Ahmet Qeriqi

Jusuf Zenunaj: Mashtrimi i ditës

Jusuf Zenunaj

Është mashtrim i ditës o Iso, kryeministër apo është shaka ? ! Veç po grumbullohen votat- zgjedhje t’Serbisë në Kosovë (thuake )nuk ka … ! Edhe një çilimi kësaj i thotë shaaaa..ka e plaku në Çakorr, i riu n’ Ishtedim, të pyesin, të pyesin o kryeministër : …dardhët e qëruara …

Më shumë...

Ministri Manjani ka kërkuar nga prokuroria të hetojë zyrtarët e nivelit të lartë

Murati: Marrëveshja për Demarkacion të shkojë në arbitrazh ndërkombëtar

Ministri i Drejtësisë së Shqipërisë, Ylli Manjani ka kërkuar nga Prokuroria e Shtetit të hetojë zyrtarët e nivelit të lartë. Gjatë një takimi me Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, ai i ka bërë thirrje Prokurorisë së Përgjithshme që të jetë aktive në hetimin e veprimtarisë së grupeve kriminale dhe sekuestrimin …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Lirimi i Limajt dhe i bashkëluftëtarëve të tij është lajm i mirë për tërë vendin

Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj

Lirimi i Fatmir Limajt  dhe i gjithë të  akuzuarve të tjerëve nga Gjykata e Apelit, pas dy shpalljeve i pa fajshëm nga Gjykata e shkallës së parë, pas disa përpjekjeve politike për të gjetur fajësi, vërtetë është lajm i mirë, jo vetëm për të akuzuarit, por edhe Drejtësinë tonë goxha …

Më shumë...

Studentët e Universitetit “Fehmi Agani” të Gjakovës kërkojnë largimin e sekretares së Universitetit

Universiteti

Studentët e Universitetit “Fehmi Agani” të Gjalovës, nga dita e sotme fillojnë peticionin për largimin e znj.Linda Dula Halilabazit nga Universiteti. Përfaqësuesit e studentëve të Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” kanë vendosur për hapat që do t’i ndërmarrin rreth kërcënueses, shantazhueses dhe ofendueses, Sekretares së Universitetit znj.Linda Dula Halilabaziit. Sipas …

Më shumë...

Opozita kthehet në Kuvend për ta kundërshtuar miratimin e Demarkacionit me Malin e Zi

Opozita e bashkuar

Ashtu sikur ka qenë paralajmëruar, opozita ka konfirmura rikthimin në Kuvendin e Kosovës në ditën kur pritet të ratifikohet Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi. Vetëvendosja është zotuar se  me çdo kusht do të angazhohet për ndalimin e këtij akti, ndërkohë që Qeveria, këtë Marrëveshje pritet ta procedojë në …

Më shumë...

Sot në New York mbahet konferenca e rregullt tremujore e KS të OKB-së për Kosovën

Sot do të mblidhet Këshilli i Sigurimit i OKB-së për të diskutuar lidhur me Afganistanin, pasi talebanët morën pushtetin

Sot në New -York mbahet konferenca e rregullt  tremujore e KS të OKB-së për Kosovën. Në këtë konferencë, si zakonisht në mënyrë përgjithësuese e deklerataive,  do të shqyrtohet raporti i Sekretarit të Përgjithshëm të KB-së Ban Ki Mun lidhur me zhvillimet në vendin tonë gjatë tre muajve të kaluar. Raportin …

Më shumë...

AAK-ja dhe Nisma paralajmërojnë vazhdimin e kundërshtimit qytetar

Dhjetëra mijëra vetë protestuan kundër Asociacionit dhe Demarkacionit

AAK-ja dhe Nisma pas protestës së mbajtur në Prishtinë, kanë paralajmëruar vazhdimin e kundërshtimit ndaj Marrëveshjes për demarkacion me Malin e Zi dhe Marrëveshjes për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Qeveria e  Isa Mustafa nuk e ka ndërmend të ndryshojë pozicion dhe t’u përgjigjet kërkesave të opozitës, …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Konfirmova për herë të pestë pastërtinë e luftës

Limaj

Kryetari  i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, i njohur gjatë luftës si Komandant Çeliku në konferencën e jashtëzakonshme që ka mbajtur në Prishtinë ka thënë se e mbështet të drejtën dhe të vërtetën. Limaj ka shpjeguar se për 13 vjet rresht  është persekutuar nga drejtësia vendore e ndërkombëtare. “Lufta ime …

Më shumë...

