Ahmet Qeriqi

Komuna e Gjilanit është gati për Manifestimin tradicional “Ditët e Agimit”, kushtuar heroit, Agim Ramadani

Komuna e Gjilanit është gati për Manifestimin tradicional “Ditët e Agimit”, kushtuar heroit, Agim Ramadani

Komuna e Gjilanit është gati për manifestimin tradicional “Ditët e Agimit” edhe për këtë vit, i cili mbahet për nder të heroit të kombit, Agim Ramadani-Katana. Një nga organizatorët për këtë manifestim Shoqata Kulturore “Ditët e Agimit” nga Zhegra kanë postuar një video në të cilën shihen 2 mijë foto …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti, reagim: Në këtë foto gjatë protestave të prillit të vitit 1981 jam unë

Bardhyl Mahmuti 1981

Para disa ditësh më ka kontaktuar në Facebook një person me emrin Ajshe Kashtanjeva Lalinovci. Duke dëgjuar akuza se paskam përvetësuar fotografinë e babait të saj të demonstratave mendova se persona anonim tentojnë të tallen më këtë çështje. Për këtë arsye e kam ndërprerë komunikimin dhe ia kam bllokuar mundësinë …

Më shumë...

1 Maji, Dita Ndërkombëtare e Punës në Shqipëri, ditë feste dhe argëtimi (!)

Policia njofton se ka bërë të gjitha përgatitjet për shënimin e 1 Majit, Ditës Ndërkombëtare të Punëtorëve

Dita Ndërkombëtare e Punës, 1 Maji festohet në shumë vende të botës, por jo në Shqipëri as në Kosovë, edhe pse kjo Ditë tradicionale e punëtorëve  ka një traditë më shumë se 80 vjeçare, aq sa ka edhe Lëvizja Socialiste e komuniste në vendin tonë. Edhe pse 1 Maji ka …

Më shumë...

Për herë të pas las luftës në Kosovë me rastin e 1 Majit protestojnë disa organizata punëtorësh

BSPK proteston të mërkurën në Prishtinë, duke kërkuar kushte më të mira për punëtorët në vendet e tyre të punës

Edhe pse të paorganizuar në sindikata Dita e punëtorëve në Kosovë do të shënohet me shfaqjen e pakënaqësisë të grupeve të ndryshme të punëtorëve. Për ditën e sotme një grup i të rinjve kanë planifikuar të organizojnë një marsh protestues, në Prishtinë, për gjendjen e punëtoreve në sektorin privat. Po …

Më shumë...

Sot në shumë vende të botës me protesta e demonstrata festohet 1 Maji, Dita ndërkombëtare e Punës

Sot në shumë vende të botës me protesta e demonstrata festohet 1 Maji, Dita ndërkombëtare e Punës

Sot në shumë vende të botës pas 123 vjetësh, 1 Maji festohet si Dita e Solidaritetit Ndërkombëtar të Punëtorëve. 1 Maji, Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve lindi pas përpjekjeve shumë-vjeçare të  punëtorëve për të afirmuar të drejtat e tyre e për të përmirësuar kushtet e jetesës. Pavarësisht se kremtimi i saj …

Më shumë...

Azem Syla mbahet në arrest policor, gjykata sot pritet të nxjerrë një vendim për masën e sigurisë kundër tij

Shtyhet seanca për ish-deputetin, Azem Syla

Ish-Komandanti i SHP të UÇK-sëAzem Syla po mbahet në arrest policor, ndërkohë pritet që gjykata sot  të nxjerrë një vendim për masën e sigurisë kundër tij. Pas përfundimit të seancës dëgjimore që është mbajtur dje në Gjykatën Themelore të Prishtinës, avokati i Azem Sylës, Tomë Gashi, ka thënë se prokurori ka …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, gjeneral Rama zhvilloi takime në Republikën e Shqipërisë

Komandanti i Forces së Sigursë së Kosovës-FSK, gjenerallejtënant Rrahman Rama, me ftesë të Shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, general major Jeronim Bazo, u prit sot, me nderime të larta ushtarake shtetërore në Ministrinë e Mbrojtjes, në Tiranë. Fillimisht, gjeneral Rama i shoqëruar edhe nga …

Më shumë...

Komuna e Malishevës nuk lejoi vendosjen e fotos së kryetarit të Kosovës Hashim Thaçi në ambientet e ndërtesës

Derisa pritej të vazhdonte mbledhja e rregullt e Kuvendit Komunal të Malishevës, grupi i asamblistëve të PDK-së u përpoq që dhunshëm ta vendosë fotografinë e Hashim Thaçit në ambientet e sallës së Kuvendit Komunal. Mirëpo, ata nuk arritën ta realizonin skenarin e tyre, pasi që hasën në kundërshtim të asamblistëve …

Më shumë...

