Ahmet Qeriqi

Gjenerallejtënant Rrahman Rama qëndroi për vizitë zyrtare në Bruksel

Gjenerallejtënant Rrahman Rama qëndroi për vizitë zyrtare në Bruksel

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama nga data 11-14 dhjetor, qëndroi për një vizitë zyrtare në Bruksel. Gjatë qëndrimit, Ai u takua me përfaqësues ushtarak të SHBA, Shqipërisë dhe Kroacisë, etj., si dhe kryesuesin e komitetit ushtarak të NATO-s.  Gjeneral Rama diplomatët ushtarak i ka njoftuar …

Më shumë...

Visar Ymeri: Bombardimet dhe mizoritë në Halep kanë tronditur ndërgjegjen e njerëzve anembanë botës

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Kryetari i lëvizje Vetëvendosjes, Visar Ymeri tha bombardimet dhe mizoritë  fundit në Halep kanë tronditur ndërgjegjen e njerëzve anembanë botës. Qindra mijëra fëmijë e pleq të vrarë barbarisht, shtëpi e spitale të shkatërruara, persekutime, masakra e spastrime, janë këto pasojat e një lufte që nuk po kryhet tash e gjashtë …

Më shumë...

Kadri Veseli: Kosova dhe Hungaria po thellojnë bashkëpunimin

Kryekuvendari, Veseli, priti në takim ministrin e Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë të Hungarisë, z. Péter Sijártó, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet

Kryekuvendari, Veseli, priti në takim ministrin e Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë të Hungarisë, z. Péter Sijártó, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet politike dhe për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës dhe Hungarisë. Në këtë takim, kryekuvendari Veseli e ka falënderuar kryediplomatin e Hungarisë për mbështetjen që ky …

Më shumë...

Është ndërprerë mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës

Është ndërprerë mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës

Është ndërprerë mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës pasi që qysh në fillim u sheshuan mospajtime mes asamblistëve të PDK-së dhe LDK-së dhe kryetarit të komunës Agim Bahtiri e asamblistëve të AKR-së. Ata ishin takuar  për të diskutuar lidhur me  gjendjen e sigurisë në komunë pas ngritjes …

Më shumë...

Ministrja Hoxha: Projektligji për përgjegjësinë disiplinore hap drejt fuqizimit të sistemit të drejtësisë

Ministrja Hoxha: Projektligji për përgjegjësinë disiplinore hap drejt fuqizimit të sistemit të drejtësisë

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ka qenë e pranishme në tryezën e organizuar nga Ministria e Drejtësisë, me ç’ rast është diskutuar: Projektligji për përgjegjësinë disiplinore për gjyqtarë dhe prokurorë, ku kanë marrë pjesë, zëvendës-kryeministri, Hajredin Kuçi, kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ambasadori amerikan Greg Delawie, shefja e Zyrës së …

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Brezi që mbajti ndezur flakadanin e lirisë

Nezir Myrtaj: Brezi që mbajti ndezur flakadanin e lirisë

(Recension për librin “Në rrugë drejt lirisë”, Agim Sylejmani, Prishtinë, 2016 ) Është e njohur thënia se rruga e revolucionit dhe përgjithësisht rruga që çon te liria nuk është e shtruar me lule, por është rrugë e vuajtjeve të shumta dhe e sakrificave të mëdha. Pikërisht këtë fakt e konfirmon …

Më shumë...

Samantha Power: Halepi sot është sikur ishte Srebrenica e Ruanda dikur

Samantha Power: Halepi sot është sikur ishte Srebrenica e Ruanda dikur

Ambasadorja amerikane në OKB, Samanta Pover ka akuzuar Rusinë dhe Iranin, shtete këto tp cilat po e ndihmojnë për të kryer krime të rënda, regjimin e Assadit, në Siri. Këto sulme të egra dhe antinjerëzore do të lënë shenja të pashlyeshme në ndërgjegjen e tyre. Halepi sot është sikur ishte …

Më shumë...

Fidan Mustafa: A kemi kujt t’i themi ta ndalojë luftën në Halep?

Fidan Mustafa: A kemi kujt t'i themi ta ndalojë luftën në Halep?

Po e filloj thirrjen time, drejtuar Anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, përfaqësuesve të Grupit të Kontaktit, Anëtarëve të Kombeve të Bashkuara, nëse vërtet këta janë për këtë ndihmë!?  Po i drejtohem si një Njeri i planetit Tokë, nëse kjo ka një domethënie për ju, pa e precizuar nëse …

Më shumë...

