Ahmet Qeriqi

Ka filluar të nënshkruhet peticioni kundër ambasadorit amerikan, Greg Delawie

Delawie: Politika e jashtme amerikane nuk do të ndryshojë ndaj Ballkanit as ndaj Kosovës

Ka filluar të nënshkruhet peticionin kundër ambasadorit amerikan Greg Delawie me arsye se ai po e përkrah regjimin në Kosovë. “Craig Delawie si ambasador amerikan në Kosovë duhet të përkrah vlerat demokratike dhe t’i ndihmojë Kosovës që të bëhet shtet me demokraci funksionale dhe pa korrupsion”, shkruhet në arsyetimin e …

Më shumë...

Koalicioni qeveritar PDK-LDK ka vendosur prosedimin në Kuvend për zgjedhjen e kryetarit të Kosovës

Koalicioni qeveritar në Kosovë ka vendosur që ta procedojë javën e ardhshme në Kuvend zgjedhjen e kryetarit të Kosovës. Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, synon ta marrë mbështetjen e nevojshme për kreun e shtetit për një mandat pesëvjeçar. Edhe pse, sipas Kushtetutës, data e fundit për zgjedhjen e kryetarit është …

Më shumë...

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, është liruar nga QKUK-ja

Haxhiu

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu është liruar nga QKUK-ja, ka bërë të ditur Tinka Kurti nga Vetëvendosje. Ajo ka qenë në trajtim mjekësor  në QKUK që nga e premtja, për shkak të lëndimeve që kishte pësuar nga Policia në Kuvendin e Kosovës, me rastin e ndërhyrje për të arrestuar …

Më shumë...

Diplomatët evropianë paralajmëruan Turqinë se nuk mund të mbështeten në përkrahjen e NATO-s në një luftë me Rusinë

Diplomatët evropianë kanë paralajmëruar qeverinë turke se nuk mund të mbështeten në përkrahjen e NATO-s në raport me konfliktin që ajo ka me Rusinë në rast të një eskalimi të mundshëm në konflikt të armatosur. Ankaraja ka bërë thirrje për një operacion tokësor në Siri me aleatët e saj ndërkombëtarë, …

Më shumë...

Të paktën 46 veta janë vrarë dhe disa të tjerë janë lënduar në një shpërthim me bombë në dy makina në Siri

Të paktën 46 veta janë vrarë dhe disa të tjerë janë lënduar në një shpërthim me bombë në dy makina në Siri, raporton BBC.  Sipas raporteve thuhet se shumica e të vrarëve janë civilë. Ende nuk dihet se kush qëndron prapa këtij sulmi, por thuhet se ky vend ishte sulmuar …

Më shumë...

Çka tha Hashim Thaçi te varri i Shaban Palluzhës dhe çka do t’ i thoshte sot Shaban Palluzha, Hashim Thaçit?

Ditëlindjet dhe ditë-rëniet e dëshmorëve, heronjve e martirëve janë ditë reflektimi, ditë përkujtimi dhe porosie. Janë ditët që na kthejnë prapa, për të parë ku kemi qenë, ku jemi dhe për ku po synojmë. Nëse në një ditë të tillë, sikur është kjo sot, e përkujtimit në 71-vjetorin e rënies …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Njeriu dhe Shteti me integritet mbrohen vetë

Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Në mediat e djeshme lexova, shkrime e prononcime, ku shumë kush ishin hedhur si “skifterë” në “mbrojtje” të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në kundërshtim të një peticioni. Pas leximit të shumë emrave, thënieve të tyre të “arta”, u ndala dhe mendova gjatë në orët e mbrëmjes. Ku ishin këta …

Më shumë...

Gazeta britanike “Independent” Qeverinë e Isa Mustafës e quan regjim policor

Duke komentuar e përshkruar zhvillimet e fundit në Kuvendin e Kosovës dhe hedhjen e gazit lotsjellës si mjet për të kundërshtuar Qeverinë, gazeta “Indipendent” qeverinë e Isa Mustafës e quan regjim policor. Analistët kanë vlerësuar se kjo është hera e parë që një gazetë me autoritet ndërkombëtar Qeverinë e Kosovës …

Më shumë...

