Kosovës, mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës

Partia Demokratike e Kosovës, mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës, nesër (e shtunë, 24 shtator) nga ora 10:00, në Hotel Emerald. Në Konventë do të marrin pjesë kryetari Memli Krasniqi dhe zyrtare e zyrtarë nga të gjitha strutkurat e PDK-së në nivel të Kosovës. Në këtë Konventë Programore, …

Më shumë...

Kryetarit të SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, iu ka përkeqësuar gjendja shëndetësore

Rrahman Jasharaj

Rrahman Jasharaj, iu ka është përkeqësuar gjendja shëndetësore dhe se kjo është arsyeja për mospjesëmarrje në Komisionin Parlamentar ku ka raportuar SBAShK-u bashkë me ministrin Hekuran Murati e ministren Arbërie Nagavci. “Në shëndetin tim ka ndikuar edhe fyerjet dhe linçimet që po më bëhen. Unë i thashë edhe kryetarit që …

Më shumë...

Albin Kurti, shprehet shumë entuziast për zgjedhjet e brendshme në Lëvizjen Vetëvendosje, që do të mbahen të dielën

Kurti: E kuptoj frustrimin e qytetarëve me mungesën e energjisë elektrike edhe unë jam i frustrutar...shteti gjakonte

Kryeministri,  Albin Kurti ka shkruar për zgjedhjet e brendshme në Lëvizjen Vetëvendosje, që do të mbahen të dielën, ku do të votohet për zgjedhjen e tij në krye të kësaj partie. Kurti ka shkruar me këtë rast se 25 shtatori është ditë e demokracisë në këtë parti. “25 shtatori i …

Më shumë...

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmir Humolli, ka bërë me dije se do ta votojë Projektligjin për Trustin

Fatmir Humolli

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmir Humolli, ka bërë me dije se do ta votojë Projektligjin për Trustin, pavarësisht qëndrimit të partisë. Deputeti Ai ka thënë se më mirë është që mjetet e Trustit të merren nga qytetarët e vendit, se sa nga kompanitë ndërkombëtare. Dihet  se më 23 qershor të …

Më shumë...

Hykmete Bajrami: Qeveria nuk e ka brengën e qindra mijërave nxënësve por të cilës parti qenkan krye-sindikalistët

Deputjetja e LDK-së

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka thënë se qeveria nuk e ka brengën e qindra mijërave nxënësve që kanë mbetur pa shkuar në shkollë, por të cilës parti janë kryesindikalistët. Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka nisur sot raportimin e tij në Komisionin për Arsim me sulm të menjëhershëm ndaj …

Më shumë...

Lidhja Demokratike e Kosovës ka adresuar një sërë kritikash në drejtim të Qeverisë Kurti në lidhje me shërbimin e jashtëm

Shqipe Mjekiqi

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka adresuar një sërë kritikash në drejtim të ekzekutivit në lidhje me shërbimin e jashtëm. Nënkryetarja e kësaj partie, Shqipe Mjekiqi – Sadiku, ka deklaruar në një konferencë për media se shkelja e rregullave ligjore është bërë normë në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, …

Më shumë...

Deklarata me shkrim e Komandantit të Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha, për ftesën që ka marrë nga Gjykata Speciale

Me 27 shtator ora 5:15 minuta në mëngjesin e ditës së diele po sa ishim zgjuar filluan granatimet nder dy tri granatat e para njëra ra në oborr

Në këtë deklaratë dërguar Radios-Kosova e Lirë, Sadik Halitjaha, lidhur me ftesën që ka marrë për t u lajmëruar sot te organet e kësaj Gjykate,  ka shkruar: Ju njoftoj, se mua, Sadik Halitjahës,  komandant i ZOP, më ka ardhur thirrja nga Gjykata Speciale, në Hagë! Me siguri do të më …

Më shumë...

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka kërkuar që të ndërpritet greva dhe të fillojë mësimi sa më parë

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka kërkuar që të ndërpritet greva dhe të fillojë mësimi. Në reagim mes tjerash thuhet: Për shkak të grevës së organizuar nga SBASHK-u dhe mos përmbushjes së kërkesave nga qeveria e Kosovës, mbi 300.000 nxënës të të gjitha niveleve po …

Më shumë...

