Ahmet Qeriqi

Vetëvendosja është distancuar nga djegia e veturave të bashkëshorteve të qeveritarëve, Krasniqi e Gecaj

Rexhep Selimi

Deputeti Rexhep Selimi ka deklaruar se Lëvizja Vetëvendosje është distancuar nga djegia e veturave të pjesëtarëve të familjeve të dy prej anëtarëve të kabinetit qeveritar, Memli Krasniqi dhe Bajram Gecaj. Selimi ka shprehur dyshim  se një veprim  të tillë mund ta ketë bërë vetë qeveria, me qëllim shpërqendrimin e vëmendjes nga …

Më shumë...

Gaz lotsjellës edhe në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës kishte planifikuar mbledhjen e radhës me qëllim për të diskutuar lidhur me zgjedhjen e kryetarit të Kosovës dhe që ishte paraparë  të mbahej ditën e premte në orën 11:00. Për këtë qëllim në mbledhjen e kryesisë kishin marrë pjesë edhe anëtarët e kryesisë së Kuvendit …

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mblidhet për të propozuar seancën e zgjedhjes së kryetari të Kosovës

Kryesia e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mblidhet sot në orën 16:00, ka bërë të ditur Zyra për Medie e Kuvendit të Kosovës. Ndërkaq, seanca për zgjedhjen e kryetarit të Kosovës do të mbahet të premten në orën 11:00. Jo zyrtarisht bëhet e ditur se kundër-kandidat i Hashim Thaçit për …

Më shumë...

Shefat e grupeve parlamentare kanë filluar të hynë në sallën ku do të mbahet mbledhja e kryesisë

Shefat e grupeve parlamentare kanë filluar të hynë në sallën ku do të mbahet mbledhja e kryesisë me të vetmen pikë të rendit të ditës: shqyrtimin e kërkesës për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për zgjedhjen e Presidentit të Republikës së Kosovës. Në sallën ku pritet të zhvillohet mbledhja e …

Më shumë...

Haradinaj: Me zgjedhjen e Thaçit në postin e kryetarit vendi do të zhytet në krizë edhe më të thellë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se opozita dyshon në faktin se  deputetët e koalicionit qeverisës po përpiqen ta trafikojnë zgjedhjen e Hashim Thaçit për kryetar të vendit, por me këtë veprim të dy partive që udhëheqin Qeverinë, vendi do të zhytet në krizë edhe më të thellë.  Fatmir …

Më shumë...

Donikë Gërvalla fton deputetët e LDK-së të mos votojnë Hashim Thaçin për kryetar, pavarësisht marrëveshjeve të koalicionit qeveritar

Donika Gervalla

Disa nga përfaqësuesit e strukturave të LDK-së në vend dhe në mërgatë në një apel të drejtuar deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë kërkuar nga ta që të mos e votojnë Hashim Thaçin për postin e kryetarit të Kosovës,  pasi, sipas tyre  vendit ti duhet një kryetar  dinjitoz e …

Më shumë...

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës shton bashkëpunimin me Bankën e Shqipërisë

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës z. Bedri Hamza ka pritur në një  takim z.Gent Sejko Guvernator i Bankës së Shqipërisë. Guvernatori ka  falënderuar z. Sejko për vizitën dhe fillimisht u ndal për  një shpjegim të detajuar për  zhvillimet ekonomike e financiare në Kosovë, me theks të veçantë …

Më shumë...

As shtatë deputetët e opozitës sa kanë mbetur pa u përjashtuar nuk do të marrin pjesë në punimet e Kuvendit

zamira.hyseni@uni-pr.edu

Kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka bërë të ditur për mediet se deputetët opozitarë, me një vendim unanim, kanë vendosur që të mos marrin pjesë në punimet e seancës së sotme, që është edhe vazhdim i seancës së të premtes së kaluar. “Ne sot i kemi marr vendimet zyrtarisht …

Më shumë...

