Ahmet Qeriqi

Të enjten, më 29 shtator 2016, pritet të mbahet seanca e ardhshme e Kuvendit të Kosovës

Lekaj

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot  me kryetarët e grupeve parlamentare, ka marrë vendim  që të enjten, më 29 shtator, të mbahet seanca e ardhshme e Kuvendit të Kosovës. Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj, i cili ishte i pranishëm në këtë mbledhje, tha …

Më shumë...

Në seancën e radhës së Kuvendit, më 29 shtator, kryeministrin Mustafa e presin dy interpelanca

Kryeministri Isa Mustafa

Në seancën  e radhës të Kuvendit të Kosovës e cila pritet të mbahet  më 29 shtator, kryeministrin  Isa Mustafa e presin dy interpelanca. Ky vendimi është marrë pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. Njëra nga interpelancat e kryeministrit Mustafa është thirrur sipas kërkesës së deputetit, Visar Ymeri, i …

Më shumë...

“Demokracia Studentore” ka zhvilluar një aksion simbolik para Kishës serbe të ndërtuar në pronat e Universitetit

Demokracia Studentore

Studentë të organizatës “Demokracia Studentore”, kanë zhvilluar sot një aksion simbolik para Kishës ortodokse në serbe në pronat e Universitetit të Prishtinës. Një numër i studentëve që ishin mbledhur mbanin në dorë një pankartë ku prezantoheshin masakrat e Serbisë në Kosovë dhe mbante mbishkrimin “Kërkojmë qe objekti i vendosur me …

Më shumë...

Policia po i nxjerrë nga banesat disa familje në Lagjen “Dardania”, në Prishtinë

familje në Lagjen "Dardania", në Prishtinë

Policia e Kosovës  ka  rrethuar disa  banesa, të cilat  konsiderohen të uzurpuara, në Lagjen “Dardania” në Prishtinë, ku përveç pjesëtareve të shumtë të policisë të pranishëm janë edhe një numër i madh i “pronarëve” të këtyre banesave. Ata janë zotuar se nuk do të largohem  pa arritur një marrëveshje. Ndërkohë …

Më shumë...

Gilbert Gardes: Dokument në mbështetje të pranimit të Republikës së Kosovës në UNESCO 2015/2017

UNESCO

Gilbert Gardes është historian francez i historisë së Artit dhe autor i mbi 250 botimeve që nga viti 1967 kur doktoroi në drejtimin e historisë së Artit dhe më pas në Letërsi. Ai u bë i njohur ndër shqiptarët me publikimin e librit të parë për Shqipërinë (1995)1. Gjatë luftës …

Më shumë...

Kosova ka kërkuar nga BE-ja të caktojë një emisar special për të pagjeturit

te Pagjeturit

Radio- Evropa e Lirë ka bërë të ditur se çështja e të pagjeturve nga Kosova, e vlerësuar si më e dhimbshmja që prej përfundimit të luftës në vitin 1999, mund të hapet në bisedat ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, sado që ajo deri tani nuk ka arritur të bëhet pjesë e …

Më shumë...

Studentët: Aktivitete simbolike kundër Kishës politike serbe në pronat e Universitetit të Prishtinës

Kisha Ortodokse - UP

Organizata e studentëve, “Demokracia Studentore”, ka bërë të ditur për opinion dhe medie se sot do të organizojnë një aktivitet simbolik para Kishës politike  serbe e cila, në kohën e kryekriminelit serb Milosheviq është ndërtuar në pronat e Universitetit të Prishtinës. Aktiviteti fillon në orën 11:30, me ç’ rast do …

Më shumë...

Serbia i trajton si veteranë të luftës 200 mijë rezervistë që kanë luftuar dhe kanë kryer krime në Kosovë

Krimet Serbe ne Kosove

Avokati serb Srgjan Aleksiq, i cili përfaqëson rezervistët nga Serbia, të cilët luftuan në Kosovë, në vitin 1999 ka njoftuar për vendimin që kanë marrë disa gjykata të larta në favor të klientëve të tij për kompensim të pagave për kohën e luftës që ishin të angazhuar në Kosovë nga …

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon dënon ashpër pjesëmarrësit e luftës në Siri

Ban Ki Mun

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon u ka bërë thirrje fuqive  botërore të bëjnë sa më shumë përpjekje që t’i japin fund makthit në Siri. Çfarë justifikimi mund të kemi për asgjë më pak se një aksion vendimtar për të ndalur kaosin? Aq më tepër që ata të …

Më shumë...

