Ahmet Qeriqi

Kadri Veseli: Ne nuk po flirtojmë me Serbinë, e ju po i mbani pushkët në krah kundër Serbisë”

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, duke folur në tryezën për MSA-në ka thënë se kjo ofron perspektivë për Kosovën dhe liberalizim të vizave. Ai i ka thënë përfaqësuesit të BE-së në Kosovë Samuel Zbogar që Kosova është vendi i vetëm në rajon që nuk lëviz lirshëm duke e pyetur se, …

Më shumë...

Më shumë se 380 aktivistë të Vetëvendosjes të arrestuar nga Policia e Kosovës

Arrestimi

Vetëvendosja bën të ditur se mbrëmë në kufirin me Republikën e Shqipërisë është arrestuar aktivisti, Lulzim Gjaka. Atij i janë caktuar 30 ditë paraburgim. Tashmë janë mbi 380 arrestime që prej nënshkrimit të marrëveshjeve të dëmshme në Bruksel dhe Vjenë, thuhet në njoftimin e kësaj Lëvizjeje. Sipas saj, këto konfirmojnë …

Më shumë...

Haki Leci: Në shenjë respekti dhe përkujtimi të intelektualit dhe dëshmorit të UÇK-së, Isa Kastrati, i cili ra më 21 prill 1999

Haki Leci

Buricë , 16 shkurt 1999 – Ditë jo e rëndomtë. I premtova Redaksisë së do ta vizitoj Shtabin e Ushtrisë Çlirimtare në Zonën e Llapit. Nëpërmjet një telefonate nga Shtabi, më preferuan që të jem i kujdesshëm dhe të nisem rreth orës 18. Dhe ashtu veprova. Miku im i cili drejtonte …

Më shumë...

Frank Shkreli: Demokracia dhe politika e jashtme e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

 Fushata paraprake për president këtu në Shtetet e Bashkuara ka arritur kulmin ndërkohë që të dy partitë kryesore të këtij vendi — Partia Demokrate dhe Partia Republikane – më në fund do të zgjedhin kandidatin/en e tyre për president nga ata që kanë mbetur e të cilët i kanë mbijetuar …

Më shumë...

Hysni Gashi: Aderimi dhe joshja e deputetëve e rrezikshme për bashkëpunim opozitar

Hysni Gashi

Zhvillimet e fundit në “Opozitën e Bashkuar” ne të cilen hapen nje rrugë të re të bashkëpunimit mes partive politike dhe e cila ishte një shkëndijë shprese për ndryshim kanë hyre në një rrugë të pakuptueshme për qytetarët. Unë ende e kam të pa qartë sesi insistohet ne njërën ane …

Më shumë...

Reagimi i prokurores Drita Hajdari lidhur me lajmin e datës 14 prill në publikuar në disa medie dhe në RKL

Drita Hajdari

Në reagimin e Prokurores, Drita Hajdari,  lidhur me lajmin e publikuar më 14 prill 2016, ku shkruan se ajo ka  amnistuar kriminelët serbë, thuhet: “Në vitin 2013 kam nxjerrë një aktvendim për pushimin  e hetimit ndaj  një shqiptari për veprën penale të fshehjes së tatimit, duke menduar se me Ligjin …

Më shumë...

Ekspozitë kushtuar Simbolit të rezistencës kombëtare, Adem Demaçi

Adem Demaçi

Ekspozita e organizuar nga Shoqata e të Burgosurve Politikë  të Kosovës, Biblioteka Kombëtare, ” Pjetër Bogdani”, Instituti Albanologjik i Prishtinës dhe Instituti i Historisë “ Ali Hadri”, do të hapet sot në ambientet e Bibliotekës. Kjo ekspozitë hapet në 80-vjetorin e lindjes së Bacë Adem Demaçi, i cili për veprimtarinë e …

Më shumë...

Opozita ka kërkuar që Qeveria ta shfuqizojë marrëveshjen e fundit të arritur në Bruksel

Opozita

Partitë e opozitës kanë kërkuar që me Qeveria të shfuqizojë një marrëveshje të arritur në Bruksel, sipas së cilës shteti do t’i njohë edhe për një kohë dokumentet personale të lëshuara nga strukturat ilegale të Serbisë. Me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, autoritetet e Kosovës dhe ato të Serbisë kanë diskutuar …

Më shumë...

