Ahmet Qeriqi

Sërish dështoi seanca gjyqësore në Gjykatën e Prishtinës kundër disa pjesëtarëve të Vetëvendosjes

Seanca mars

Ka dështuar përsëri seanca gjyqësore në Gjykatën e Prishtinës  ndaj pjesëtarëve të Vetëvendosjes  lidhur me rrokullisjes së veturave të EULEX-it, shtatë vjet më parë. Në këtë seancë kanë qenë të pranishëm vetëm 5 të akuzuar ndërsa ftesës së Gjykatës nuk i janë përgjigjur Glauk Konjufca, Xhelal Sveqla Dardan Mulliqaj Zgjim …

Më shumë...

Alavitet pas luftës pesëvjeçare dhe vrasjes se 35.0000 sirianëve, nuk i japim më besim kryetarit vrastar, Assad

Alavitet pas luftës pesëvjeçare dhe vrasjes se 35.0000 sirianëve, nuk i japim më besim kryetarit vrastar, Assad

Udhëheqësit e alavitëve në Siri, të cilit i përket edhe kryetari,  Bashar al-Assad, e distancuan veten nga regjimi i tij dhe folën gjithashtu për të ardhmen që duan për vendin, pas 5 vitesh luftë civile. Krerët e këtij komuniteti, përfshirë ata fetarë thanë se, shpresojnë të hedhin dritë mbi alavitët …

Më shumë...

Behxhet Pacolli: Deklaratat e Vuçiqit janë fyese, arrogante dhe të papranueshme

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, ka reaguar kundër  vizitës së kryeministrit serb, Aleksandër Vuçiqit në Kosovë. Ai ka shkruar se Vuçiqi këtë vizitë është dashur ta shfrytëzoj për të kërkuar falje për krimet e bëra në Kosovë, e jo të jap deklarata fyese. Kryeministrit serb Vuçiq i …

Më shumë...

László Márkusz thotë se Kosova dhe Hungaria kanë bashkëpunim të mirë politik dhe ekonomik

László Márkusz thotë se Kosova dhe Hungaria kanë bashkëpunim të mirë politik dhe ekonomik

Ambasadori i Hungarisë në vendin tonë, László Márkusz, ka thënë se Kosova dhe Hungaria kanë bashkëpunim të mirë politik dhe ekonomik. Në këtë intervistë për “Epokën e re” Márkusz ka thënë se duhet një bashkëpunim edhe më i thellë ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Hungarisë. Ai ka thënë se Hungaria deri …

Më shumë...

Kërkohet nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së dërgimi i forcave ndërkombëtare në Sanxhak

Sulejman Uglanin

Këshilli Kombëtar Boshnjak (bnv), i kryesuar nga Sulejman Ugljanin, miratoi vendimin për pozitën e boshnjakëve në Serbi, me të cilin i bën thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara t’i dërgoj   forcat   ndërkombëtare  për të parandaluar  konfliktin dhe  t’i  mbrojtur boshnjakët nga  terrorit, shtypja dhe asimilimi. Për shkak të …

Më shumë...

Ali Ahmeti propozoi emrat vijues për përfaqësues të BDI-së në pushtetin ekzekutiv

BDI

Në përputhje me vendimin e Kryesisë së Këshillit të Përgjithshëm të Bashkimit demokratik për Integrim si dhe me kompetencat e tij statutore, Kryetari Ali Ahmeti vendosi që të propozon emrat vijues për përfaqësues të BDI-së në pushtetin ekzekutiv: Sekretariati per Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, Festim Halili Sekretariati për çështje …

Më shumë...

Visar Ymeri: Qeveria e Kosovës tashmë e ka pranuar cenimin, përdhosjen e gjunjëzimin e shtetit nga Serbia

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Visar Ymeri, kryetar i Vetëvendosjes ka deklaruar se  hyrja e kryeministrit serb në Kosovë, Aleksandar Vuçiq është cenim i sovranitetit të Republikës së Kosovës dhe përdhosje e dinjitetit shtetëror dhe për këtë është e vetëdijshme edhe Qeveria e Kosovës, por ata tashmë e kanë pranuar cenimin, përdhosjen e gjunjëzimin e …

Më shumë...

Ahmeti: Mustafa po e premton Asociacionin për Vuçiqin dhe po u jep terminale djemve të vetë

Shpend Ahmeti

Kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka numëruar disa veprime e deklarata të ditëve të fundit të Qeveritarëve të lartë të vendit.   Ai ka shkruar se Ivica Daçiq ka deklaruar se  rrëfimi që Serbia ka faj për luftërat në vitet e 90-a po del si gënjeshtër. Gjykata Speciale po krijohet për …

Më shumë...

