Ahmet Qeriqi

Mustafa e Thaçi përpiqen që vizitën e Xho Bajdenit ta shfrytëzojnë si fushatë për qëllimet e tyre politike

Kryeministri, Isa Mustafa ka deklaruar  se po bëhen përgatitjet intensive për pritjen e mikut të madh të Kosovës, zëvendës-kryetarit të Amerikës, Joe Biden, i cili më 15 gusht vjen për një vizitë në vendin tonë. “Vizita e njeriut të dytë të demokracisë botërore është një ngjarje e madhe dhe e …

Më shumë...

Ramush Haradinaj priti në një takim kryetarin e Parlamentit Kantonal të Gjenevës, z. Zhan Mark Guinhard

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka pritur në një takim kryetarin e Parlamentit Kantonal të Gjenevës, z. Zhan Mark Guinhard. Mysafiri nga Gjeneva u interesua për zhvillimet në Kosovë dhe tha se Zvicra do ta mbështes Kosovën në të gjitha fazat e zhvillimit të saj, siç edhe ka bërë deri …

Më shumë...

Historianët e Shkupit përkujtojnë atdhetarin e mirënjohur shqiptar, Hasan Prishtina

Historianët e Shkupit përkujtojnë atdhetarin e mirënjohur shqiptar, Hasan Prishtina

Në 104-vjetorin e Çlirimit të Shkupit nga kryengritësit shqiptarë, dhe në 83-vjetorin e atentatit kundër prijësit të kësaj kryengritjeje, atdhetarit, Hasan Prishtina, sot një delegacion nga Shoqata e Historianëve Shqiptarë në Maqedoni  dhe Mehmet Prishtina, i cili pa asnjë fakt relevant pretendon se është trashëgimtarë i Hasan Prishtinës, vunë kurora …

Më shumë...

U mbushën 15 vjet nga përfundmi i luftës në Maqedoni dhe nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit

Ushtria Çlirimtare Kombëtare

U mbushën 15 vjet nga përfundmi i luftës në Maqedoni dhe nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit. Kjo marrëveshje u arrit me asistimin e Bashkësisë Ndërkombëtare pas luftës së armatosur të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare …

Më shumë...

Kadri Veseli: Marrëveshja për shënjimin e kufirit të Kosovës me Malin e Zi përfundon më 1 shtator

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në një intervistë për “RTK-në është shprehur i bindur se ratifikimi i marrëveshjes për shënjimin e kufirit të Kosovës me Malin e Zi do të përfundojë më 1 shtator. “Demarkacioni mes Kosovës dhe Malit të Zi do të kalojë. Duhet ta dimë vetëm …

Më shumë...

Donikë Kadaj-Bujupi: Demarkacioni rrezikon humbjen e territorit të shtetit

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj Bujupi thotë se me vetë faktin që Demarkacioni rrezikon humbjen e territorit të shtetit, nuk mund të ketë prioritet tjetër në agjendën e Kuvendit të Kosovës. Prandaj, thotë ajo edhe angazhimet e deputetëve të opozitës janë të fuqishme për të kundërshtuar jo vetëm demarkacionin, …

Më shumë...

Xhavit Haliti: Kosova ka edhe prioritete tjera, por çështja e Demarkacionit është problem i veçantë

Xhavit Haliti

Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, ka kohë që mbetet çështje me prioritet të veçantë në aspektin politik, posaçërisht në Kuvendin e Kosovës, duke margjinalizuar ligje e prioritete tjera në agjendën e punës së këtij institucioni, thonë përfaqësues të shoqërisë civile. Ndërkohë që deputet nga partitë në …

Më shumë...

Spekulohet se PDK dhe LDK nuk i kanë numrat e mjaftueshëm të deputetëve për miratimin e Demarkacionit

Disa medie dhe analisë spekulojnë se tetë deputetë  të PDK-së dhe të LDK-së mund ta stopojnë ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Koalicioni qeverisës i ka gjithsej 87 deputetët (duke llogaritur në deputetët e pavarur Blerim Shala dhe Margarita Kadriu), por në bazë të qëndrimeve …

Më shumë...

