Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 19)

Ahmet Qeriqi

Agron Kuçi: Rezultati i publikuar nga KQZ-ja tregon se Ruzhdi Shehu është vetëm 29 vota para meje

Agron Kuçi

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Junik, Agron Kuçi, ka reaguar pas rezultateve preliminare të KQZ-së për këtë komunë. Ai ka thënë se rezultati i publikuar sonte tregon se Ruzhdi Shehu është vetëm 29 vota para AAK-së. Tutje, Kuçi ka shtuar se do të presin deri sa të ...

Më shumë...

Dastid Pallaska: Qytetarët kuptuan se fjalimet opozitare, me rimë të Albin Kurtit, nuk përputhen me veprimet e tij qeveritare

Dastid Pallaska

Avokati i njohur dhe analist,  Dastid Pallaska,  me shpalljen përfundimtare të rezultatit të zgjedhjeve vendore dhe humbjen e Vetëvendosjen ka deklaruar se tanimë është e qartë se fitorja e partisë në pushtet me 14 shkurt ishte – para se gjithash – teknike. Fitore për shkak të mungesës së ekipeve kundërshtare ...

Më shumë...

Mero Baze: Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, tani e tutje është pakicë në politikën e Kosovës

Mero Baze

Analisti dhe botuesi i njohur  nga Shqipëria, Mero Baze, shkruan ka thënë se lideri i VV-së, nga sonte është pakicë në politikë. Tutje ai ka thënë se Kurti mund të konsumojë mandatin për të marrë rrogën e kryeministrit, por nuk është më njeriu që udhëheq Kosovën. Ai është rrogëtar i ...

Më shumë...

Nick Carter ka paralajmëruar se ekziston rrezik i madh që vendimet e gabuara të çojnë në një luftë midis Rusisë e Perëndimit

Ambasadori i Rusisë në OKB paralajmëron rrezik të madh në rast se fillon lufta ndaj regjimit të Sirisë

Zyrtari më i lartë ushtarak i Britanisë Nick Carter ka përmendur ndryshimin e “karakterit të luftës” dhe ka paralajmëruar se ekziston rrezik i madh që vendimet e gabuara të çojnë në një luftë midis Rusisë dhe Perëndimit. Gjenerali Nik Carter tha se ka një vullnet të armiqve autoritarë për të ...

Më shumë...

Hasan Riza Pasha (1871-1913), mbrojtësi i shqiptarëve dhe i Shkodrës, në Luftërat Ballkanike

Hasan Riza Pasha (1871-1913), mbrojtësi i shqiptarëve dhe i Shkodrës, në Luftërat Ballkanike

Hasan Riza Pasha meriton të kujtohet e të nderohet po aq sa heronjtë e kombit shqiptar  “Hasan Riza Pasha do të kujtohet si atdhetari më i mirë për shpëtimin tonë nga kthetrat e malazezëve dhe që u ba fli, prej atyre që nuk deshën shpëtimin e Atdheut tonë, prandaj Hasan ...

Më shumë...

Në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, zgjedhjet vendore në balotazh i ka fituar kandidati i LDK-së, Përparim Rama

Në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, zgjedhjet vendore në balotazh i ka fituar kandidati i LDK-së, Përparim Rama

Në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, zgjedhjet vendore në balotazh i ka fituar kandidati për kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Përparim Rama. Në zgjedhjet vendore të 17 tetorit, Përparim Rama kishte 10 për qind vota më pak se Arben Vitia i Vetëvendosjes, ndërsa në zgjedhjet e sotme ka fituar ...

Më shumë...

LDK-ja, PDK-ja dhe AAK-ja, përfundimisht fituan zgjedhjet vendore të 17 tetorit

Zgjedhjet në Kosovë

Në Prizren  ka fituar kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj. PDK-ja ka fituar edhe në Drenas, në Vushtrri dhe në Kaçanik dhe në Dragash. Kjo parti  ka fituar në nëntë komuna të mëdha të Kosovës  në këto zgjedhje. Në Gjilan ka fituar kandidati i Vetëvendosjes, Alban Hyseni. Vetëvendosja ...

