Ahmet Qeriqi

Deputeti Veton Berisha merr pjesë në programin dedikuar rolit të parlamenteve në forcimin e integritetit publik

Veton Berisha

Me ftesë të Komisionit për Partneritet në Zhvillimin e Demokracisë të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Uashington, deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Veton Berisha, është duke marrë pjesë në programin studimor me temën: “Roli i parlamenteve në forcimin e integritetit publik”. Programi është organizuar në …

Më shumë...

Eufemizmi i kryeministrit Mustafa: Vendvotimet serbe në Kosovë i quan vendgrumbullime

Isa Mustafa

Duke folur për zgjedhjet parlamentare të Serbisë në Kosovë, të cilat pritet të mbahen më 24 prill, kryeministri, Isa Mustafa dhe Qeveria e tij  në vend të ballafaqimit me realitetin dhe respektimin të Kushtetutës, në vend se të ndalojnë mbajtjen e zgjedhjeve të një Shteti fqinj, brenda territorit të Kosovës, …

Më shumë...

Limaj: Nisma është dyfishuar kohëve të fundit

Limaj: Nisma është dyfishuar kohëve të fundit

Kryetari i NISMË-s për Kosovën, Fatmir Limaj, pas shpalljeve të brendshme të partisë që ai udhëheq, ka shkruar se me kënaqësi po pret të shoh të zgjedhurit e ri të partisë duke punuar në realizimin e qëllimeve politike dhe programore, meqë Nisma  është dyfishuar kohëve të fundit. Siç jeni informuar, …

Më shumë...

Në Shkup, u mbajtën protesta kundër vendimit të kryetarit Maqedonisë, për të amnistuar politikanët e kriminalizuar

Në Shkup, u mbajtën protesta kundër vendimit të kryetarit Maqedonisë, për të amnistuar politikanët e kriminalizuar

Në Shkup, janë zhvilluar protesta të fuqishme popullore kundër vendimit të presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, për të amnistuar politikanët të cilët hetohen nga Prokuroria Speciale. Disa protestues janë lënduar gjatë përleshjeve me policinë, ndërsa disa të tjerë janë shoqëruar në stacione policore. Situata ka eskaluar në momentin kur forcat …

Më shumë...

B. Gecaj: Serbëve t’ iu mundësohet pjesëmarrja në zgjedhjet e 24 prillit, meqë ata konisedrojnë se Kosova është Serbi

Gecaj: E bojkotuam Thaçin sepse nuk e njohim më për kryetar të Kosovës

Bajram Gecaj, këshilltar i kryeministrit Isa Mustafa, zyrtari që i quan anarkistë dhe fashistë liderët e Vetëvendosjes dhe të opozitës, ka deklaruar se serbëve, ashtu sikur edhe tani do t’ iu mundësohet pjesëmarrja në zgjedhjet parlamentare të Serbisë, që pritet të mbahen më 24 prill, meqë ata pretendojnë dhe dëshmojnë  …

Më shumë...

Qeveria e Serbisë dhe EULEX-i nuk lejojnë hapjen e varrezave masive në Serbi as në Kosovë

Varreza masive

Kryetari i Komisionit për persona të pagjetur, Prenk Gjetaj, ka bërë të ditur se  po vazhdon bllokada e Beogradit për hapjen e varrezave masive ku janë groposur eshtrat e shqiptarëve nga serbët gjatë luftës  në disa lokacione si në Jollovishtë të Rashkës e në Novi Pazar. Punimet janë ndërprerë edhe …

Më shumë...

Mbi 350 milionë euro në vit ndahen për skemën e kategorive sociale nga buxheti i Kosovës

150 mijë punëtorë nuk do të përfitojnë asnjë cent nga Rimëkëmbje por edhe 100 mijë të tjerë do të përfitojnë më pak se 100 euro

Zyrtarët e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, kanë bërë të ditur për Radion-Evropa e Lirë, se në çdo vit ga buxheti i vendit, ndahen mbi 350 milionë euro për personat të cilët hyjnë në skemën e kategorive sociale, të krijuar nga Qeveria e Kosovës,. Kjo shumë vlerësohet të jetë …

Më shumë...

Rama: Është koha për ta dhënë ndihmën tonë, shembullin sinjifikativ të shqiptarëve për harmoninë fetare

Rama: Është koha për ta dhënë ndihmën tonë, shembullin sinjifikativ të shqiptarëve për harmoninë fetare

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama gjatë një fjalimi në “Atlantic Council” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke përmendur hapin më të fundit që ka ndërmarrë qeveria shqiptare për përfshirjen në arsim të një lënde rreth njohurive fetare ka deklarua se me qëllim për taparandaluar ekstremizmin dhe përfshirjen e të …

Më shumë...

