Ahmet Qeriqi

Bedri Halimi: Një ligjëratë për Nexhmedin Spahiun rreth titizmit të Titos dhe krimeve të tij ndaj shqiptarëve në ish RSFJ III

Bedri Islami: LSI-ja është një forcë politike pa identitet politik, as e majtë as e djathtë, as e qendrës...

LIGJERATË E DYTË PËR NEXHMEDIN SPAHIUN, DUKE DËGJUAR BROÇKULLAT E TIJ NË KANAL 10, PËR NGJARJET E VITIT 1981 FAKTORËT QË QUAN DERI TË NGJARJET E VITIT 1981 DHE SHPËRTHIMI I REVOLTËS POPULLORE Edhe përkundër faktit se Kosova ishte e pasur, me minerale të shumta, toka pjellore shumë të përshtatshme …

Më shumë...

RKL: Propozimet e kryeministrit, Albin Kurti, për zhvlerësimin dhe minimizimin e numrit të veteranëve

Kurti: E kuptoj frustrimin e qytetarëve me mungesën e energjisë elektrike edhe unë jam i frustrutar...shteti gjakonte

Në propozimet e kryeministrit, Albin  Kurti,  për zhvlerësimin dhe minimizimin e numrit të veteranëve, nuk ka asgjë të re sepse këtë projekt për veteranët ai e ka pasur pjesë të kauzës në zgjedhjet e fundit, andaj nuk ka asgjë për t’ u habitur, përveç insistimit edhe më tej të diskreditimit …

Më shumë...

Tefta Cami-Cani: LETËR MIRËSEARDHJEJE KRYEMINISTRIT TË REPUBLIKËS SË SPANJËS

Tefta Cami

Mirësevini, z. kryeministër i Republikës së Spanjës mike!      Ne shqiptarët jemi shumë mikpritës ndaj miqve dhe shquhemi për dashuri e besë, për punëdashës e paqedashës,  dhe sigurimin e kushteve sa më të mira për të ftuarit miq.      Udhëheqësit vizionarë si Ju, z. kryeministër jam e bindur, se e …

Më shumë...

OVL e UÇK-së, ka publikuar letrat e këmbyera me kryeministrin, Albin Kurti, për çështjen e veteranëve

OVL e UÇK-së, ka publikuar letrat e këmbyera me kryeministrin, Albin Kurti, për çështjen e veteranëve

Përfaqësuesi i OVL-UÇK-së, Faton Klinaku, ka publikuar letrat e këmbyera me kryeministrin Albin Kurti, për çështjen e veteranëve, të cilët kanë protestuar dy herë, me qëllim  që të përfshihen në projektligjin për pagën minimale. Në letrën e publikuar nga Klinaku, thuhet kryeministri Kurti ka kërkuar hartimin e një ligji të …

Më shumë...

Ja cilat janë propozimet e kryeministrit, Albin Kurti, për zhvlerësimin dhe minimizimin e numrit të veteranëve

Albin Kurti

Propozimet e kryeministrit Kurti, për  OVL-UÇK-në kanë qenë këto: “Të fillojmë menjëherë bashkërisht hartimin e një ligji të ri, i cili nis një proces vlerësimi e verifikimi për të gjithë pjesëmarrësit e luftës çlirimtare, me këtë ligj do të siguronim nxjerrjen e një liste të saktë të të gjithë atyre …

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Kosova deri hënën ka pasur mundësi të marrë njohjen e pesë shteteve të Bashkimit Evropian

Enver Hoxhaj

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se Kosova deri hënën ka pasur mundësi të marrë njohjen e pesë shteteve të Bashkimit Evropian (BE) që deri më tani nuk e njohin shtetin tonë “për shkak të rënies strategjike të Rusisë dhe izolimit të Serbisë”. Ai ka thënë se …

Më shumë...

Berat Beqir Rexhepi: Se sa herë që sulmohet UÇK-ja nëpër debate mes shqiptarëve lëndohemi shumë

Berat Beqir Rexhepi: Se sa herë që sulmohet UÇK-ja nëpër debate mes shqiptarëve lëndohemi shumë

Berat Rexhepi, djali i dëshmorit, Beqir Rexhepi, u shpreh në një debat televiziv  se sa herë që sulmohet UÇK-ja nëpër debate mes shqiptarëve, ne bijtë e dëshmorëve dhe të luftëtarëve të lirisë  lëndohemi shumë.  Ai thotë se vetëm ndonjë serb mund të mendojë ashtu për UÇK-në. “Ato vijnë nga Serbia. …

Më shumë...

Në Malishevë u mbajt nata e parë e edicionit të shtatë të festivalit mbarëkombëtar të folklorit “Oda e Llapushës”

Në Malishevë u mbajt nata e parë e edicionit të shtatë të festivalit mbarëkombëtar të folklorit “Oda e Llapushës”

Mbrëmë në Malishevë është mbajtur nata e parë e edicionit të shtatë festivalit mbarëkombëtar të festivalit të folklorit “Oda e  Llapushës”,  i cili mbahet në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Diasporës” dhe mbahet nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. Festivalin e ka shpallur të hapur i …

Më shumë...

