Ahmet Qeriqi

Ministri i FSK-së priti ambasadoren e Gjermanisë në Kosovë

Ministri i FSK-së priti ambasadoren e Gjermanisë në Kosovë

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, priti sot në takim ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë në Republikën e Kosovës, znj. Angjelika Viets.  Gjatë takimit, ministri dhe ambasadorja diskutuan për bashkëpunimin e shkëlqyeshëm mes Kosovës dhe Gjermanisë dhe për gatishmërinë që ky bashkëpunim të thellohet në të gjitha sferat e interesit …

Më shumë...

Mary Edith Durham (1863-1944) intelektuale, shkrimtare, mikesha më e merituar e shqiptarëve

Mary Edith Durham (1863-1944) intelektuale, shkrimtare, mikesha më e merituar e shqiptarëve

( Në 72-vjetorin e vdekjes së mikeshës më të madhe e më të dashur të shqiptarëve) Mary Edith Durham (1863-1944) ishte një intelektuale udhëpërshkrues, artiste, shkrimtare nga Britania e Madhe, e cila u bë e famshme për shkrimet e saj antropologjike rreth jetës në trojet shqiptare, në fund të shekullit …

Më shumë...

Policia e Kosovës po mban në stacionin policor në Besianë pesë aktivistë të Vetëvendosjes

Dyshohet se lumi Lepenc i ka bartur trupat e policëve të Kosovës në Maqedoni

Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se Policia e Kosovës po mban në stacionin policor në Besianë pesë aktivistë: Nurije Demaliaj, Nol Nushi, Blerim Maqestena, Abër Sfishta dhe Kreshnik Gega u shoqëruan për në polici pasi kishin afishuar  grafite që kërkojnë drejtësi për aktivistin, Astrit Dehari, që vdiq në Burgun …

Më shumë...

Donald Trump dhe Vladimir Putin kanë biseduar me telefon për marrëdhëniet, Amerikë-Rusi

Donald Trump dhe Vladimir Putin kanë biseduar me telefon për marrëdhëniet, Amerikë-Rusi

Kryetari i zgjedhur i Amerikës, Donald Trump dhe kryetari i Rusisë, Vladimir Putin kanë biseduar më 14 nëntor për marrëdhëniet e vështira dy palëshe ndërmjet vendeve të tyre, në telefonatën e parë që nga zgjedhja e Trump javën e kaluar. Ekipi i Trumpit tha në një kumtesë se Putin i ka telefonuar më heret …

Më shumë...

Frank Shkreli: NATO, Trump dhe marrëdhëniet transatlantike

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Aleanca e Atlantikut Verior, NATO njoftoi të premtën se Sekretari i Përgjithshëm i kësaj organizate, Jens Stoltenberg komunikoi me telefon me Presidentin e zgjedhur amerikan, Donald Trump. Në njoftim thuhet se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s e uroi Zotin Trump për fitoren dhe se pret me padurim që të punojë …

Më shumë...

Policia greke ndaloi dy zyrtarë të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë për shkak të librave shqip

Policia greke ndaloi dy zyrtarë të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë për shkak të librave shqip

Dy shoferë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Agim Asllani dhe Altin Tafa, me pasaportë diplomatike, janë ndaluar nga policia greke në Janinë me dyshimin se transportojnë materiale propagandistike. Sipas burimeve policore, ata kanë kaluar kufirin shqiptaro-grek dhe janë ndaluar për një kontroll në brendësi të kufirit, në …

Më shumë...

Përurohet libri, “Zhanret e gazetarisë”, i autorit, Bajram Kosumi

Përurohet libri, “Zhanret e gazetarisë”, i autorit, Bajram Kosumi

Sot në orën 12.00 në Bibliotekën Kombëtare, “Pjetër Bogdani”,në Prishtinë përurohet libri: “Zhanret e gazetarisë”, i veprimtarit dhe publicistit, dr. Bajram Kosumi. Ky libër shkencor ndihmon  studentët e gazetarisë, studiuesit e letërsisë dhe gjuhësisë. Bajram Kosumi, rektor i Universitetit të Gjilanit, është autor i disa librave me tema të ndryshme …

Më shumë...

