Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 18)

Ahmet Qeriqi

Sadik Halitjaha: Asociacioni nuk duhet të pranohet në baza etnike!

Sadik Halitjaha

Kosova me 3% jo shqiptarë është përkufizuar me Kushtetutë: Kosova është Shtet multi-etnik! Si ka mundësi të krijohet një entitet brenda Kosovës një etnik (Bashkimi i Serbëve)! As Asociacioni me kompetenca ekzekutive apo pa kompetenca! Do të është baras me Ndarjen e këtyre komunave të veriut, tani apo pas pak ...

Më shumë...

Bedri Tahiri: 13-vjetori i Kongresit të Manastirit- Alfabetit

Kongresi i Manastirit

“Shqipja është një gjuhë e lashtë, por me një alfabet të ri. Shqipëria një truall që ka nxjerrë dhe u ka dhënë historisë dhe kulturës së popujve të tjerë njerëz të shquar, ka pritur me shekuj një Buzuk, një Veqilharxh, një Sami, një Kongres të Abesë që të vendosë grafinë ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Dhjetë alfabete të gjuhës shqipe, të cilat i ka prezantuar në një libër studiuesi i mirënjohur, Robert Elsie

Ahmet Qeriqi: Dhjetë alfabete të gjuhës shqipe, të cilat i ka prezantuar në një libër studiuesi i mirënjohur, Robert Elsie

Shkrimi i gjuhës shqipe prej Mesjetës e deri në Kongresin e Manastirit të viti 1908, është bërë në disa alfabete gjuhësh të huaja, por edhe janë adaptuar shkronja nga alfabetet e njohura të kohës. Lidhur me praninë e këtyre alfabeteve, me të cilët është shkruar shqipja, sidomos në kohën e ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: E dua fitoren e plotë nga Ferit Idrizi!

Bahri Bivolaku

Anëtarësia e PDK- së, në Vushtrri, qytetarët dhe Ferit Idrizi e fituan garën për kryetar komune pas një angazhimi maksimal. Konsideroj se për të qenë fitorja e plotë dhe përmbajtësore dhe e cila do të reflektonte edhe në vullnetet elektorale nacionale, duhet dëshmuar përkushtimin dhe devotshmërinë për të pasur një ...

Më shumë...

Delegacioni i Kosovës në Bruksel sërish ngriti çështjen e të pagjeturve e çështje të tjera, të cilat Serbia po i injoron

Ndjekja e krimeve të luftës vazhdon të has pengesa përderisa Serbia ua mundëson atyre shmangien nga drejtësia

Takimet në Bruksel janë mbajtur të ndara në nivel kryenegociatorësh me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe nuk ka pasur takim trepalësh. Në një njoftim të qeverisë thuhet se zëvendëskryeministri Besnik Bislimi në takimin me Lajçak diskutoi rreth gjendjes së zbatimit të dakordimeve të arritura ...

Më shumë...

Miroslav Lajçak: Është koha për përparim të vërtetë në bisedime mes Kosovës dhe Serbisë

Mirosllav Lajçak

Lidhur me takimin, që u mbajt dje  në Bruksel ka folur edhe përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Ai ka bërë të ditur se gjatë takimeve të ndara me Besnik Bislimin dhe Petar Petkoviqin ka përsëritur qëndrimin e vendeve anëtare të BE-së se është i nevojshëm një ...

Më shumë...

Ish-kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, iu ka përgjigjur ministrit të Bujqësisë, Faton Peci

Isa Mustafa

Ish-kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa,  iu ka  përgjigjur ministrit të Bujqësisë Faton Pecit, i cili  përmes një reagimi shfaqi kritika ndaj tij. Duke i quajtur ‘’kalamaj Guxo’’, Isa Mustafa i akuzoi ata se kanë dezertuar nga LDK-ja, duke kërkuar azil në Vetëvendosje vetëm për disa pozita. Të ...

Më shumë...

AAK, dega në Junik, ka kërkuar nga Prokuroria hetimin e votave nga diaspora për këtë komunë

AAK

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, dega në Junik, kërkon nga Prokuroria hetimin e votave nga diaspora për Junikun, për shkak të dyshimeve se shumica e këtyre votave janë shënuar nga një person.  Dega ka ftuar prokurorinë dhe organet e hetuesisë të verifikojnë çdo votë të ardhur nga jashtë. “Aleanca do ...

Më shumë...

