Ahmet Qeriqi

Serbia ndërprerenë gërmimet në lokalitetin Kizhevak, ku dyshohet për varrezë masive

Varreza Masive

Zyrtarë të Qeverisë së Serbisë  kanë marrë vendim për ndërprerjen e gërmimeve në lokalitetin Kizhevak të Serbisë, për të cilin ekzistojnë dyshime për persona të pagjetur, të zhdukuar gjatë luftës së fundit të Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur për mediet drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore në Kosovë, …

Më shumë...

Shumica e degëve të Partisë së Drejtësisë kërkojnë dorëheqjen e kryetarit, Ferid Agani

Ferid Agani

Këshilli organizativ për Kuvendin e jashtëzakonshëm zgjedhor të Partisë së Drejtësisë, ka bërë të ditur për mediet se iniciativës për mbajtjen e Kuvendit të jashtëzakonshëm zgjedhor janë duke iu bashkuar mbi 80% e degëve të PD-së, të cilat në të njëjtën kohë kanë kërkuar dorëheqjen e Ferid Aganit. Sipas një …

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Pse askush nuk është përgjigjur para drejtësisë për Masakrën në Abri të Epërme të Drenicës

Fetnete Ramosaj

Më 26 shtator 1998, në fshatin Abri të Epërme, njëmbëdhjetë kilometra në perëndim të Drenasit (ish-Gllogovcit), forcat ushtarako-policore serbe i ekzekutuan nga afërsia, duke i masakruar 23 anëtarë të familjes Deliu, shumica prej tyre fëmijë, gra e pleq edhe të palëvizshëm. Një ditë më parë, më 25 shtator 1998, anëtarët …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Të jesh në krye të institucioneve, më shumë se privilegj, është përgjegjësi

Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi në një postim të tij ka reaguar në një deklaratë  të kryetarit aktual të Kuvendit Kadri Veseli, i cili ka thënë se “dikush po dëshiron ta bëjë Kosovën si në Siri”. Krasniqi thotë se “të jesh në krye të institucioneve të larta të shtetit, përveç që është …

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli, vizitoi familjet Xhemajli dhe Deliu në Abri të Epërme

Kryekuvendari, Kadri Veseli, vizitoi familjet Xhemajli dhe Deliu në Abri të Epërme

Në një njoftim nga Zyra e Kuvendit bëhet e ditur se me rastin e 18-vjetorit të masakrës kundër  Familjes Deliu, kryekuvendari Veseli  ka bërë homazhe dhe ka vendosur kurora me lule në varrezat e kësaj familjeje, si dhe në varrezat e dëshmorëve në Abri të Epërme të Drenasit. Kryetari Veseli, …

Më shumë...

Dhurata Hoxha priti Prokuroren dhe Hetuesen për krime Ndërkombëtare dhe Dhunë Seksuale Maxine Markus

Dhurata Hoxha priti Prokuroren dhe Hetuesen për krime Ndërkombëtare dhe Dhunë Seksuale Maxine Markus

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha priti në takim informues Prokuroren dhe Hetuesen për krime Ndërkombëtare dhe Dhunë Seksuale gjatë Konfliktit në kuadër të UN WOMEN, Maxine Markus, e shoqëruar nga Drejtoresha e Qendrës për Drejtësi dhe Përgjegjësi, Kathy Roberts. Ministrja falënderoi zonjën Markus për punën e bërë deri më tani …

Më shumë...

Policia e Kosovës largoi edhe gjashtë familje nga banesat në lagjen “Dardania”

Banorët e larguar nga banesat në lagjen Dardania

Policia e Kosovës ka zbatuar urdhrin e Gjykatës Themelore në Prishtinë për largimin e gjashtë familjeve nga banesat në lagjen “Dardania”, që janë ndërtuar në vitet e nëntëdhjeta, në kohën e regjimit të Milosheviqit dhe që jo zyrtarisht thuhet se në to do të vendosen kolonët serbë.  Në këto banesa …

Më shumë...

Shefqet Hasani: Qeveria e Serbisë ka financuar në këto banesa me karakter politik

Shefqet Hasani: Qeveria e Serbisë ka financuar në këto banesa me karakter politik

Shefqet Hasani, babai i vajzës e cila ra nga kati i tretë i banesës, disa ditë më parë në Lagjen Dardania, në Prishtinë ka thënë se nga aksioni i parë kur u larguan gjashtë familje vajza e tij është në spital, në vend se të jetë në shkollë.  “Goditet dera …

Më shumë...