Deputetët e zëshëm nga PDK-LDK-ja do ta votojnë demarkacionin në shkëmbim të favoreve, sikur bëri Alma Lama

Demarkacioni

Spekulimet se gjoja disa deputetë të opozitës nuk do ta miratojnë Demarkacionin, janë të njëjta sukur me rastin e votimit të Hashim Thaçit në postin e kryetarit të Shtetit. Shumë deputetë të LDK-PDK-së ishin betuar se nuk do ta votojnë, por më në fund kishin dhënë votat duke kushtëzuar favore, …

Më shumë...

Ministri Krasniqi kërkon që mjedra të paguhet sipas çmimit real të tregut

Memli Krasniqi

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi ka zhvilluar takime me Kryetarin e Shoqatës së Kultivuesve të Mjedrës, Sami Uka, si dhe ka komunikuar me përfaqësues të pikave grumbulluese të mjedrës, me të cilët ka diskutuar për gjendjen aktuale në lidhje me prodhimin dhe shitjen e kësaj kulture …

Më shumë...

Adil Fetahu: A do të zgjedhet Jeremiqi sekretar i Organizatës së Kombeve të Bashkuara?

Adil Fetahu

Nëse respektohen kritere objektive, Jeremiqi nuk duhet te zgjedhet. Ai është një prepotent grindavec, pa karakter as vlera për ta drejtuar OKB-në. Pas 61 vjetëve të (9) sekretarëve meshkuj, është koha të zgjedhet një femër Funksioni dhe zgjedhja e sekretarit të përgjithshëm të KB Karta e Kombeve të Bashkuara, që …

Më shumë...

Hasan Prishtina (1873-1933), ideolog i çlirimit dhe i bashkimit kombëtar të shqiptarëve, intelektual e atdhetar…

Hasan Prishtina

Hasan Prishtina, ishte njëri ndër ideologët kryesorë të çlirimit dhe bashkimi kombëtar të shqiptarëve. Vepra dhe tërë jeta e tij kanë qenë të lidhura me fatin e kombit e Atdheut. Me një natyrë të çiltër, tejet komunikues, i dashur dhe i përkushtuar për bashkatdhetarët e vërtetë e të devotshëm, sikur …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Në 83-vjetorin e vrasjes së kolosit të kombit, Hasan Prishtina

Hasan Prishtina

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë, si duket e zënë me punët tjera, nuk e ka ndërmend që me asnjë aktivitet, qoftë edhe modest ta shënoj 83-vjetorin e vrasjes së kolosit kombëtar, Hasan Prishtina. As drejtoritë komunale të kulturës së paku nuk kanë lajmëruar se ia kushtuan një …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Pse drejtësia e EULEX-it nuk e shqyrton dënimin shqiptuar në rastin “Hajra”?

Krasniqi: Ideja për korrigjim kufijve është antikushtetuese por nuk është ide e Thaçit, është ide e vjetër e Serbisë

Shkas për t’u marrë me ketë rast është përpjekja sizifiane e familjarëve të të dënuarve për ta ndriçuar rastin. Mbase jo vetëm e tyre. Ky rast sa nuk është individual, po aq nuk është as familjar. Ky rast është shoqëror dhe si i tillë i përket Drejtësisë sonë dhe te …

Më shumë...

Policia e Kosovës është e përgatitur të përballet me çfarëdo situate të mundshme në aspektin e sigurisë

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Zyrtarë të lartë të Ministrisë së brendshme dhe të Policisë së Kosovës deklarojnë se janë të përgatitura të përballen me çfarëdo situate të mundshme në aspektin e sigurisë. Këto deklarata zyrtarët e policisë i kanë bërë pas paralajmërimeve të partive politike opozitare se në rast të miratimit të marrëveshjesh së …

Më shumë...

Florim Isufi e Shpejtim Bulliqi reaguan kundër deklaratës së Komisionit Shtetëror për Demarkacion

Florim Isufi e Shpejtim Bulliqi

Gjeografët, ekspertë të hartave dhe kufijve, Florim Isufi e Shpejtim Bulliqi kanë reaguar kundër një deklarate të Komisionit Shtetëror për demarkacion të lëshuar për medie gjatë ditës. Sipas tyre, loja me harta, sidomos me ato që tregojnë se Bjelluha, Çakorri dhe Kulla e Zhlebit gjenden jashtë kufirit të Kosovës është …

Më shumë...