leoni

Ahmet Qeriqi

Ministri serb, Daçiq angazhohet fuqishëm për të parandaluar njohjen e pavarësisë së Kosovës

Daçiq

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka filluar një angazhim të fortë diplomatik për të parandaluar njohjen e mëtejshme të pavarësisë së Kosovës. Ai ka zhvilluar një seri takimesh bilaterale në nivel të lartë në kryeqytetin e Madagaskarit, Antananarivo, ku, po merr pjesë në Samitin e Frankofonisë. Daçiq theksoi se …

Më shumë...

Enver Hoxhaj kërkoi nga ministrja e Jashtme të Madagaskarit, Beatris Atalla njohjen e Shtetit të Kosovës

Enver Hoxhaj kërkoi nga ministrja e Jashtme të Madagaskarit, Beatris Atalla njohjen e Shtetit të Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme,  Enver Hoxhaj, ka biseduar  ministren e Jashtme të Madagaskarit, Beatris Atalla, në kuadër të Samitit të Frankofonisë që po mbahet në Madagaskar. Hoxhaj e ka falënderuar zonjën Beatris për ftesën si vend nikoqir i Samitit, ndërsa ka biseduar për njohjen e pavarësisë së Kosovës nga …

Më shumë...

Ministrja, Tahiri dhe Valon Murtezaj, zhvilluan një takim me Kristian Hellbah

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, tani që është përjashtuar nga bisedimet me Serbinë, hedh shkelma

Ministrja për Dialog me Serbinë, Edita Tahiri, së bashku me zëvendës-ministrin e Punëve të Jashtme, Valon Murtezaj, zhvilluan një takim me Kristian Hellbah, drejtor për Evropë Juglindore në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë. Në këtë takim ishte prezent edhe ambasadorja gjermane në Kosovë, Angelika Viets. Në ketë takim, …

Më shumë...

Ministri Lutfi Zharku dhe zëvendësministri Fehmi Mujota biseduan me kryetarin e Deçanit, Rasim Selmanaj

Ministri Lutfi Zharku dhe zëvendësministri Fehmi Mujota biseduan me kryetarin e Deçanit, Rasim Selmanaj

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe zëvendësministri Fehmi Mujota vizituan Komunën e Deçanit, ku u takuan me kryetarin e kësaj komune, Rasim Selmanaj. Më pas, ministri Zharku përuroi përfundimin e punimeve për fazën e parë të projektit të asfaltimit të rrugës Deçan – Kozhnjerë tek ura në fshatin Lloqan. Ministri …

Më shumë...

Raport i ministrit, Ferat Shala, lidhur me ndërtimin e hidrocentralit në Vranisht të Dragashit

Ferat Shala

Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione, i kryesuar nga Lirije Kajtazi, kryetare, mbajti mbledhjen e radhës, në të cilën ishte i ftuar U.D. i ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala, për tu njoftuar më hollësisht lidhur më kërkesën e banorëve …

Më shumë...

PD dorëzon në KQZ një mori shkeljesh dhe manipulimesh të Ferid Aganit

Partia e Drejtesise

Udhëheqja e re e Partisë së Drejtësisë, në krye me kryetarin z.Sylejman Çerkezi, kanë evidentuar një mori shkeljesh e manipulime të rënda nga ana e ish kryetarit të PD-së, z.Ferid Agani, gjatë procesit sa është munduar të kthejë ndikimin e tij në parti. Në Këshillin Drejtues të PD-së të mbajtur …

Më shumë...

A.Qeriqi: Pse Edi Rama i “frikësohet” Shqipërisë së Madhe?

Ahmet Qeriqi

…Edi Rama  mbase nuk e di, mbase nuk deshi të tregonte, për arsyet që i di vetë se Greqia ka pasur dhjetë herë më shumë kolaboracionistë, që i kanë shërbyer Italisë e sidomos Gjermanisë, sesa i paskan shërbyer çamët. E di se  Greqia, ashtu sikur të gjitha shtetet e Ballkanit ka …

Më shumë...

