Brickos

Ahmet Qeriqi

Lëvizja Vetëvendosje ka kritikuar Qeverinë për lejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje ka kritikuar Qeverinë për lejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë. Në një kumtesë të lëshuar me këtë rast Vetëvendosje konstaton se  sot në territorin e Republikës u mbajen zgjedhjet e Serbisë sipas Kushtetutës së saj, duke e konsideruar Kosovën pjesë integrale të Serbisë. Vetëvendosje thotë …

Më shumë...

AAK-ja ka kundërshtuar mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në vendin tonë

AAK

AAK-ja konsideron se qëndrimi i institucioneve, për të lejuar që të votohet në Kosovë për zgjedhjet e një shteti tjetër, është shkelje e rëndë e sovranitetit dhe të kushtetutës së vendit. Kjo është një goditje edhe për përpjekjet për integrimin e pakicës serbe në institucionet e Kosovës”, thuhet në reagimin …

Më shumë...

Serbët e Graçanicës edhe pse formalisht pranojnë institucionet e Kosovës votuan për zgjedhjet parlamentare të Serbisë

Serbët e Graçanicës edhe pse formalisht pranojnë institucionet e Kosovës votuan për zgjedhjet parlamentare të Serbisë

Serbët e Graçanicës edhe pse formalisht kanë pranuar institucionet e Kosovës, ata  kanë votuar për zgjedhjet e shtetit të Serbisë, pasi qe  konsiderojnë se janë shtetas të Serbisë dhe kanë votuar me dokumente identifikimi të lëshuara nga po ky shtet. Pjesëmarrjen e tyre në zgjedhjet e Serbisë  e arsyetojnë me …

Më shumë...

Behxhet Pacolli: Është krejt i pakuptimtë organizimi i zgjedhjeve të Serbisë brenda territorit të Kosovës

Behxhet Pacolli

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli, deklaron se është krejt i pakuptimtë organizimi i zgjedhjeve të Serbisë brenda territorit të Kosovës. Sigurisht që kjo është e papranueshme, dhe dikush duhet të mbajë përgjegjësi për këtë. Me sa di unë, kryeministri Mustafa kishte deklaruar që nuk do të ndodhë. Çfarë ndodhi? Do …

Më shumë...

John Harrison: Serbët ma kanë djegur gruan shtatzënë, vëllezërit e saj 14 dhe 8-vjeçar, prindërit e dhe gjyshen e saj

John Harrison

Luftëtari dhe veterani i UÇK-s, britaniku, John Harrisoni, ka shkruar se si serbët ia kishin djegur gruan e tij, e cila ishte shtatëmuajsh shtatzënë, vëllezërit e saj 14 dhe 8-vjeçar, prindërit e dhe gjyshen e saj, gjatë kohës së luftës në Kroaci dhe në Bosnje. “Katër serbë që jetonin në …

Më shumë...

Ministri i FSK-së Haki Demolli zhvilloi takim në Departamentin Amerikan të Shtetit

Ministri i FSK-së Haki Demolli zhvilloi takim në Departamentin Amerikan të Shtetit

Ministri i FSK-së, Haki Demolli u prit në takim në Departamentin e shtetit në Uashington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai në Departamentin e shtetit u prit në takim nga Tom Yazdgerdi, drejtor Zyrës për cështje të Evropës qendrore, jugore dhe Euroazi. Gjatë takimit, Ministri Demolli e njoftoj zotëri …

Më shumë...

Vladimir Putin e ka dhënë lejen për afishimin e Flamurit të Kosovës

Vladimir Putin

Trajneri i klubit “Ippon”, Driton Kuka, ka bërë të ditur rrethanat sesi është lejuar vendosja e flamurit të Kosovës krahas shteteve tjera në Kampionatin Evropian të Xhudos, të mbajtur në Kazan të Rusisë. Duke u mbështetur në burime jo zyrtare ai thotë se vetë Vladimir Putin ka konfirmuar se e …

Më shumë...

Gramoz Ruçi është rikonfirmuar në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Socialiste me 266 vota

Gramoz Ruçi

Gramoz Ruçi është rikonfirmuar në postin e Sekretarit të Përgjithshëm, me 266 vota pas përfundimit të procesit të votimit këtë të shtunë në Asamblenë Kombëtare të Partisë Socialiste. Kryeministri Edi Rama komentoi në rrjetin social ‘facebook’ edhe zhvillimet e Asamblesë. Një tjetër ditë e shënuar demokracie në PS, i ka …

Më shumë...

