Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Gataloviq thotë se “shqiptarët kujdeseshin për bagëtitë”, por nuk tregon për cilat kafshë, “kujdeseshin

Jakup Krasniqi

            Shkas për ketë përgjigje, është shkrimi i historianit serb, Dr. Miomir Gataloviq  nga Instituti i Historisë Serbe, shkruar  për gazetën “Veçernje Novosti”. Ai duke reaguar ndaj deklaratës së Ramush Haradinajt, se “edhe Shqiptarët janë vrarë në Betejën e Kosovës”, dhe për të cilët tha se “është një nga më …

Më shumë...

Fenomeni i Besës në Bibël dhe në Kur’an

Bibla dhe Kurani

Emri  Bibël, (që shënon një libër hyjnor fetar) në gjuhën shqipe është përkthyer me kompozitën, Besë-lidhje, që do të thotë lidhje-bese, të cilën e  ka përcaktuar vetë Hyji, duke ua  drejtuar njerëzve një detyrim, me qëllim që ta mbajnë zotimin, besën. Në shqipërimin e emrit të librit hyjnor, studiuesit dhe përkthyesit …

Më shumë...

Farage: Projekti i Bashkimit Evropian po vdes, t’iu ndihmojmë vendeve të dalin sa më parë

Lideri i Partisë për pavarësi të Mbretërisë së Bashkuar, Nidgal Farage, është shprehur se projekti i Bashkimit Evropian po vdes. Ai në Strasbourg, pas mbledhjes së Parlamentit Evropian, ka thënë se do t’iu ndihmojë vendeve të tjera që të dalin nga Bashkimi Evropian, sapo ta përfundojë mandatin e tij si …

Më shumë...

Visar Ymeri, kërkon nga Hashim Thaçi të japë dorëheqje nga posti i kryetarit

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka kërkuar nga Hashim Thaçi që të japë dorëheqje nga posti, për shkak të  deklaratës së mëhershme të Thaçit, i cili kishte thënë se brenda dhjetë ditëve duhet të ratifikohet Marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi. “Janë bërë 13 ditë qyshkur Thaçi dha ultimatumin …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Vendi duhet të qeveriset nga ata që e duan shtetin dhe kombin

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka deklaruar se kundërshtimi i Malit të Zi lidhur me  demarkacionin nuk është lajm. Përderisa  kryeministri, ministrat e kabinetit qeveritar me kryetarin janë kundër rishikimit dhe krijimit të një Komisioni të ri për një rivlerësim, pse duhet të na habis …

Më shumë...

Veteranët kanë pensione të sigurta vetëm deri në tetor të këtij viti

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Në Komisionin Parlamentar për Buxhet dhe Financa është shqyrtuar projektligji për ratifikimin e marrëveshjes së kredisë ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Unikredit Bank Austria Ag për financimin e projektit të modernizimit të shërbimeve të kardiologjisë invazive në QKUK. Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi në këtë komision duke shpalosur projektligjin në …

Më shumë...

Qeveria e Isa Mustafës, vazhdon të forcojë pozita me figura mercenarësh nga hordhitë jugo-komuniste

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Qeveria e Isa Mustafës, e cila ditë e më tepër po i merr formatet e një  Qeverie kuislinge, vazhdon të forcojë pozitat në politikë me figura mercenarësh nga  ish komiteti komunist jugosllav. Jo zyrtarisht bëhet e ditur se me pëlqimin edhe të  Beogradit zyrtar, mistri i Jashtëm, Enver Hoxhaj emëron …

Më shumë...

Frank Shkreli: Suzanna Shkreli fillon fushatën për në Kongresin Amerikan

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Më në fund është zyrtare!  Ndihmës Prokurorja shqiptaro-amerikane në shtetin Miçigan (SHBA), 29-vjeçarja Suzanna Shkreli është kandidatja e re e Partisë Demokrate në rajonin elektoral ose në distriktin numër 8 të Kongresit amerikan. Ajo zevëndëson kandidaten e parë të Partisë Demokrate, Melissa Gilbert e cila njoftoi kohët e fundit se, …

Më shumë...