Jorgo Mandili: Rexhep Qosja për oligarkinë politike dhe sovranin e nëpërkëmbur

Dr. Rexhep Qosja

Liria mund të shfrytëzohet mund të përdoret në mënyra të ndryshme prej njerëzve të ndryshëm: prej dikujt shfrytëzohet në radhë të parë për shprehje të lirë të mendimit; prej dikujt në radhë të parë për të fituar pasuri; prej dikujt në radhë të parë për të krijuar karrierë politike pavarësisht …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Një fushatë zgjedhore e tipit titist

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup  Krasniqi ka reaguar kundër keqpërdorimit të nxënësve dhe arsimtarëve në fushatën zgjedhore që po e zhvillon në komunën e Drenasit kandidati për kryetar i PDK-së, Ramiz Llavdovci. Në ketë rast ai i ka pyetur  iniciatorët e ndryshimit të Kodit Penal e …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Humbje e vetëm humbje…

Nebih Rexhepi

Përfundimisht Populli i Shqipërisë ka hyrë në një kulturë të lartë evropiane të votimit, e cila është shtylla kryesore për një Shtet Demokratikë. Për fat të keq një gjë e tillë nuk po ndodhë në Kosovë dhe ç’është më e keqja as që ka shenja për një gjë të tillë. …

Më shumë...

ATSH-Intervista e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për televizionin grek, Skai

Edi Rama

Zoti kryeministër, faleminderit që ratë dakord për ta zhvilluar këtë intervistë. Kryeministri Rama: Faleminderit që erdhët. Alexis Papahelas -Më lini t’ju bëj një pyetje së pari. Si e shihni marrëdhënien e Shqipërisë me Greqinë në këtë pikë? Kryeministri Rama: Nëse e shohim në tablonë e madhe, është një marrëdhënie shumë e rëndësishme. …

Më shumë...

Isa Mustafa: 28 Nëntori, Dita e Flamurit Kombëtar shqiptar, ditë pushimi në Kosovë

Flamuri Kuq e Zi

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka propozuar që 28 Nëntori, Dita e Flamurit Kombëtar shqiptar, dhe Dita e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë të jetë ditë pushimi në Kosovë. Dita festive më e madhe e shqiptarëve nuk ndodhet në listën e festave zyrtare në Kosovë, dhe kjo ishte arsyeja që …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Një fushatë zgjedhore e tipit titist

Jakup Krasniqi

Dikush në Kosovë  këto ditë po na tregon përralla për fëmijë për netët e gjata të dimrit që po vije. Kështu mund të cilësohen përpjekjet për ndryshimin në Kodin Penal dhe Procedurat Penale. Jam më shumë se i bindur se problemi nuk është te Kodi Penal e as Procedurat Penale, …

Më shumë...

Edi Rama: Nuk është irredentiste t’iu thuash fëmijëve se shqiptarët kanë jetuar në një zonë që quhet Çamëri

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për televizionin grek Skai ka deklaruar se nuk është irredentistë t’ju thuash fëmijëve tanë se ku kanë jetuar shqiptarët dhe nuk mendoj se është irredentiste t’ju thuash njerëzve se ka qenë një zonë që quhej Çamëri, e që shqiptarët jetonin atje, e …

Më shumë...

Ambasadori Delawie përshëndeti vendimin e Inspektoratit të Ministrisë së Drejtësisë

Delawie: Prokuroria po sfidohet në pjesën veriore të Kosovës

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, e ka përshëndetur vendimin e Inspektoratit të Ministrisë së Drejtësisë për suspendimin e katër zyrtarëve të Qendrës së Paraburgimit, në Prizren. Ai e ka mirëpritur  vendimin e Inspektoratit të Ministrisë së Drejtësisë dhe veprimet që janë ndërmarrë për suspendimin e katër zyrtarëve përgjegjës lidhur …

Më shumë...

Azem Syla do të qëndrojë edhe dy muaj në paraburgim

Azem Syla

Avokati, Tomë Gashi ka bërë të ditur se Azem Syla do të qëndrojë edhe dy muaj në paraburgim, duke u mbështetur në vendimin e fundit të Gjykatës Themelore të Prishtinës. Avokati  ka paraqitur ankesë drejtuar  Gjykatës së Apelit, meqë e konsideron të padrejtë vazhdimin e paraburgimit për Azem Sylën, i …

Më shumë...