Ahmet Qeriqi

Ambasadorja, Yuri Kim, rikonfirmon se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin Ballkanin e Hapur

Yuri Kim:

Ambasadorja amerikane, në Tiranë, Yuri Kim,  ka deklaruar për mediet se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin Ballkanin e Hapur për  gjashtë  vendet e Ballkanit Perëndimor që duan të integrohen në Bashkimin Evropian.  Ne do të vazhdojmë të mbështesim  Ballkanin e Hapur në mënyrë që shtetet  anëtare të jenë konseguente …

Më shumë...

Shoqata Sindikale e Anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm ka protestuar para objektit të Ministrisë së Punëve të Jashtme

Shoqata Sindikale e Anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm ka protestuar para objektit të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporë, lidhur me keqpërdorimet në këtë ministri. Organizatorët e kësaj proteste kanë parashtruar një varg kërkesash drejtuar MPJD-së duke apeluar që menjëherë të kthehet rendi Kushtetues dhe ligjshmëria e përligjur në …

Më shumë...

Memli Krasniqi, me bashkëpunëtorë bënë homazhe në Memorialin e dëshmorëve të UÇK-së në Fortesë, ish-Gllanasellë të Drenasit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, me bashkëpunëtorë ka bërë homazhe në Memorialin e dëshmorëve të UÇK-së në Gllanasellë, në  24-vjetorin e rënies heroike të Fehmi e Xhevë Lladrovcit. Në një postim të tij Memli Krasniqi është shprehur se akti sublim i heroizmit të Fehmi e Xhevë Lladrovcit …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 10 raste të reja, janë shëruar 19 të infektuar

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga189   testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur vetëm 10  raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka  …

Më shumë...

Gjyqtari, Nicolas Guillou, ka marrë vendim që ish-eprorit të UÇK-së, Pjetër Shala t’i vazhdohet masa e paraburgimit

Nicolas

Dje në ditën që iu ka transferuar lënda për gjykim trupit gjykues, gjykatësi i procedurës paraprake, Nicolas Guiju, ka marrë vendim që ish-eprorit të UÇK-së, Pjetër Shala t’i vazhdohet masa e paraburgimit. Gjyqtari i procedurës paraprake konstaton se po të lihet në liri, Pjetër Shala, sipas parsgjykimeve,  do të arratiset, …

Më shumë...

Një numër i shkollave në disa komuna kanë vendosur të ndërpresin grevën, duke mos respektuar thirrjen e SBASHK-ut

Një numër i shkollave në komunat e Kosovës kanë vendosur të ndërpresin grevën, duke mos respektuar thirrjen e SBASHK-ut për vazhdimin e saj. Aktualisht mësimi është duke u zhvilluar në 14 komuna të Kosovës, ku në disa shkolla mësimi po zhvillohet pjesërisht e në disa të tjera është duke u …

Më shumë...

Beteja e 22 shtatorit 1998, në të cilën ranë Komandanti emblematik i luftës së UÇK-së, Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Lladrovci

Fehmi dhe Xhevë Lladrovci

24 vjet më parë, më 22 shtator të vitit 1998, në një betejë të përmasave të mëdha, kanë rënë në altarin e lirisë, Fehmi Lladrovci, Xhevë Krasniqi – Lladrovci,  Fatime Hetemi,  Shefqet Zeka. Fehmi Lladrovci ishte veprimtar dhe i burgosur politik i viteve ’80, pjesëmarrës në luftën Atdhetare të Kroacisë, …

Më shumë...

RKL: Tri nga shumë qëndrimet antikombëtare dhe antishqiptare të Veton Surroit

Biri i ambasadorit të Titos, Veton Surroi, ka qenë dhe po mbetet figura më pro-jugosllave, jo vetëm në Kosovë, por në mbarë ish Jugosllavinë e tij, e cila tanimë i përket së kaluarës së errët të disa kombeve të Ballkanit. Madje më pro-jugo sesa Azem Vllasi, Ali shukria, Mehmet Maliqi …

Më shumë...