Maja Kocijançiq: Referendumi, në “Republika Serpska” është ilegal dhe nuk ka asnjë bazë ligjore

Kocijançiq

Referendumi që është mbajtur të dielën në Republikën Sërpska është jolegal dhe nuk ka asnjë bazë ligjore, sepse Gjykata Kushtetuese e Bosnjës e ka pezulluar vendimin për mbajtjen e tij, tha zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq. “I inkurajojmë institucionet shtetërore në Bosnje që ta zgjidhin këtë çështje me Republikën …

Më shumë...

Samantha Power: Lufta e Rusisë në Siri nuk është luftë kundër terrorizmit, por është barbari

Samantha Power: Lufta e Rusisë në Siri nuk është luftë kundër terrorizmit, por është barbari

Britania, Franca dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë kritikuar Rusinë për veprimet e saj në Siri, në mes të intensifikimeve të fushatës së bombardimeve në qytetin verior Halep. “Atë që po e sponsorizon dhe po e bën Rusia nuk është kundër terrorizëm, por është barbarizëm”, tha ambasadorja e …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së gjeneral Rama u prit në Romë nga shefi i Forcave të Armatosura të Italisë, gjeneral Errico

Komandanti i FSK-së gjeneral Rama u prit në Romë nga shefi i Forcave të Armatosura të Italisë, gjeneral Errico

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjeneral-lejtënant Rrahman Rama me ftesë të shefit të Forcave të Armatosura të Italisë, gjenerallejtënant Danilo Errico qëndroi për vizitë zyrtare në Romë, ku zhvilloi një varg takimesh dhe vizitash me interes. Fillimisht, gjenerallejtënant Rrahman Rama u prit në takim nga shefi i Ushtrisë, …

Më shumë...

Policia nuk e pengoi serbin kur hoqi pankartën e studentëve shqiptarë te Kisha politike e Milosheviqit

Policia nuk e pengoi serbin kur hoqi pankartën e studentëve shqiptarë te Kisha politike e Milosheviqit

As edhe një orë nuk ka qëndruar pankarta e vendosur në kishën serbe në Prishtinë. Atë e ka hequr një person pasi që nga vendi i ngjarjes janë larguar studentët dhe të gjitha mediat, raporton Kosovapress. Pankarta, ku ishin të ekspozuara fotografitë me masakrat e kryera nga serbët ndaj shqiptarëve, …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli zotohet se asnjë uzurpator nuk do të lejohet të qëndrojë në prona të huaja

Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, duke folur lidhur me largimin e dhunshëm të banorëve nga banesat e uzurpuara në lagjen “Dardania” në Prishtinë,  ka deklaruar se nuk është ithtar i veprimeve policore, veçanërisht në ditët me shi të vjeshtës. Por më duhet të theksoj se asnjë uzurpator nuk …

Më shumë...

Të enjten, më 29 shtator 2016, pritet të mbahet seanca e ardhshme e Kuvendit të Kosovës

Lekaj

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot  me kryetarët e grupeve parlamentare, ka marrë vendim  që të enjten, më 29 shtator, të mbahet seanca e ardhshme e Kuvendit të Kosovës. Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj, i cili ishte i pranishëm në këtë mbledhje, tha …

Më shumë...

Në seancën e radhës së Kuvendit, më 29 shtator, kryeministrin Mustafa e presin dy interpelanca

Kryeministri Isa Mustafa

Në seancën  e radhës të Kuvendit të Kosovës e cila pritet të mbahet  më 29 shtator, kryeministrin  Isa Mustafa e presin dy interpelanca. Ky vendimi është marrë pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. Njëra nga interpelancat e kryeministrit Mustafa është thirrur sipas kërkesës së deputetit, Visar Ymeri, i …

Më shumë...

“Demokracia Studentore” ka zhvilluar një aksion simbolik para Kishës serbe të ndërtuar në pronat e Universitetit

Demokracia Studentore

Studentë të organizatës “Demokracia Studentore”, kanë zhvilluar sot një aksion simbolik para Kishës ortodokse në serbe në pronat e Universitetit të Prishtinës. Një numër i studentëve që ishin mbledhur mbanin në dorë një pankartë ku prezantoheshin masakrat e Serbisë në Kosovë dhe mbante mbishkrimin “Kërkojmë qe objekti i vendosur me …

Më shumë...