RKL: Fushata e jugo-medieve kundër komandantëve, “më të korruptuar”, po përgatit terren për Gjykatën Speciale kundër UÇK-së

RKL

Ka disa ditë, që mediet, të cilat thithin burime financiare në xhirizët e huaja, madje edhe në ato qeveritare të Prishtinës, po bëjnë përpjekje që duke u mbështetur në “fakte e argumente” të burimeve anonime, gjithnjë të besueshme për ata vetë, me qëllim për ta intensifikuar fushatën kundër, sikur thuhet, …

Më shumë...

Gjeneral Rama përgëzoi ushtarët e FSK-së që zunë vendin e parë në garën “Ushtari më i mirë”

Gjeneral Rama përgëzoi ushtarët e FSK-së që zunë vendin e parë në garën “Ushtari më i mirë”

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama,  priti sot dy ushtarët e Brigadës për Reagim të Shpejtë të FSK-së, tetarin Rafet Gashi dhe ushtarin Liridon Selimi, të cilët i përgëzoi për paraqitjen e jashtëzakonshme në garën ushtarake shumëkombëshe “Ushtari më i mirë”. Kjo garë ishte organizuar nga KFOR-i amerikan në Kampin …

Më shumë...

Përfaqësuesit e federatave shprehen pa kënaqësinë e tyre në lidhje me mënyrën e raportimit të donacioneve

Përfaqësuesit e federatave shprehen pa kënaqësinë e tyre në lidhje me mënyrën e raportimit të donacioneve

Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknlogji, Kulturë, Rini dhe Sport, kryesuar nga kryetari i komisionit, Nait Hasani, mbajti dëgjim publik, me përfaqësues të federatave të ndryshëm dhe të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, lidhur me Projektligjin për Sponzorizim dhe Donacione në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. Kryetari i komisionit …

Më shumë...

Ministri, Lutfi Zharku priti delegacionin e BERZH-it

Ministri, Lutfi Zharku priti delegacionin e BERZH-it

Ministri i Infrastrukturës, z. Lutfi Zharku, priti sot në Prishtinë delegacionin e BERZH-it, të udhëhequr nga drejtori për Ballkanin Perëndimor, z. Holger Muent. Në këtë takim u diskutua për projektet në sferën e infrastrukturës, me theks të veçantë për linjën hekurudhore 10, pastaj për rrugët hyrëse e dalëse në Prizren, …

Më shumë...

Hartmann: Gjyqtari i Hagës që liroi Sheshelin në tërësi po manipulon me të kaluarën, duke anuluar faktet

Florence Hartmann

Vendimi gjyqësor i shkallës së parë i Tribunalit të Hagës për liderin e radikalëve serbë, Vojislav Sheshel, manipulon në tërësi me të kaluarën, i zhvlerëson faktet dhe ngjarjet e vërtetuara në ish Jugosllavi, thotë në një intervistë për shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë, Florence Hartmann, ish zëdhënëse …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Fushatë e tmerrshme e pjellës së “patriotëve jugosllavë”

Bardhyl Mahmuti

Në fillim po sqaroj se nocioni “patriot jugosllav” pasqyronte cakun ku duhej të arrinte qëllimi i strategjisë së komunistëve jugosllavë për të asimiluar kombe të ndryshme në një “komb të ri” të quajtur “komb jugosllav”. Për ata që nuk e dinë, po përmend se ky “komb i ri” kishte gjuhë …

Më shumë...

Hysni Gashi: QEVERIA NË SELEKSIONIMIN E LIDERSHIPIT TË SERBISË NË KOSOVË

Hysni Gashi

Derisa ka filluar fushata e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare ne Serbi po ashtu edhe ne Kosove se fundi gjoja se qeveria e Kosovës e paska ndaluar Vojisllav Sheshelin të mbaj fushatë në Kosove me arsyetimin se Vojsllav Shesheli qenka i padëshirueshëm. Kjo lë të kuptohet se i dëshirueshëm qenka Ivica …

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Haki Demolli u takua me Komandantin e KFOR-it, gjeneral Gulielmo Milieta

miglieta

Ministri i ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës(MFSK), zotëri Haki Demolli u takua, në bazën e  KFOR-it, me Komandantin e  Kontingjentit ushtarak të KFOR-it, në Kosovë, gjeneral major Gulielmo Luigji Milieta. Gjatë takimit të Ministrit Demolli me gjeneralit Miglieta u bisedua për situatën e sigurisë në vend, procesin e …

Më shumë...