Brickos

Ahmet Qeriqi

Ahmeti: PDK ka bojkotuar seancën, duke dalë hapur kundër Shqipërisë për interesa të LDK-së

Shpend Ahmeti

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka  akuzuar dy partitë kryesore politike të vendit LDK-në dhe PDK-në, të cilat  se kanë marrë qëndrim kundër  Shqipërisë. Në një deklaratë, Ahmeti thotë se, pas disa muajve diskutimesh me përfaqësuesit e Republikës së Shqipërisë ishte rënë dakord për vendndodhjen e re të …

Më shumë...

Rreth 30 sirianë janë vrarë nga bombardimet e aeroplanëve rusë në qytetin Idlib, në mesin e tyre edhe 7 fëmijë

Siri

Rreth 30 sirianë janë vrarë nga bombardimet e aeroplanëve rusë, në qytetin Idlib, tashmë nën rrënoja. Në mesin e të vrarëve janë edhe shtatë fëmijë, bëri të ditur Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, në Londër. Sulmet nga ajri kanë goditur një vendbanim afër një spitali. Nuk dihet numri …

Më shumë...

Hasan dhe Lajde Blaka: Heroi i kombit, Xhemajl Fetahaj faktor i unifikimit kombëtar para dhe gjatë luftës

Xhemajl Fetahaj

Ti përkujtosh ngjarjet për shumë e shumë kohë më parë kur jemi njohur me Xhemajl Fetahun nuk është edhe aq lehtë. Tashmë kanë kaluar vite të tëra dhe natyrisht që kam pritur që dikush nga ata që e kanë profesion dhe dinë të shkruajnë do ta përkujtojë këtë figurë emblematike …

Më shumë...

Hyseni: Ekziston një diskrepancë mes perceptimit dhe realitetit sa i përket ekstremizmit dhe radikalizmit në Kosovë

Skënder Hyseni: Dialogu me Serbinë duhet të marrë një dinamikë të re dhe duhet të kulmojë me njohje reciproke

Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, duke folur për artikullin e fundit të “The New York Times”, i cili e cilësonte Kosovën si tokë të pëlleshme të ISIS-it, (duke u mbështetur në shkrimet e Arbana Xharrës, Astrit Haraqisë dhe ndonjërit nga ky soj), u shpreh se ka biseduar me …

Më shumë...

EULEX- mision i arbitrar dhe shpërfillës i Qeverisë së Kosovës

EULEX-i

Takimet në nivelet e larta të Qeverisë së Kosovës dhe EULEX-it po vazhdojnë me qëllim për të gjetur një zgjidhje, meqë misioni të BE-së në vendin tonë  i skadon afati i dytë dyvjeçar në rolin e protektorit të Kosovës, edhe pse në gjuhën diplomatike thuhet se është mision për sundimin …

Më shumë...

94 për qind e shqiptarëve dhe komuniteteve kundërshtojnë fuqishëm krijimin e ASK-së

Të gjeturat e Pulsit Publik të UNDP-së, për periudhën shtator 2015 – mars 2016, bëjnë të ditur se 94 për qind e shqiptarëve dhe komuniteteve të Kosovës kundërshtojnë fuqishëm krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ndërsa shumica e serbëve ose 69 për qind fuqishëm e përkrahin krijimin e …

Më shumë...

Michael Turner: Agresiviteti i Rusisë ka çmim dhe ne jemi të gatshëm të mbrohemi

Michael Turner: Agresiviteti i Rusë ka çmim dhe ne jemi të gatshëm të mbrohemi

Asambleja parlamentare e NATO-s e cila përfundoi punën treditëshe pranverore, në Tiranë nga vendet anëtare ka kërkuar t’i kundërvihen vendosmërisë ushtarake të Rusisë. Asambleja ka kërkuar nga vendet anëtare që të ndajnë më mirë barrën e mbrojtjes së përbashkët. Kryetari i Asamblesë Parlamentare avokati amerikan, Michael Turner ka thënë se …

Më shumë...

U përkujtuan dëshmorët e kombit: Rasim Kiçina dhe Ragip Halilaj

Në 17-vjetorin e rënies heroike dhe në respekt e nderim të dëshmorëve: Rasim Kiçina dhe Ragip Halilaj, sot në Prishtinë u mbajt një Akademi përkujtimore. Duke folur për dëshmorin, luftëtari i Dukagjinit, Daut Haradinaj, bashkëluftëtar i Heroit Rasim Kiçina tha se Drenica ka dhënë heronj ndër breza dhe falë kësaj …

Më shumë...

