mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 28)

Ahmet Qeriqi

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Familja Manolli viktima e parë e neofashizmit serb pas 23 marsit të vitit 1989

Hakif Bajrami

(Si e përgatiti dhe si e zbatoi fashizmi ushtrako-policor terrorin në Kosovë) Më 1981 pushteti serb,  madje të gjithë sllavët e jugut do të vërsulen ndaj shqiptarëve se “po I detyrojnë kolonët të shpërngulen nga Kosova”. E vërteta, të gjithë UDB-ashët që ishin diskredituar më 1966, do të mrizojnë me ...

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: “LIBRI, PUSHTETI MË BUJAR” ku emrat e mëdhenj japin mesazhin e kohës

Albert Z. ZHOLI: “LIBRI, PUSHTETI MË BUJAR” ku emrat e mëdhenj japin mesazhin e kohës

(Intervista, portrete, reportazhe, mbresa, kujtime, bashkëbisedime) Thuhet se një libër është një histori për mendjen, ndërsa një këngë është një histori për shpirtin. Apo “Miq të mirë, libra të mirë dhe një ndërgjegje të fjetur: Kjo është jeta ideale”. Leximi i një libri ka qenë në të gjitha kohërat dhe ...

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, gjatë qëndrimit në Japoni është pritur sot në takim nga kryetari i Kuvendit, Tadamori Oshima

Thaci, Japoni

Kryetari, Hashim Thaçi, gjatë qëndrimit në Japoni  është pritur sot në takim nga kryetari i Kuvendit, Tadamori Oshima Në këtë takim është biseduar për mundësinë e thellimit të bashkëpunimit bilateral dhe rritjen e shkëmbimit të ideve dhe projekteve konkrete ndërmjet dy parlamenteve të shteteve tona. Kryetari Thaçi  ka shkruar se ...

Më shumë...

Shumica e deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë ka rrëzuar tetë projektligje të kryetarit Ilir Meta

Shumica e deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë ka rrëzuar tetë projektligje të kryetarit Ilir Meta

Pavarësisht paralajmërimit të kreut të opozitës, Lulzim Basha, për mos të votuar dy koncesionet e rrugëve: Milot Balldre dhe Orikum-Dukat, deputetët e Kuvendit të Shqipërisë  i votuan këto dy projekte si dhe projektligjet e tjera të kthyera nga kryetari, Ilir Meta, i cili përfaqëson opozitën në Presidencë dhe jo Shtetin. ...

Më shumë...

Spiropali: Që Kryemadhi flet në mitingje e dinim, por që Ilir Meta t’i kthejë ato në dekrete, këtë nuk e kishim menduar

Derisa Ilir Meta thotë se është “Luan” i Venecias, Elisa Siropali përgjigjet se nuk bën koment për zoologjinë, por për ligjin

Në seancën e sotme plenare, ministrja e Parlamentit, Elisa Spiropali, derisa  foli rreth domosdoshmërisë për të vënë dorë në disa akse specifike të vendit, ceku temën e presidentit, mosmiratimin e tij për ndërhyrjet në fjalë, duke e lidhur situatën në fjalë më zhdekretime të tjera të kësaj natyre, përfshirë atë ...

Më shumë...

OAK del me propozime për Qeverinë e ardhshme

OAK del me propozime për Qeverinë e ardhshme

Pasi që vendi ynë ndodhet pranë zgjedhjeve parlamentare, dhe duke patur parasysh  gjendjen jo edhe aq të favorshme ekonomike-afariste, Oda e Afarizmit të Kosovës pas mbledhjes së mbajtur të Bordit ka vendosur që të gjitha partive politike të ju dërgoj disa propozime për ndryshime të menjëhershme në qeverinë e ardhshme ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Milosh Zeman, një zë nazi-fashist, antishqiptar nga Qendra e Evropës

Frank Shkreli: Milosh Zeman, një zë nazi-fashist, antishqiptar nga Qendra e Evropës

Media të ndryshme rajonale dhe ndërkombëtare njoftojnë se në Beograd arrijti për një vizitë dy-ditore, presidenti i, Republikës së Çekisë, Milosh Zeman, ku u prit nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Pa zbritur ende në tokën serbe, udhëheqsi çek nuk mund të priste që të shprehte dashurinë e tij për ...

Më shumë...

Kyle Scott: Çështja e Kosovës është një prej pengesave kryesore për raportet ndërmjet Uashingtonit dhe Beogradit

Kyle Scott: Çështja e Kosovës është një prej pengesave kryesore për raportet ndërmjet Uashingtonit dhe Beogradit

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott, ka thënë se çështja e Kosovës është një prej pengesave kryesore për raportet ndërmjet Washingtonit dhe Beogradit. Ai ka thënë se nga Qeveria e ardhshme pret që të heqë taksën ndaj produkteve serbe në shërbim të progresit, në negociatat për të arritur një “kompromis ...

