leoni

Ahmet Qeriqi

UNDP lason Raportin e Zhvillimit Njerëzor në Kosovë 2016

UNDP

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojë Raportin e Zhvillimit Njerëzor në Kosovë 2016 i titulluar Tregu i punës në funksion të grave dhe të rinjve dhe Raportin ndër-rajonal të Zhvillimit Njerëzor me titull Mbrojtja e Qëndrueshme e Ballkanit Perëndimor nga Rreziku: Fuqizimi i njerëzve në parandalimin …

Më shumë...

Një shqiptar i Malishevës dhe pesë italianë kanë vdekur nga rrëzimi i aeroplanit në afërsi të Shkupit

Një shqiptar i Malishevës dhe pesë italianë kanë vdekur nga rrëzimi i aeroplanit në afërsi të Shkupit

Me rastin e  rrëzimit të një aeroplani privat, në afërsi të Shkupit, nga pasojat janë mbytur pesë qytetarë  italianë dhe një shqiptar i Malishevës. Me këtë rast kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, ka thënë se kjo tragjedi i ka tronditur të gjithë qytetarët e kësaj ane. Jemi në kontakt me …

Më shumë...

Isa Mustafa trimërisht: Nuk do t’ia plotësoj as një kusht Listës Serbe

Kryeministri, Isa Mustafa është zotuar se  nuk do t’ia plotësojë as një kusht Listës Serbe sa i përket ratifikimit të demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, në Kuvendin e Kosovës. Mustafa ka paralajmëruar se do ta thërras në takim përfaqësuesit e tri partive kryesore opozitare, për të diskutuar për …

Më shumë...

Disa akademikë të ASHAM-it distancohen nga fjalimi i kryetarit, Taki Fiti, lidhur me origjinën e Shën Terezës

Disa akademikë të ASHAM-it distancohen nga fjalimi i kryetarit, Taki Fiti, lidhur me origjinën e Shën Terezës

Disa anëtarë shqiptarë të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë (ASHAM) distancohen nga fjalimi i kryetarit, Taki Fiti, i cili në kuadër të akademisë solemne kushtuar shenjtërimit të Nënës Terezë, tha se Gonxhe Bojaxhiu rrjedh nga një familje e përzier etnike. “Ne, anëtarët e Akademisë së Shkencave dhe të …

Më shumë...

Donald Lu: Shqipëria, si Amerika në kohën e Al Capones

Donald Lu

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu ka ashpërsuar edhe më tej gjuhën mbi marrëdhëniet e politikës shqiptare me krimin. Ai e krahasoi situatën aktuale në Shqipëri me Amerikën e kohës së Al Kapones, duke iu referuar rastit të Emiliano Shullazit. Ai deklaroi se Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë një …

Më shumë...

Kuadri specialistik mjekësor i Kosovës kërkon punë në vende të ndryshme të botës

Pavarësisht  numrit të madh të  pacientëve që për çdo ditë frekuentojnë, në Qendrën Klinike Universitare, dhe që janë  shumë se 30 mijë vizitorë, sektori i shëndetësisë po përballet me problematikën e ikjes së mjekëve, por edhe të infermierëve nga vendi, në kërkim të punës së njëjtë nëpër vendet e Bashkimit …

Më shumë...

Regjimi i Assadit në Siri sërish sulmon qytetarët me gaz klorin

SIRI

Mediet botërore bëjnë të ditur se  shumë sirianë në qytetin Halep janë trajtuar për shkak të problemeve me frymëmarrjen, pas një sulmi me gaz klorin, që ka ndërmarrë regjimi i Asadit në veri të qytetit, më 6 shtator. Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut ka thënë se 70 njerëz …

Më shumë...

Ivica Daçiq: Kosovën kurrë nuk do ta njohim, por ne duam paqe e stabilitet në rajon

Daçiq

Në një intervistë për Dojçe Vele, ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka deklaruar se Kosovën kurrë nuk do ta njohim, por ne  duam paqe e stabilitet në rajon. I pyetur lidhur me marrëdhëniet e Serbisë me këtë shtet, Daçiq ka thënë se çështja e Kosovës nuk është e …

Më shumë...

