kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 29)

Ahmet Qeriqi

Policia dhe Shërbimi Korrektues i Kosovës kanë kthyer në vuajtje të dënimit, Driton Hajdarin, i sëmurë rëndë

Policia e Kosovës dhe Shërbimi Korrektues i Kosovës kanë kthyer në vuajtje të dënimit, Driton Hajdarin i dënuar sipas një deklarate të Nazim Bllacës, përkundër faktit që sëmundja e tij, ‘skleroza amfitrofike laterale’, është e pashërueshme dhe kërkon trajtim të veçantë. Dritoni ka raporte nga specialistët dhe shefi i burgjeve ...

Më shumë...

Angela Merkel: Distancohem qartë nga deklarata e e Kryetarit Trump dhe solidarizohem me gratë e sulmuara

Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, në konferencën vjetore me gazetarë, tha se ajo do të mbetet në postin e kancelares deri në vitin 2021, pra deri në përfundim të mandatit të tanishëm, të fituar në zgjedhjet e fundit. Në këtë mënyrë ajo i dha fund edhe një herë spekulimeve për mundësinë ...

Më shumë...

Nga kishat katolike dhe protestante në Gjermani janë larguar rreth 450.000 besimtarë

Dy kishat më të mëdha në Gjermani, Kisha katolike dhe ajo protestante, kanë bërë të ditur se kanë  është shënuar  një numër rekord i largimi të  besimtarëv “Kishën Katolike në Gjermani e kanë braktisur 216,000 anëtarë në 2018, një rritje prej 29 për qind gjatë vitit të kaluar,” njoftoi konferenca ...

Më shumë...

Gjykata Speciale fton për intervistë edhe Jakup Krasniqin zëdhënësin e UÇK-së gjatë luftës

Jakup Krasniqi

Gjykata Speciale kundër UÇK-së ka ftuar për intervistë edhe Jakup Krasniqi-, ish-zëdhënësi i UÇK-së, ish Kryetari i Kuvendit aktualisht kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate. Ai thotë se “Ndihet i obliguar moralisht të bëjë me dije se ka marr ftesë nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale në Hagë ...

Më shumë...

Feride Papleka: Shote Galica (1895-1927) rast unik, monumental, shembulli i luftës dhe i martirizimit për liri kombëtare

Shote Galica

Më 1962, në kohën e Enver Hoxhës, për Shote Galicën u ngrit një lapidar në Fushë-Krujë, vepër e skulptorit, Kristaq Rama. Ai regjim e nderoi edhe me titullin e lartë,  “Heroinë e popullit”. Në ditët tona, Shotës luftëtare nuk i dihet as varri dhe as busti. A mos duhen kthyer ...

Më shumë...

Fatmir Limaj, e ka quajtur të padrejtë ftesën e Gjykatës Speciale për kryeministrin e Ramush Haradinaj

Limaj i lumtur me nisjen e jetësimit të marrëveshjes për heqjen graduale të tarifave roaming mes Kosovës dhe Shqipërisë.

Kryetari i Nismës Socialdemokrate dhe zëvendës-kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, e ka quajtur të padrejtë ftesën e Gjykatës Speciale për kryeministrin e Ramush Haradinaj. Ai ka shkruar se kjo gjykatë është themeluar nga Kuvendi i Kosovës, prandaj sipas tij, alternativa e vetme është përballja me fakte kundër shpifjeve të armiqve ...

Më shumë...

Albin Kurti: Dorëheqja e Ramush Haradinajt nga pozita e kryeministrit të Kosovës është e vonuar me arsye të gabuar

Kurti thotë se gjashtë muaj u bënë nga letra që ia dërgoi Presidentit Trump, mirëpo Thaçi nuk mori përgjigje

Kryetari i Vetëvendosje, Albin Kurti, ka reaguar pas dorëheqjes se Ramush Haradinajt nga pozita e kryeministrit të Kosovës.  Ai ka shkruar se dorëheqja e Haradinajt është e vonuar me arsye të gabuar. Z. Haradinaj dha dorëheqje nga pozita e kryeministrit. Moti është dashur të japë dorëheqje, qysh kur e ndërroi ...

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, beson fort në vlerat e luftës së UÇK-së, pavarësisht veprimeve të Gjykatës Speciale

Kryetari Hashim Thaçi ka ftuar qytetarët dhe institucionet të përmbahen nga provokimet

Me rastin e ftesës së ka marrë kryeministri i Kosovës, Ramush  Haradinaj  për t’u paraqitur në Gjykatën Speciale, kryetari i Kosovës Hashim Thaçi thotë se me keqardhje mësova që Gjykata Speciale ka ftuar për intervistim, ish-komandantin e Zonës Operative të Dukagjinit, kryeministrin Ramush Haradinaj, si dhe disa ish-eprorë të tjerë ...