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka qëndruar për vizitë në pjesën veriore Kosovës

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka qëndruar për vizitë në pjesën veriore Kosovës

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka qëndruar  për vizitë në pjesën veriore  Kosovës. Ai ka hyrë në vendin tonë  nëpërmjet pikës kufitare në Jarinje, ndërkohë që ka vizituar Leposaviçin, Zubin Potokun dhe Mitrovicën veriore. Me rastin e hyrjes  në Zubin Potok ishin dëgjuar të shtëna automatikësh, ndërkohë që është folur …

Më shumë...

Bombën në palestrën sportive në Zubin Potok e kanë hedhur serbët

Bombën në palestrën sportive në Zubin Potok e kanë hedhur serbët

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka vërtetuar se bombën në palestrën sportive në Zubin Potok, në orët e para të mëngjesit të së dielës, e kanë hedhur serbët. Ai, megjithatë, i ka porositur ata që e hodhën bombën se do të luftojë edhe për ta dhe familjet e tyre. “Përgjigjja …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës dënon dëmtimin e varrezave të dëshmorëve të UÇK-së në Kaçandoll të Shalës së Bajgorës

Qeveria e Kosovës dënon dëmtimin e varrezave të dëshmorëve të UÇK-së në Kaçandoll të Shalës së Bajgorës

Qeveria e Kosovës ka reaguar kundër dëmtimit të varrezave të dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Kaçandoll të Shalës së Bajgorës. Ajo kërkon nga organet kompetente që të zbardhin se si janë dëmtuar varrezat dhe të zbulojnë kryesit eventual të këtyre veprimeve vandale e t’i nxjerrin ata para drejtësisë”, …

Më shumë...

LDK-ja ka reaguar kundër Vetëvendosjes, e cila po e njollos kryeministrin Isa Mustafa dhe familjen e tij

LDK

LDK-ja  ka reaguar, kundër sikur thuhet, përpjekjeve bizare dhe neveritëse të Lëvizjes Vetëvendosje! për ta njollosur kryeministrin Isa Mustafa dhe familjen e tij. Sipas kësaj partie, përpjekjet e  kësaj lëvizje janë rezultat i dështimit të kauzave të saj antishtetërore. “LDK-ja konsideron se përpjekjet janë rezultat i dështimit të kauzave të …

Më shumë...

Frashër Krasniqi: LDK-ja nuk e ka mohuar lidhjen biznesore të Isa Mustafës me Mishkoviqin

Frasher Krasniqi

Zëdhënësi i Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi thotë se LDK-ja nuk e ka mohuar lidhjen biznesore të Isa Mustafës me Mishkoviqin. Djemtë e tij sjellin në Kosovë mallra të Serbisë, të cilat i marrin nga kompania e Mishkoviqit, ish-zv.kryeministër i Millosheviqit. Për këtë sot treguam fakte”, ka thënë Krasniqi. “Por sot Isës …

Më shumë...

35-vjetori i kryengritjes në Besi kundër forcave intervencioniste të Beogradit

35-vjetori i kryengritjes në Besi kundër forcave intervencioniste të Beogradit

35 vjet më parë, më 2 dhe tre prill të vitit 1981, rinia revolucionare e disa fshatrave të Llapit ishte tubuar në Besi, fshat i komunës së Prishtinës, me qëllim për të mos lejuar hyrjen e forcave intervencioniste serbe,  në Prishtinë, në kohën kur kishin eskaluar protestat e demonstratat, me …

Më shumë...

Qëndrim Rexhaj, djali i dëshmorit të kombit, Xhemajl Rexha, është liruar nga burgu

Qëndrim Rexhaj, djali i dëshmorit të kombit, Xhemajl Rexha, është liruar nga burgu

Gjykata themelore e Gjilanit e kishte dënuar Qëndrim Rexhajn me 5 vite e 6 muaj burgim, por pas shqyrtimit nga Gjykata e Apelit atij iu zbrit dënimi me 4 vite burgim, po ashtu kjo gjykatë ndër të tjerash e cilësoi Qëndrim Rexhajn si një aktivist të armatosur kundër autoriteteve serbe. …

Më shumë...

Peshkopi Mihailo: Fajtori kryesor për krimet dhe gjenocidin në ish Jugosllavi është Kisha ortodokse serbe dhe ultranacionalistët

Peshkopi Mihailo: Fajtori kryesor për krimet dhe gjenocidin në ish Jugosllavi është Kisha ortodokse serbe dhe ultranacionalistët

Kreu i Kishës Ortodokse Malazeze, peshkopi Mihailo në në intervistën për “Face TV” ka akuzuar kishën Ortodokse Serbe si fajtorin kryesor të luftërave dhe gjenocidit që kanë ushtruar serbët në Kroaci, Bosnje Hercegovinë dhe në Kosovë. Ai ka akuzuar Kishën serbe edhe për mosnjohjen e kombit malazez, shtetit të Malit …

Më shumë...