Sinani ING

Ahmet Qeriqi

Lutfi Zharku dhe Rufki Suma u pajtuan për fillimin e punëve në rrugën Hani i Elezit – Gorancë – Glloboqicë

Lutfi Zharku dhe Rufki Suma u pajtuan për fillimin e punëve në rrugën Hani i Elezit – Gorancë – Glloboqicë

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, ka pritur sot kryetarin e Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, me të cilin ka biseduar rreth fillimit të ndërtimit të rrugës Hani i Elezit – Gorancë – Glloboqicë. Ky projekt do të realizohet nga buxheti i vitit 2016 ku janë ndarë 600 mijë …

Më shumë...

Me nderime ushtarake është varrosur në vendlindjen e tij, Ramadan Polluzha, djali i heroit të kombit, Shaban Polluzha

Ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare, Ramadan Kastrati, djali i heroit kombëtar, Shaban Polluzha

Ramadan Shaban Palluzha, u varros sot në vendlindjen e tij,  me nderime ushtarake nga Forca e Sigurisë së Kosovës dhe me pjesëmarrje të shumë qytetarëve nga Drenica e mbarë Kosova. Ramadan Kastrati, ishte djali  i heroit kombëtar, Shaban Polluzha. Ai ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare. Ishte në moshë të …

Më shumë...

Fatos Baxhaku: Lufta e Mashkullorës e 18 marsit të vitit 1908

Fatos Baxhaku: Lufta e Mashkullorës e 18 marsit të vitit 1908

Në prill të 1907 peshkatarët e Brindizit çuditeshin me një grup burrash, të veshur çuditshëm, gjithnjë të shqetësuar, me flokë e mjekra të gjata, që silleshin rrotull një anijeje të vjetër e të vogël me vela, në pritje që të qetësohej deti. Këta ishin Mihal Grameno, Çerçiz Topulli dhe të …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Refugjatët, ndërgjegje e brejtur e njerëzimit dhe politikës- dukuri tragjike edhe në vitet 2015-2016

Shpërngulja

Nuk dihet se a ka ndonjë program që është përpiluar nga ndonjë shtet apo parti politike, për ta realizuar në vepër tragjedinë e këtyre popujve nga Lindja e Afërt, e që në dukje induktive dëshmojnë se janë në hasmëri fanatike sektare në mes veti. Dukuria tjetër eklatante, e këtyre refugjatëve …

Më shumë...

Adil Fetahu: Historia jonë akoma nuk e ka qartësuar objektivisht figurën e Ahmet Zogut

Adil Fetahu: Historia jonë akoma nuk e ka qartësuar objektivisht figurën e Ahmet Zogut

(Eugen Shehu: MONARKIA SHQIPTARE, ese historike, botoi “Urtësia”, Tiranë 2010,fq.681) Rrallë  mund të gjendet në historinë e burrave shtetëror ndonjë personalitet aq kontraverz, për të cilin nga njëra anë flitet zi e ma zi, e nga ana tjetër lavdërohet deri në kupë të qiellit, sikur është rasti me Ahmet Zogun, …

Më shumë...

Shemsi Reçica: Ukshin Hoti nuk ishte vetëm përkrahës indirekt i kërkesave të studentëve në vitin 1981 sikur thotë, Kadri Kryeziu

Ukshin Hoti

Po jetojmë në kohën e mohimit të krijuesve të vlerave më të larta kombëtare, lirisë dhe pavarësisë së Kosovës, dhe të afirmimit të përfituesve të këtyre vlerave. Të premten, më 11. 03. 2016, në përvjetorin e 35-të të demonstratave të ‘81-shit, Kadri Kryeziu, në atë kohë student dhe tani profesor …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: Neofashistët sllavo-maqedonas kërcënojnë popullin shqiptar në qendër të Shkupit

Vaxhid Sejdiu

Paraqitja publike e neofashistëve sllavo-maqedonas në krye me Todor Petrovin mund t`i befasojë ndërkombëtarët sepse ata nuk janë të njohur mirë me realitetin politik në IRJM, por kjo dukuri nuk i befason shqiptarët që nga Kumanova e deri në Manastir. Këto pamje nuk janë befasuese, sepse në vazhdimësi kanë qenë …

Më shumë...

Opozita proteston sot, në orën 13:00, në Vushtrri, kundër themelimit të komunës serbe të Prelluzhës

Lëvizja Vetëvendosje, AAK-ja dhe Nisma për Kosovën, do të protestojnë sot, në orën 13:00 në Vushtrri kundër themelimit të komunës së Prelluzhës. Dega e AAK-së në Vushtrri nëpërmjet një njoftimi për media ka bërë me dije se, në këtë protestë do të marrin pjesë tre liderët e partive opozitare. “Protesta …

Më shumë...

