Ahmet Qeriqi

Tahiri: Derisa po dialogojmë me Serbinë nuk mund të diskutojmë për kompensimin e dëmeve të luftës (!)

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, tani që është përjashtuar nga bisedimet me Serbinë, hedh shkelma

Bekim Blakaj, nga Fondi për të Drejtën Humanitare, ka theksuar se institucionet e Kosovës nuk kanë bërë asgjë sa i përket dokumentimit të fakteve të krimeve që kanë ndodhur në luftën e fundit. Ai ka shtuar se kjo iniciativë e Qeverisë së Kosovës është e vonuar. E këtë çështje ditët …

Më shumë...

Organizata Amnesty International shpreh shqetësim për përdorim të forcës nga Policia e Kosovës kundër Vetëvendosjes

Albin Kurti

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Amnesty International, u ka drejtuar një shkresë zyrtare institucioneve të Kosovës, lidhur me ndërhyrjen e Policisë në zyrat e Vetëvendosjes, gjatë  vitit të  kaluar. Pas hetimit që kjo organizatë ka bërë, i ka drejtuar letër  ministrit të Brendshëm , atij të Drejtësisë, drejtorit …

Më shumë...

Vetëvendosja: Pas pesë muaj në arrest, lirohet i pafajshëm aktivisti, Trim Gashi

Vetëvendosja: Pas pesë muaj në arrest, lirohet i pafajshëm aktivisti, Trim Gashi

Vetëvendosja ka publikuar një kumtesë me të cilën e ka përshëndetur lirimin e aktivistit, Trim Gashi. Ne nuk duhet të gëzohemi kur i pafajshmi shpallet i pafajshëm, por kur i fajshmi shpallet fajtor. Aktivisti i Vetëvendosjes Trim Gashi, u shpall i pafajshëm në Gjykatë. Trim Gashi u kidnapua nga policia, …

Më shumë...

Ymeri: Demonstratat e marsit e prillit të vitit 1981 ishin për Kosovën Republikë

Krijimi i fondit zhvillimor është masa e parë që do të ndërmarrë koalicioni AAK-PSD gjatë qeverisjes së ardhshme

Duke shkruar për revoltat e protestat e marsit e prillit të vitit 1981, kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, shprehet se demonstratat e atij viti u mbajtën për të kundërshtuar regjimin e atëhershëm. Ishte një demonstratë e studentëve që e filloi valën demonstratave e rezistencës për Kosovën Republikë, kërkesë për çlirim …

Më shumë...

Vezirët e njohur me origjinë shqiptare të Perandorisë Osmane: Arnaut Haxhi Halil pasha ( 1655- 1733) XVI

Vezirët e njohur me origjinë shqiptare të Preandorisë Osmane: Arnaut Haxhi Halil pasha ( 1655- 1733) XVI

Haxhi Halil Pashë Arnauti ka lindur në Elbasan, në vitin 1655 ndërsa  vdekur në vitin  1733. Gjatë jetës dhe angazhimit e tij, karrierën ushtarake e filloi  duke kryer disa detyra si komandant ushtarak e qeveritar deri sa në vitin 1716 kur edhe u bë kryeministër, apo Vezir i Madh. Damat …

Më shumë...

7 vjet nga tradhtia kombëtare e Sali Berishës dhe Lulzim Bashës, kabllogrami i ambasadës Amerikane

Sali Berisha dhe Lulzim Basha

Gazeta “Dita” duke u mbështetur në fakte tashmë të zbuluara,  ka bërë të ditur se 7 vjet më parë ishte  nënshkruar Pakti famëkeq  detar  mes qeverisë së Athinës dhe asaj të Tiranës, ku ujërat territoriale të Shqipërisë iu dorëzuan Greqisë. Më vonë u kuptua se bëhej fjalë për një zonë …

Më shumë...

Daçiq: Pa Milosheviqin nuk do ta kishim rezolutën 1244, mbi bazë së cilës bisedojmë me Mustafën e Thaçin

Ivica Daçiq

Zëvendës-kryeministri dhe ministër  i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, bashkëbisedues i Isa Mustafës e Hashim Thaçit në bisedime, për Kosovën, duke përkujtuar me pietet e dashuri mësuesin e tij, kasapin e popujve të Ballkanit, Sllobodan Milosheviq, në 10 vjetorin e vdekjes, në burgun e Sgeveningenit, ka deklaruar se pa të  nuk …

Më shumë...

