Ahmet Qeriqi

Erdogan kërkon të lirohen nga akuza e ofendimit mbi 2 mijë vetë në Turqi

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan njoftoi pushimin e të gjitha çështjeve për personat që akuzohen se e kanë ofenduar. Vendim u frymëzua nga uniteti që shfaqën qytetarët gjatë dhe pas grushtit të dështuar të shtetit. Autoritetet turke thonë se nga ky vendim i kryetarit  do të lirohen nga akuza …

Më shumë...

U vazhdohet mandati edhe për dy vite 17 prokurorëve të EULEX-it në Kosovë

U vazhdohet mandati edhe për dy vite 17 prokurorëve të EULEX-it në Kosovë

Në takimin e radhës së Këshillit Prokurorial të Kosovës, udhëhequr nga kryesuesi i Këshillit, Blerim Isufaj, kryesuesi i Komisionit për Vlerësimin e Përformancës së Prokurorëve ka prezantuar raportin e vlerësimit të përformancës së 11 prokurorëve, ku pas diskutimeve të zhvilluara, anëtarët e KPK-së e kanë aprovuar raportin e Komisionit.  Anëtarët …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, po qëndron për një vizitë në Podgoricë të Malit të Zi

Thaçi: S’ka as ndarje të Kosovës e as Republikë Serbe brenda saj

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, po qëndron për një vizitë në Podgoricë të  Malit të Zi. Mediet nga ky shtet bëjnë të ditur se ka realizuar takime me krerët e shtetit malazez. Kjo vizitë u bë vetëm disa ditë para debatit në Kuvendin e Kosovës lidhur me demarkacionin me Malin …

Më shumë...

Nga sulmet e koalicionit në fshatin Gandur të Sirisë janë vrarë më shumë se 40 veta në mesin e tyre edhe 7 fëmijë

Sulmet Siri

Aktivistët sirianë për të drejtat e njeriut, me seli në Londër, thonë se sulmet ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër fshatit Al-Gandur në Sirinë veriore, i cili kontrollohet nga ISIS, kanë gjetur  vdekje  28 civilë, në mesin e tyre edhe shtatë fëmijë. Ndërkohë bëhet e ditur …

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku përuroi rrugën e re Morinë-Rezallë

Ministri i Infrastrukturës, Lufti Zharku me zëvendësministrat: Hanefi Muharremi dhe Fehmi Mujota, si dhe me nënkryetarin e komunës së Skenderajt,

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me zëvendësministrat: Hanefi Muharremi dhe Fehmi Mujota, si dhe me nënkryetarin e komunës së Skenderajt, Fadil Nura, përuruan rrugën e re, e cila i lidh fshatrat Morinë dhe Rezallë të Skenderajt. Pas përurimit të kësaj rruge, ministri Zharku theksoi: ”Jemi bashkë më nënkryetarin z. Nura …

Më shumë...

KPM-ja ka reaguar kundër deformimit të një lajmi me titull, “Këto janë top televizionet sipas KPM-së

mediat

Këshilli i Pavarur i Medieve Pas miratimit të Rregullores KPM-2016/01 për Shpërndarjen e Ofruesve të Shërbimeve Mediale Audio dhe Audiovizuale, një prej ofruesve të shërbimeve mediale, i licencuar nga KPM, përcjellë nga një portal lajmesh, nën titullin e lajmit “Këto janë top televizionet sipas KPM” kanë raportuar gabimisht që KPM …

Më shumë...

RKL: Askush nuk ka të drejtë të mbrojë puçistët në Turqi në emër të gazetarëve të Kosovës

RKL

Thirrja publike e jugo-gazetarit, Berat Buzhala, drejtuar shqiptarëve në Turqi,  për t’u radhitur në përpjekjet për grusht shtet, ka trazuar egot e sëmura të  disa gazetarëve të tjerë, të cilët kanë përkrahur Buzhalën, por në emër të gazetarëve të Kosovës. Askush në Kosovë nuk ka të drejtë të flasë në …

Më shumë...

TRT: Shqiptarët, mbështetësit më të mëdhenj të Erdoganit në Ballkan

TRT: Shqiptarët, mbështetësit më të mëdhenj të Erdoganit në Ballkan

Sipas raportimeve të televizionit shtetëror dhe televizionit TRT, vendet e Ballkanit janë  përfshirë në një sërë organizimesh në mbështetje të kryetarit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, pas puçit të dështuar ushtarak për të rrëzuar nga pushteti fituesin e tri palë zgjedhjeve të fundit  në Turqi. Nga të  gjitha kombet në …

Më shumë...

