Ahmet Qeriqi

Christian Tomuschat: Akush nuk mund të dënohet dy herë për të njëjtën vepër penale

Christian Tomuschat: Akush nuk mund të dënohet dy herë për të njëjtën vepër penale

Eksperti gjerman, Christian Tomuschat mendon se akuzat e vjetra kundër  Ramush Haradinajt, të shpallur dy herë të pafajshëm nga Haga, nuk bëhen dot më shkak për arrestimin e tij.  Ai ka thënë për “Deutsche Welle”-s se është e pakuptimtë për të, që Serbia vazhdon të kërkojë ekstradimin e një njeriu …

Më shumë...

Serbët e Kosovës festojnë Krishtlindjet ortodokse pa praninë e liderëve të tyre të Beogradit

Serbët e Kosovës festojnë Krishtlindjet ortodokse pa praninë e liderëve të tyre të Beogradit

Për dallim nga vitet e tjera, është vërejtur se ky është  viti i parë që serbët e Kosovës festojnë Krishtlindjet ortodokse pa praninë e liderëve e zyrtarëve të lartë të Beogradit,  të cilët shpesh nuk i kanë përfillur lejet e institucioneve të Kosovës, për të marrë pjesë në ceremoni fetare, …

Më shumë...

Politikanët gjermanë të shqetësuar për vendosjen e mijëra trupave dhe pajisjeve të NATO-s në kufi me Rusinë

Politikanët gjermanë të shqetësuar për vendosjen e mijëra trupave dhe pajisjeve të NATO-s në kufi me Rusinë

Politikanët gjermanë kanë ngritur shqetësimet për mijëra trupa dhe pajisje të NATO-s që së bashku me qindra tanke janë duke u transportuar në drejtim të Polonisë në kufi me Rusinë, në atë që quhet nga Uashingtoni si “mbrojtje kundër agresionit rus”. Kështu nis një artikull televizioni shtetëror rus “Russia Today”, …

Më shumë...

Budesdeutsche Zeitung” paralajmëron se SHBA në Gjermani “po i bëjnë gati tanket për luftë kundër Rusisë”

Budesdeutsche Zeitung” paralajmëron se SHBA në Gjermani “po i bëjnë gati tanket për luftë kundër Rusisë”

Budesdojçe Caitung” paralajmëron se Amerika në Gjermani po i përgatit  tanket për luftë kundër Rusisë. Armatimi në drejtim të kufijve rusë do të transportohet me 900 vagonë, gjatësia e të cilëve shkon në 14 kilometra, thekson përfaqësuesi i komandës së Budesverit në krahinën federale Brandenburg. Forcat speciale të Ushtrisë Amerikane …

Më shumë...

Komisioni për Politikë të Jashtme i PE-së diskuton lidhur me raportet vjetore për Kosovën dhe Serbinë

Parlamenti Evropian

Komisioni për Politikë të Jashtme i Parlamentit Evropian diskuton lidhur me raportet vjetore për Kosovën dhe Serbinë si dhe bën leximin e  parë të këtyre drafteve. Draftin e Raportit për Kosovën e ka përgatitur zëvendës-presidentja e Parlamentit Evropian Ulrike Lunaçek ndërsa atë për Serbinë deputeti gjerman David Mc Allister. Në …

Më shumë...

Qeveria do ta konsideronte krejtësisht të papranueshëm AKS-në që do të mund ta themelonin serbët në veri

Qeveria e Kosovës

Zyrtarë të lartë të Qeverisë së Kosovës,  kanë bërë të ditur se Asociacioni i komunave me shumicë serbe mund të themelohet vetëm mbi bazën e Marrëveshjes së Brukselit,  të arritur në dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, pastaj duke respektuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese me mbështetjen e Qeverisë së Kosovës. Reagimet …

Më shumë...

Vetëvendosja ka reaguar kundër vendimit të Serbisë për vënë në qarkullim linjën hekurudhore Beograd- Mitrovicë

Vetëvendosja

Lëvizja Vetëvendosje përmes një kumtese ka reaguar kundër  vendimit të Serbisë për ta vënë në qarkullim linjën hekurudhore Beograd – Mitrovicë. Ky vendim, është cenim i drejtpërdrejt i sovranitetit të Kosovës. Ky projekt është vazhdimësi e shmangies së shtetit tonë dhe krijon lidhje direkte me shtetin e Serbisë. Serbia po …

Më shumë...

