Ahmet Qeriqi

Genc Pollo: Të papranueshme mesazhet që ambasadori Donald Lu, iu drejtoi deputetëve

Genc Pollo

Deputeti i Partisë Demokratike të Shqipërisë,  në një intervistë për “Panorama”, sqaron edhe rolin e ndërkombëtarëve në proces dhe mesazhet e përcjella nga Ambasada e Amerikës për deputetët e Kuvendit. Ai  i cilëson si të papranueshme mesazhet që ambasadori Donald Lu,  nisi për deputetët, duke theksuar se masat për të …

Më shumë...

Kryengritësit sirianë kanë ndërmarrë një ofensivë në shkallë të gjerë me qëllim të çlirimit të Halepit

Kryengritësit sirianë kanë ndërmarrë një ofensivë në shkallë të gjerë me qëllim të çlirimit të Halepit

Kryengritësit sirianë kanë ndërmarrë një ofensivë në shkallë të gjerë me qëllim të çlirimit të Halepit nga rrethimi i forcave ruse dhe assadiste, ku sipas lajmeve nga OKB-ja janë vënë në rrezik jete mbi 300.000 banorë me mungesë të shprehur të ushqimeve dhe barnave. Aleanca e kryengritësve, Fatam al Sham, …

Më shumë...

M. Zukorliq: Është politikë skizofrenike ajo e cila ndryshe sillet me serbët e Bosnjës e ndryshe me myslimanët e Sanxhakut

M. Zukorliq: Është politikë skizofrenike ajo e cila ndryshe sillet me serbët e Bosnjës e ndryshe me myslimanët e Sanxhakut

Me rastin e vizitës së nënkryetarit të kryesisë së Bosnjës e Hercegovinës, Bakir Izetbegoviq, dhe ministrit Denis Zvizdiq, në Novi Pazar të Sanxhakut dhe pjesëmarrjes së tyre në një aktivitet kulturor, kanë reaguar zyrtarët e lartë të Beogradit, të cilët pretendojnë se vizita e tyre është e paligjshme dhe nuk …

Më shumë...

Kastriot Myftaraj thërret Amerikën ta shkatërrojë me bombë atomike Meken dhe Medinën

Kastriot Myftaraj

Gazetari dhe analisti, Kastriot Myftaraj ka dhënë një zgjidhje të problemit me ISIS-in, madje atë ia ka preferuar edhe Amerikës. Sipas tij, problemi zgjidhet duke goditur botën islamike, duke thënë se “të godasësh Mekën e Medinën është njëlloj siç u godit Hiroshima dhe Nagasaki”. Problemi i botës me Islamin zgjidhet …

Më shumë...

Kreu i Vatikanit, Papa Françesku, ka deklaruar se nuk e identifikon islamin me dhunën

Papa Françesku: Koronavirusi është përgjigjja e natyrës, ndërsa është hipokrizi, kur flasin për uri dhe prodhojnë armë

Kreu i Vatikanit, Papa Françesku ka deklaruar se nuk e identifikon islamin me dhunën, duke shpjeguar se edhe të krishterët mund të jenë po aq të dhunshëm. Ai ka thënë  se edhe të krishterët mund të jenë po aq të dhunshëm, madje  i ka dhënë vërejtje Evropës e cila rininë …

Më shumë...

Sot në Prekaz të Drenicës, fillojnë aktivitetet tradicionale, “Ditët e Mërgatës”

Sot në Prekaz të Drenicës, në vendlindjen e komandantit legjendar të UÇK-së Adem Jashari, fillojnë aktivitetet tradicionale “Ditët e Mërgatës”  Organizatore e këtij manifestimi është Ministria e Diasporës, që nëpërmjet një njoftimi për media ka bërë të ditur se manifestimi do të fillojë me aktivitetin e quajtur  “Një lule për …

Më shumë...

Konkurruesit për Akademinë Ushtarake në Turqi, si kadetë të FSK-së duhet të jenë me status të beqarit

FSK

Secili i ri a po e re që dëshiron ta kryejë Akademinë Ushtarake Tokësore dhe Mjekësore në Turqi, si kadet i FSK-së duhet të jetë me status të beqarit. Në konkursin që është shpallur nga Ministria e FSK-së për kandidatët, që duan të shkollohen në Akademinë Tokësore dhe Mjekësore të …

Më shumë...

