Ahmet Qeriqi

Qeveria e Kosovës do t’i trajtojë me kujdes rekomandimet e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Avdullah Hoti thotë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, do të determinoj paqe dhe siguri në rajon

Ministri i Financave Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria e Kosovës do t’i trajtojë me kujdes rekomandimet e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Programi i Qeverisë së Kosovës me FMN-në, që ka filluar vitin e kaluar, i ka sjellë Kosovës stabilitet ekonomik dhe financiar. “Rritja ekonomike është me trend rritës. Vitin 2015 …

Më shumë...

Avokati Gashi: Boiken Abazi në mënyrë të kundërligjshme është dëbuar nga Kosova

Tomë Gashi

Avokati, Tomë Gashi ka dorëzuar padi kundër vendimit të Komisionit Qeveritar për Ankesa të të Huajve, në lidhje me deportimin e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Boiken Abazi. “Kemi dorëzuar padi që ka të bëjë me Boiken Abazin, i cili në mënyrë të kundërligjshme është dëbuar me dhunë kemi parashtruar ankesë. …

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Tatim mbi kuponin fiskal

Mr. Lulzim A. Beqiri

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), kohë më parë  ka filluar një fushatë vetëdijësuese për kuponin fiskal, në çdo televizion, gazetë, portal, e radio has reklama se me rastin e marrjes së kuponit fiskal ato para shkojnë në rrugë, shkolla, infrastructurë, mirëqenie qytetare dhe me këtë fakt pajtohemi të gjithë. Për …

Më shumë...

Rama vlerësoi rolin që Amerika ka luajtur në mbrojtje të interesave kombëtare të shqiptarëve

Rama

Kryeministrit i Shqipërisë, Edi Rama, në nisje të vizitës në SHBA është takuar me kryetarin e Bashkisë së Nju Jorkut, Bill de Blasion. Gjatë takimit me kryebashkiakun e Nju Jorkut kryeministri Rama ka vlerësuar marrëdhëniet e shkëlqyera në mes të Shqipërisë dhe SHBA. Ai po ashtu ka vlerësuar rolin që …

Më shumë...

Ministri, Kuçi dhe Keneth Dean diskutuan për tranzicionin e EULEX-it

EULEX-i

Ministri i Drejtësisë, Prof. Dr. Hajredin Kuçi, sot ka zhvilluar një takim me Udhëheqësin e Operacioneve Civile të BE-së, Kenneth Deane,  Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian në Kosovë dhe njëkohësisht shefin e zyrës së BE-së, z. Samuel Zbogar si dhe Shefin e Misionit të EULEX-it në Kosovë, Gabrielle Meucci. Ministri …

Më shumë...

Kryetari Thaçi mes FMN-së dhe veteranëve “heronj”

Hashim Thaci

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se sfida e parë e kryetarit Thaçi në detyrën e re do të jetë përballja me veteranë pasi FMN-ja  ka referuar zvogëlimin e pensioneve të luftës dhe këtu ka kërkuar përfshirjen direkte të kryetarit. Shuma prej 170 eurosh që veteranët e UÇK-së po marrin si …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Nisma nuk ka vënë vija të kuqe me asnjë parti politike

Limaj

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka deklaruar se Nisma nuk ka  vënë vija të kuqe me asnjë parti politike. Ajo çka neve na bashkon është vizioni, programi objektiv për ta ndryshuar gjendjen. Kushdo që është rreth kësaj, te ne mund …

Më shumë...

Haradinaj: Jemi bashkë kundër marrëveshjeve që çuan në krizën politike, por, rrugët tona janë të ndara në proceset e tjera

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka thënë se partitë opozitare mund të vazhdojnë të bashkërendohen në kundërshtimin e marrëveshjeve që çuan në krizën politike, por, rrugët e tyre janë të ndara në të gjitha proceset tjera. Haradinaj tha se përdorimi i dhunës nuk …

Më shumë...

Rexhep Selimi: AAK-ja nuk është marrë vesh me dy subjektet tjera opozitare lidhur me protestën e 14 majit

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi  është cituar të ketë deklaruar se AAK-ja pavarësisht se muajve të fundit ka qenë e bashkuar me Vetëvendosjen e Nismën për Kosovën në aktivitetet e tyre kundërshtuese ndaj qeverisë, siç duket tani ka vendosur që e vetme të marrë “timonin” dhe të organizojë protestat kundër …

Më shumë...