Ka apo nuk ka degë të Nismës në Viti?

Haxhi Shala:

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se ia mori Nismës për Kosovën edhe degën e saj në Viti.  Ajo bëri të ditur se Dega e Nismës në Viti iu bashkua Vetëvendosjes. Lëvizja po fuqizohet, ka shkruar në njoftimin e saj kjo parti. Ndërkohë Deputeti i Nismës, Haxhi Shala ka shkruar se Lëvizja Vetëvendosje …

Më shumë...

Boris Johnson: Objektivat e Bashkimit Evropian të njëjta me objektivat e Hitlerit, për Evropën nën një autoritet

Boris Johnson

Ish-kryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson, i ka krahasuar objektivat e Bashkimit Europian me ato të Hitlerit, duke thënë se, si ish-kreu nazist i Gjermanisë, ashtu edhe unioni i sotëm dëshirojnë të unifikojnë Europën nën një “autoritet” të vetëm. Tashmë vetëm një deputet i konservatorëve pro-“Brexit”, apo pro daljes së Britanisë …

Më shumë...

LKÇK-ja vendosi pllaka përkujtimore në gjashtë lokacione të ndryshme në Prishtinë

LKÇK-ja vendosi pllaka përkujtimore në gjashtë lokacione të ndryshme në Prishtinë

Në kujtim të themelimit të Lëvizjes Kombëtare për Çlirimin e Kosovës, u vendosën sot pllaka përkujtimore në gjashtë lokacione të ndryshme në Prishtinë, ku ishin bazat e kësaj lëvizje. Njëri ndër ish-themeluesit e LKÇK-së, Avni Klinaku në zbulimin e pllakës, në vendin ku ishte marrë vendimi për themelimin e LKÇK-së, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Është e padrejtë kërkesa për ratifikimin e Demarkacionit, si kriter për liberalizim të vizave

Jakup Krasniqi

Në një intervistë për Kosovapress, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi ka deklaruar se  “kundërshtimi i fuqishëm i Demarkacionit me Malin e Zi, duhet të vazhdojë, sepse Kosova nuk ka tokë për të falur. Është e pakuptimtë tërë kjo luftë që po bëhet mes partive opozitare, pasi opozita …

Më shumë...

Ali Ahmeti: Të zbardhet e vërteta e luftimeve në Kumanovë më 9 e 10 maj të vitit 2015

Ali Ahmeti

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, në njëvjetorin e luftimeve në Kumanovë  ka kërkuar që e vërteta e këtij rasti të dal në shesh. Ai  u ka bërë thirrje të gjithë atyre që kanë njohuri për këtë rast, të kontribuojnë dhe të mos e tej-ngarkojnë situatën duke shpallur …

Më shumë...

Elifa Krijestorac: Mensur Kasumi, Luani nga Vushtrria

Elifa Krijestorac: Mensur Kasumi, Luani nga Vushtrria

(Një shkrimi ish-luftëtares boshnjake, Elifa Krijestorac, për bashkëluftëtarin, Mensur Kasumi, pjesëmarrës i luftës edhe  në Bosnje e Hercegovinë, kundër regjimit të Beogradit) Emri, “Mensur” në gjuhën arabe do të thot “fitimprurës” ose “ fitimtar”. Por të gjithë ata  të cilët e njohin, Mensur Kasumin, krahas kësaj do të shtonin edhe …

Më shumë...

Tirana për herë të parë do të jetë mikpritëse e punimeve të Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Pandeli Majko

Tirana, për herë të parë do të bëhet  mikpritëse e punimeve të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, e cila do të zhvillojë punimet prej  27 deri në 30 maj. Në këtë aktivitet të rëndësishëm ndërkombëtar do të marrin pjesë rreth 700 pjesëmarrës nga vendet anëtare të NATOS-s, vendet vëzhguese, vendet partnere, Parlamenti …

Më shumë...

Zyrtarisht është konfirmuar pafajësia e Fatmir Limajt, liderit të paqes dhe të luftës në Kosovë

Fatmir Limaj

Anëtari i Kryesisë së Nismës për Kosovën, Bajram Hasani, ka deklaruar se sot edhe zyrtarisht është konfirmuar pafajësia e liderit të paqes dhe të luftës Fatmir Limaj. “Gjykata e Apelit e ka shpallur Fatmir Limajn dhe të tjerët përfundimisht të pafajshëm për krime lufte në rastin Kleçka. Pastërtia e luftës së …

Më shumë...