Talebanët fitojnë terren në Afganistan, pavarësisht ndihmesës së madhe amerikane për qeverinë e Kabulit

Talebanët fitojnë terren në Afganistan, pavarësisht ndihmesës së madhe amerikane për qeverinë e Kabulit

Gjatë 18 muajve të fundit, kohë gjatë së cilës Amerika ngadalësoi tërheqjen nga lufta e saj më e gjatë, talebanët në Afganistan kanë fituar terren. Ky është rezultati i një studimi të Komandës së ushtrisë amerikane, sipas të cilit Qeveria afgane e mbështetur nga NATO aktualisht kontrollon 65,5 për qind …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës miraton propozim vendimin për ndryshimin dhe plotësimin e programit legjislativ të vitit 2016

Qeveria e Kosoves

Në mbledhjen e rregullt, Qeveria e Kosovës ka miratuar propozim vendimin për ndryshimin dhe plotësimin e programit legjislativ të vitit 2016 të Qeverisë. Ajo miratoi propozim vendimin preliminar për shpronësimin për interes publik të pronave të paluajtshme të pronarëve dhe zotëruesve të interesit të cilat preken nga realizimi i projektit …

Më shumë...

Gianni Buquicchio: Angazhimi i misionit ndërkombëtar është garanci për procesin, reforma s’ mund të bëhet pa ta

Gianni Buquicchio: Angazhimi i misionit ndërkombëtar është garanci për procesin, reforma s’ mund të bëhet pa ta

Kryetari i Komisionit të Venecias, Gianni Buquicchio gjatë qëndrimit në Tiranë mori pjesë në një ceremoni festive me rastin e miratimit me konsensus të paketës kushtetuese për reformën në drejtësi. Në një fjalë të shkurtër drejtuar pjesëmarrësve, ai ju adresua opozitës dhe pretendimeve të saj se përfshirja e Operacionit Ndërkombëtar …

Më shumë...

Sheradin Berisha: Haga në shërbim të politikës dhe jo në shërbim të drejtësisë

Sheradin Berisha

Gjykata ndërkombëtare për krime lufte për ish Jugosllavinë në Hagë, kohë më parë ka vendosur që kryekrimineli i Serbisë, Sllobodan Millosheviç (i cili më 11 mars 2006 vdes në burgun e Sheveningenit), nuk ishte përgjegjës për krimet e kryer gjatë luftës së përgjakshme në Bosnjë e Hercegovonë (1992 – 1995), …

Më shumë...

15-vjetori i rënies së Tahir Sinanit, Naser Ademit, Hyrë Eminit, Brahim Ademit dhe Hisa Fazliut

Dëshmorët e Tanushës

15-vjet më parë, në Malësinë e  Gostivarit kanë rënë në krye të detyrës, komandanti i tri luftërave çlirimtare të Kosovës, heroi i kombit, Tahir Sinani, Naser Ademi pjesëmarrës i katër luftërave çlirimtare, Hyrë Emini, Brahim Ademi dhe Hisa Fazliu, eprorë dhe luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare të Zonës së Gostivarit. …

Më shumë...

Haradinaj: Dëmin prej 5 milionë euro që kanë shkaktuar zyrtarët e Ministrisë së Brendshme duhet ta paguajnë vetë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, duke komentuar skandalin e pasaportave ka thënë se dënimi i Kosovës me pesë milionë euro nga Gjykata e Arbitrazhit në Paris, është edhe një “goditje në xhepin e qytetarëve të Kosovës”. Këto para le t’i paguajnë milionerët e Ministrisë së Punëve të Brendshme, të punësuar …

Më shumë...

Demarkacioni nuk i shpëton disa krerë të opozitës nga Gjykata Speciale (!)

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka deklaruar se demarkacioni i kufirit të Kosovës me Malin e Zi dhe as liberalizimi i vizave nuk e shpëton askënd nga Gjykata Speciale kundër UÇK-së.  Sipas tij çështja e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi është politizuar, sepse ka qenë vetëm  një proces …

Më shumë...

Donald Lu: Derisa populli kërkonte reformën para Kuvendit polikanët kalonin para tyre me mercedesë e BMW të zeza

Donald Lu

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i konsideron beteja hapat e zbatimit të reformës në drejtësi.  Qoftë me 7 ligjet urgjente që kanë radhën tani, qoftë me fillimin e zbatimit të tyre që është një histori krejt më vete dhe me dhjetëra ligje të tjera që janë në planin e punës …

Më shumë...