Mbrojtësit e Hashim Thaçit, kanë paraqitur ankesë kundër vendimit të gjyqtarit të Këshillave të Gjykatës Speciale

Gjykata Speciale e refuzon kërkesën e ish-kryetarit, Hashim Thaçit, për t'u mbrojtur në liri

Mbrojtësit e ish-drejtuesit politik të UÇK-së, Hashim Thaçi, kanë paraqitur ankesë kundër vendimit të gjyqtarit të Këshillave të Gjykatës Speciale, pasi gjykatësi ka refuzuar kërkesat e mbrojtës së Thaçit për pezullim të procedurës dhe refuzim të aktakuzës, me të cilën ata kanë kundërshtuar legjitimitetin dhe ligjshmërinë e asaj gjykate, themelimin ...

Më shumë...

Gjykata Speciale është jashtëzakonshme, por nuk i plotëson garancitë e pavarësisë dhe paanësisë

Gregory W. Kehoe: Prokuroria nuk ka asnjë fakt kundër Hashim Thaçit, Jakup Krasniqit, Kadri Veselit e Rexhep Selimit

Mbrojtja e Hashim Thaçit pretendon se Ligji për Gjykatën Speciale i miratuar nga Kuvendi i Kosovës krijoi atë që zbatohet në praktikë për një gjykatë të jashtëzakonshme por që nuk i plotëson garancitë e pavarësisë dhe paanësisë, pasi që Ligji nuk parashikon rregulla adekuate për Përbërja dhe emërimi i anëtarëve ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: Deklarata si ato që i shkroi, Qemal Aliu, bëhen nga njerëz që iu ka shpërlarë truri për një kohë të gjatë

Memli Krasniqi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka komentuar deklaratën e kryetarit të zgjedhur të Lëvizjes Vetëvendosje në Shtime i cili tha se Shtimja pas 22 vitesh është përsëri e lirë. Ai tha se kjo deklaratë është shqetësuese kur flasim për një vend ku janë kryer masakra të tmerrshme ...

Më shumë...

Dega në Dragash e PDK-së ka reaguar ashpër pas skandalit që u shfaq sot në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Dragash ka reaguar ashpër pas skandalit që u shfaq sot në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve ku u panë qindra zarfa të ardhura me postë e ku shihej qartë se ishin të plotësuar nga një dorë e njëjtë. PDK e Dragashit ka ftuar Prokurorinë ...

Më shumë...

Ish-kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se zgjedhjet lokale dëshmuan mashtrimet e Lëvizjes Vetëvendosje

Isa Mustafa

Ish-kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se Albin Kurti dhe  Vjosa Osmani janë treguar arrogantë ndaj opozitës dhe ndërkombëtarëve, por është fat që Kurti dhe Osmani s’kanë fuqi, se  po të kishin do ta shtynin Kosovën drejt luftës. Këto zgjedhje u zhvilluan në një ambient shumë më normal krahasuar ...

Më shumë...

Natyra Kuçi thotë se Albin Kurti gënjeu me gjakftohtësi kur tha se nuk është bërë koalicion kundër Qëndron Kastratit

Natyra Kuçi

Zyrtarja e PSD-së, Natyra Kuçi e komentoi deklaratën e sotme të kryeministrit Albin Kurti I cili tha se nuk kanë bërë koalicion kundër Qëndron Kastratit në Kamenicë. Kuçi thotë se Kurti gënjeu me gjakftohtësi kur tha se nuk është bërë koalicion kundër Qëndron Kastratit. Ajo në një postim në Facebook ...

Më shumë...

Agjencia Rregullatore Federale gjermane pezulloi procedurën e certifikimit për gazsjellësin nënujor ”Nord Stream 2”

Agjencia Rregullatore Federale gjermane pezulloi procedurën e certifikimit për gazsjellësin nënujor ”Nord Stream 2”

Agjencia Rregullatore Federale gjermane pezulloi  procedurën e certifikimit për gazsjellësin e diskutueshëm nënujor i projektuar për të sjellë gazin rus në Gjermani dhe në Evropë. “Pas një ekzaminimi të plotë të dokumentacionit, Bundesnetz agentur arriti në përfundimin se certifikimi i një operatori të gazsjellësit, do të ishte i mundur vetëm ...

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Të dielën më 14 Nëntor 2021, në qytezën Horgen, Kantoni Cyrih, u përkujtua veprimtari, ing. Nazmi Peci

Shefqet Dibrani: Të dielën më 14 Nëntor 2021, në qytezën Horgen, Kantoni Cyrih, u përkujtua veprimtari, ing. Nazmi Peci

Të dielën më 14. Nëntor 2021, në qytezën Horgen, Kantoni Cyrih, familjarë të shumtë, miq të afërm dhe disa nga bashkëveprimtarët e ing. Nazmi Pecit, nënë emocione përkujtuan veprimtarin dhe nënkryetarin shumëvjeçar në Degën e LDK-së në Zvicër ing. Nazmi Pecin, në njëvjetorin e vdekjes së tij. Në një sallë ...

Më shumë...