1 milion e 120 mijë shqiptarë kanë ikur përgjithmonë dhe nuk jetojnë më në Shqipëri

Emigrimi

Agjencia e statistikave “Pew Research Center”, duke përdorur të dhënat e vitit 2015 të Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka konstatuar se 1 milion e 120 mijë shqiptarë nuk jetojnë në Shqipëri. Kjo do të thotë se rreth 28% e popullsisë shqiptare,  për një arsye apo tjetër, është  larguar nga …

Më shumë...

Veseli: Nuk është e lehtë kur të godasin me fjalë të rënda, ata që nuk kanë bërë asgjë për kombin e Atdheun

Veseli

Në një intervistë për Kosovapress, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se “nuk është e lehtë të dëgjosh fjalë të rënda, në kohën kur je i vetëdijshëm se  një jetë të tërë i ke shërbyer vendit tënd. Dhe aq më keq kur këtë  ta thotë ai që …

Më shumë...

Asamblistët e Deçanit kërkojnë lirimin e menjëhershëm të Ramush Haradinajt

Asamblistët e Deçanit kërkojnë lirimin e menjëhershëm të Ramush Haradinajt

Asamblistët e Kuvendit Komunal të Deçanit, përveç atyre të LDK-së të cikët nuk kanë marrë pjesë e quajnë të pa pranueshëm arrestimin e Ramush Haradinajt dhe  kërkojnë lirimin e menjëhershëm të tij. Në fund të mbledhjes, asamblistët e kanë miratuar një deklaratë të përbashkët në tri pika, në të cilën …

Më shumë...

Vazhdojnë pritjet në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Serbisë në Merdare dhe te Dheu i Bardhë

Pritjet më të gjata për të hyrë në Kosovë sipas QKMK-së janë regjistruar në Merdadre, deri në 6 orë pritje

Pritjet në vendkalimin kufitar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Merdar, sado që janë shkurtuara, vazhdojnë të zgjasin deri në një orë e gjysmë. Në bazë të shënimeve të Policisë së Kosovës, radhët e makinave në kufirin në Merdar arrijnë deri në 400 metra. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, …

Më shumë...

Meryl Streep: Dhe kur mujsharët si Trump shfrytëzojnë pozitat e tyre për të keqtrajtuar njerëzit, humbin të gjithë

Meryl Streep: Dhe kur mujsharët si Trump shfrytëzojnë pozitat e tyre për të keqtrajtuar njerëzit, humbin të gjithë

Aktorja e famshme e Holuvudit, Meryl Streep, në një fjalim me rastin e marrjes së “Globit të Artë”, ka folur për kryetarin amerikan,  Donald Tramp edhe pse nuk ia ka përmendur emrin. “Një ngjarje gjatë vitit të kaluar më ka lënë pa tekst. Jo për atë se ka pasur diçka …

Më shumë...

Geoffrey Nice: Arrestimi dhe akuzat kundër Ramush Haradinajt janë politike

Geoffrey Nice: Arrestimi dhe akuzat kundër Ramush Haradinajt janë politike

Prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare për Krime Lufte në ish-Jugosllavi, Geoffrey Nice, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se rasti Haradinaj “është më shumë politik” dhe vetëm përmes një “presioni ndërkombëtar mund të lirohet, në mënyrë që të mos ndikohet paqja që ekziston ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Geoffrey Nice, ish-prokuror …

Më shumë...

Basri Lenjani: Acari i këtyre ditëve ka shtuar dukshëm numrin e pacientëve

Basri Lenjani: Acari i këtyre ditëve ka shtuar dukshëm numrin e pacientëve

Drejtori i Klinikës Emergjente në Qendrën Klinike Universitare e Kosovës, Basri Lenjani, ka deklaruar për mediet se në këtë klinikën në ditët e para të janarit ndihmë kanë kërkuar 1 500 pacientë. “Për fat të mirë deri më tani, si pasojë e sëmundjeve infektive, nuk ka pasur as një të …

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës: Të gjitha rrugët në vend janë të kalueshme

Ministria e Infrastrukturës: Me gjithë reshjet e borës, rrugët në vend vazhdojnë të jenë të hapura për qarkullim

Qarkullimi në të gjitha rrugët nacionale dhe rajonale po vazhdon të përmirësohet. Të gjitha llojet e automjeteve po qarkullojnë pa ndonjë pengesë. Ekipet e Ministrisë janë në teren duke monitoruar dhe vazhduar punën me kompanitë e kontraktuara në mirë mbajtën e rrugëve, në mënyrë që komunikacioni të zhvillohet normalisht. Po …

Më shumë...