Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 32)

Ahmet Qeriqi

Sot nuk u shënua një rast i vdekjes nga virusi korona, janë paraqitur 14 raste të reja, janë shëruar 16 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 707 testime sa janë bërë në nivel vendi, 14 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe ...

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti, priti në Prishtinë, zyrtaren e lartë të Departamentit të Shtetit Amerikan, Molly Montogomery

Kryeministri, Albin Kurti, priti në Prishtinë, zyrtaren e lartë të Departamentit të Shtetit Amerikan, Molly Montogomery

Kryeministri, Albin Kurti, ka pritur në Prishtinë, zyrtaren e lartë të Departamentit të Shtetit Amerikan, Molly Montogomery. Zëvendës ndihmësja e sekretarit të Shtetit, Molly Montgomery në këtë takim ka theksuar marrëdhënien ndërmjet Shteteve të Bashkuara të Amerikës me Kosovën, e veçanërisht lidhjen e fortë personale që Presidenti Biden ka me ...

Më shumë...

Republika e Kosovës dhe shteti i Iowas sot shënojnë 10 vjetorin e Programit të Partneritetit Ndërshtetëror

Republika e Kosovës dhe shteti i Iowas sot shënojnë 10 vjetorin e Programit të Partneritetit Ndërshtetëror

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka udhëtuar sot për në SHBA me qëllim të shënimit të 10 vjetorit të Programit të Partneritetit Ndërshtetëror  në mes të Kosovës dhe Iowa-s.  Me këtë rast, ministri Mehaj do të zhvillojë takim me guvernatoren e Iowa-s, Kim Reyndols, si dhe me senatorë e kongresmenë, ...

Më shumë...

Algjeria nxjerrë ligjin që kriminalizon kolonializmin francez prej vitit 1830 e deri në çlirimin nga Franca në vitin 1962

Algjeria nxjerrë ligjin që kriminalizon kolonializmin francez prej vitit 1830 e deri në çlirimin nga Franca në vitin 1962

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka udhëtuar sot për në SHBA me qëllim të shënimit të 10 vjetorit të Programit të Partneritetit Ndërshtetëror  në mes të Kosovës dhe Iowa-s.  Me këtë rast, ministri Mehaj do të zhvillojë takim me guvernatoren e Iowa-s, Kim Reyndols, si dhe me senatorë e kongresmenë, ...

Më shumë...

Ali Hertica: Politikanë, mos e polarizoni vendin

Ali Hertica

Zmadhimi i tepruar i dallimeve dhe kimia e dobët personale në kohën e zgjedhjeve është katastrofike për vendin. Rezultatet zgjedhore të këshillave bashkiakë tregojnë një Kosovë të fragmentuar. Koha e bashkimeve të suksesshme të partive të mëdha dhe shpërngulja e votuesve në tri partitë e pushtetit dhe janë prapa nesh. ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Kurti ka blerë banesë në Norvegji në vlerë prej 400 mijë euro, unë i kam blerë djerrinat e mia

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se kryeministri,  Albin Kurti ka blerë banesë në Norvegji,   në vlerë 400 mijë euro. Deri te debati erdhi pasi Albin Kurti kishte thënë se Ramush  Haradinaj ka blerë tokë në vlerë rreth 3 euro arin. Lidhur këtë blerje. Haradiaj ...

Më shumë...

AAK-ja ka dorëzuar një kallëzim penal në Prokurorinë Themelore në Gjakovë, kundër zonjës, Mimoza Kusari- Lila

“Trimëresha” Mimoza Kusari: Më mirë t’ ua paguajmë rrymën serbëve në Veri, sesa të na i vrasin policët (!)

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës sot  ka dorëzuar një kallëzim penal në Prokurorinë Themelore në Gjakovë, kundër ish-kryetares së Komunës, Mimoza Kusari- Lila. Në kallëzimin penale të cilin e ka siguruar “Betimi për Drejtësi”, AAK-ja saktëson se  Mimoza Kusari-Lila e ka keqpërdorur detyrën zyrtare në kohën sa ka qenë në ...

Më shumë...

Arminka Helie e Anthony Mangnall: Serbia po e kërcënon Kosovën, Malin e Zi dhe Bosnje e Hercegovinën

Forcat Serbe

Anëtarja e  Dhomës së Lordëve në Britaninë e Madhe, Arminka Helie,  dhe Anthony Mangnall, deputeti konservator për Totnes dhe Devonin Jugor, kanë publikuar një shkrim në “Politico”, ku shfaqin shqetësimet e tyre për politikën serbe në rajon. Në këtë shkrim, ata thonë se Serbia po e kërcënon Kosovën, Malin e ...

Më shumë...

