Ahmet Qeriqi

Ministrja Hoxha ka kërkuar që të hetohen deklaratat e Tomë Gashit dhe mjekoligjorëve nga Shqipëria

Ministrja Hoxha

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, për ta sqaruar opinionin publik dhe verifikuar pretendimet e njerëzve të Lëvizjes Vetëvendosje, ka kërkuar që të hetohen deklaratat e avokatit Tomë Gashi, si dhe të dy mjekoligjorëve nga Shqipëria.  Në letrën që i është dërguar kryeprokurorit, Aleksandër Lumezi nga ministrja Dhurata Hoxha, e cila …

Më shumë...

Xhevat Ukshini: Nga katastrofa e PISA-s te mashtrimi me zbulime shkencore

MASHT kërkon nga DKA-të që ta mbikëqyrin situatën e gripit sezonal dhe nxënësit me gripit të qëndrojnë në shtëpi

Javëve të fundit  një numër analistësh dhe njohës të fushës së arsimit janë marrë intensivisht me rezultatet e publikuara të vlerësimit të parë ndërkombëtarë të nxënësve të Kosovës. Për çudi prindërit e nxënësve, që do të duhej të reagonin të parët dhe të ishin tepër të zëshëm në pakënaqësinë e …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës sot mban seancë të jashtëzakonshme për aktivistin e Vetëvendosjes Astrit Dehari

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës sot mban  seancë të jashtëzakonshme  për aktivistin e Vetëvendosjes  Astrit Dehari, i cili vdiq më 5 nëntor në Burgun e Prizrenit në rrethana ende të pasqaruara, edhe pse deri tani janë dhënë dy versione, ai zyrtar dhe versioni i mjekëve të pavarur. Shefi i Grupit Parlamentar të …

Më shumë...

Partia e Drejtësisë dënon fuqishëm sulmet në Berlin të Gjermanisë dhe në Xhaminë e Cyrihut në Zvicër

Partia e Drejtesise

Partia e Drejtësisë dënon fuqishëm sulmet  “terroriste” në tregun e Krishtlindjeve në Berlin të Gjermanisë dhe sulmin tjetër në Xhaminë e Cyrihut të Zvicrës. Partia e Drejtësisë i dënon veprat e tilla  dhe i konsideron të rrezikshme për rendin dhe sigurinë në mbarë globin. Terrori nuk njeh popull, fe, racë …

Më shumë...

Iniciativa Qytetare për Veprim sot organizon aksion simbolik para Qeverisë së Kosovës

Iniciativa Qytetare për Veprim

Iniciativa Qytetare për Veprim sot organizon aksion simbolik para Qeverisë së Kosovës kundër ndërtimit të murit ndarës në Mitrovicë dhe kundër ekipit negociator të Kosovës. Sipas Iniciativës Qytetare për Veprim, Qeveria e Kosovës në negociatat me Serbinë në Bruksel ka dështuar të mbrojë dhe përfaqësojë interesat e Kosovës, duke pranuar …

Më shumë...

Goditet për vdekje ambasadori i Rusisë në Turqi, Andrei Karlov

Goditet për vdekje ambasadori i Rusisë në Turqi, Andrej Karlov

Ambasadori rus në Turqi, Andrei Karlov, ka vdekur pas sulmit të sotëm në një galeri arti, ka konfirmuar qeveria ruse. Karlov u qëllua minuta më parë dhe në gjendje të rëndë ishte dërguar në spital. Disa persona raportohet se janë lënduar nga sulmi, një ditë pas protestave në Turqi lidhur …

Më shumë...

Komandanti i Ushtrisë së Gjermanisë vizitoi FSK-në

Komandanti i Ushtrisë së Gjermanisë vizitoi FSK-në

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama ka pritur në vizitë, në Regjimentin e Mbrojtjes Civile, gjeneralin me katër yje, Volker Wieker, shef i Shtabit të Forcave të Armatosura të Republikës Federale të Gjermanisë. Me këtë rast, gjeneral Rama e ka njoftuar nga afër gjeneralin gjerman Wieker …

Më shumë...

Serbia është treguar e gatshme për të blerë aeroplanë luftarakë rusë

Serbia është treguar e gatshme për të blerë aeroplanë luftarakë rusë

Beogradi zyrtar ka bërë të ditur  se do të blejë aeroplanë luftarak rusë. Ky vendim  bëhet me qëllim  për të nxitur tensionet në Ballkan në kohën kur janë rritur dyshimet për përpjekjet ruse,  që të bllokojnë vendet e rajonit t’i bashkohen NATO-s dhe BE-së. Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiq pritet  të …

Më shumë...