Ismet Hamiti: Kodi telefonik +383 po përdoret vetëm për ta fshehur të vërtetën për kodin shtetëror

Ismet Hamiti: Kodi telefonik +383 po përdoret vetëm për ta fshehur të vërtetën për kodin shtetëror

Eksperti i çështjeve të telekomunikacionit, Ismet Hamiti, ka shprehur bindjen se me marrëveshjen e arritur në Bruksel fillimisht në vitin 2013 dhe përfundimisht të miratuar në Bruksel, telekomit serb po i lejohet zgjerimi në Kosovë, derisa ka thënë se kodi telefonik +383 po përdoret vetëm për të fshehur këtë të …

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit të Kosovës vazhdon punën pas dështimit të mbledhjes së djeshme

Kryesia e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, pas dështimit të mbajtjes së mbledhjes së djeshme në mungesë të kuorumit, ka vendosur që të vazhdojë punën edhe sot për të shqyrtuar  pikat e mbetura të rendit të ditës por edhe disa pika të reja. Duke filluar në orën 12:00, pika të rendit të …

Më shumë...

Shërbimi Korrektues i Kosovës kundërshton supozimet e avokatit, Tomë Gashi

Tomë Gashi

SHKK thekson se e vërteta do të dali në raportet zyrtare, çdo prejudikim i tyre është i dëmshëm. Deklarimet e avokatit Tomë Gashi se “gardianët e kanë ditur se Dehari ishte i vdekur”, paragjykon të gjeturat dhe raportet që priten të publikohen. Shërbimi Korrektues i Kosovës, ka besim të plotë …

Më shumë...

Obama ia ka bërë të ditur Donald Trumpit angazhimin e domosdoshëm në NATO

Obama ia ka bërë të ditur Donald Trumpit angazhimin e domosdoshëm në NATO

Kryetari në detyrë i Amerikës, Barack Obama siguroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të mbeten “fuqia e domosdoshme” e botës dhe se Presidenti i zgjedhur, Donald Trump ia ka bërë të qartë se do ta ruajë angazhimin ndaj NATO-s. “Në bisedat që kam pasur me Presidentin …

Më shumë...

Komandanti i Drenicës gjatë luftës, Sami Lushtaku pritet të shpallet i pafajshëm nga Gjykata e Apelit

Sami Lushtaku

Ish-komandanti i Zonës Operative të Drenicës të UÇK-së dhe kryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku pritet të shpallet i pafajshëm në seancën që do të mbahet nesër për vrasje nga Gjykata e Apelit dhe më këtë vendim Lushtakut do t’i hiqen 12 vjet burg, për çka ishte dënuar më …

Më shumë...

Kryetari Thaçi dekoroi ish-komandantin e KFOR-it, Reinhardt, me Medaljen Ushtarake

Kryetari Thaçi dekoroi ish-komandantin e KFOR-it, Reinhardt, me Medaljen Ushtarake

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi Thaçi me rastin e dekorimit të  ish-komandantit të KFOR-it, Klaus Reinhardt, me Medaljen Ushtarake, ka thënë se gjenerali është njeriu i paqes, i sigurisë dhe i stabilitetit në Kosovën e pasluftës. Ish-komandanti i KFOR-it, Klaus Reinhardt, është shprehur me këtë rast se ndihet shumë krenar …

Më shumë...

Rasmussen: Largimi i forcave amerikane nga Evropa, i hapë rrugë Putinit për të ndërhyrë

Rasmussen: Largimi i forcave amerikane nga Evropa, i hapë rrugë Putinit për të ndërhyrë

Ish-Sekretari  i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, u ka kërkuar vendeve evropiane që të shpenzojnë më shumë në mbrojtje, duke paralajmëruar se kërcënimi i Donad Trumpit për t’i larguar forcat amerikane nga Evropa, mund t’ia hapë rrugën Putinit të futet në Evropë. Kjo është e pashmangshme se Putini do …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Bashkoni e mos Përçani, në përkujtim të Kongresit të Manastirit

Fidan Mustafa

Në përvjetorin e Kongresit të Manastirit, si njëri ndër Kongreset që vendosi gurë themelin e unifikimit mbarëkombëtar Shqiptar të Alfabetit të Gjuhës Shqipe, një vendim i qartë, i prerë, me vizione dhe objektiva të guximshëm, ku shumica respektoj pakicat tjera fetare në trojet shqiptare. I ftuan e bënë kompromis nën …

Më shumë...

Fatmir Brajshori: Pergamenë e gjallë kushtuar Heroit të heshtur!

Fatmir Brajshori

Të bësh një jetëshkrim, për një njeri, e që zakonisht pas vetes subjekti duhet të ketë një veprimtari që lë gjurmë, një sukses që mbahet mend apo edhe një krijimtari që rrallë harrohet, s’pari duhet të kesh njohuri të bollshme për atë emër e mbiemër, për të cilin autori merr …

Më shumë...