Ahmet Qeriqi

Tërnava: Rastet e tmerrshme që po terrorizojnë botën janë akte barbare dhe s’ kanë të bëjnë me islamin

Tërnava: Rastet e tmerrshme që po terrorizojnë botën janë akte barbare dhe s’ kanë të bëjnë me islamin

Sot të Xhaminë e Madhe të Prishtinës, me rastin e festës së Bajramit të Madh, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, në fjalën e tij u ka drejtuar kritika të ashpra grupeve, të cilat sipas tij po e terrorizojnë botën në emër të fesë islame. Ai ka kërkuar nga besimtarët që …

Më shumë...

Feja dhe bashkësitë etnike në ish-RJ të Maqedonisë nuk trajtohen në mënyrë të barabartë

Sulejman Rexhepi

Kryetari i Bashkësisë Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi, duke folur për  Radion Evropa e Lirë, ka thënë se “feja dhe bashkësitë etnike në Maqedoni nuk trajtohen në mënyrë të barabartë”. Në këtë shtet përdoret një ‘drejtësi selektive’, që thellon hendekun e ndasive etnike dhe fetare dhe e pamundëson ndërtimin e …

Më shumë...

Në Paris është mbajtur takimi i disa kryeministrave të vendeve të Ballkanit dhe zyrtarëve të lartë të BE-së

Në Paris është mbajtur takimi i disa kryeministrave të vendeve të Ballkanit dhe zyrtarëve të lartë të BE-së

Në Paris është mbajtur takimi i kryeministrave të vendeve  të Ballkanit dhe zyrtarëve të lartë të BE-së, me ç rast është diskutuar lidhur me rrugën e këtyre shteteve pas daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian. Në këtë takim, morën pjesë: kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa,  …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Përgjigje historianit serb, Miomir Gataloviç

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Duke marrë shkas nga përgjigjja që z.Jakup Krasniqi i jep anëtarit të Institutit të Historisë Serbe, historianit serb Dr. Miomir Gataloviç, i cili përmes një shkrim të tij, botuar këto ditë në gazetën “Veçernje Novosti”, ku mundohet të mohojë faktin e pjesëmarrjes së shqiptarëve në Betejën e Kosovës të vitit …

Më shumë...

Sot festohet dita e parë e Bajramit të Madh

Urimet e krerëve të institucioneve dhe kryetarëve të partive për festën e Bajramit të Madh

Manifestimi qendror për festën e Fitër – Bajramit u mbajt në Xhaminë e Madhe, në Prishtinë duke filluar me faljen e namazit të sabahut. Ligjëratën  tematike kushtuar kësaj feste e ka mbajtur  Sulejman  Fejzullahu. Namazin e  Fitër – Bajramit para besimtarëve në Xhami e fali Sabri Bajgora-kryeimami i BIK-ut, ndërsa …

Më shumë...

Çaushi: Qeveria kriminale dhe e korruptuar nuk ka fuqi ta ushtrojë sovranitetin në tërë territorin

Driton Çaushi

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, ka deklaruar për mediet se  një Qeveri kriminale dhe e korruptuar, e cila nuk ka fuqi ta ushtrojë sovranitetin në tërë territorin, nuk ka të drejtë të akuzojë Lëvizjen Vetëvendosje për aksionin e ndërmarrë në kufirin me Malin e Zi, për të treguar dëmin …

Më shumë...

Veton Surroi: Kosova Republikë është kërkesë armiqësore për krijimin e Shqipërisë e Madhe (Rilindja 4. 3. 1989)

Veton Surroi

Janë të shumta shkrimet dhe qëndrimet antikombëtare të Veton Surroit, birit të ambasadorit të Titos, i cili ishte betuar në ideologjinë jugosllave, me moton, “Shoku Tito ne të betoheni se nga rruga jote ( as pas vdekjes) nuk do të largohemi” .  Mbase për hir të shumë jugo-nostalgjikëve që kanë uzurpuar …

Më shumë...

EULEX-i jo vetëm që shtyn mandatin por do të ketë edhe kompetenca speciale

Eulex

Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, duke raportuar para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane ka thënës se është ndërtuar infrastrukturë ligjore, në fushën penale. Ndërsa duke folur për mandatin e pestë të  EULEX-it në Kosovë u shpreh  se vazhdimi i këtij misioni ka ardhur pas shumë negociatave. Kemi bërë negociata, …

Më shumë...

