Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi i konsideron të dëmshme dhe të rrezikshme deklaratat qeveritare për demarkacionin

Ish-kryekuvendari dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të “Nismës”, Jakup Krasniqi, i konsideron të dëmshme dhe të  rrezikshme deklaratat e kryeministrit dhe kryetarit  për demarkacionin. Ai thotë se situata politike është shumë e tensionuar, ndërsa zgjidhja është tek ekspertët. Krerët e institucioneve duhet të dalin nga pozicionet e tyre të barrikaduara …

Më shumë...

Daut Haradinaj: Mashtrimet dhe insistimi i Hashim Thaçit për demarkacionin nuk kanë të ndalur

Daut Haradinaj

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, është cituar të jetë shprehur  se mashtrimet e  kryetarit Hashim Thaçi për demarkacionin nuk kanë të ndalur. Ai ka deklaruar se Thaçi e ka kthyer në kauzë personale marrëveshjen skandaloze me Malin e Zi dhe për ta shpëtuar  ftyrën e vet po mundohet që me …

Më shumë...

Qemal Minxhozi ka bërë me dije se bashkëpunimi ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës është në rritje

Minxhozi

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi ka bërë me dije se bashkëpunimi ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës është në rritje. Ai ka thënë se ndërmjet bashkëpunimit të dy shteteve shqiptare ka shumë risi që po ndodhin kohët e fundit me një trend pozitiv.  Në një intervistë për ‘Epokën e re’, Minxhozi …

Më shumë...

Një pankartë me foto të krimeve serbe në fshatin Mushtisht i ka zemëruar kriminelët e zyrtarët në Beograd

Një pankartë me foto të krimeve serbe në fshatin Mushtisht i ka zemëruar kriminelët e zyrtarët në Beograd

Një pankartë me motive nga lufta e UÇK-së dhe krimet serbe gjatë luftës në Kosovë, e  vendosur në fshatin Mushtisht të Therandës,  i ka zemëruar kriminelët  serbë, por edhe disa zyrtarë të Beogradit të cilët afishimin e pankartës po e trajtojnë si  provokim, që sipas tyre  drejtpërdrejt përhap urrejtje ndër …

Më shumë...

Adil Fetahu: Gënjeshtra serbe për Jasenovcin, u dhjetëfishua numri i viktimave

Adil Fetahu

Mediet serbe këto ditë me të madhe po u bien kambanave të zhurmës propagandistike, për kampet e pëqëndrimit Jasenovac e Stara Gradishka, të ish-shtetit kroat – NDH (Nezavisna drzava Hrvatske-Shteti i Pavarur Kroat), në të cilat pushteti “ustash” kroat, në bashkëpunim me pushtetin nacist gjerman i grumbullonin njerëzit, i dërgonin …

Më shumë...

Koço Danaj: Maqedonia nuk mund të ekzistojë si shtet nëse shqiptarët nuk janë të barabartë

Koço Danaj

Maqedonia nuk do të ekzistojë si shtet nëse shqiptarët nuk do të jenë të barabartë në të gjitha drejtimet, ka deklaruar ideatori i Listës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj. “Duket që bashkësia ndërkombëtare nuk di se ç’do bëjë me këtë shtet. Sepse në këtë Maqedoni ka vdekur ajo që e shpëtoi …

Më shumë...

AA: Një delegacion i Departamentit të Drejtësisë bisedon me Qeverinë turke për ekstradimin e Gulenit

Anadolu Agency

Agjencia turke e lajmeve “Anadoly” ka bërë të ditur se një delegacion i përbërë nga zyrtarët e Departamentit Amerikan të Shtetit dhe Departamentit të Drejtësisë gjatë dy ditëve do të realizojnë bisedime në lidhje me ekstradimin e mundshëm të kreut të organizatës terroriste FETÖ, Fetullah Gülen, e cila nga autoritetet …

Më shumë...

Partia FJALA, si dhe ministri Enver Hoxhaj dënojnë sulmin terrorist në Gaziantepe të Turqisë

Enver Hoxhaj

Partia “Fjala” dënon fuqishëm sulmin terrorist që ndodhi në Gaziantepe të Turqisë, ku si pasojë humbën jetën 50 qytetarë të këtij vendi. Terroristët dhe terrorizmi nuk njef fe, ngjyrë, komb dhe vend. Terrorizmi dhe terroristët duhet të marrin goditjen e duhur. Familjeve të viktimave dhe gjithë qytetarëve të Republikës së Turqisë, …

Më shumë...