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se pjesëmarrja e qytetarëve në këto zgjedhje deri në orën 19:00 është 38.48%

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se pjesëmarrja e qytetarëve në këto zgjedhje deri në orën 19:00 është 38.48%

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se pjesëmarrja e qytetarëve në këto zgjedhje deri në orën 19:00 është 38.48% apo 378 mijë e 730 qytetarë kanë votuar. Në raundin e dytë të drejtë vote kishin 1 milion e 260 mijë e 571 qytetarë. Numri i qendrave të votimit ishte 575 ...

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka numëruar 80 për qind e votave në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka numëruar 80 për qind e votave në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale

Në disa prej komunave tashmë janë numëruar mbi 80 për qind e votave. Në disa të tjera janë numëruar pothuajse të gjitha votat. Sipas rezultateve preliminare rezultatet në disa prej komunave janë këto: Me numërimin e 80 për qind të votave në Prishtinë Përparim Rama nga LDK-ja ka marrë 51,02% ...

Më shumë...

Flet Artisti i Popullit Muntaz Dhrami: Zihni Sako dhe Abdurrahim Buza luajtën rol në të ardhmen time

Flet Artisti i Popullit Muntaz Dhrami: Zihni Sako dhe Abdurrahim Buza luajtën rol në të ardhmen time

(Intervistë e Albert Z. Zholit  me  Artisti i Popullit,  Muntaz Dhrami) -Me Kristaq Ramën, Shaban Hadërin dhe Hektor Dulen kemi bërë vepra të pavdekshme – Në Lice kam qenë në një klasë me Zef Shoshin, Stefan Priftin, Dhimitraq Trebickën, Sotir Kostan – Shaban Hadëri dhe Kristaq Rama kishin mbaruar shkëlqyeshëm në ...

Më shumë...

PDK-ja në Vushtrri fton organet kompetente për të parandaluar veprimet e kundërligjshme të Xhafer Tahirit

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Vushtrri ka akuzuar Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) dhe kandidatin e saj për kryetar, Xhafer Tahiri për një veprim të kundërligjshëm. Sipas PDK-së, LDK-ja ka angazhuar për vëzhgues kandidatin për kuvend komunal, Behar Duraku. “PDK-ja në Vushtrri reagon ashpër dhe denoncon publikisht ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: Zgjedhjet Lokale janë për qytetarët, jo për politikanët

Krasniqi: Kosova asnjëherë nuk është respektuar më shumë se sa me vizitën e fundit të Thaçit në Francë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Meliza, ka votuar sot në ora 11:00 në Shkollën Fillore “Hasan Prishtina”, nga ku i ka ftuar të gjithë qytetarët e Komunave ku po zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve që të dalin e të votojnë ...

Më shumë...

Adem Breznica: Luftuam shumë e përfituam pak! Pse?

Adem Breznica

Dy gjërat që nuk arritëm t’i perceptojmë nga historia, prandaj edhe nuk kemi marrë mësim prej tyre, janë: Kemi luftuar më së shumti nga të gjithë; Kemi përfituar më së paku nga të gjithë. Ne luftuam shumë kundër të tjerëve, gjatë të gjitha kohërave, por më së shumti kundër njëri-tjetrit. ...

Më shumë...

Përfitimi i Albin Kurtit nga Veton Surroi, trashja e miqësisë me sorosët

Albin Kurti

Aleks Soros, biri i miliarderit amerikan,  George Soros,  është takuar në Francë me kryeministrin e Kosovës,  Albin Kurti dhe bashkëshorten e tij, gjatë qëndrimit të tyre në Francë. Alex Soros ka publikuar një foto nga takimi ku ndodhen dhe dy miq të përbashkët. Ai ka shpreh kënaqësinë për këtë takim. ...

Më shumë...

Në moshën 41-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Driton Hajdari

Në moshën 41-vjeçare ka  ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Driton Hajdari. I ndjeri ka lindur në vitin 1980. Ka qenë luftëtar i lirisë, në radhët e Zonës Operative të Llapit, në Brigadën 153. Varrimi i trupit të veteranit Driton Hajdari bëhet sot,  në orën 14.00, në Varrezat ...

Më shumë...

Sot ka vdekur një i infektuar nga virusi korona, janë paraqitur 7 raste të reja, janë shëruar 13 të infektuar

Në 24 orët e fundit shënohen 7 raste të vdekjeve, 173 raste të reja me virusin korona dhe 1.434 qytetarë shërohen

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 725 testime sa janë bërë në nivel vendi, 7 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe ...

Më shumë...