Donald Trump: Amerika duhet të pranojë aneksimin e Krimesë për marrëdhënie më të mira me Moskën

Donald Trump

Kandidati i Partisë Republikane për postin e kryetarit të Amerikës, Donald Trump, ka sugjeruar që Shtetet e Bashkuara duhet të pranojnë aneksimin e Krimesë dhe kjo do të thoshte marrëdhënie më të mira me Moskën dhe forcim të bashkëpunimit në luftën kundër ISIS-it. Në një intervistë për televizionin ABC Trump …

Më shumë...

Hungaria mund t’i ndihmojë Austrisë për t’i kthyer emigrantët në Kosovë dhe në Shqipëri

Victor Orban

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ka deklaruar se vendi i tij ka gatishmëri për t’i marrë prapa disa emigrantë nga Austria, sipas rregullave të Bashkimit Evropian, me qëllim për t i kthyer ata në vendin e tyre të origjinës, në Kosovë dhe në Shqipëri. Ai tha se Hungaria ka marrëveshje …

Më shumë...

Time Kadrijaj: kryeministri dhe Qeveria e kanë humbur logjikën

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Time Kadrijaj, është ftuar nga Gjykata Speciale në cilësinë e dëshmitares

Deputetja nga radhët e AAK, Time Kadrijaj, ka reaguar kundër fenomenit të kushtëzimeve që po ju bëhen disa punonjësve nga Qeveria e Isa Mustafës. Ajo ka thënë se kryeministri dhe Qeveria e kanë humbur logjikën. Kam menduar se pas rrëzimit të regjimit të Millosheviqit, shantazhet dhe kushtëzimet për vende të …

Më shumë...

Gjykatat në Turqi i kanë liruar më se 800 obligues ushtarakë që ishin të arrestuar gjatë grusht shtetit

Gjykatat në Turqi i kanë liruar më se 800 obligues ushtarakë që ishin të arrestuar gjatë grusht shtetit

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Efkan Ala, ka deklaruar se  gjykatat në Turqi i kanë liruar më se 800 obligues ushtarakë që ishin të arrestuar në kuadër të hetimeve lidhur me puçin e dështuar të 15 korrikut.  Në Stamboll 758 prej 989 obliguesve nën arrest, ishin liruar nga Zyra e …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti ka reaguar kundër kritikave për anulimin e “natës së birrës”

Shpend Ahmeti

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se arsyeja e marrjes së këtij vendimi nuk ka të bëjë as me fe, me frikë e guxim, por komuna nuk është në gjendje të garantojë sigurinë e nevojshme në një hapësirë siç është sheshi i Prishtinës, me një numër aq të madh …

Më shumë...

Bekim Gashi: Turqia me Erdogan në krye është shpresë jo vetëm për Ballkanin, por edhe më gjerë

Forcat e Armatosura turke

Veterani i UÇK-së, Bekim Gashi, ka deklaruar për Anadolu Agency se përpjekja  për grusht shtet në Turqi, e ka kthyer në të kaluarën. Gjyshja ime 90 vjeçare, nëna ime dhe biri im më pyetën çfarë është duke ndodhur në Turqi, cili armik hyri në vend? Pse e sulmojnë Turqinë? Mu …

Më shumë...

Anulohet Festivali i birrës në Prishtinë

Anulohet Festivali i birrës në Prishtinë

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se ka tërhequr lejen për vazhdimin e Festivalit të Birrës, në qendër të kryeqytetit, për shkak se mbrëmë 50 persona u lënduan në një rrëmujë të krijuar pas të shtënave me armë zjarri në sheshin “Zahir Pajaziti”. Kryetari Ahmeti, ka thënë …

Më shumë...

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, sot pritet të arrijë në Slloveni

Vladimir Putin

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, sot pritet të arrijë në Slloveni, në një periudhë të tensioneve ndërmjet Moskës dhe Bashkimit Evropian e NATO-s. Sllovenia, anëtare e BE-së dhe NATO-s, ka mbajtur raporte koketuese  me Rusinë, me gjithë që, dashur pa dashur  i është bashkuar BE-së në sanksionet kundër Rusisë, për …

Më shumë...

Partia e Drejtësisë ka reaguar pas shpërthimit në Prishtinë, duke bërë përgjegjës Shpend Ahmetin

Partia e Drejtesise

Një degë e Partisë së Drejtësisë ka reaguar pas shpërthimit në Prishtinë  duke bërë përgjegjës Shpend Ahmetin për lejimin e përdorimit të hapësirave publike për organizime private. Kjo parti s’e ka thënë asnjë fjalë për sulmuesin e mbrëmshëm në festivalin e birrës. Organizime të tilla duhet të bëhen në ambiente …

Më shumë...