Autoritetet gjermane kanë dëbuar 806 shqiptarë, të cilëve ua kanë mohuar kërkesat për azil

Autoritetet gjermane kanë dëbuar 806 shqiptarë, të cilëve ua kanë mohuar kërkesat për azil

Shtypi gjerman bën të ditur se që nga fillimi i vitit, nga Gjermania janë deportuar rreth 3.400 shqiptarë etnikë nga një total prej 55 mijë, sa kërkuan azil në Gjermani, gjatë vitit të kaluar.  Shqiptarët janë  të dytët, menjëherë pas sirianëve, që kërkojnë  azil. Gjermania e konsideron Shqipërinë dhe vendet …

Më shumë...

Sot në Gjykatën e Shkupit filloi gjykimi i hoxhallarëve të arrestuar më 6 gusht të vitit 2015

Sot në Gjykatën e Shkupit filloi gjykimi i hoxhallarëve të arrestuar më 6 gusht të vitit 2015

Sot në Gjykatën e Shkupit filloi gjykimi i hoxhallarëve të arrestuar më 6 gusht të vitit 2015 për shkak se dyshohen se kanë regrutuar shqiptarë, me qëllim që të shkojnë për të luftuar në Siri në rradhët e Shtetit Islamik ISIS. Në kompleksin e gjykatave gjendet prani e madhe policore …

Më shumë...

Afërdita Dervishi: Rëndësia e demonstratave të vitit 1981 në vetëdijësimin kombëtar dhe politika e kohës

Afërdita Dervishi

Pesha e dhembjes së jetës nën pushtim nuk ndjehet nga të gjithë njerëzit njësoj, siç nuk ndjehet njësoj dashuria për gjakun, gjuhën, kombin. Këtë e ka përkufizuar mirë Noli ynë, kur ka thënë se bukë dhe punë gjen edhe nën pushtuesin, por është bukë dhe punë e turpit. Prandaj demonstratat …

Më shumë...

Haradinaj: Opozita nuk i ka dorëzuar mandatet, por nuk do të marrë pjesë në seancat plenare të një Kuvendi

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka arsyetuar vendimin e përbashkët e tri grupeve parlamentare të partive të opozitës, për mos  pjesëmarrje në seancat e Kuvendit. Ai në një intervistë për ‘Epokën e re’, ka thënë se opozita nuk i ka dorëzuar mandatet, por nuk do …

Më shumë...

Shqiptarët përbëjnë rreth 47% të popullatës së përgjithshme në Maqedoni

Shqiptarët

Analisti shqiptar nga Maqedonia, Nijazi Muhamedi konstaton se shqiptarët përbëjnë 47%  të popullatës në Maqedoni. Këto të dhëna burojnë nga një institucion ndërkombëtar, transmeton TetovaSot. “Sipas një informacioni që është publikura nga një institucion ndërkombëtar javët e fundit, shqiptarët në Maqedoni janë 47,% nga popullsia e përgjithshme e Maqedonisë” u …

Më shumë...

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë kundër deputetit Taulant Balla

Taulant Balla

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë, duke shpallur të pafajshëm deputetin e Partisë Socialiste, Taulant Balla, i paditur nga vajza e ish-kryeministrit Sali Berisha për shpifje. Nënkryetari i Grupit Parlamentar socialist u padit nga Argita Berisha menjëherë pas deklaratave të tij publike, …

Më shumë...

Pacolli: Opozita të kthehet në Kuvend dhe të bashkëpunojë në mënyrë që proceset të shkojnë përpara

Behxhet Pacolli

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, është shprehur tejet i shqetësuar për këtë që po ndodh në Kuvendin e Kosovës. “Konsideroj se edhe ai filli i hollë që ka mundur të jetë lidhshmëria mes opozitës dhe pozitës definitivisht është këputur dhe duhet të gjendet zgjidhje urgjente”, ka thënë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Marsi e prilli i vitit 1981, protestë, demonstratë, përpjekje për kryengritje, apo kryengritje

vitit 1981

Sa herë vjen 11 marsi, na kthen në kujtesë atë të kaluar jo të largët dhe përgjithësisht i kujtojmë zhvillimet sociale e politike, që u manifestuan në mars, prill, maj të vitit 1981. I përkujtojmë të rënët, vizitojmë familjarët e tyre, shihemi me ndonjë bashkëvuajtës burgu, evokojmë ndonjë kujtim. Dhe, …

Më shumë...

35-vjet…“Republikë, Kushtetutë, ja me hatër ja me luftë”

35-vjet...“Republikë, Kushtetutë, ja me hatër ja me luftë”

Po mbushen 35-vjet qysh kur një grup studentësh të Universitetit të Prishtinës, në orët e mbrëmjes, të 11 marsit të vitit 1981, shfaqen pakënaqësinë e tyre, jo edhe aq spontane sikur është komentuar sa e sa herë deri tani. Ata u bashkuan te “Mensa e  Studentëve”, në Prishtinë, me qëllim   …

Më shumë...