leoni

Ahmet Qeriqi

Shumë banesa në Prishtinë po i zbraz policia për kthimin e kolonëve serbë të kohës së Milosheviqit

Shumë banesa në Prishtinë po i zbraz policia për kthimin e kolonëve serbë të kohës së Milosheviqit

Kosovapress bën të ditur se gjatë ditëve në vijim, pritet që Policia e Kosovës të zbatojë edhe  vendime të tjera të  Gjykatave, për t’ i larguar banuesit shqiptarë nga  banesat, të cilat janë ndërtuar gjatë viteve të nëntëdhjeta. Ato ishin dedikuar për refugjatët serbë të Bosnjës dhe Kroacisë, të cilët …

Më shumë...

Banorët e dëbuar nga policia, në Dardani, u kthyen sërish në banesat e tyre

Banorët e larguar nga banesat në lagjen Dardania

Banorët, të cilët i ka  dëbuar Policia e Kosovës dje nga banesat e tyre,  në Dardani, shumica prej tyre u kthyen mbrëmë sërish në ato banesa, ku kanë jetuar qysh prej vitit 1999. Banorët e ndërtesave në Dardani, që Gjykata i cilëson si të uzurpuara, për lirimin e të cilave …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Tri personalitete madhore të historisë së Turqisë: Ertugruli, Ataturku dhe Erdogani

Ahmet Qeriqi: Tri personalitete madhore të historisë së Turqisë: Ertugruli, Ataturku dhe Erdogani

Turqia ka qenë dhe po mbetet njëra ndër shtetet më të fuqishme të botës në 800 vitet e fundit. Nga këta qindvjeçarë, më shumë se gjashtë shekuj ka qenë njëra ndër shtatë Perandoritë më të mëdha të botës, për disa shekuj edhe Perandoria më e madhe dhe më e fuqishme. …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli i ka takuar banorët e larguar nga banesa kolektive në Dardani të Prishtinës

Kryekuvendari Veseli i ka takuar banorët e larguar nga banesa kolektive në Dardani të Prishtinës

Me kërkesë këmbëngulëse të të dëbuarve me Polici nga banesat, në lagjen Dardania të Prishtinë, kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli i ka takuar banorët e larguar nga banesa kolektive, të cilët që nga mëngjesi kanë pritur para ndërtesës së Kuvendit për ta takuar kryekuvendarin, Veseli. Ai ka dëgjuar …

Më shumë...

Komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, Mike Jackson: Kosova sa më parë duhet ta ketë ushtrinë e vet

Komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, Mike Jackson: Kosova sa më parë duhet ta ketë ushtrinë e vet

Komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, Mike Jackson i cili po qëndron në Prishtinë ka deklaruar se nuk duhet të vonohet  situata jo e mirë sa i përket shndërrimit të FSK-së në ushtri. Jackson tha se dëshiron shumë që Kosova të ketë ushtri. “ Nuk do të zgjasë gjithmonë …

Më shumë...

Vazhdon vizita e ministrit Hoxhaj në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Vazhdon vizita e ministrit Hoxhaj në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Vazhdon agjenda e ngjeshur e kryediplomatit, Enver Hoxhaj, në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku gjatë ditës së sotme ai ka takuar edhe ish-Sekretaren amerikane të Shtetit, zonjën Albright. “Gjithmonë kam kënaqësi e madhe ta takoj ish Sekretaren Albright. E falënderova për përkrahjen të parezervë dhënë …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës po e zbutë qëndrimin ndaj çështjes se demarkacionit

Bilall Sherifi

Sekretari i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi, ka deklaruar se ftesa e kryeministrit Mustafa drejtuar partive opozitare dhe dalja në teren e tij për të biseduar me qytetarët e zonës se Rugovës po shihet si zbutje e qëndrimit të Qeverisë ndaj çështjes se demarkacionit. Ai ka shtuar se kjo çështje …

Më shumë...

Disa familje vazhdojnë të qëndrojnë në qiell të hapur në Lagjen Dardania të Prishtinës

Disa familje vazhdojnë të qëndrojnë në qiell të hapur në Lagjen Dardania të Prishtinës

Pasi Policia i ka nxjerrë me dhunë nga banesat e tyre në Lagjen Dardania të Prishtinës disa nga ato familje vazhdojnë të qëndrojnë në qiell të hapur, pasi policia i largoi ata nga objekti banesor, sipas një vedimi të Gjykatës, e cila  ata i cilëson si uzurpatorë të pronës. Policia i …

Më shumë...