Komisioni i përzgjedhur nga kryetarja Jahjaga për demarkacionin injoron ekspertët vendorë

Dy nga tre anëtarët e Komisionit “ad hoc” të ekspertëve ndërkombëtarë për vlerësimin e procesit të demarkacionit ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi, Fletcher M. Burton dhe Herbert Wilmes, kanë arritur dje  në Kosovë, pasi kryetarja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ka nënshkruar vendimin për …

Më shumë...

Bashkimi Evropian ka përsëritur se nuk e njeh aneksimin e Krimesë nga Rusia

Bashkimi Evropian ka përsëritur qëndrimin se nuk e njeh aneksimin e Krimesë nga Rusia. Moska ka aneksuar Krimenë nga Ukraina në mars të vitit 2014. Në një deklaratë të lëshuar sot, shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se blloku 28-anëtarësh “vazhdon të dënojë këtë shkelje …

Më shumë...

Boiken Abazi: Regjimi autoritar kërkon të shtypë zërat e opozitës

Boiken Abazi

Sekretari për marrëdhënie me jashtë i lëvizjes “Vetëvendosje”, Boiken Abazi, i dëbuar të mërkurën nga Policia e Kosovës e ka cilësuar veprimin e autoriteteve si “dhunë pa argument të regjimit”. Abazi ka bërë të ditur për gazetën se në Kosovë ka hyrë dhe ka dalë në mënyrë ligjore. ”Lëvizja ‘Vetëvendosje’ …

Më shumë...

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, i sigurt për zgjedhje të parakohshme

Fatmir Limaj

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, shprehet i gatshëm që Opozita të ulët e të bisedojë më partitë në pushtet për caktimin e agjendës zgjedhore. Ajo qe unë jam i sigurt është se vendi do të mbajë zgjedhje shumë shpejt. Ne jemi të gatshëm të ulemi për zgjedhje më partitë në …

Më shumë...

Princi i Uellsit në Beograd: Së bashku mund ta ndërtojmë të ardhmen

Princi i Uellsit në Beograd: Së bashku mund ta ndërtojmë të ardhmen

Princi i Uellsit, z, Çarls, gjatë fjalimi të tij në Kuvendin e Serbisë ka thënë se shtetet në rajon kanë arritur progres të madh, madje edhe  pas ngjarjeve të tmerrshme të së kaluarës kanë arritur stabilitetin dhe paqen. Ai, po ashtu, ka thënë se Mbretëria e Bashkuar përkrah rajonin. Paqja …

Më shumë...

BE-ja i ofron Turqisë koncesione financiare dhe politike nëse ajo ndalon emigrantët në kufi me Greqinë

BE-ja i ofron Turqisë koncesione financiare dhe politike nëse ajo ndalon emigrantët në kufi me Greqinë

Udhëheqësit e BE-së janë pajtuar për t’i ofruar Turqisë koncesione financiare dhe politike nëse ajo ndalon emigrantët në kufi me Greqinë. Pas bisedimeve në Bruksel, liderët evropianë i kanë dhënë presidentit të Këshillit të BE-së, Donald Tusk, mandatin për të përfunduar marrëveshjen me Turqinë. Në bazë të kësaj marrëveshjeje, Turqia …

Më shumë...

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje zhvilluan një aktivitet simbolik te Ministria e Punëve të Brendshme

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje zhvilluan një aktivitet simbolik te Ministria e Punëve të Brendshme

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje zhvilluan një aktivitet simbolik te Ministria e Punëve të Brendshme. Në njërën anë kanë lënë pankartat shumëngjyrëshe përmes të cilave kërkojnë drejtësi, ndërsa kanë hedhur ngjyrë të zezë mbi logon e kësaj ministrie. “Këtë ministri e ka kapluar faqja e zezë. Kjo është pamja e saj …

Më shumë...

EULEX-i “frikësohet” nga një deklaratë e ministrit të Drejtësisë, Hajredin Kuçi

EULEX-i

EULEX konsideron se deklarata e ministrit të Drejtësisë, Hajredin Kuçi, në lidhje me dënimin e kryetarit të komunës së Skënderajt, Sami Lushtaku mund të perceptohet si frikësim dhe ndërhyrje politike. Ky mision nëpërmjet një komunikate për media sqaron se pas kësaj deklarata është shtyrë mbledhja e Bordit të Përbashkët për …

Më shumë...