Nga 21 komuna në balotazh, në katër sosh është bërë publike arritja e marrëveshjeve paraprake për koalicione

Deri me tani asnjë parti parlamentare nuk ka aplikuar për certifikim në KQZ për të marr pjesë në zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me shpalljen e rezultateve përfundimtare të raundit të parë të zgjedhjeve lokale të cilat janë mbajtur më 17 tetor, njoftoi se në 21 komuna të Kosovës do të ketë edhe raund të dytë të zgjedhjeve. Edhe pse nuk kanë mbetur edhe dhjetë ditë deri në ditën ...

Më shumë...

Gresë Jakup Krasniqi: Në emër të “drejtësisë” detyrohemi të shohim padrejtësinë e madhe që i bëhet babit çdo ditë

Gresë Jakup Krasniqi: Në emër të “drejtësisë” detyrohemi të shohim padrejtësinë e madhe që i bëhet babit çdo ditë

“Krimineli dhe viktima e tij kurrë nuk mund të hyjnë ne një thes. Madje as në drejtësi!” Jakup Krasniqi – Shtëpia e Jakup Krasniqit ka qenë e rrethuar katër herë nga forca të armatosura, ndërsa familja e tij ka qenë përherë e terrorizuar, jo vetëm nga forcat e armatosura, por ...

Më shumë...

Shaqir Totaj, i shoqëruar nga kryetari Bedri Hamza, prezantoi planin ekonomik zhvillimor të Prizrenit

Shaqir Totaj, i shoqëruar nga kryetari Bedri Hamza, prezantoi planin ekonomik zhvillimor të Prizrenit

Kandidati për Kryetar, Shaqir Totaj i shoqëruar nga Kryetari i Mitrovicës, Bedri Hamza kanë takuar komunitetin e biznesit dhe një numër të konsiderueshëm ndërmarrësisht me të cilët bashkëbiseduan dhe shpalosën programin për ekonomi për Prizrenin. “I nderuar jashtëzakonisht me vizitën e mikut tim në Prizren, kryetarit të posagjezdhur të Mitrovicës, ...

Më shumë...

Më 6 Nëntor 2021, mbahet “Takimi i Tiranës, 2021”, me tematikë: “Ali Daci, një emër që i bën nder Kombit”

Më 6 Nëntor 2021, mbahet “Takimi i Tiranës, 2021”, me tematikë: “Ali Daci, një emër që i bën nder Kombit”

PO VJEN ALI DACI, NJERIU QË KA PRITË, STREHUAR E PËRCJELLË RRETH 400.000 SHQIPTARË NË MALËSINË E ROZHAJËS GJATË KOHËS SË LUFTËS SË KOSOVËS 6 nëntor 2021, ditë e shtunë, ora 11.00, në MHK, në “Takimin e Tiranës, 2021”, me tematikë: “Ali Daci, një emër që i bën nder Kombit” ...

Më shumë...

Sot në Gjykatën Speciale, në Hagë, vazhdon gjykimi kundër krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj

Gucati - Haradinaj

Sot në Gjykatën Speciale, në Hagë,  vazhdon gjykimi kundër krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj me dëgjimin e dëshmitarit të tretë. Në gjykimin kundër tyre, i cili ka filluar më 7 tetor, deri tani e kanë përfunduar dëshminë  dy dëshmitarë. Sot merret në pyetje dëshmitari i tretë, i ...

Më shumë...

Këshilli Gjyqësor i Kosovës është kundër procesit të vettingut të cilin po synon ta realizojë Ministria e Drejtësisë

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka mbajtur takimin e 263-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Albert Zogaj, ka bërë të ditur edhe njëherë qëndrimin e tij kategorik kundër procesit të vettingut të cilin po synon ta realizojë Ministria e Drejtësisë. Zogaj thotë se Ministria që nisi punimet edhe për ndryshime kushtetuese, nuk ka bazë profesionale dhe as Qeveria, Kuvendi ...

Më shumë...

Smajl Latifi: Fitorja jonë do të konfirmohet më 14 nëntor 2021

Smajl Latifi: Fitorja jonë do të konfirmohet më 14 nëntor 2021

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, kandidat edhe për një mandat qeverisës në këtë komune, ka thënë se AAK-ja ka rritur votën për 40 për qind në Kuvendin Komunal për dallim nga zgjedhjet e kaluara. “Besimi i qytetarëve të Rahovecit po rritet për mua dhe AAK-në. Fitorja jonë do ...

Më shumë...

BE-ja ka konstatuar se situata në Bosnje e Hercegovinë paraqet burim të madh shqetësimi për këtë shtet dhe rajonin

Peter Stano

Bashkimi Evropian ka konstatuar  se situata në Bosnje dhe Hercegovinë paraqet “burim të madh shqetësimi për këtë shtet dhe rajonin. Duke folur para gazetarëve në Bruksel, zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, tha se udhëheqësit politikë të këtij vendi duhet të gjejnë zgjidhje. “Duhet të angazhohemi në dialog politik, sepse kjo ...

Më shumë...