Krimineli i luftës në Maqedoni, deputet i VMRO-DPMNE-së

Krimineli i luftës në Maqedoni, deputet i VMRO-DPMNE-së

Në zgjedhjet e fundit parlamentare, në Maqedoni, nga radhët e partisë nacionaliste VMRO-DPMNE të  Gruevskit, i fitoi votat për deputet edhe një i dënuar për krime lufte kundër shqiptarëve në luftën e 2001. Bëhet fjalë për Jovan Tarculovskin, i vetmi sllavo-maqedonas i dënuar nga Gjykata e Hagës për luftën e …

Më shumë...

Veseli: Mbledhja e sotme e kryesisë së Kuvendit, ka qenë ndër më të rëndat gjatë mandatit tim

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, ka thënë se mbledhja e sotme e kryesisë së Kuvendit, ka qenë një nga më të rëndat gjatë mandatit të tij. Ai tha se pavarësisht kundërshtimeve nga nënkryetarja. Aida Dërguti, seanca e jashtëzakonshme e thirrur për Astrit Deharin do të mbahet nesër. “Është …

Më shumë...

Inspektorati Policor i Kosovës ka bërë me dije se janë arrestuar 59 zyrtarë policorë

Me vendim të menaxhmentit pjesëtarët e Policisë së Kosovës gjatë këtij muaji nuk do të mund të marrin pushim

Inspektorati Policor i Kosovës bëri të situr se janë arrestuar 59 zyrtarë policorë të dyshuar për përfitim të ryshfetit gjatë kryerjes së detyrës së tyre zyrtare. Kryeshefi ekzekutiv i IPK-së, Hilmi Mehmeti, në një konferencë të jashtëzakonshme për medie, ka thënë se hetimet rreth kësaj çështjeje kanë zgjatur katër muaj. …

Më shumë...

Aida Dërguti: Kërkesa e PDK-së dhe LDK-së për mbajtjen e një seance për Astrit Deharin është hipokrizi

Aida Dërguti

Nënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti thotë se kërkesa e përfaqësuesve të PDK-së dhe LDK-së për mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme për Astrit Deharin është hipokrizi. Ajo ka theksuar se ka më tepër se një muaj kur Lëvizja  kanë kërkuar që të mbahet një seancë e tillë, por mbajtja …

Më shumë...

Isa Mustafa: Zhvillimi ekonomik në Kosovë në rritje

Isa Mustafa

Kryeministri Isa Mustafa, ishte i pranishëm sot në takimin e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. Ai tha se Qeveria e Kosovës ka arritur të krijojë një ambient të favorshëm për bërje biznes, siç janë: arritja e marrëveshjes me Bashkimin Evropian për qasje në fondet e BE-së dhe renditja e Kosovës …

Më shumë...

Nga janari i vitit 1998 deri në vitin 2000 janë vrarë e zhdukur 13.535 veta në Kosovë

Natasha Kandiq: Vuçiq duhet të kërkojë falje publikisht dhe t'u drejtohet familjarëve të viktimave

Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë ka bërë prezantuar shifrat e humbjeve  njerëzore dhe kampet e mbajtjes se periudhës se luftërave në ish-Jugosllavi. Natasha Kandiq, koordinatore e projektit KOMRA ka thënë se presin që  udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor të nxisin bashkëpunimin rajonal. Ajo thotë se  me rëndësi është që …

Më shumë...

Sot Policia e Kosovës ka mbajtur një ceremoni përmbyllëse për vitin që po e lëmë pas

Sot Policia e Kosovës ka mbajtur një ceremoni përmbyllëse për vitin që po e lëmë pas

Sot Policia e Kosovës ka mbajtur  një ceremoni përmbyllëse për vitin që shkoi. Të pranishëm ishin krerët e Policisë dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme, të cilët e vlerësuan të suksesshëm rolin e këtij institucioni. Ministri Skënder Hyseni, tha se nëse bëhet një krahasim i të arriturave dhe dështimeve në …

Më shumë...

Vetëm 12 për qind e femrave në Kosovë janë të zëna me punë

Vetëm 12 për qind e femrave në Kosovë janë të zëna me punë

Shkalla e zënies me punë të  femrave në Kosovë, vazhdon të mbetet dukshëm më e ulët krahasuar me meshkujt. Të dhënat e fundit zyrtare të Agjencisë së Statistikave të Kosovës kanë treguar se shkalla e punësimit te gratë ishte rreth 12 për qind, ndërsa te meshkujt 42 .9 për qind. …

Më shumë...