Nezim Frakulla (1680-1760) ndër poetët e parë që shkroi poezi shqip me alfabet arab

Nezim Frakulla (1680-1760) ndër poetët e parë shqiptarë që shkroi poezi shqip me alfabet arab

Letërsia shqipe me alfabet arab, apo sikur është bërë traditë të thuhet, me alfabet turko-arab, (kur dihet se shkrimi i turqishtes gjatë kohës së Perandorisë Osmane shërbehej me  alfabetin e arabishtes), është lënë anash nga historianët e letërsisë shqipe, për faktin se nuk ishte e shkruar me alfabet grek apo …

Më shumë...

Ramush Haradinaj arsyeton SBASHK-un e sindikatat e tjera në lidhje me kërkesën për rritje të pagave prej 100 euro

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj arsyeton  SBASHK-un dhe sindikatat e  tjera në lidhje me kërkesën për rritje të pagave 100 euro. Ai  thotë se ka kaluar një kohë e gjatë dhe Kosova është pa ligj dhe rritje të pagave. Është shumë e pakuptimtë për mua mos gatishmëria e Kurtit për …

Më shumë...

Aleksandër Vuçiç, rikonfirmon se e ka parë kornizën e re të dialogut për marrëveshje në mes të Kosovës e Serbisë

Vuçiq

Kryetari i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, e ka pranuar edhe njëherë se e ka parë kornizën e re të dialogut për marrëveshje në mes të Kosovës e Serbisë, i përpiluar pas angazhimit të këshilltarëve të presidentit Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, të cilin e ka publikuar të dielën.    Prandaj dje …

Më shumë...

Prokuroria Themelore e Prishtinës është duke hetuar dyshimet e ngritura ndaj operatorit të telekomunikimeve IPKO

Prokuroria Themelore e Prishtinës është duke hetuar dyshimet e ngritura ndaj operatorit të telekomunikimeve IPKO

Prokuroria Themelore e Prishtinës ka konfirmuar të martën se janë duke hetuar dyshimet e ngritura ndaj operatorit të telekomunikimeve IPKO për evazion fiskal dhe shmangie tatimore ndaj shtetit. Pasi është raportuar se një prej aferave më të mëdha në Kosovë të evazionit fiskal dhe shmangies së tatimeve ndaj shtetit është …

Më shumë...

Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenskij, ka akuzuar Vladimir Putinin se dëshiron ta mbys Ukrainën në gjak

Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenskij, ka akuzuar Vladimir Putinin se dëshiron ta mbys Ukrainën në gjak

Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenskij  ka akuzuar kryetarin e Rusisë, Vladimir Putin se dëshiron të “mbys Ukrainën në gjak”, duke përfshirë edhe ushtarët e tij. Reagim i tij vjen pasi udhëheqësi rus urdhëroi një mobilizim të pjesshëm të forcave rezervë të vendit të tij. Duke folur për gazetën gjermane Bild, …

Më shumë...

Avni Rrustemi (1895- 1924)

Avni Rrustemi (1895- 1924)

Avni Rrustemi, njëri ndër emrat më militantë të historisë së kombit shqiptar, atdhetari i cili e shtriu përdhe tradhtinë esattoptaniste, zogolliane, u lind  më 22 shtator 1895 në Libohovë, në një familje atdhetare. Mësimet fillore i mori në vendlindje. Mësimet e shkollës së mesme i mori në Normalen e Elbasanit. …

Më shumë...

Sadullah Selman Dibrani (25.10.1950 – 22.9.1998)

Sadullah Selman Dibrani (25.10.1950 - 22.9.1998)

Familja Dibrani nga Gradica e Drenicës, e cila në vitin 1963 ishte shpërngulur nga fshati dhe ishte vendosur, në Vaganicë afër Mitrovicës, luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i ka dhënë 2 dëshmorë: Sadullah Selman Ademin dhe Avni Jetullah Selmanin. Edhe vëllezërit e familjarë të tjerë të kësaj vëllazërie  kishin …

Më shumë...

Avni Jetullah Dibrani (14.2.1977 – 22.9.1998)

Avni Jetullah Dibrani (14.2.1977 - 22.9.1998)

Familja Dibrani nga Gradica e Drenicës, e cila në vitin 1963 ishte shpërngulur nga fshati dhe ishte vendosur, në Vaganicë afër Mitrovicës, luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i ka dhënë 2 dëshmorë: Avni Jetullah Selmanin dhe Sadullah Selman Ademin. Edhe vëllezërit e familjarë të tjerë të kësaj vëllazërie  kishin …

Më shumë...