Ben Blushi kërkon zgjedhje të moderuar, serbe, greke apo frënge por jo “alla shqiptarçe”

Lakmi Urrjtje Smira

Deputeti shkizmatik  i Partisë Socialiste, Ben Blushi, i cili në përpjekjet e tij për ta shantazhuar Partinë socialiste dështoi me turp, tani i është kthyer gjuhës së kishës serbe e greke, për t’i quajtur shqiptarët që votuan por Edvin Ramës, “alla shqiptarë, anadollakë” sepse nuk ia dhanë besimin, për të …

Më shumë...

Kosova dhe Shqipëria janë pajtuar që t’i heqin kontrollet e dyfishta kufitare gjatë sezonit turistik

Edi Rama e njofton trupin diplomatik të akredituar në Tiranë se kufiri Kosovë-Shqipëri hapet në pranverën e këtij viti

Kosova dhe Shqipëria janë pajtuar  që t’i heqin kontrollet e dyfishta kufitare, duke propozuar një model të ri për t’i shmangur radhët në prag të sezonit turistik. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë qëndrimit në Kosovë për ceremoninë e kryetarit Hashim Thaçi, është takuar me kryeministrin Isa Mustafa, me të …

Më shumë...

Kisha Katolike e Shqipërisë mbështet idenë e kryeministrit, Edi Rama lidhur me mësimin e lëndës fetare

Bibla dhe Kurani

Kisha Katolike e Shqipërisë mbështet idenë e kryeministrit, Edi Rama lidhur me mësimin e lëndës fetare në programin mësimor. Kisha thekson se në vendin tonë ka një boshllëk në sistemin arsimor për sa u përket njohurive mbi fenë, por për dhënien e këtyre njohurive, mësuesit duhet të jenë të përgatitur. …

Më shumë...

Edon Ramadani: Babi im thoshte: Kur pushkët bashkohen kanë fuqi më të madhe

Agim Ramadani

Është mbajtur në Prishtinë një akademi përkujtimore për nder të 17 vjetorit të rënies së heroit të kombit, Agim Ramadani. Me këtë rast ministri i FSK-se Haki Demolli tha se të rënët në këtë betejë në krye me komandantin Agim Ramadani nuk do të harrohen kurrë. Djali i heroit Agim …

Më shumë...

U mbajt konferenca punuese: “Plani i Integritetit i Ministrisë së Forcës së Sigurisë’

U mbajt konferenca punuese: “Plani i Integritetit i Ministrisë së Forcës së Sigurisë’

Sot në MFSK edhe pse zyrtarisht ditë pushimi, u mbajt konferenca punuese “Plani i Integritetit i Ministrisë së Forcës së Sigurisë’, projekt ky i filluar që më 2015 dhe i mbështetur nga Ministria e Mbrojtjes së Norvegjisë. Prezantimin e projekt planit të përgatitur nga grupi punues e bëri  zoti Faruk …

Më shumë...

Lëvizja BESA shpreh shqetësimin të thellë për gjendjen e rëndë të banorëve të Lagjes së Trimave

Lëvizja BESA shpreh shqetësimin të thellë për gjendjen e rëndë të banorëve të Lagjes së Trimave

Ndonëse banorët e Lagjes së Trimave në Kumanovë nuk po mund të gjejnë akoma qetësi pas traumave që i pësuan më 9 maj të vitit kaluar, në atë që është e njohur si “nata e tradhtisë së madhe të Kumanovës”, megjithatë për banorët e kësaj lagje po vazhdon traumatizimi edhe …

Më shumë...

Një stacion policie në qytetin rus, Stavropol është bërë shënjestër e një sulmi vetëvrasës

Një stacion policie në qytetin rus, Stavropol është bërë shënjestër e një sulmi vetëvrasës

Një stacion policie në qytetin rus Stavropol është bërë shënjestër e një sulmi vetëvrasës. Sipas raportimeve të para, tre kamikazë janë përgjegjës për sulmin. Policia nuk ka dhënë asnjë detaj lidhur me këtë ngjarje, ndërsa për momentin nuk flitet për viktima, përveç autorëve të sulmit. Agjencia e lajmeve “RIA Novosti” …

Më shumë...