Grabovci e Beqiri kanë filluar të mbledhin nënshkrimet e deputetëve për zgjedhjen e kryetarit të Kosovës

Shefat e Grupeve Parlamentare të koalicionit qeveritar PDK-LDK, Adem Grabovci dhe Ismet Beqiri, me të nisur seanca e Kuvendit të Kosovës, filluan  mbledhjen e nënshkrimeve nga deputetët e pranishëm në sallë. Edhe pse ata zyrtarisht nuk kanë treguar se për çfarë arsye po mblidhen këto nënshkrime, tashmë dihet se nënshkrimet …

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, gjatë qëndrimit në Sarajevë kërkoi rishqyrtimin e njohjes së pavarësisë së Kosovës

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani kërkoi rishqyrtimin e njohjes së pavarësisë së Kosovës, gjatë një vizite në Sarajevë. “Mendoj se ky do të ishte hap i mirë edhe për Kosovën, edhe për gjithë rajonin. E kam ndarë këtë qëndrim me anëtarët e Presidencës së Bosnjës, sepse unë dua që Bosnja …

Më shumë...

Krye​tari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, sot priti në takim ambasadorin e Kanadasë në Kroaci, Daaniel Maksymiuk

Krye​tari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, sot priti në takim ambasadorin e Kanadasë në Kroaci, Daaniel Maksymiuk. Në takim u bisedua mbi situatën politike dhe ekonomike në Kosovë, krizën politike dhe sfidat, situatën në rajon, si dhe qeverisjen në Prishtinë. Kryetari Ahmeti e njoftoi Ambasadorin me qëndrimin e Lëvizjes …

Më shumë...

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, e ka dënuar ashpër aktin e djegies së makinës së familjes së ministrit, Memli Krasniqi

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi,  ka dënuar ashpër aktin e djegies së makinës së familjes së ministrit, Memli Krasniqi,  gjatë natës së kaluar. Ai ka vlerësuar se ky akt i shëmtuar ka synuar ta terrorizojë familjen Krasniqi dhe ka qenë një mjet shantazhues për t’u zmbrapsur prej qëndrimeve dhe bindjeve …

Më shumë...

Organizata Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut, “Amensty International” paraqiti edhe raportin për Kosovën

Albin Kurti

Organizata Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut, “Amensty International” në raportin për  Kosovën në vitin 2015 ka vlerësuar si ushtrim të tepruar të forcës rastin e ndërhyrjes së autoriteteve të rendit më 28 nëntor në zyrat e Lëvizjes Vetëvendosje, për të arrestuar njërin nga udhëheqësit e saj, Albin Kurtin. Raporti …

Më shumë...

Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar të Shqipërisë, Melsi Labi kërkon ndryshimin e strukturës së Muzeut Historik Kombëtar

Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Melsi Labi, gjatë prezantimit të analizës vjetore për vitin 2015 për mediet ndali edhe në disa propozime, që kanë në qendër ndryshimin e strukturës së Muzeut Historik Kombëtar. Sipas tij, do MHK do ta quajnë Muzeu Arkeologjik Kombëtar dhe historinë “do ta shpërndajnë”; atë të …

Më shumë...

Rudina Xhunga: Umberto Eco dhe Kristo Frashëri ynë

Disa ditë më parë, Umberto Eco u nda nga jeta. Kur mësova, natën vonë për vdekjen, brofa në këmbë. Pastaj, u ula, të shkruaj disa radhë dhe nisa të mendoj për mungesën që lënë, në botën tonë, njerëz si ai. Disa javë më parë, Kristo Frashëri, u nda nga jeta. Bërtita, …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Tirania e shumicës është tirani e fshehtë

Dilaver Goxhaj

Në deklaratën e tij për medie, shefi i Zyrës së BE-së, në Kosovë, Samuel Zbogar ka deklaruar se  “Asociacioni i Komunave Serbe, do të krijohet, sepse është pjesë e një marrëveshjeje të dakorduar në Bruksel, dhe se të dyja palët duhet t’i zbatojnë marrëveshjet”. Lind pyetja: Kush janë këto dy …

Më shumë...