leoni

Ahmet Qeriqi

Vetëvendosja: Ka humbur Qeveria dhe duhet të japë dorëheqje

Visar Ymeri

Dështimin e përpjekjes për një vit e më shumë  të koalicionit qeveritar për shënimin e vijes kufitare me Malin e Zi, Lëvizja “Vetëvendosje” ia atribuoi protestës dhe presionit nga kjo parti si dhe nga opozita në përgjithësi. Kryetari i kësaj partie, Visar Ymeri  ka deklaruar me këtë rast e “nuk …

Më shumë...

Rashiq: Demarkacioni i Kosovës me Serbinë nuk do të kryhet as për 100 vjet

Rashiq: Krijimi i AKS-së është i dëmshëm për serbët e Kosovës (!)

Deputet i listës serbe, Nenad Rashiq ka deklaruar se deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës kanë vullnet pozitiv për demarkacionin me Malin e Zi. Ata nuk kanë vënë kushte për ta votuar, por janë fajësuar në mënyrë flagrante. Sipas tij, është një negligjencë sistematike nga organet qeveritare që t’i fajësojnë …

Më shumë...

Ligji i Vetingut, nëse nuk rrëzohet nga Gjykata Kushtetuese, kërkon deklarimin e pasurisë nga gjykatësit

Kuvendi i Shqipërisë

Ligji i Vetingut, nëse nuk rrëzohet nga Gjykata Kushtetuese me kërkesë të opozitës, pritet të prodhojë surpriza dhe befasi. Dy organet që do të kalojnë në skanerin e trefishtë njerëzit e drejtësisë, Komisioni i Vlerësimit dhe Kolegji i Apelimit, do të kryejnë “vizita” blic në shtëpitë e gjyqtarëve dhe prokurorëve, …

Më shumë...

Lunaçek dhe Fajon të zhgënjyera me zhvillimet e fundit në Kuvendin e Kosovës

Ulrike

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Ulrike Lunacek, dhe raportuesja për liberalizim të vizave, Tanja Fajon, kanë shprehur keqardhjen e tyre, lidhur me shtyrjen, në Kuvend, të ratifikimit të marrëveshjes për caktimin e vijës kufitare të Kosovës me Malin e Zi”. Raportueset kanë porositur se “votimi në komitetin LIBE të …

Më shumë...

Nga Komanda e KFOR-it largohet gjenerali italian, Miglieta, vjen gjenerali italian, Fungo

Nga Komanda e KFOR-it largohet gjenerali italian, Miglieta, vjen gjenerali italian, Fungo

Ceremonia e ndërrimit të komandës në mes të Gjeneral Majorit në largim, Luigi Miglietta dhe Gjeneral Majorit në ardhje Giovanni Fungo, u mbajt në Shtabin e Përgjithshëm e KFOR-it, në Kampin “Film City. Gjatë kësaj ceremonie foli Gjeneral Majori në largim, Miglietta, cili tha se siguria dhe stabiliteti i Kosovës …

Më shumë...

Veton Berisha: I papranueshëm përdorimi i termave përbuzës për komunitetin Egjiptian-Ashkali nga zyrtarë të lartë të shtetit

Veton Berisha

Me anë të këtij reagim për opinion, deputeti i Kuvendit të Kosovës, Valon Berisha  shpreh shqetësimin e tij dhe të komunitetit Egjiptian-Ashkali për qasjen nga ana e disa zyrtarëve të lartë të shtetit të Republikës së Kosovës me fjalë përbuzëse dhe ofenduese,  sikur janë” “maxhupt” dhe “gabelt” duke shprehur edhe …

Më shumë...

Punëtorët e Feronikelit në Drenas nuk lejojnë bartjen e xeheve nga fabrika drejt Maqedonisë

Punëtorët e Feronikelit në Drenas nuk lejojnë bartjen e xeheve nga fabrika drejt Maqedonisë

Punëtorët e Ferronikelit kanë bllokuar hyrjen e kësaj fabrike, për të mos lejuar bartjen e xeheve nga fabrika drejt Maqedonisë. Punëtorët akuzojnë menaxhmentin se në mënyrë të fshehtë është përpjekur të bartë xehet nga fabrika. Sindikalistët janë takuar me menaxhmentin, por sipas kryetarit të sindikatës, drejtuesit e fabrikës nuk kanë …

Më shumë...