Në 17-vjetorin e rënies përkujtohet heroi, Ilaz Kodra

Aktivitete të shumta tematike e kulturore në 19-vjetorin e rënies së heroit, Ilaz Kodra dhe 275 dëshmorëve e martirëve

Kryekuvendari i Kosovës, Kadri Veseli ka marrë pjesë në ceremoninë përkujtimore në 17-vjetorin e rënies së komandantit të Brigadës 114, të Zonës Operative të Drenicës,  Ilaz Kodra. “Sot u mblodhëm për të kujtuar 17 vjetorin e rënies së komandant Ilaz Kodra, i cili ishte një prej figurave më të ndritura …

Më shumë...

Ministri Demolli paraqiti raportin e vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Haki Demolli

Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, të drejtuar nga Fadil Demaku, zëvendëskryetar, ministri i Ministrisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës Haki Demolli, paraqiti raportin e vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në fillim të fjalës …

Më shumë...

Mbi 5000 ushtarakëve në Shqipëri iu falen detyrimet ndaj Institutit të Sigurimeve Shoqërore

Mbi 5000 ushtarakëve në Shqipëri iu falen detyrimet ndaj Institutit të Sigurimeve Shoqërore

Nga sot, mbi 5000 ushtarakë, nuk kanë më detyrime ndaj Institutit të Sigurimeve Shoqërore dhe, përpos pensionit që do ta marrin të plotë, brenda një viti do të marrin mbrapsht hakun e borxheve të padrejta. Dje, 75 deputetë të parlamentit votuan pro projektligjit të Ministrisë së Mirëqenies Sociale, duke lënë …

Më shumë...

RKL: Fushata e fundit e arrestimeve në Kosovë parapërgatitje e opinionit për Gjykatën Speciale kundër UÇK-së

RKL

…Po të mos ishte kështu, nuk do ta qeveriste Kosovën, qeveritari komunist i Titos dhe i Millosheviqit, nuk do të ishte në krye të Policisë i biri i UDB-ashit famëkeq, nuk do  të kishte qenë këshilltar i ish-kryeministrit, Hashim Thaçi, djali i drejtorit të Burgut të Prishtinës, i njohur për …

Më shumë...

Taulant Balla ka depozituar kallëzimin penal në Prokurori, kundër Sali Berishës

Taulant Balla

Një javë pasi ish kryeministri Sali Berisha bëri deklaratën e tij në Kuvend për armatosje kundër qeverisë, grupi i PS-së ka depozituar kallëzim ndaj tij në Prokurorinë e Përgjithshme. Nënkryetari i grupit, Taulant Balla ka depozituar kallëzimin në Prokurori, bën të ditur TCh. Kallëzimi është bërë në bazë të neneve …

Më shumë...

Avokati, Tomë Gashi konfirmoi se Azem Syla është kthyer në Kosovë

Azem Syla

Avokati Tomë Gashi ka konfirmuar se Azem Syla i kërkuar nga EULEX-i dhe Policia e Kosovës, Azem Syla është kthyer në Kosovë. Ai ka bërë të ditur se tash për tash nuk e di se ku do të dërgohet ai meqë nuk ka urdhër arrest për ta dërguar në Gjykatë. Azem …

Më shumë...

Në Siri për çdo ditë vriten rreth 50 qytetarë dhe forca ndërluftuese, ndërsa plagosen dy fish më shumë

Të vrarët Siri

Burimet e Al-Xhazirës bëjnë të ditur se vrasjet e plagosjet në Siri janë të përditshme, pavarësisht se është shpallur armëpushimi. Ditë më parë aeroplanët ushtarakë të Rusisë kanë goditur një spital civil afër Halepit  dhe kanë vrarë 30 sirianë në mesin e tyre edhe shumë punëtorë shëndetësorë. I dërguari Special …

Më shumë...

Limaj: Kemi shënuar suksese por ende kemi shumë punë për të bërë

Limaj

Në një intervistë për portalin “Zhurnal”.mk,  kryetari i Partisë Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj duke folur për gjendjen e shqiptarëve në Kosovë, Maqedoni dhe në Kosovën Lindore ka deklaruar se aspiratat e shqiptarëve për çlirim  sollën formimin e UÇK-së, UÇPMB-së dhe Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe me ndihmën e NATO-, çështja …

Më shumë...