leoni

Ahmet Qeriqi

Dha dorëheqje kryetari i degës së Nismë për Kosovën, në Drenas, Izet Ibrahimi

Dha dorëheqje kryetari i degës së Nismë për Kosovën, në Drenas, Izet Ibrahimi

Në mbledhjen e jashtëzakonshëm të mbajtur me më 27 prill 2016 nga Këshilli Iniciues dhe Kryesia e Iniciativës Qytetare për Drenasin, e cila me vonë i’u bashkua Nismës për Kosovën, pas një debati të gjerë rreth zhvillimeve të fundit në këtë subjekt dhe kundërshtimin që i ka bëre Kryetari dhe …

Më shumë...

Policia e EULEX-i dhe Policia e Kosovës kanë filluar fushatën e arrestimeve e bastisjeve të ish-pjesëtarëve të UÇK-së

Policia e EULEX-i dhe Policia e Kosovës kanë filluar fushatën e arrestimeve e bastisjeve të ish-pjesëtarëve të UÇK-së

Policia e EULEX-i dhe Policia e Kosovës kanë bastisje dhe arrestime, në fushatën për sikur thuhet krim të organizuar. Po ndiqen për t u arrestuar  40 veta në 42 lokacione në tërë Kosovën. Prokuroria e ka konsideruar këtë grup të madh të organizuar kriminal, i cili paska qenë  aktiv nga …

Më shumë...

Reagimi i plotë i Azem Sylës me rastin e fillimit të ndjekjes nga EULEX-it dhe policia e Kosovës

Azem Syla

Pasi ka marrë lajmin se Policia e EULEX-it dhe ajo e Kosovës i kanë bastisur shtëpinë dhe kanë kërkura ta arrestojë, Azem Syla përmes një afishimi ka deklaruar: Me shqetësim të thellë kam marrë lajmin për bastisjen e shtëpisë sime në orët e hershme të mëngjesit, nga policia e Eulexit …

Më shumë...

Tomë Gashi: Azem Syla ndodhet për pushim në Shqipëri por së shpejti do të kthehet në Kosovë

Tomë Gashi

Avokati i Tomë Gashi ka bërë të ditur se deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Azem Syla, i cili po kërkohet nga Policia e Kosovës pasi për të është lëshuar fletarrest nën dyshimin për krim të organizuar, aktualisht është jashtë Kosovës. Ai ka treguar për mediet se pak më herët …

Më shumë...

Komisioni qeveritar i Kosovës për personat e pagjetur mbajti një tryezë në Prishtinë

Komisioni qeveritar i Kosovës për personat e pagjetur mbajti një tryezë në Prishtinë

Komisioni qeveritar i Kosovës për personat e pagjetur mbajti një tryezë në Prishtinë lidhur me sfidat në procesin e zbardhjes së shqiptarëve, të cilët i ka zhdukur regjimi kriminal i Serbisë  gjatë luftës çlirimtare në Kosovë. Pjesëmarrës në tryezë ishin familjarë të këtyre personave, të cilët vazhdojnë të ngrenë si …

Më shumë...

Avokati i Popullit ka publikuar sot Raportin me rekomandime Nr. 239/2016

Avokati i Popullit

Institucioni i Avokatit të Popullit ka publikuar sot Raportin me rekomandime Nr. 239/2016, lidhur me parashkrimin e procedurave gjyqësore dhe ekzekutimin e vendimeve të Gjykatave Themelore në raste të kundërvajtjes. Ky Raport dëshmon seriozitetin e problemit të parashkrimit të rasteve të kundërvajtjes dhe tërheq vëmendjen për pasojat që shkakton ky …

Më shumë...

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti është takuar me mbasadorin Norvegjez, Arne Sannes Bjornstad

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti është takuar me mbasadorin Norvegjez, Arne Sannes Bjornstad

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti është takuar sot në selinë e BDI-së, në Tetovë, me Ambasadorin Norvegjez, z. Arne Sannes Bjornstad. Kryetari Ahmeti dhe Ambasadori Bjornstad biseduan për krizën politike në Maqedoni si dhe shtjelluan alternativat për dalje nga situata e vështirë politike.  Ai e njoftoi …

Më shumë...

Në 17-vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët: Arsim Muzaqi e Rrustem Hyseni

Në 17-vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët: Arsim Muzaqi e Rrustem Hyseni

Në 17-vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve: Arsim Muzaqi e Rrustem Hyseni, sot nënkryetari i Komunës së Vushtrrisë, Dibran Përçuku, së bashku me disa nga drejtorët dhe këshilltarë komunalë, familjarë dhe bashkëluftëtare, kanë bërë homazhe dhe kanë vendosur  kurora lulesh te varret e dëshmorëve, Muzaqi dhe Hyseni. Lavdi u qoftë …

Më shumë...

