Ahmet Qeriqi

Isa Mustafa: Me ndihmën e NATO-s që FSK-ja të shndërrohet në Ushtri të Kosovës

Isa Mustafa: Me ndihmën e NATO-s që FSK-ja të shndërrohet në Ushtri të Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa pas takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Kosova ka nevojë për ndihmën e NATO-s që Forca e Sigurisë së Kosovës të transformohet në ushtri. “Kosova do të ketë mundësi që të përfitoj nga NATO si në komunikim ashtu edhe …

Më shumë...

Edi Rama: Shqipëria dhe Kosova janë bashkë me zhvillimet e reja dhe për sfidat e përbashkëta

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama thotë se ka qëndruar për një vizitë në Prishtinë për ta nënvizuar solidaritetin vëllazëror të Shqipërisë me Kosovën, në rrugën e përbashkët e të vështirë të paqes e të demokratizimit të mëtejshëm për të dyja shtetet. “Dje në Prishtinë gjatë takimeve me presidentin Thaçi, kryeministrin …

Më shumë...

MD: Filloi punën Grupi punues për hartimin e dokumentit për suspendimin nga puna të zyrtarëve publikë

MD: Filloi punën Grupi punues për hartimin e dokumentit për suspendimin nga puna të zyrtarëve publikë

Sot ka filluar punën Grupi punues për hartimin e dokumentit konceptual përmes të cilit do të shqyrtohen opsionet e suspendimit nga puna të zyrtarëve publikë me rastin e ngritjes së aktakuzës. Ky aktivitet do të kontribuojë në zbatimin e ligjit dhe heqjen e pengesave formale për fuqizimin e sundimit të …

Më shumë...

Maja Kocijançiq: Shprehim keqardhje për deklaratat e ashpra nga Kosova dhe Serbia

Kocijançiq

Zëdhënësja e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Maja Kocijançiq, shpreh keqardhje për shkak të deklaratave të ashpra mes Kosovës dhe Serbisë edhe pse më 1 shkurt, në dialogun Kosovë – Serbi, sipas saj palët janë marrë vesh si të veprojnë. Përparimi në raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është …

Më shumë...

17 vjetori i masakrës së serbëve kundër shqiptarëve më 3 e 4 shkurt të vitit 2000

17 vjetori i masakrës së serbëve kundër shqiptarëve më 3 e 4 shkurt të vitit 2000

Sot bëhen 17 vjet nga masakra që kryen serbët në natën mes 3 dhe 4 shkurtit të vitit 2000 në veri të Mitrovicës, me ç’rast ‘Rojat e urës’ vranë 10 shqiptarë, në mesin e të cilëve fëmijë, gra e pleq, plagosën shumë të tjerë, ndërsa dëbuan rreth 12 mijë banorë …

Më shumë...

Shtatorja e Anton Çetës do të vendoset para Institutit Albanologjik

Shtatorja e Anton Çetës do të vendoset para Institutit Albanologjik

Ministri i Kulturës, Kujtim Shala, ka takuar sot një delegacion të Këshillit Organizativ për Pajtimin e Gjaqeve, të udhëhequr nga Dom Lush Gjergji, Mulla Xhevat Kryeziu dhe Riza Krasniqi, me të cilët bisedoi për procedurat rreth vendosjes së Shtatores së Anton Çetës para Institutit Albanologjik. Ministri Shala u shpreh se …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli takoi Zëvendës Ndihmës Sekretarin amerikan, Hoyt Brian Yee

Kryekuvendari Veseli takoi Zëvendës Ndihmës Sekretarin amerikan, Hoyt Brian Yee

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në vazhdën e takimeve me personalitete të larta amerikane, sot në Washington ka takuar Zëvendës Ndihmës Sekretarin për çështjet evropiane dhe euro-aziatike, Hoyt Brian Yee. Temë qëndrore e takimit ishin marrëdhëniet e afërta midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kosovës, …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje nuk do të hyjë në koalicion në zgjedhjet e ardhshme

Vetëvendosja

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, ka bërë të ditur se në zgjedhjet e ardhshme Lëvizja do të hyjë në koalicion me shoqërinë civile dhe me njerëz nga shkenca e historia, por jo me AAK-në dhe Nismën. Sipas tij AAK-ja e Nisma synim e kanë postin e kryeministrit, …

Më shumë...