Shtyhet për 20 shkurt gjykimi kundër deputetëve: Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Faton Topalli e Donika Kadaj Bujupi

Shtyhet për 20 shkurt gjykimi kundër deputetëve: Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Faton Topalli e Donika Kadaj Bujupi

U shtyhe për 20 shkurt gjykimi kundër deputetëve: Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Faton Topalli e Donika Kadaj Bujupi. Shkak për shtyrjen e gjykimit ishte mungesa e deputetëve, Albin  Kurti e Albulenë Haxhiu, që kishin njoftuar gjykatën së do të jenë në udhëtim zyrtar. Gjykata kishte njoftuar dëshmitaren Blerta Deliu, deputete …

Më shumë...

Pjesëmarrësit e Pellgut të Drinit do të bashkohen sot e nesër në Prishtinë

Pjesëmarrësit e Pellgut të Drinit do të bashkohen sot e nesër në Prishtinë

Me 14-15 Dhjetor 2016, Në Swiss Diamond Hotel në Prishtinë, organizohet Konferenca e 4-te e palëve, në kuadër të Veprimit të Koordinuar për Drinin (CORDA), për zbatimin e Memorandumit të Bashkëpunimit për Drinin, si dhe në kuadër të Projektit të GEF për Drinin: “Mundësimi I Bashkëpunimit Ndërkufitar dhe Menaxhimit të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kapitull nga romani në dorëshkrim, “Guri i betimit”

Ahmet Qeriqi

Haxhi Yllbegu   Në vitin 1360 Sulltan Murati i Parë, kishte filluar sulmet kundër  principatave të  Ballkanit, të cilat i përkisnin Perandorisë së Lindjes, Bizantit, që ishte dobësuar sidomos nga inkursionet e princërve të Rashkës. Ata  kishin krijuar edhe mbretërinë e tyre, madje e quanin Perandori. Në vitin 1366 osmanët …

Më shumë...

Më 14 dhjetor 1998, në vendin e quajtur “Likenet e Hasit”, kanë rënë 41 dëshmorë në krye me Mujë Krasniqin

Më 14 dhjetor 1998

18-vjet më parë, më 14 dhjetor të vitit 1998, në vendin e quajtur “Likenet e Hasit”, një formacion luftarak i UÇK-së, në krye me komandantin, Mujë Krasniqi, kishte rënë në pritë të forcave policore dhe ushtarake serbe. Gjatë luftimeve krejtësisht të pabarabarta kanë rënë dëshmorë pjesëtarë të radhëve të UÇK-së, …

Më shumë...

Akademi përkujtimore në 18-vjetorin e rënies së Mujë Krasniqit dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij

Mujë Krasniqi

Në organizim të shoqatave të luftës së UÇK-së, mbahet Akademi përkujtimore me rastin e 18 vjetorit të rënies së  dëshmorëve të Zonës Operative të Drenicës dhe të Pashtrikut  të cilët kanë  rënë në vendin e quajtur Likenet e Hasit në Gorozhup të Pashtrikut më 14 dhjetor 1998,udhëhequr nga komandanti, Mujë …

Më shumë...

NATO-ja është e gatshme të ndërhyjë ushtarakisht në vendet e Ballkanit Perëndimor, nëse paraqitet nevoja

Sulmet e NATO-s

Aleanca Veriatlantike është e gatshme të ndërhyjë ushtarakisht  në vendet e Ballkanit Perëndimor, nëse  paraqitet nevoja për të penguar konfliktet ndëretnike e për të promovuar siguri e stabilitet, ka shkruar gazeta “Veçer”  e Zagrebit. Ky dokument është miratuar në nivelin e ministrave të Punëve të Jashtme e në të detajisht …

Më shumë...

Forcat kriminale assadiste dhe ato ruse sot kanë ekzekutuar së paku 82 sirianë në një pjesë të Halepit

Siri

Burime të lajmeve nga OKB-ja bëjnë të ditur se forcat qeveritare assadiste dhe ato ruse kanë ekzekutuar së paku 82 sirianë të qyteti Halep me rastin e marrjes së një pjese të këtij qyteti, i cili tashmë është kthyer në gërmadhë. Kudo ka ekzekutime masive. Gjatë ditës kanë ikur nga …

Më shumë...

Rama kërkon nga liderët politikë shqiptarë të kërkojnë kushte me vlerë për t’u bërë pjesë e Qeverisë në Maqedoni

Edi Rama

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se  kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka ftuar të gjithë liderët e partive shqiptare në takime të ndara që ta relativizojnë situatën në Maqedoni! Këto takime do të mbahen  pas rezultatit të balancuar mes opozitës dhe pushtetit gjatë zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit. …

Më shumë...