Vetëvendosja: Deklarimet e popit Janjiq dhe Ekspressit për lejen e kishës serbe në pronat e Universitetit janë gënjeshtra

Kisha serbe

Vetëvendosja ka demantuar deklarimet e Igumenit Sava Janjiq në Radio-Europa e Lirë se gjoja  Kisha serbe e ndërtuar në Kampusin Universitar ka leje dhe madje ajo është lëshuar nga Hamdi Vraniqi, babai i aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosjes, Erzen Vraniqi. Lajmin se ishte babai i Vraniqit që kishte dhënë leje e …

Më shumë...

Asnjëra nga tri partitë e opozitës nuk është e gatshme t’i përgjigjet pozitivisht thirrjes të Isa Mustafës për demarkacionin

Opozita

Edhe pse kryeministri, Isa Mustafa ka deklaruar për televizionin publik se bashkë me kreun e PDK-së, Kadri Veseli, do t’i ftojnë partitë opozitare në fillim të tetorit në një takim për demarkacionin, asnjëra nga tri subjektet opozitare në Kosovë nuk është e gatshme t’i përgjigjet pozitivisht një thirrjeje eventuale për …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Pse hesht shkenca dhe diplomacia kulturore e Kosovës?

Bahri Bivolaku

Propaganda e zezë që e ka vënë nën funksion Serbia karshi Kosovës, është e ngjajshme me propagandën e Hitlerit, të orkestruar nga Joseph Goebbels, fushatë nga e cila doli populli gjerman i indoktrinuar me teori të rreme raciale mbi dominim dhe nënshtrim të popujve tjerë “Të mos dimë se çfarë …

Më shumë...

Veseli e Mustafa do t’i ftojnë në takim kryetarët e partive opozitare në fillim të muajit tetor

Isa Mustafa dhe Kadri Veseli

Kryekuvendari,  Kadri Veseli dhe kryeministri, Mustafa pritet  të ftojnë në takim kryetarët e partive opozitare në Kosovë,  në fillim të muajit tetor, me qëllim për të diskutuar për çështjen e projektligjit, lidhur me caktimin e vijës kufitare në mes të Kosovës dhe Malit të Zi. Mustafa ka thënë për RTK-së …

Më shumë...

Partia e Drejtësisë drejt përçarjes

Partia e Drejtësisë drejt përçarjes

Derisa një pjesë e kryesisë së Partisë së Drejtësisë ka thirrur Kuvend të Jashtëzakonshëm dhe thotë se ka shumicën e degëve që e përkrahin, pjesa tjetër, e cila  përkrahë kryetarin aktual, Ferid Agani, ka thënë se ftesa për Kuvend të Jashtëzakonshëm është joligjore. Sipas një komunikate të krahut të Ferid …

Më shumë...

Vetëvendosja: LDK-ja e Isa Mustafës është në panik nga mungesa e mbështetjes së qytetarëve

Vetëvendosje

Duke iu referuar sondazhit të kompanisë “Ubo Consulting”, të realizuar në muajin shtator, i cili e radhit Lidhjen Demokratike të Kosovës të treten parti në vend, Lëvizja Vetëvendosje konstaton se pas skandaleve të shumta që prej krijimit të koalicionit LDK-PDK-Srpska, pas qeverisjes skandaloze bashkë me klanin “Pronto”, pas dështimit që …

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës: Përurohen dy projekte rrugore në komunën e Mitrovicës

Ministria e Infrastrukturës: Përurohen dy projekte rrugore në komunën e Mitrovicës

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, vizitoi Komunën e Mitrovicës, ku u prit nga kryetari i Komunës, Agim Bahtiri. Gjatë takimit u bisedua për zhvillimin e infrastrukturës rrugore në rajonin e Mitrovicës dhe më gjerë, me ç’rast u konstatua se në saje të bashkëpunimit të Ministrisë së Infrastrukturës dhe …

Më shumë...