Më shumë...

Koalicioni i përbashkët, (i djathtë i majtë), AAK-PSD, ka program për Kosovën 100 për qind

Koalicioni i përbashkët, (i djathtë i majtë), AAK-PSD, ka program për Kosovën 100 për qind

Koalicioni i djathtë i majtë, AAK-PSD ka prezantuar programin  qeverisës, ku u tha se programi 100 për qind Kosovë është program qeverisës. Kandidati për kryeministër Ramush Haradinaj, tha se e kanë programin e tyre 100 për qind Kosovë, derisa ka adresuar kritika PDK-së e LDK-së.  Shpikja e kauzave si lufta ...

Më shumë...

Në moshën 86 vjeçare, ka ndërruar jetë albanologu i njohur gjerman, Vilfrid Fidler

Në moshën 86 vjeçare, ka ndërruar jetë albanologu i njohur gjerman, Vilfrid Fidler

Ka ndërruar jetë, në moshën 86 vjeçare, Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë. Fidler lindi në Oberfrohna të Gjermanisë në vitin 1933. Ai njihet herët me shqipen dhe me kulturën shqiptare dhe do t’ia përkushtojë gjithë jetën thesareve të ...

Më shumë...

Kryetari amerikan, Donald Trump, ka shkarkuar nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, Xhon Bolton

Kryetari amerikan, Donald Trump, ka shkarkuar nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, Xhon Bolton

Kryetari amerikan, Donald Trump, ka shkarkuar nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, Xon Bolton. “E informova zotin Bolton se shërbimet e tij nuk janë më të nevojshme për Shtëpinë e Bardhë”, tha Trump. “Kisha shumë pa dakordësi me shumë nga sugjerimet e tij”, shtoi Trump, ndërsa njoftoi se një këshilltar i ...

Më shumë...

Serbia pret me hidhërim e pikëllim shkarkimin e këshilltarit Xhon Bolton, nga kryetari amerikan, Trump

John Bolton

Shkarkimi nga posti i këshilltari Bolton ka ndodhur në kohën kur Trump po bën përpjekje të përmirësojë raportet me disa vende me të cilat ka pasur mospajtime, megjithatë ishte Bolton ai që Korenë e Veriut dhe Iranin i shihte si vende të cilave nuk duhet t’iu zihet besë. Kujtojmë që ...

Më shumë...

Gjatë vizitës në Japoni, kryetari Thaçi është takuar me guvernatorin e Prefekturës së Kyotos, Takatoshi Nishiwaki

Gjatë vizitës në Japoni, kryetari Thaçi është takuar me guvernatorin e Prefekturës së Kyotos, Takatoshi Nishiwaki

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë vizitës zyrtare në Japoni, është takuar me guvernatorin e Prefekturës së Kyotos, Takatoshi Nishiwaki , i cili është edhe kryesues i kompanisë “Kyocera”, me të cilin ka biseduar për bashkëpunimin ndërmjet Kyotos dhe komunave të Kosovës.  “Me guvernatorin e Prefekturës së Kyotos, Takatoshi Nishiwaki, ...

Më shumë...

Doris Pack viziton Komunën e Vitisë

Ish Eurodeputetja gjermane, Doris Pack të martën (11.09.2019) pritet të vizitoj Komunën e Vitisë. Për këtë qëllim në shenjë respekti dhe kontributit shumëvjeqar të saj për vendin tonë, Komuna ftonë qytetarët që të jenë prezent në Amfiteatrin e Parkut të Qytetit prej orës 18, ku mirëseardhjen do t’ia uroj kryetari ...

Më shumë...

Prof. asoc. dr. Sabit Syla: Vendosja e pushtetit jugosllav në Kosovë dhe në viset e tjera shqiptare më 1944 – 1945

Sabit Syla

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Kosova ishte një çështje rreth së cilës bëheshin diferencime e polarizime forcash, madje çështje që e determinonin orientimin e shtresave e të rrymave të ndryshme politike, që ndikonin në zgjerimin apo ngushtimin e koalicionit antifashist. Ndodhte kështu nga  se të dy blloqet ushtarako-politike me vizionet ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Spastrimi etnik i shqiptarëve nga komuna e Medvegjës, po ndodhë!

Mehmet Bislimi

Serbia tanimë ka ndjekur pothuaj të gjithë pjesëtarët e etnitetin shqiptarë nga komuna e Medvegjës, duke bërë kështu spastrim etnik në këtë Komunë. Ky gjenocid bashkëkohor që Serbia po e zbaton me mjete administrative sot, i ngjason atyre të ish reformave agrare të ish pushtuesit serbo-Jugosllav, ku kolonizonin tokat autoktone ...

Më shumë...