Veseli: Ka ardhur koha që diaspora të marrë rolin e investimit të kapitalit të saj në veprimtaritë prodhuese në Kosovë

Veseli: Ka ardhur koha që diaspora të marrë rolin e investimit të kapitalit të saj në veprimtaritë prodhuese në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim një delegacion të Unionit të Bizneseve Shqiptare në Gjermani. Në takim u diskutua për zhvillimet aktuale në fushën e ekonomisë në Kosovë. Kryetari Veseli, duke përgëzuar drejtuesit e këtij Unioni për punën që janë duke bërë në krijimin e …

Më shumë...

Turqia feston 563 vjetorin e pushtimit të Konstantinopojës

Turqia feston 563 vjetorin e pushtimit të Konstantinopojës

Me fishekzjarre dhe me festim qendror, Turqia sot shënon 563 vjetorin e pushtimit otoman të Konstantinopojës, tash Stambolli. Në kremte marrin pjesë kryetari dhe kryeministri, Rexhep Taip Erdogan dhe Binali Jildrim. Rreth një milion veta pritet të marrin pjesë në kremten e madh në distriktin Jenikapi, në pjesën evropiane të …

Më shumë...

Më shumë se 20 u vranë dhe rreth 50 të tjerë u plagosën nga tri sulme me bomba dhe dy sulme vetëvrasëse në Bagdad

Më shumë se 20 u vranë dhe rreth 50 të tjerë u plagosën nga tri sulme me bomba dhe dy sulme vetëvrasëse në Bagdad

Sulmet e sotme në Bagdad erdhën pasi forcat irakiane dhe policia shiite kanë nisur luftimet kundër militantëve të Shtetit Islamik, në Felluxha, fortesën e tyre në perëndim të kryeqytetit. Dymbëdhjetë persona u vranë dhe më shumë se 20 të tjerë u plagosën kur një makinë bombë shpërtheu në rrethin verior …

Më shumë...

Rama: Integrimi i Kosovës, Malit të Zi dhe Maqedonisë në NATO investim kapital dhe përgjigje për Rusinë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në fjalën e tij në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, e cila për herë të parë po mbahet në Tiranë,  ka deklaruare se “përfshirja e plotë e Ballkanit në NATO do të jetë një investim kapital për të mirën e rajonit dhe përgjigja më e qartë …

Më shumë...

Më 3 qershor në Prishtinë do të zhvillohet mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë

Mbledhja Kosovë-Shqipëri

Në vazhdën e takimeve, të rregullta, por të rralla dhe pa ndonjë efekt të veçantë  është paralajmëruar që më 3 qershor, në Prishtinë, të zhvillohet mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. Sipas njoftimeve të mëhershme në rend të ditës do të jenë zbatimi i marrëveshjeve …

Më shumë...

Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë deklaruar se së shpejti do të themelohet komisioni për hartimin e statusit AKS-së

Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë deklaruar se së shpejti do të themelohet komisioni për hartimin e statusit AKS-së

Krerët e institucioneve të Kosovës, pavarësisht protestave e demonstratave të opozitës dhe bllokimit të punimeve të Kuvendit për shtatë muaj ende shprehen të vendosur për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, i cili, sipas tyre, do të bëhet krejtësisht sipas Kushtetutës së Kosovës. Kryetari Thaçi dhe kryeministri Mustafa …

Më shumë...

Mërgata ka qenë dhe do të vazhdon të mbetet e një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik të vendit

Mërgata ka qenë dhe do të vazhdon të mbetet e një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik të vendit

Në konferencën “Diaspora-investimet dhe punësimi” që po mbahet në Prishtinë, u tha se mërgata ka qenë dhe do të vazhdon të mbetet e një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik të Kosovës. Pos prezantimit të projekteve për investime, në konferencë po debatohet edhe për mundësitë që ofron legjislatura e re …

Më shumë...

Opozita sërish e bashkuar për ta kundërshtuar demarkacionin

Opozita

Pavarësisht mospajtimeve, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën – janë të gatshme të ribashkohen për ta parandaluar në Kuvend ratifikimin e marrëveshjes për demarkacion me Malin e Zi. Aida Dërguti nga VV, Pal Lekaj nga AAK dhe Bilall Sherifi nga Nisma kanë thënë për “Epokën …

Më shumë...