Deklaratë-Apel: Çështja e Çamërisë është e drejtë, ka ardhur koha të zgjidhet

Deklaratë-Apel: Çështja e Çamërisë është e drejtë, ka ardhur koha të zgjidhet

Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, në Tiranë Ambasadës së Britanisë së Madhe, në Tiranë Ambasadës së Republikës së Italisë, në Tiranë   Historia është mësuesja e njerëzimit  dhe vazhdimisht na jep mësim. Nisur  nga problemet e pazgjidhura u inicua nga një numër i madh shoqatash civile atdhetare–patriotike …

Më shumë...

Adil Fetahu: Akademiku, Ali Hadri, në mbrojtje të Flamurit Kombëtar

Ali Hadri

Akademik Ali Hadri ishte dhe, me veprën që la pas, mbetet njëni nga intelektualët, studiuesit dhe shkencëtarët ndër më të shquarit të kombit shqiptar. Me punën e tij kërkimore-shkencore, arsimore, edukative, botuese, ka lënë gjurmë të pashlyeshme e trashëgimi të çmueshme në arsimin, shkencën dhe kulturën kombëtare shqiptare. Historiani anglez, …

Më shumë...

Visar Ymeri: Do të protestojmë brenda në Kuvend dhe jashtë Kuvendit

Visar Ymeri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, thotë se ky subjekt përpos protestës që ka thirrur për nesër në sheshet e Prishtinës, do të protestojë edhe brenda Kuvendit për të parandaluar votimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Ai deklaruar se deputetët e Vetëvendosjes do të protestojnë brenda në …

Më shumë...

Komunikatë e Vetëvendosjes: Policia e angazhuar në shumë drejtime kundër protestës

Vetëvendosje

Në një komunikatë të Vetëvendosjes thuhet se gjatë gjithë natës policia dhe grupr të panjohura janë angazhuar në një fushatë pa precedent bastisjesh dhe shpifjesh, kundër Vetëvendosjes, thuhet në një komunikatë të saj, të postuar para pak sekondash. Arsyeja e vetme për këto gjeste diktatoriale, është dëshira e Thaçit, Veselit …

Më shumë...

Lista serbe mund t’i prish planet për votimin e demarkacionit

Lista Serbe

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se Lista Serbe me urdhër të Beogradit ka vendosur të bojkotojë seancën e së enjtes për votimin e marrëveshjes së demarkacionit. Kundër demarkacionit ka dalë edhe një parti e koalicionit qeveritar, Partia e Drejtësisë, e cila në Kuvend përfaqësohet nga deputetja Labinotë Demi-Murtezi. Një situatë …

Më shumë...

Daniel Serwer, thotë se demarkacioni me Malin e Zi mund ta destabilizojë Kosovën

Daniel Serwer

Eksperti i mirënjohur amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, thotë se demarkacioni me Malin e Zi mund ta destabilizojë Kosovën. Kjo çështje mund të ndodhë, edhe pse Serwer vlerëson se Kosova ka çështje shumë më të rëndësishme se sa shënimin i vijës kufitare me shtetin fqinj. “Çdo çështje mund të jetë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi, ka reaguar kundër opinionit të profesorit të së drejtës ndërkombëtare Marc Weller

Jakup Krasniqi

Kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka reaguar ndaj opinionit të profesorit të të drejtës ndërkombëtare Marc Weller për Marrëveshjen mbi demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Ai ka shkruar se Pasi opinioni i profesorit Marc Welleri ka ardhur në momentin e fundit dhe nuk …

Më shumë...

Mehmet Musa: 1 Shtatori, dita e parë e shkollës në çfarë gjendje po e gjen Kosovën?

Prishtina

Të gjithë nxënësit  i gëzohen kësaj date, sepse fillon një vit i ri shkollor. Me ta gezohen dhe prindërit sepse fëmijët e tyre, dikush per herën e parë ulet në bangat e shkollës, dikush del në vitin vijues, e dikush mësyen sallat e fakulteteve për ligjerata. Po Kosova jonë hallemadhe …

Më shumë...

Veteranët e Brigadës 138, “Agim Ramadani”, kërkojnë ruajtjen e sovranitetit dhe tërësisë së territorit të Kosovës

Veteranët e Brigadës 138, “Agim Ramadani”, kërkojnë ruajtjen e sovranitetit dhe tërësisë së territorit të Kosovës

Veteranët e Brigadës 138 “Agim Ramadani” që kanë luftuar në kufirin shqiptaro-shqiptar, në Koshare,  në vitet 1998-1999, përmes një komunikate për medie i ftojnë deputetët e Republikës së Kosovës, të ngrihen në nivelin e përgjegjësisë kushtetuese dhe me dinjitet e përgjegjësi juridike e morale ta mbrojnë shtetësinë dhe shtetin e …

Më shumë...