Komandanti i çlirimtarëve në Drenicë, Shaban Palluzha nuk “është vrarë” por “ka rënë” duke luftuar regjimin komunist jugosllav

73 vjet nga vrasja e Shaban Polluzhës, komandanit shqiptar që luftoi kundër ushtrisë jugosllave

                 Disa medie dhe portale duke bartur shkrimet me copy paste nga njeri-tjetri, sot shënuan  Kalendarin historik në përkutim të 71 vjetorit të rënies heroike të Komandantit të Çlirimtarëve në Drenicë, Shaban Palluzha. Në konstatimet e tyre thuhet se Shaban Palluzha dhe Mehmet …

Më shumë...

Kurora lulesh te Ministria e Drejtësisë dhe te selia e EULEX-it për vdekjen e drejtësisë

Një grup qytetarësh nga Drenica   kanë organizuar sot një defile me moton:  “Zoti na lashtë shnosh për drejtësinë”, në ditëlindjen e 55-të të ish-Komandantit të Zonës së Drenicës gjatë luftës dhe  të kryetarit të Komunës së Skënderajt, Sami Lushtaku Ata në mënyrë simbolike vendosën kurora te ndërtesa e EULEX-it dhe …

Më shumë...

Prof. dr. Muhamet Pirraku: Shaban Palluzha në kthesën çlirimtare, nëntor 1944-shkurt 1945

Shaban Polluzha

(Ribotohet me rastin e 71-vjetori i rënies së Shaban Palluzhës) Në historinë e popujve ka ngjarje që, me kthesën që bëjnë në rrjedhë të historisë, bëhen kujtesë e nderës, e besës, e burrërisë dhe e krenarisë me rolin e fanarit në paqe, në trazime e në luftë për liri. Këto …

Më shumë...

Vetëvendosja mbajti konferencë për media lidhur me dhunën që ushtroi dje pushteti kundër deputetëve të opozitës në Kuvend

Aida Dërguti

 Nënkryetarja e Kuvendit, Aida Dërguti, tha se opozita gjithnjë e më shumë ka mbështetjen masive gjithëpopullore, e kjo u dëshmua më 9 janar, u dëshmua më 17 shkurt, dhe po dëshmohet përditë. “Ne po shohim këmbënguljen e kësaj qeverie antikushtetuese që të vazhdojë në krye të pushtetit me çdo kusht, …

Më shumë...

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës ka reaguar kundër keqtrajtimit që Policia e Kosovës i ka bërë deputetes, Albulenë Haxhiu

RRGGK

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës ka reaguar ndaj trajtimit që Policia e Kosovës i ka bërë deputetes së Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, dje në seancën dhe pas seancës parlamentare, duke kërkuar hetim të menjëhershëm ndaj anëtarëve të Policisë së Kosovës. “RrGGK dënon trajtimin e dyshimtë të deputetes Albulena Haxhiu …

Më shumë...

Arrest shtëpiak 30 ditë për: Fisnik Ismailin, Albulenë Haxhiun, Donika Kadaj-Bujupin, Pal Lekajn dhe Besa Baftiun

Opozita Gaz

Gjykata iu ka caktuar nga 30 ditë arrest shtëpiak  deputetëve: Fisnik Ismaili, Albulenë Haxhiu, Donika Kadaj-Bujupi, Pal Lekaj dhe Besa Baftiut. Ndërsa, deputetëve Enver Hotit, Mytaher Haskukës, Rexhep Selimit, Shpipe Pantinës dhe Teuta Haxhiut iu është caktuar masa për paraqitje në Polici. Deputetët opozitarë vendimet i quajtën të padrejta, ndërsa …

Më shumë...

RKL: Fushata e mbetjeve të Serbisë kundër Roland Barteskos është një fushatë kundër UÇK-së dhe opozitës

RKL

Shoqëria civile në Kosovë ka filluar  të nënshkruajë një peticion për largimin e ambasadorit Amerikan, Grew Delawie, i cili në mënyrë ekstreme ka dënuar dhe dënon çdo veprim të deritanishëm të opozitës, duke i dhënë përkrahje pa kufi Qeverisë së korruptuar të Kosovës dhe të gjitha lëshimeve që ajo i …

Më shumë...

Deputetët e arrestuar të opozitës së bashkuar janë dërguar në Pallatin e Drejtësisë

Deputetët e arrestuar të opozitës nga  Policia e Kosovës janë dërguar në Pallatin e Drejtësisë. Ata duke hyrë brenda kanë brohoritur “Zajednica nuk kalon” dhe kanë përshëndetur  familjarët e tyre që gjenden atje. Deputeti Pal Lekaj ka deklaruar se nuk pritet asgjë nga kjo seancë, sepse dihet se e gjithë …

Më shumë...