Thomas Theiner: Po qe se sulmohet Kosova, sulmi nga ajri i NATO-s mbi Serbinë do të ndërmerrej brenda disa orësh

Thomas Theiner: Po qe se sulmohet Kosova, sulmi nga ajri i NATO-s mbi Serbinë do të ndërmerrej brenda disa orësh

Ish-ushtaraku italian dhe eksperti i forcave tokësore të NATO-s gjatë Luftës së Ftohtë, Thomas Theiner, ka deklaruar se  kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiç mori një mesazh të qartë nga ushtarakët e tij në Shtabin e Përgjithshëm. Po qe se sulmohet Kosova, reagimi i NATO-s do të vinte brenda disa orësh, …

Më shumë...

Leon Hartwell: Derisa të zgjidhet çështja e shtetësisë së Kosovës, mund të priten shpërthime të tilla në Veri

Leon Hartwell: Derisa të zgjidhet çështja e shtetësisë së Kosovës, mund të priten shpërthime të tilla në Veri

Këshilltari i lartë në institutin e mendimit IDEAS në Londër, Leon Hartwell, analist në Qendrën për Analizën e Politikave Evropiane me bazë në Uashington, ka thënë për Zërin e Amerikës se derisa të zgjidhet çështja e shtetësisë së Kosovës, mund të priten shpërthime shtesë të cilat, shpresoj, nuk do të …

Më shumë...

Volfgang Petriç: zyrtarët në Kosovë e në Serbi duhet të çarmatosen verbalisht për ta shtendosur situatën në veri

W. Petriq

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ish i dërguari i Bashkimit Evropian për Kosovën dhe ish-përfaqësues i Lartë për Bosnjë e Hercegovinën, Wolfgang Petriç ka thënë se Qeveria e Kosovës ka marrë vendim të mençur për shtyrjen e zbatimit të vendimeve për targat dhe dokumentet serbe. Mendoj se …

Më shumë...

Filip Shiroka (1859-1935) atdhetar poet dhe rilindës i njohur

Filip Shiroka (1859-1935) atdhetar poet dhe rilindës i njohur

Filip Shiroka u lind në Shkodër, më 3 gusht  të vitit 1859. Mësimet fillestare i mori në shkollën françeskane të Shkodrës. Më vonë, një kohë ka  punuar  si libralidhës. Njëri nga mësuesit e tij ishte poeti i mirënjohur arbëresh, Leonardo De Martino (1830-1923), ndikimi i të cilit ndjehet jo vetëm …

Më shumë...

Feim Ibrahimi (1935–1997) kompozitor i njohur, pedagog, Artist i Popullit

Feim Ibrahimi (1935–1997) kompozitor i njohur, pedagog, Artist i Popullit

Feim Ibrahimi ka lindur më 20 tetor 1935, në Gjirokastër, në jug të Shqipërisë, është nga kompozitorët më të njohur të Shqipërisë. Praktikisht autodidakt në fillimet e veta, ai qe i pari kompozitor shqiptar me peshë që studioi në mënyrë ekskluzive brenda vendit, duke u regjistruar më 1962 në Konservatorin …

Më shumë...

Marrëveshja e Mukjes, 2 gusht 1943

Marrëveshja e Mukjes

Marrëveshja e Mukjes u nënshkrua më 2 gusht 1943 në fshatin shqiptar të Mukjes midis Ballit Kombëtar dhe Partisë Komuniste të Shqipërisë për të bashkërenduar e rezistencën shqiptare në Luftën e Dytë Botërore dhe për tu përgatitur për të ardhmen e Shqipërisë Etnike. Mbledhja e Mukjes Marrëveshja themeloi një Komitet …

Më shumë...

Bedri Halimi: Një ligjëratë për Nexhmedin Spahiun rreth titizmit të Titos dhe krimeve të tij ndaj shqiptarëve në ish RSFJ II

Bedri Halimi: Lojërat me akuza mistike kundër krerëve të UÇK-së

Rrëfimi i Titos që zbulon antishqiptarizmin e egër të tij Në bazë të një libri të historianit kroat Vjençesllav Cenqiqit sqarohet shumçka për qëndrimin e Titos ndaj shqiptarëve përmes një fjalimi të Josip Broz Titos mbajtur para ushtarakëve në Karagjorgjevë më 29 dhjetor 1979. Përmes këtij fjalimi, përkatësisht këtij dokumenti …

Më shumë...

Josep Borrell, fton në një takim në Bruksel kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, e kryetarin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq

Josep Borrell

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka ftuar në një takim në Bruksel kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, konfirmuan për Radion Evropa e Lirë burimet në bllokun evropian. Lajmi më pas u konfirmua edhe nga zëdhënësi i BE-së, Peter Stano. Kurti dhe …

Më shumë...