A.Q. Përpjekjet anakronike për zbulimin e një origjine të re dhe të një identiteti të ri

Ahmet Qeriqi

Në kohën e komunikimit masiv përmes internetit, në kohën e larjes dhe shpëlarjes së vlerave, në kohën kur tradhtari me damkë shpallet hero i kombit, ndërsa heroi etiketohet si terrorist, në kohën kur bashkëjetojnë vlera dhe antivlera, në kohën kur skribët e çdo lloji qëndisen me tituj shkencorë, nëpër qindra …

Më shumë...

Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Serbi, Mal të Zi, Greqi, Turqi dhe në mërgatë janë populli më pro amerikan në botë

Shqiptarët

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë krijuar një potencial të madh ekonomik e ushtarak në tërë rruzullin tokësor. Sot Amerika është e pranishme në të gjitha mekanizmat vendimmarrës në botë dhe pa dyshim se ka ndikimin më të madh, meqë është superfuqia botërore, e cila së bashku me Anglinë dhe …

Më shumë...

240-vjetori i Deklaratës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës

240-vjetori i Deklaratës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Më 4 korrik të vitit 1776, delegatët e 13 kolonive britanike të Amerikës nënshkruan Deklaratën e Pavarësisë, e cila thuhet se ishte shkak i Revolucionit Amerikan. Ky dokument u hartua kryesisht nga 32 vjeçari, Tomas Xheferson. Njëra pjesë e Deklaratës përmbante një listë ankesash kundër mbretit Xhorxhi i Tretë dhe …

Më shumë...

240-vjetori i Deklaratës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës

240-vjetori i Deklaratës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Sot shënohet 240-vjetori i Deklaratës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Më 4 korrik të vitit 1776, delegatët e 13 kolonive britanike të Amerikës nënshkruan Deklaratën e Pavarësisë, e cila thuhet se ishte shkak i Revolucionit Amerikan. Ky dokument u hartua kryesisht nga 32 vjeçari Tomas Xheferson. Njëra pjesë …

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit do të mbajë sot takimin e radhës ku pritet që të caktohet seanca e re

Kuvendi i Kosoves

Kryesia e Kuvendit sot mbanë takimin e radhës ku pritet që të caktohet seanca e re me 11 pika të rendit të ditës. Në seancë pritet që të shqyrtohet dy projektligjeve si dhe të shqyrtohen tri raporte, ai i Radio Televizionit të Kosovës, i Zyrës së Rregullatorit për Energji si …

Më shumë...

Zyrtarja amerikane, Victoria Nuland, në fund të kësaj jave do ta vizitojë Kosovën

Victoria Nuland

Ndihmësja e sekretarit amerikan të Shtetit për Evropë dhe Euro-Azi, Victoria Nuland, më 10 korrik pritet  ta vizitojë Kosovën, me ç’ rast  do të bisedojë me përfaqësuesit e partive politike në vend. lidhur me  zgjidhjen e çështjes së Demarkacionit me Malin e Zi dhe për disa tema të tjera. Derisa …

Më shumë...

Të martën, më 5 korrik 2016, është dita e parë e Bajramit të Madh ( Fitër-Bajram)

Urimet e krerëve të institucioneve dhe kryetarëve të partive për festën e Bajramit të Madh

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka bërë të ditur se  muaji i Ramazanit përfundon ditën e  hënë, më 4 korrik 2016, ndërsa dita e parë e festës së Fitër – Bajramit është të martën, më 5 korrik 2016. Manifestimi qendror për festën e Fitër – Bajramit për Republikën e …

Më shumë...

Ushtruesi i detyrës së shefit të EULEX-it në Kosovë, Bernd Thran viziton zyrën e Gjuriqit “për Kosovë-Metohinë”

Ushtruesi i detyrës së shefit të EULEX-it në Kosovë, Bernd Thran viziton zyrën e Gjuriqit “për Kosovë-Metohinë”

Ushtruesi i detyrës së shefit të misionit të EULEX-it në Kosovë, Bernd Thran, që në fillim të punës së tij, ka zhvilluar një takim me të ashtuquajturin drejtor të Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, vetëm sepse ai përfaqëson një institucion që Kosovën e konsideron pjesë të …

Më shumë...