SBAShK-u ka marrë mbështetje të fuqishme nga Sindikata e Mësuesve të Amerikës, e cila ka 1 milion e 700 mijë anëtarë

SBASHK

Sindikata e mësuesve të Amerikës, e cila sipas statistikave  numëron mbi 1 milion e 7oo mijë  anëtarë ka shprehur mbështetje për grevën e  SBASHK-ut  lidhur me kërkesat e tyre.  Në kumtesën e lëshuar  për këtë rast thuhet:  Në emër të 1 milionë e 700 mijë anëtarëve ne mbështesim mësuesit e …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, foli për marrëdhëniet vëllazërore me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti

Rama thotë se nuk do të këtë Shengen shqiptar pa Shengenin ballkanik, kurse Kurti dëshiron makro Shengenin shqiptar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë televizive nga New Yorku,  foli për marrëdhëniet me kryeministrin e Kosovës. Ai deklaroi se me kryeministrin,  Kurti,  janë absolutisht në një mendje që Serbia jo vetëm duhet ta njohë Kosovën, por edhe duhet t’i kërkojë falje. Edi Rama në intervistën e tij …

Më shumë...

Kuvendi nuk e ka miratuar Rezolutën për grevën në arsim, të propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës

Kuvendi

Deputetët e Kuvendit pas debatit për grevën në arsim nuk e kanë  miratuar Rezolutën për grevën për mënyrën e ndërprerjes së grevës në arsim, të propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës. 67 deputetë kanë votuar në këtë pikë, 22 pro Rezolutës, 39 kundër dhe 16 abstenime. Greva në arsim ka …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, më 12 tetor i drejtohet Këshillit të Evropës lidhur me raportin e Dik Martit

Edi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama konfirmoi se më 12 tetor pasi paraprakisht  ka marrë të drejtën do  t’i drejtohet Këshillit të Evropës me një fjalim. Çështja është shumë sensitive. Këshilli i Evropës ka shkruar një faqe shumë të zymtë duke miratuar raportin e Dick Martit. Sot ai raport ka rënë …

Më shumë...

Kosova dhe 16 shtete të tjera jo anëtare të BE-së, janë ftuar që të marrin pjesë në takimin e parë të forumit të ri evropian

Kosova dhe 16 shtete të tjera jo anëtare të Bashkimit Evropian janë ftuar që të marrin pjesë në takimin e parë të forumit të ri evropian, Bashkësisë Politike Evropiane, që do të mbahet më 6 tetor në Pragë të Çekisë, tha një zyrtar i bllokut. Përveç Kosovës, edhe shtetet si: …

Më shumë...

Shqipëria dhe Kazakistani kanë firmosur marrëveshjen për heqjen e vizave, në mes të dyja vendeve

Shqipëria dhe Kazakistani heqin vizat, marrëveshja nënshkruhet në New York. Këto dy shtete kanë firmosur marrëveshjen për heqjen e vizave. Marrëveshja u nënshkrua në Nju Jork gjatë një takimi mesm inistres për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me ministrin e Jashtëm të Kazakistanit, Tileuberd Muhtar. Në kryeqytetin Astana, …

Më shumë...

Flet profesor Vangjel Kici: Në Shqipëri u grabitën dhe u privatizuan të gjitha pasuritë kombëtare

Në përditshmërinë tonë përdoret shumë fjala Oligark. Madje klasa politike shqiptare e ka këtë fjalë më të preferuarën për të goditur partinë në pushtet. Po kush janë oligarkët, çfarë përfaqësojnë ata?! Çfarë modeli ekonomik ka përqafuar Shqipëria pas viteve 1990? Cilat janë problemet e ekonomisë shqiptare sot? Disa nga këto …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është irrituar dhe pezmatuar aq shumë pse Rrahman Jasharaj i ka thënë, vëlla

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në seancën e sotme të Kuvendit duke folur për grevën në arsim, përmendi sërish shprehjen “vëlla” me të cilën iu kishte drejtuar pa të keq por me qëllim mirëkuptimi  kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj.  Para deputetëve, Kurti ka thënë se është irrituar nga shprehje, pasi …

Më shumë...