Shqipëria dhe Kosova kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për reforma në Administratë

Shqipëria dhe Kosova kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për reforma në Administratë

Ministrja e Shqipërisë për Inovacion dhe Administratë Publike, Milena Harito dhe ministri i Administratës Publike të Kosovës, Mahir Jagxhilar, kanë nënshkruar Planin e Veprimit për Zbatimin e Marrëveshjes së Bashkëpunimit. Me këtë rast Jagxhilar tha se në këtë marrëveshje është paraparë  bashkëpunimi për reformat e  Administratës Publike. Ndërsa, Milena Harito …

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Thaçi po ia merr dialogun nga duart kryeministrit Mustafa

Ahmeti: Ka qendrime te subjekteve të ndryshme por Delegacioni Shtetërorë nuk është për suspendimin e taksës

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka folur për dialogun ndërshtetërorë, që po zhvillohet ndërmjet  Kosovës dhe Serbisë, ku ka thënë se kryetari, Hashim Thaçi, po ia merr nga duart kryeministrit të vendit, Isa Mustafës këto bisedime. Ky ka qenë synimi i Thaçit prej fillimit sepse vet e ka bërë me …

Më shumë...

Stojanoviq: Do të kërkoj nga Stoltenbergu që të parandalojë incidentet e mundshme në veri

Stojanoviq: Do të kërkoj nga Stoltenbergu që të parandalojë incidentet e mundshme në veri

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq, ka thënë se në takimin me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg do të kërkojë që Aleanca dhe KFOR-i të bëjnë gjithçka, që në veri të mos vijnë deri te ndonjë incident. Do të bisedoj me të për situatën në terren që NATO dhe …

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg sot do ta vizitojë Kosovën

Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg sot do të vizitojë Kosovën. Gjatë vizitës do të takohet me komandantin e KFOR-it, Gjeneral-major Gjovanni Fungo. Ai do të takohet edhe me trupat e KFOR-t dhe përfaqësuesit kryesorë të bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë. Stoltenberg do të takohet dhe do të bisedojë me …

Më shumë...

Nesër më 4 shkurt, në Bruksel do të mbahet një protestë për lrimin e Ramush Haradinajt

Protesta për Ramushin

Këshilli për organizimin e protestës për lirimin e Ramush Haradinajt, bënë të ditur se më 4 shkurt, në Bruksel të Belgjikës,  do të mbahet një protestë, një muaj qysh  kur autoritetet e Republikës së Francës ndaluan Ramush Haradinaj mbi bazën e një fletë-arresti të konstruktuar nga regjimi terrorist i Serbisë. …

Më shumë...

Haxhi Shala: Agron Selimaj nuk ka dhënë dorëheqje, por është shkarkuar

Haxhi Shala

Kryetari i Komisionit për Mbikëqyrjen e AKI-së, Haxhi Shala, thotë se Agron Selimaj nuk ka dhënë dorëheqje, por është shkarkuar, edhe pse z. Selimaj ditë më parë njoftoi për dorëheqjen nga posti i drejtorit të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. Ai zyrtarisht është dorëhequr, por për mendimin tim është shkarkuar, …

Më shumë...

Rexhep Selimi: Shqiptarët nuk kanë frikë as nga Serbia e as nga kërcënimet e saj

Rexhep Selimi

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga  Lëvizja Vetëvendosje, Rexhep Selimi, e ka kritikuar Qeverinë se nuk po vepron kundër interesave të Serbisë në Kosovë. Ai theksoi se përballë Serbisë kërcënuese dhe agresore, udhëheqësit e shtetit të Kosovës po sillen në mënyrë nënshtruese. Kosova e ka Qeverinë dhe kryetarin  të dobët …

Më shumë...

Mos rrënimi i murit- ndarës në veri hodhi poshtë zotimet e Qeverisë

Thaçi: Nuk do të diskutohet me Beogradin për murin-ndarës në veri

Rezoluta e Kuvendit të Kosovës doli e pavlerë  pasi që serbët lokalë nuk e shembën murin në veri të Mitrovicës, as Qeveria nuk mori masa ndaj këtij ndërtimi ilegal. Ekzekutivi i vendit përgjegjësinë për largimin e murit ia hedh Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, ndërsa, këta të fundit edhe …

Më shumë...