Ahmet Qeriqi

Serbi, Aleksander Sinxheliq ka pranuar përpjekjet për grusht-shtet në Mal të Zi

Serbi, Aleksander Sinxheliq ka pranuar përpjekjet për grusht-shtet në Mal të Zi

Gazeta “Pobjeda” e Podgoricës shkruan se qytetari i Serbisë, i arrestuar në Mal të Zi,  Aleksander Sinxheliq, i cili po mbahet në Burgun e Shpuzës, ka pranuar se ka siguruar pajisjet dhe armët e zjarrit me qëllim për t’ u shërbyer me to natën e 16 tetorit me rastin e …

Më shumë...

Sot në orën 14.00 në Zllatar të Prishtinës varroset trupi i Astrit Deharit

Astrit Dehari

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një njoftimi ka bërë të ditur se nesër do të bëhet varrimi i Astrit Deharit, i cili vdiq dy ditë më parë në rrethana ende të pasqaruara, derisa ndodhej në paraburgim, në Prizren. Në orën 11:00 do të mbahet  Mbledhje komemorative në ambientet e Fakultetit Filologjik në …

Më shumë...

Kurti: Vdekja e Astrit Deharit erdhi nga ngufatja me një mjet të fortë, një shishe e plastikës

Albin Kurti: Hashim Thaçi nuk mund të sillet me mua sikur ka bërë me Ramush Haradinajn

Duke folur pas obduksionit të trupit të Astrit Dehari nga mjekët, deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti  ka deklaruar se “informatat e fundit që i kemi janë se ai ka përjetuar një vrasje të dhunshme në qelinë e tij, e nuk bëhet fjalë për vetëvrasje. Pas obduksionit, mjekët ekspertë, të cilët …

Më shumë...

300.000 trupa të NATO-s në gatishmëri të lartë për shkak të tensioneve në rritje me Rusinë

Rusia po e fuqizon “Bashkimin e Shteteve Ortodokse” të Ballkanit për t’ ia kundërvënë NATO-s

Më shumë se 300.000 trupa të NATO-s janë vënë në gatishmëri të lartë në kohën e tensioneve në rritje në mes të Rusisë dhe vendeve baltike, që është mobilizimi më i madh i NATO-s që nga koha e Luftës së Ftohtë. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se …

Më shumë...

Ka përfunduar autopsia lidhur me vrasjen e Astrit Deharit në Burgun e Prizrenit

Autopsia e Astrit Deharit

Prokurori, Sylë Hoxha ka deklaruar se  sipas rezultateve të para të ekipit të mjekësve, pengesat në frymëmarrje  dhe asfiksia janë dyshimet e para për vdekjen e Astrit Deharit, dy ditë më parë në Burgun e Prizrenit.  Megjithatë rezultatet sakta do të tregojë autopsia, ka sqaruar prokurori Hoxha, ndërsa  ka mohuar …

Më shumë...

David Schwendiman nuk pritet të takohet me kryetarin Thaçi as me kryekuvendarin Veseli

David Schwendiman

Zyra e ashtuquajtur e Prokurorit të Specializuar ka njoftuar për takimet e kryeprokurorit të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, David Schwendiman, në Prishtinë. Aty përmenden takimet që ka pasur me kryeprokurorin e Kosovës, Aleksandër  Lumezin, si dhe  ministren e Drejtësisë, Dhurata Hoxha. Ai pritet që para se të nisët për në …

Më shumë...

Ilir Meta rizgjidhet kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, me 76% të votave

Ilir Meta

Ilir Meta, kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, është rizgjedhur në krye të partisë  me 76% të votave të anëtarëve. Ornela Muhametaj, kryetarja e KQZ së LSI tha se Meta u shpall fitues me 31.815 vota. Në votim morën pjesë 84.29 për qind të anëtarëve të LSI në të gjithë …

Më shumë...

Tomë Gashi: Gjykata Speciale është Gjykatë raciste dhe është formuar për t’i gjykuar vetëm shqiptarët

Tomë Gashi

Avokati i mirënjohur dhe mbrojtësi i vlerave të luftës së UÇK-së,  Tomë Gashi, ka thënë se në mesin të akuzuarve nga Gjykata Speciale kundër UÇK-së  pritet të ketë edhe politikanë të njohur në vend. Në momentin kur këto akuza do të bëhen publike, do të priten edhe turbullira  të ndryshme …

Më shumë...