Nga sulmi vetëvrasës 50 të vrarë, më shumë se 100 të plagosur në Gaziantep të Turqisë

Nga sulmi vetëvrasës 50 të vrarë, më shumë se 100 të plagosur në Gaziantep të Turqisë

Organizata terroriste ISIL dyshohet se ka kryer sulmin vdekjeprurës në një festë dasme në Gaziantep të Turqisë, ka deklaruar  kryetari i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan. Numri i të vrarëve në sulmin e së shtunës mbrëma ka arritur në 50, tha zyra e guvernatorit lokal. Sipas burimit të njëjtë, gati 100 …

Më shumë...

Komisioni shtetëror për Demarkacionin konfirmon se qytetarët e Kosovës i kanë paguar taksa Malit të Zi

Komisioni shtetëror për Demarkacionin konfirmon se qytetarët e Kosovës i kanë paguar taksa Malit të Zi

Komisioni shtetëror i Kosovës për caktimin e vijës kufitare me Malin e Zi, nëpërmes një komunikate për medie ka prezantuar listat e disa  pronarëve të tokave në brezin kufitar, ku vija ndarëse po kontestohet nga një grup ekspertësh dhe deputetët e partive të opozitës. Komisioni rikonfirmon se Kosova nuk humb …

Më shumë...

PDK: Qindra militantë të Vetëvendosjes janë punësuar në Komunë dhe marrin pjesë në shkatërrimin e kryeqytetit

Bujar Cakolli

Partia Demokratike e Kosovës – Dega në Prishtinë ka kërkuar nga Prokuroria që të marrë raportin e Auditorit të Përgjithshëm dhe Raportin e Buxhetit 2015 të Prishtinës dhe të fillojë hetimet për punësime të jashtëligjshme me kontratë mbi vepër. Në konferencë për medie të kësaj dege, sekretari Bujar Cakolli, ka thënë …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti i kundërpërgjigjet degës së PDK-së

Shpend Ahmeti

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti iu ka kundërpërgjigjur degës së PDK-së, duken shpejguar për listën e publikuar nga kjo e fundit, lidhur me lidhur me punësimet në kryeqytet. Ai shkruan  se shpifjet mund të vazhdojnë nga Klani Pronto por nuk mund t’i zhbëjnë telefonatat e Grabovcit. Para dy …

Më shumë...

Në xhamitë e Kosovës janë grumbulluar 145.961. euro ndihmë për banorët e lagjes Hasanbeg të Shkupit

Permbytjet ne SHKUP

Në aksionin e Bashkësisë Islame të Kosovës, ditën e premte të 12 gushtit, pas faljes së namazit,  për ndihmë banorëve të lagjes Hasanbeg të Shkupit, të cilët pësuan nga përmbytjet dhe vërshimet, nëpër xhamitë e Kosovës, janë grumbulluar gjithsej 145.961 euro. Këto mjete, Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, ia …

Më shumë...

Mustafa: Deputetët e LDK-së që nuk e votojnë demarkacionin duhet ta dinë se çka i pret

Isa Mustafa

Kryeministri, Isa Mustafa duke folur për ratifikimin e marrëveshjes së shënimit të vijës kufitare në mes Kosovës dhe Malit të Zi, është shprehur i bindur se kjo marrëveshje do të implementohet në Kuvend. Deputetët e LDK-së do të votojnë pro këtij versioni të marrëveshjes, sepse qëndrimi i Këshillit të Përgjithshëm …

Më shumë...

Liberalizimi dhe shndërrimi i FSK –së në FAK nuk është dashur të pranohen kusht për demarkacionin

FSK

Deklarata e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, se miratimi i demarkacionit me Malin e Zi kushtëzohet me liberalizimin e vizave  dhe shndërrimin e FSK-së në ushtri të Kosovës, ka ngritur reagimin e opozitës. Zyrtarë të Opozitës njëzëri thonë se është vetë Thaçi, i cili ka ndihmuar në zvarritjen e këtyre …

Më shumë...

Neue Zürcher Zeitung: Po dobësohen ndikimi amerikan në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Gazeta e përditshme e Zvicrës, “Neue Zürcher Zeitung” i ka bërë një analizë vizitës së nënkryetarit amerikan, Joe Biden në Serbi dhe në Kosovë, ndërkohë që ka konstatuar se ndikimi i Amerikës në Ballkan po zbehet.  Joseph Biden e mbylli udhëtimin e tij të fundit në Ballkan me thirrjen për …

Më shumë...