Komuna e Shtimes shënon 135-vjetorin e Betejës së Shtimes e Koshares të prillit të vitit 1881

Mic Sokoli dhe Sefë Kosharja

Në shënim  të 135-vjetorit të Betejës së forcave të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, në Koshare, Slivovë dhe në Shtime, kundër forcave perandorake të Dervish Pashës, – më 28 prill 2016,  në orën 19.30 minuta në Sallën e Shtëpisë së Kulturës, në Shtime, përkujtohen: Sefë Kosharja, Mic Sokoli dhe trimat e …

Më shumë...

Veziri i Madh, Alemdar Mustafa Pasha (1755 – 1808)

Veziri i Madh, Alemdar Mustafa Pasha (1755 – 1808)

Alemdar Mustafa Pasha u lind në vitit 1755 në Hotin të Ukrainës. Ishte biri i Haxhi Hasanit, një burrë i njohur i kohës. Sipas burimeve turke dhe angleze të kohës, thuhet se ka qenë me origjinë shqiptare por nuk ka të dhëna për vendin ku kanë lindur të parët e …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i jep përgjigje ironisë të zyrtarëve britanikë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, për koincidencë në ditën e 101-vjetorit të Traktatit të fshehtë të Londrës të vitit 1915, që kishte për qëllimin copëtimin dhe asgjësimin e Shqipërisë ka folur lidhur me daljen e Britanisë së Madhe nga BE dhe krahasimit që ata  bëjnë me Shqipërinë. Rama, në një …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti në vizitë një grup deputetësh të Landit Nordrhein Westfalen

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti në vizitë një grup deputetësh të Landit Nordrhein Westfalen

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, dje pasdite ka pritur në vizitë një grup deputetësh gjermanë të parlamentit shtetëror të Landit Nordrhein Westfalen , të cilët po qëndrojnë për një vizitë një javore në Kosovë. Kryetari i Prishtinës, Ahmeti në takim foli për sfidat dhe arritjet në qeverisjen në …

Më shumë...

Shqipëria ka filluar një qasje më të pranueshme ndaj artit të realizmit socialist

Shqipëria ka filluar një qasje më të pranueshme ndaj artit të realizmit socialist

Shqipëria ka filluar të ketë një qasje më miqësore ndaj artit të realizmit socialist, por kritika mbetet ende ne fazë fillestare çka e bën të pamundur edhe sot ndërtimin e një kulture në ndarjen e artit nga pushteti. Kjo do të jetë baza e diskutimit të konferencës dy ditore “Arti …

Më shumë...

Muamer Zukorliq dhe Sulejman Uglanin në Parlamentin e Serbisë

Muamer Zukorliq dhe Sulejman Uglanin në Parlamentin e Serbisë

Në zgjedhjet parlamentare të mbajtura për parlamentin serb, Muamer Zukorliq ka marrë 31 mijë, dhe Sulejman Ugljanin rreth 30.000 vota. SNS e premierit Vuçiq do të vazhdojë të ketë shumicën në Parlamentin serb, ose në rast se këtë herë nuk do të ketë ndonjë partner, përballë vetës do të ketë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Skena jonë politike duhet të çlirohet nga mitet dhe mesionarizmi

Jakup Krasniqi

Ditë më parë, duke e trajtuar çështjen se nga duhet drejtuar tehu i opozitarizmit, në kontekstin e vetëmjaftueshmërisë politike, përmenda në kuptimin figurativ të fjalës edhe shembullin e Narcisit për të cilin njohuritë elementare i marrim nga mitologjia greke. Sa herë që nuk mund të gjendet një harmonizim i qëndrimeve …

Më shumë...

OVL e UÇK-së në Deçan reagon lidhur me vrasjen e veteranit të luftës, Ilmi Lufaj

OVL e UÇK-së në Deçan reagon lidhur me vrasjen e veteranit të luftës, Ilmi Lufaj

Në natën ndërmjet 17 e 18 prillit 2016, rreth orës 2 pas mesnate, afërsisht 30 metra në largësi prej stacionit të policisë në Deçan, është ekzekutuar me armë zjarri veterani i luftës Ilmi Lufaj. Ekzekutimi është bërë nga rreshteri i Policisë së Kosovës, zëvendësshefi i Njësisë së Hetimeve në këtë …

Më shumë...