Refik Hasani: Prishtina dhe Tirana zyrtare duhet të brengosen për zvoglimin e votuesve Shqiptarë në Kosovën Lindore

Refik Hasani

Domosdoshmëri imediate  është  të njoftohen të gjithë banorët prej tri komunave që jetojnë në Fushë Kosovë, Prishtinë, Gjilan dhe Kamenicë që më 24 prill me rastin e mbajtjes së zgjedhjeve lokale për Preshevën dhe Bujanocin. Për Asamble Komunale  të Medvegja janë  mbajtur zgjedhjet të parakoshme më 13 shtator 2015.  Posaçërisht …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Mbahuni burra!

 (Nuk ka gje me lehte se sa t’i mashtrosh ata qe duan te mashtrohen…) Prishja-thyerja me dashje dhe me paramendim e Opozites se Bashkuar dhe e opozitarizmit te bashkuar nga dy subjektet qe bene marreveshje per ta prishur marreveshjen per nje Opozite te Bashkuar dhe per t’i ardhur ne ndihme …

Më shumë...

Ministri Haki Demolli dhe Komandanti i FSK -së gjeneral Rrahman Rama u pritën në Pentagon

Ministri Haki Demolli dhe Komandanti i FSK -së gjeneral Rrahman Rama u pritën në Pentagon

Ministri i ministrisë për Forcën e Sigurisë, Haki Demolli dhe Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama u pritën në vizitë zyrtare në Pentagon të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Ministri Demolli dhe gjeneral Rama zhvilluan takim në Zyrën e Sekretarit amerikan të Mbrojtjes ku u pritën …

Më shumë...

NISMA e Gruas për Kosovën ka mbajtur Kuvendin e Parë Zgjedhor

NISMA e Gruas për Kosovën ka mbajtur Kuvendin e Parë Zgjedhor

NISMA e Gruas për Kosovën, sot ka mbajtur Kuvendin e I-rë Zgjedhor. Hapja e këtij Kuvendi është bërë në prani të lidershipit të NISMA për Kosovën. Para anëtareve të Nismës së Gruas, ka folur kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi. Krasniqi ka falënderuar gjithë gratë që …

Më shumë...

Trump udhëheq garën presidenciale, por nuk do të ketë delegatë të mjaftueshëm për ta marrë emërimin e plotë

Donald Trump

Në prag të Komitetit Kombëtar Republikan, delegatët të cilët kanë një rol kyç në vendimmarrje sa i përket emërimit partiak në presidenciale, kanë marrë kërcënime me vdekje. Në mënyrë figurative, disa nga delegatët, thonë se kanë marrë disa telefonata dhe mesazhe të çuditshme. Delegatët tregojnë se telefonuesit kërkojnë që ata …

Më shumë...

Mrika Trumshi-Hoxha: Të mos lejojmë të degradohet kënga burimore shqipe

Mrika Trumshi

Në një intervistë për Radion-Kosova e Lirë, këngëtarja e mirënjohur shqiptare, Mrika Trumshi-Hoxha, duke folur për jehonën e këngëve atdhetare në të kaluarën dhe zvetënimin e saj sot nga grupe interesi dhe nga mediet e papërgjegjshme thotë:  “Unë kam zgjedhur të jem kjo, le të jem e ‘’humbur”. Shumë prej …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Tehu i opozitarizmit duhet drejtuar kundër regjimit

Jakup Krasniqi

“Na u kanë qartë zotërinjtë ndër veti”, kështu fillonte një kënge për zotërinjtë e Prizrenit në një kohë e rrethana tjera. Ky varg lehtas mund të thuhet edhe për zotërinjtë e opozitës që janë çartur ndër veti, si në kohë të mbretit.  A thua u prishen pse e “donë” ndryshimin …

Më shumë...

III. Dr. Sabit Syla: Dokumente nga Arkivi Qendror i Forcave të Armatosura të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë

Sabit Syla

Drejtori i Institutit të Historisë,  Prof. assoc. dr. Sabit Syla ka nxjerrë në dritë dokumente, të ruajtura në Arkivin Qendror të Forcave të Armatosura të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë. Këto dokumente publikohen në 35-vjetorin e demonstratave të Marsit dhe Prillit të vitit …

Më shumë...