FSK-ja merr pjesë në ushtrimin fushor “Joint effort 16” në Shqipëri

FSK-ja merr pjesë në ushtrimin fushor “ Joint effort 16” në Shqipëri

Një kontingjenti i pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës  u dislokua për në Republikën e  Shqipërisë për të marrë pjesë në ushtrimin fushor  “Joint  Effort 16”. Para nisjes për Shqipëri pjesëtarët u rreshtuan në pistën e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë, me ç‘rast për t’i përshëndetur dhe për t’ju …

Më shumë...

Kontingjenti i FSK-së vazhdon operacionet në ushtrimin “ Reagimi i Menjëhershëm 16” në Slloveni dhe Kroaci

Kontingjenti i FSK-së vazhdon operacionet në ushtrimin “ Reagimi i Menjëhershëm 16” në Slloveni dhe Kroaci

 Forca e Sigurisë së Kosovës në kuadër të bashkëpunimit shumëpalësh gjatë vitit 2016 po zhvillon operacionet e përbashkëta  në kuadër të ushtrimit ,,Reagimi i Menjëhershëm 16’’, ku është përfaqësuar me një kontingjent prej 26 pjesëtarësh, të përbërë nga oficerë të personelit,    CIMIC-it , mjekësisë, deminimit  (EOD) dhe kërkim- shpëtimit. Kontingjenti …

Më shumë...

Liberalizimi i vizave për Kosovën do të jetë më problematik që të arrihet në vitin 2017 sesa gjatë këtij viti

shengen

Qeveritarë e lartë  dhe analistët e  integrimeve evropiane kanë vlerësuar se, nëse i përmbush kriteret e kërkuara, Kosova do ta ketë më lehtë që këtë vit ta marrë liberalizimin e vizave. Ata kanë paralajmëruar se, nëse kjo çështje prolongohet sivjet, viti 2017 do të jetë më problematik që të arrihet …

Më shumë...

Studentët përfunduan aksionin simbolik para kishës serbe në pronën e Universitetit të Prishtinës

Studentët përfunduan aksionin simbolik para kishës serbe në pronën e Universitetit të Prishtinës

Sot studentët e Universitetit të Prishtinës kanë përfunduar një aksion simbolik të cilin e kanë mbajtur  para objektit kishtar në kampusin universitar të Universitetit të Prishtinës. Ata u mblodhën për të kundërshtuar destinimin e këtij objekti, i cili është ndërtuar nën masat e dhunshme të regjimit të Slobodan Milosheviqit gjatë …

Më shumë...

Menaxhmenti i Universitetit të Prishtinës ka kërkuar kthimin e pronës që e ka uzurpura kisha serbe

Universiteti “Hasan Prishtina”

Menaxhmenti i Universitetit të Prishtinës ka kërkuar kthimin e pronës në kampusin universitar dhe njëkohësisht ka shfaqur brengosje për zhvillimet rreth objektit të ndërtuar pa leje. Në kumtesë thuhet se Menaxhmenti i Universitetit të Prishtinës, gjithë profesorët dhe studentët e tij, janë të brengosur dhe po i përcjellin me shqetësim …

Më shumë...

Vetëvendosja e AAK-ja pranojnë thirrjen e kryeministrit Mustafa, për të debatuar edhe një herë demarkacionin

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se dy partitë më të mëdha opozitare, Lëvizja “Vetëvendosje” dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë pranuar që t’i përgjigjen thirrjes së kryeministrit,  Isa Mustafa, për ta debatuar edhe një herë përcaktimin e vijes kufitare me Malin e Zi.  Derisa “Nisma për Kosovën” thotë se …

Më shumë...

Ban Ki Mun ka ftuar për të marrë pjesë në Sesionin e 71-të të Asamblesë së OKB-së, kryetarin e Shqipërisë, Nishani

Ban Ki Mun

Me ftesë të Sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon dhekryetarit  të Asamblesë së Përgjithshme, Peter Thompson, kryetari i Shqipërisë Bujar Nishani, u nis drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në Sesionin e 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, që do …

Më shumë...

Protestë e shqiptarëve para Parlamentit Evropian në Bruksel

Protestë e shqiptarëve para Parlamentit Evropian në Bruksel

Me 17 shtator, në Bruksel para Parlamentit Evropian u zhvillua një protestë paqësore, organizuar nga Shoqata e Shqiptarëve të Brukselit, kundër keqtrajtimit të të burgosurve shqiptarë të Kumanovës, në burgjet famëkeqe, “Idrizovë”, dhe “Prilep”, nga policia fashistoide sllavomaqedone. Me këtë rast Shoqata Demokratike “Çamëria” me qendër në Hollandë, me kryetarin …

Më shumë...