Prenk Gjetaj: Në Kizhevak të Serbisë kanë rifilluar gërmimet për të gjetur trupat e shqiptarëve të vrarë gjatë luftës

Gjetaj: Vetëm presioni ndërkombëtar mund ta bëjë Serbinë të flasë për vendndodhjen e personave të zhdukur

Kryetari i Komisionit qeveritar për persona të pagjetur, Prenk Gjetaj, ka bërë të ditur për mediet se në Kizhevak të Serbisë, dje kanë rifilluar gërmimet për të gjetur  trupat e shqiptarëve të vrarë gjatë luftës, pasi puna ishte ndërprerë katër muaj më parë. Gjetaj, ka thënë për mediet  se nuk …

Më shumë...

Arianit Koci: Kosova është shtet jofunksional për shkak të situatës politike që po mbretëron në vend

Arianit Koci

Në një postim të tij në internet, avokati i njohur, Arianit Koci ka thënë se Kosova është jofunksionale për shkak të situatës politike që po mbretëron në vend. Ai shkruan  se Kosova është para “vdekjes klinike” dhe se kjo gjë nuk ka dyshim. Koci ka akuzuar liderët politikë, të cilët …

Më shumë...

Rreth 400 mijë emigrantë vijnë për pushim në Kosovë, gjatë sezonit të verës

Rreth 400 mijë emigrantë vijnë për pushim në Kosovë, gjatë sezonit të verës

Rreth 400 mijë qytetarë të Kosovës që jetojnë në vende të ndryshme të botës, vijnë për pushim në Kosovë, gjatë sezonit të verës, thonë zyrtarë të Ministrisë së Diasporës. Këto të dhëna rezultojnë nga procesi i regjistrimit të Diasporës, që është duke vazhduar që nga viti 2013. Këshilltari i lartë …

Më shumë...

Vatikani përmirëson “gabimin” për vendin e lindjes së Nënë Terezës: Shkupi nuk është në Shqipëri

Vatikani përmirëson "gabimin" për vendin e lindjes së Nënë Terezës: Shkupi nuk është në Shqipëri

Edhe pse biografia e Nënë Terezës ishte interpretuar nga një gazetë italiane e kohës, kur Shkupi ishte kryeqyteti i Vilajetit të Kosovës, reagimi i zyrtarëve nga ish-RJ e Maqedonisë, ka bërë që  Vatikani të sqarojë, sikur thuhet,  gabimin e bërë për vendin e lindjes së Nënë Terezës, që në broshurën …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Pritje

Mehmet Bislimi

tek shtegu i rrugës së Arbrit atje të guri i betimit ku flamuri i lirisë është larë me gjak ku dikur është bërë fuqishëm betimi i burrave atdheut mos me i hy në hak koha zbehu fuqinë e fjalës pritja kohën ka ngrënë me dhëmbë nëpër kohë ndarë e shkapërderdhë …

Më shumë...

Ibish Neziri: A punon Brukseli vërtetë në një palë binarë?

Ibish Neziri: Nuk mund të udhëhiqen bisedime me Serbinë nën kërcënimin e Gjykatës Speciale dhe frikës nga ajo

Edhe një herë, dje, Brukseli e refuzoi kërkesën e Kosovës për lëvizje të lirë për shkak të „mospërmbushjes së kritereve të kërkuara“. Se kriteret nuk janë përmbushur, nuk ka asnjë dyshim. Korrupsioni lulëzon më gjithë forcën e vet i paprekur e i papenguar. Nuk di nëse ka ndonjë pore të …

Më shumë...

Albanologu Peter Bartl: Shqiptarët, kanë qenë pjesë e sundimit të Perandorisë Osmane

Albanologu Peter Bartl: Shqiptarët, kanë qenë pjesë e sundimit të Perandorisë Osmane

Pas marrjes së medaljes së mirënjohjes nga presidenti Nishani, albanologu gjerman, 74 vjeçar, Peter Bartl rrëfen studimet, botimet, dhe tezat e tij historike. Historiani gjerman kujton bashkëpunimet me akademinë shqiptare të shkencave në kohën e diktaturës. Sipas tij historia e mesjetës shqiptare u paraqit e errët atë kohë, por kjo …

Më shumë...