Nisma për Kosovën ka reaguar kundër marrëveshjes së fundit mes Kosovës dhe Serbisë

NISMA

Nisma për Kosovën reagoi kundër marrëveshjes së fundit në mes Kosovës dhe Serbisë, duke thënë se kjo është një lëshim tepër i rëndë i Qeverisë së Kosovës, është gjunjëzimi i radhës përballë Serbisë. Nëpërmjet një komunikateka thënë se Qeveria e Kosovës thotë se ka arritur një marrëveshje, të cilën po …

Më shumë...

Forum ZFD në Kosovë dhe Yad Vashem në Izrael: “Sfida e përkujtimit dhe arsimimit për Holokaustin”

holokaust

Më 12 dhe 13 Prill 2016, programi i edukimit për paqe i forum ZFD Kosovë në bashkëpunim me eksperten e arsimit për Holokaustin nga  Yad Vashem (Israel) dhe Asociacionin Kosovar të mësuesve të Historisë, organizuan punëtorinë ” Sfida e përkujtimit dhe arsimit për Holokaustin” në ambientet e Ministrisë së Arsimit, …

Më shumë...

Në 17- vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët babë e djalë: Salih e Kadri Qerimi

Në 17- vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët babë e djalë: Salih e Kadri Qerimi

Sot, në 17- vjetorin e rënies heroike, përkujtohen dëshmorët babë e djalë: Salih e Kadri Qerimi. Me këtë rast në shenjë nderimi për jetën dhe veprën e dëshmorëve në fshatin e lindjes në Katunishtë të Besianës do të bëhen homazhe dhe do të vendosen kurora lulesh tek varrezat e tyre,në …

Më shumë...

Sot përkujtohet Beteja Koshares dhe Slivovës kundër forcave të Dervish Pashës

Lidhja

Sot në 135-vjetorin e Betejës së Koshares dhe Slivovës kundër forcave të Dervish Pashës, më 20 prill të vitit 1881, në Ferizaj përkujtohet kjo Betejë e lavdishme e forcave të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, me ç rast do të shfaqet edhe filmi dokumentar: “Sefë Kosharja”.  Aktivitetet tematike mbahen në Teatrin …

Më shumë...

Policia e Kosovës ka arrestuar sërish kryetarin e Vetëvendosjes

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Lëvizja “Vetëvendosje” përmes një njoftimi, pas arrestimit të kryetarit Visar Ymeri nga Policia e Kosovës  ka kërkuar që urgjentisht të ndërprerën përndjekjet politike. Në njoftim shkruan se “proceset e montuara gjyqësore ndaj Lëvizjes VETËVENDOSJE! nuk po ndalen dhe janë intensifikuar kohëve të fundit. Arrestimi i vazhdueshëm i kryetarit të subjektit …

Më shumë...

Krasniqi: Në asnjë vend ish-socialist, nuk ka pasur më shumë krime të komunizmit sesa në Kosovë

Jakup Krasniqi

Një pyetje që shpesh ia bëjë vetës, është: A ia vlen të mendoj me zë për fenomenet e ndryshme shoqërore apo duhet të heshti si shumë kush në ketë shoqëri? I them shpesh vetes, me mendimin tim opozitar që unë e konsideroj goxha të sinqertë mos po bëjë që t’ia …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama po qëndron për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama po qëndron për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

 Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama me ftesë të Komandantit të Gardës Kombëtare të Aiovës, po qëndron për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Me këtë rast, gjenerallejtënant  Rrahman Rama fillimisht u prit nga Guvernatori i shtetit Aiova,  Terry E. Branstad, takim ky i …

Më shumë...

Rrustem Berisha: Sali Cekaj dha shembull sesi duhet të luftohet me laps edhe me pushkë

22 vjet që nga rënia e heroit të Kosovës, Sali Çekaj dhe shumë dëshmorëve të tjerë në frontet e luftës së UÇK-së

Sot në Prishtinë, është përkujtuar vepra e heroit të kombit, Salih Çekaj me rastin e 17-vjetorit të rënies së tij në Betejën heroike të Koshares së Dukagjinit. Me këtë rast janë përkujtuar të gjithë të rënët e Betejës së Koshares në kuadër të manifestimit “Ditët e Shqipes”. Në emër të …

Më shumë...