Kryetari i KE-së Junker dënoi ashpër mbështetësit e daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja

Junker

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod  Junker, dënoi ashpër mbështetësit e daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja sikur janë:  Boris Xhonson dhe Nigel Farage, të cilët hoqën dorë nga udhëheqja e Britanisë së Madhe në procesin e daljes së saj nga Bashkimi Evropian . Heronjtë e djeshëm të Brexit …

Më shumë...

Ministri Çollaku i zhgënjyer dhe i trishtuar nga zhvillimet në BE dhe shtyrja e vizave

Bekim Çollaku

Pas shtyrjes së afatit për liberalizimin e vizave, të cilin e ka bërë të ditur, raportuesja Fajin, Ministri i Integrimeve Europiane, Bekim Çollaku ka thënë se vendimi për shtyrje të votimit për heqjen e vizave për Kosovën ka qenë i pritshëm për shkak të mosvotimit të demarkacionit të kufirit me …

Më shumë...

BE-ja po ecën rrugës drejt dezintegrimit të sigurt po jo aq të shpejtë

Bashkimi Evropian

Dalja e Britanisë së Madhe nga BE-ja  fuqizuar zërat e euroskeptikëve në tërë Evropën, duke përfshirë edhe vendet themeluese të BE-së, dhe ato të Evropës qendrore dhe lindore. Mund të ketë dallime në mes të dy anëve gjeografike të Evropës në kërkesat për referendume, mirëpo qëllimi final është i njëjtë; …

Më shumë...

Haradinaj: Kosova e meriton liberalizimin e vizave demarkacioni të mos e dëmtojë territorin e saj

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se vonesat eventuale të liberalizimit të vizave janë pasojë  e padijes së kësaj qeverie dhe një kryeministri inatçor. Haradinaj ka shkruar se demarkacioni duhet të rishikohet, prandaj sipas tij, humbja e kohës është faturë krejt e panevojshme që po e paguajnë qytetarët për këtë …

Më shumë...

Tanja Fajon: Kam marrë vendim ta shtyj votimin për liberalizimin e vizave deri në shtator

Tanja Fajon

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, e cila është dhe zëvendës-kryetare e Socialistëve dhe Demokratëve, i ka informuar deputetët evropianë të Komitetit  se, votimi për regjimin pa viza për Kosovën është shtyrë nga 12 korriku deri më 5 shtator. Fajon thotë se  e ka marrë vendimin për ta …

Më shumë...

Samiti i Varshavës mbahet në një moment përcaktues për sigurinë tonë, me kërcënime dhe sfida të shumta

Stoltenberg: Ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999 kundër regjimit të Milosheviqit nuk ishte e drejtuar kundër popujve të Jugosllavisë

Përpara nisjes së punimeve të Samitit të Varshavës, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka bërë publik rendin e ditës ku do të  fokusohen diskutimet, si dhe vendimet e rëndësishme që priten të merren për forcimin e kufijve në pjesën lindore të Aleancës, përballë kërcënimeve që vijnë nga Rusia. …

Më shumë...

Tërnava: Rastet e tmerrshme që po terrorizojnë botën janë akte barbare dhe s’ kanë të bëjnë me islamin

Tërnava: Rastet e tmerrshme që po terrorizojnë botën janë akte barbare dhe s’ kanë të bëjnë me islamin

Sot të Xhaminë e Madhe të Prishtinës, me rastin e festës së Bajramit të Madh, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, në fjalën e tij u ka drejtuar kritika të ashpra grupeve, të cilat sipas tij po e terrorizojnë botën në emër të fesë islame. Ai ka kërkuar nga besimtarët që …

Më shumë...

Feja dhe bashkësitë etnike në ish-RJ të Maqedonisë nuk trajtohen në mënyrë të barabartë

Sulejman Rexhepi

Kryetari i Bashkësisë Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi, duke folur për  Radion Evropa e Lirë, ka thënë se “feja dhe bashkësitë etnike në Maqedoni nuk trajtohen në mënyrë të barabartë”. Në këtë shtet përdoret një ‘drejtësi selektive’, që thellon hendekun e ndasive etnike dhe fetare dhe e pamundëson ndërtimin e …

Më shumë...