Takohen në Prishtinë prokuratorët: Lumezi dhe Schwendiman

Takohen në Prishtinë prokuratorët: Lumezi dhe Schwendiman

Kryeprokurori i Kosovës, Aleksandër Lumezi, ka pritur në takim pune,  kryeprokurorin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar, David Schwendiman. Gjatë këtij takimi, ata  diskutuan për organizimin, funksionet, kompetencat dhe juridiksionin e Dhomave të specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së.  Lumezi dhe Schwendiman diskutuan edhe …

Më shumë...

Disa analistë dhe zyrtarë të lartë, 5 vjet janë duke pritur të ndodh ndonjë sulm terrorist në Kosovë

Sulmi në Rusi

Autoritetet në Kosovë, ashtu sikur edhe pesë vjet më parë, vazhdojnë të  përsërisin se janë duke i bashkërenduar veprimet, me shtetet e tjera të rajonit të Ballkanit Perëndimor, me qëllim të, vënies nën kontroll të veprimeve ekstremiste. Deklaratat e tyre pasuan arrestimin në Kosovë dhe në Shqipëri, brenda një dite, …

Më shumë...

Nesër në orën 14.00 në Zllatar të Prishtinës varroset trupi i Astrit Deharit

Rasti i Astrit Deharit kalon nga Prokuroria Themelore në Prizren në juridiksion të Prokurorisë Speciale të Kosovës

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një njoftimi ka bërë të ditur se nesër do të bëhet varrimi i Astrit Deharit, i cili vdiq dy ditë më parë në rrethana ende të pasqaruara, derisa ndodhej në paraburgim, në Prizren. Ja cila është agjenda me aktivitetet në ditën e varrimit të aktivistit të Vetëvendosjes, …

Më shumë...

Mjekët: Besim Ymaj dhe Besim Latifaj do të jenë pjesë e ekspertizës në obduksionin e kufomës së Astrit Deharit

Mjeku, Besim Ymaj, do të jetë pjesë e ekspertizës në obduksionin e kufomës së Astrit Deharit

Me kërkesë të familjes Dehari, mjeku, Besim Ymaj nga Shqipëria ka pranuar të jetë  i pranishëm si ekspert  në obduksionin e kufomës së të riut 26-vjeçar, Astrit Dehari i cili në rrethana ende të pasqaruara, dy të ditë më parë  vdiq në burgun e Prizrenit. Lajmin për mediet e ka …

Më shumë...

Ministrja Hoxha: Sot në orën 14:00 do të bëhet autopsia e kufomës së Astrit Deharit

Ministrja Dhurata Hoxha

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, në mbledhjen e Qeverisë ka thënë se,  sot në orën 14:00 do të bëhet autopsia e kufomës së Astrit Deharit në praninë edhe të  ekspertit të propozuar nga familja e tij.  Ajo ka premtuar se ky proces do të jetë transparent për tërë opinionin publik. …

Më shumë...

Mustafa: Edhe pse ndihemi evropianë, vazhdojmë të mbetemi i vetmi popull i izoluar në Evropë

Kryeministri Mustafa e rithekson se Kosova refuzon idenë e unionit doganor rajonal

Kryeministri i Kosovës,  Isa Mustafa ka deklaruar se  qytetarët e Kosovës e shohin veten pjesë të familjes evropiane edhe pse jemi vendi i vetëm në Ballkan, që ka mbetur i izoluar.  Në konferencën e titulluar: “Ecje në për akull: Kushtëzime, sfida dhe reforma drejt BE-së”, Mustafa  ka folur edhe për …

Më shumë...

Donald Lu: Në Amerikë punojnë rreth 214 mijë shqiptarë

Donald Lu

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu ka folur për rolin dhe kontributin që kanë dhënë dhe po japin  shqiptaro amerikanët në përparimin e Shqipërisë. Amerika është  një vend imigrantësh dhe  ka 214 mijë shqiptarë që punojnë në fusha të ndryshme të jetës. Ata …

Më shumë...

Sot në orën 17:30 në Sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë, do të mbahen homazhe në nderim të Astrit Deharit

Sot në orën 17:30 në Sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë, do të mbahen homazhe në nderim të Astrit Deharit

Sot duke filluar në orën 17:30 në Sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë, do të mbahen homazhe në nderim të aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, ka bërë të ditur Lëvizja Vetëvendosje përmes një njoftimi për media. Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Dehari ka vdekur në rrethana ende të paqarta, në …

Më shumë...