Më shumë...

Qëndrimet e forta politike të Ramush Haradinajt për taksën dhe kufijtë po mposhten përmes Gjykatës Speciale

Zbehja e entuziazmit për punën e Gjykatës Speciale brengos jugo-shqipfolësit, Qeverinë në Beograd dhe Kremlinin zyrtar

Këmbëngulja e Ramush Haradinajt për të mos e hequr taksën 100 për qind ndaj mallrave serbe që shitën në Kosovë, si dhe qëndrim për mos prekjen e kufijve ka bërë që presioni  ndërkombëtar të arrihet përmes Gjykatës Speciale, inkuizicionale kundër UÇK-së. Edhe pse Gjykata Ndërkombëtare e Hagës e kishte akuzuar ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: QERIME HALIL RADISHEVA- SHOTË GALICA (1895 – 1927)

Shote Galica

Femra shqiptare në vazhdimësi është përballur me ashpërsitë e jetës. Mbi të rëndoi pesha e shekujve të robërisë, varfërisë, kanunit dhe padrejtësive të kohëve të ndryshme, rëndoi kobi e zia, loti e gjaku… Por, ajo për asnjë  çast nuk u nënshtrua para sfidave të shumta gjatë rrugëtimit nëpër kohë, ajo ...

Më shumë...

Ministri, Rrustem Berisha dhe komandanti i FSK-së, Rrahman Rama biseduan me gjeneralin, Tod Wolters

Ministri i Mbrojtjes  Rrustem Berisha dhe komandanti i FSK-së gjenerali Rrahman Rama u takuan me komandantin Suprem të NATO-s për Evropë, gjeneralin, Tod Wolters. Në takim, ministri Berisha e informoi gjeneralin Wolters për Planin Gjithëpërfshirës të Tranzicionit të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe implementimin e tij në bashkëpunim të ...

Më shumë...

O’Connell: Për tri universitetet që kanë dështuar të përmbushin kërkesat minimale të cilësisë, nuk është faji i KSHC-së

Ruairí O’Connell thotë se çështja e mbajtjes së zgjedhjeve apo jo tërësisht i takon Kosovës e jo QUINT-it

Edhe ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruairi O’Connell duke folur për mosakreditimin e  disa universitete të Kosovës  dhe debateve të shumta për dhe kundër veprimeve të Këshillit Shtetëror të Cilësisë,  ka deklaruar se dy parime janë jetike për të ardhmen e Kosovës. Të rinjtë meritojnë një edukim të mirë që ...

Më shumë...

Kryekuvendari, Veseli, bisedoi me kryetarin e Komisionit për Politikë të Jashtme në Senatin Amerikan, Bob Menendez

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. ka takuar në Washington, kryetarin e Komisionit për Politikë Jashtme të Senatit Amerikan, senatorin Bob Menendez.  Në këtë takim, Veseli e ka njohur senatorin amerikan me zhvillimet politike në Kosovë dhe rajon, ndërsa e ka ...

Më shumë...

Philip Kosnett u shpreh kundër ndërhyrjeve që po i bëhen vendimit të KSHC-së, për mos akreditimin e disa universiteteve

Philip Kosnett: Në listat për deputetë të shumë partive ka individë me akuza aktive, dënime për vepra penale

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett ka reaguar lidhur me ndërhyrjet që po bëhen për vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë për mos akreditimin e disa universiteteve. Përmes një postimi, Kosnett ka shkruar se vendi ka nevojë për një sistem të arsimuar të bazuar në merita dhe të drejtë për ...

Më shumë...

Sot janë përkujtuar dëshmorët e Komunës së Malishevës, të rënë më 19 korrik, në Betejën e Rahovecit

Sot janë përkujtuar dëshmorët e fshatrave të rrethit Malishevës, të rënë më 19 korrik, në Betejën e Rahovecit. Me këtë rast u përkujtuan dëshmorët:  Sadik Shala, Hamdi Berisha, Liman Gegaj, Afrim Krasniqi dhe Habib Berisha. Në nderim të dëshmorëve, sot janë bërë homazhe në varrezat e dëshmorëve në Malishevë, në ...

Më shumë...

Në Betejën për marrjen e mbrojtjen e Rahavecit nga forcat serbe, kishin rënë 19 dëshmorë dhe komandanti, Agim Çelaj

Më 19 korrik të vitit 1998 ka filluar Beteja për Mbrojtjen e  Rahavecit. Atë ditë komandanti, Agim Çelaj, i shoqëruar prej Agush Gjocajt e Sadik Shalës, me 16 shokë të tjerë, rreshton luftëtarët, në Rrasat e Rahavecit nëpër aksin e magjistrales Prishtinë-Rahavec. Por po atë ditë,  forcat serbe depërtonin nëpër ...

Më shumë...