Ahmet Qeriqi

Sot qëndron për një vizitë zyrtare në Prishtinë ministri i Punëve të Brendshme të Shqipërisë, Saimir Tahiri

Saimir Tahiri

Sot qëndron për një vizitë zyrtare në Prishtinë, ministri i Punëve të Brendshme të Shqipërisë, Saimir Tahiri. Ai pritet të takohet  me ministrin e Punëve të Brendshme të Kosovës, Skender Hyseni. Temë qendrore në bisedat mes tyre pritet të jenë të arriturat dhe vështirësitë e ministrive që drejtojnë si dhe …

Më shumë...

Në Rahavec dhe në Gjakovë mbahen marshe protestuese për lirimin e Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj

Në Rahavec dhe në Gjakovë mbahen marshe protestuese për lirimin e Ramush Haradinajt. Sot duke filluar në orën 12:00 në Rahovec, mbahet marshi protestues në mbështetje të Haradinajt. Po ashtu, shoqëria civile në Gjakovë dhe Aleanca e Gruas, mbajnë tubim protestues në mbështetje të Ramush Haradinajt, me moton “Ramushi është …

Më shumë...

Nga 174 invalidë të luftës së UÇK-së në Prizren, 46 janë pa punë, 27 kanë lëshuar vendin kurse 8 kanë vdekur

Nga 174 invalidë të luftës së UÇK-së në Prizren, 46 janë pa punë, 27 kanë lëshuar vendin kurse 8 kanë vdekur

Njëzeteshtatë invalidë të luftës së UÇK-së, kanë braktisur Prizrenin dhe Kosovën. Arsyeja e braktisjes së vendit për të cilin luftuan, ka qenë mungesa e një vendi të punës. Kryetari i Shoqatës së Invalidëve të Luftës në Prizren, Burim Shala tha se shqetësimet e tyre për gjendjen e invalidëve, kanë hasur …

Më shumë...

Buxheti i Kosovës u jep 4 milionë euro në vit partive politike të përfaqësuara në Kuvend

Partitë politike në Kosovë

Buxheti i Kosovës u ndanë më shumë se 4 milionë euro në vit partive politike të përfaqësuara në Kuvendin e Kosovës. Në përbërjen aktuale të Kuvendit, përfaqësohen 13 parti politike. Shuma e mjeteve për financimin e aktiviteteve të subjekteve politike bëhet në bazë të përfaqësimit të numrit të ulëseve të …

Më shumë...

James Mattis: Administrata amerikane dhe NATO-ja nuk heqin dorë nga Kosova

James Mattis: Administrata amerikane dhe NATO-ja nuk heqin dorë nga Kosova

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis në një dëshmi me shkrim për Senatin saktëson se administrata amerikane nuk  do t’ i  ndryshojë politikat në Kosovë. Në raportin prej 56 faqesh, shefi i Pentagonit konfirmoi se Amerika do ta mbrojë Kosovën dhe se NATO do të qëndrojë atje për aq sa …

Më shumë...

Qeveria federale gjermane ka shpenzuar 21.7 miliardë euro për refugjatët gjatë vitit 2016

Qeveria federale gjermane ka shpenzuar 21.7 miliardë euro për refugjatët gjatë vitit 2016

Qeveria federale gjermane ka shpenzuar 21.7 miliardë euro në zgjidhjen e krizës së refugjatëve gjatë vitit 2016. Ministria e Financave e Gjermanisë ka njoftuar  se edhe gjatë viti 2017 do të shpenzohen për këtë qëllim 21.3 miliardë euro. Pjesa më e madhe e kësaj shume, rreth 9.3 miliardë euro, është …

Më shumë...

Politikanët dhe disa medie evropiane paralajmërojnë thellimin e tensioneve në mes Kosovës dhe Serbisë

Beograd - Prishtinë

Zhvillimet e ditëve të fundit kanë bërë që të rriten tensionet në mes Kosovës dhe Serbisë, duke ngjallur pasiguri te qytetarët e vendit. Këtyre tensioneve iu parapriu arrestimi i liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj nga autoritet franceze pas një urdhër arresti të lëshuar nga Serbia, ndërsa kulmi i tensionimit të …

Më shumë...

Visar Ymeri: Duhet ta forcojmë Republikën, Kosovës sot nuk i duhet lufta

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, në një konferencë me gazetarë ka deklaruar se  Kosovës sot nuk i duhet lufta. Më shumë se kurrë kemi nevojë për forcim të Republikës, shtetndërtim sovran, bashkërendim kombëtar, punë, drejtësi e paqe. Për të gjitha të këqijat që e kanë pllakosur vendin ai bën fajtorë, …

Më shumë...

Serbia pengon Kosovën në Stasburg, Kosova e pengon Serbinë në Tiranë

Mediet në Serbi bëjnë të ditur se delegacioni serb ia ka dalë që edhe kësaj radhe të pengojë përpjekjet e deputetëve të Kosovës që ta fitojnë vendin e tyre në Asamblenë parlamentare të Këshillit të Europës në Strasburg. Kemi penguar përpjekjet e përfaqësuesve të Kuvendit të Kosovës që të zënë …

Më shumë...

Delegacioni i Kuvendit të Kosovës është akredituar nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës

Delegacioni i Kuvendit të Kosovës është akredituar nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës

Delegacioni i Kuvendit të  Kosovës, për herë të parë është akredituar nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës. Pjesëmarrësit e delegacionit nga Kuvendi i Kosovës, janë pajisur me kartela identifikuese dhe tani posedojnë edhe zyrë si çdo delegacion tjetër anëtar. Delegacioni i përbërë nga kryetari i delegacionit të përhershëm, Xhavit …

Më shumë...

Akademiku, Muzafer Korkuti i dha akademikut, Idriz Ajeti, “Çmimin e Karrierës Shkencore Akademike-2016”

Akademiku, Muzafer Korkuti i dha akademikut, Idriz Ajeti, “Çmimin e Karrierës Shkencore Akademike-2016”

Kryetari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë akademik, Muzafer Korkuti i dha në Prishtinë, akademikut, Idriz Ajeti, “Çmimin e Karrierës Shkencore Akademike”-2016, për rendin e parë të konkursit të shpallur për çmimet shkencore kombëtare vjetore. “Dijetar me një veprimtari të gjatë dhe të frytshme akademike e universitare; i pranishëm në …

Më shumë...

Prof dr. Hakif Bajrami: Anarkia politike në Kosovë dhe pykat diplomatike në Bruksel e në Beograd

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Në BE po zgjatë kriza, ndërsa në SHBA rirreshtimi gjeostrategjik. Por, SHBA investojnë në mbrojtje shumë më tepër se: Kina, Rusia, Gjermania, Anglia, Franca, Arabia Saudite, Irani, India e Brazili së bashku. E pra, i lumi ai popull që rreshtohet bie fjala, si Izraeli përkrah SHBA-ve. Por ne shqiptarët edhe …

Më shumë...

A. Qeriqi: Shumë po shndritë njaj diell e pak po nxehë…

A. Qeriqi: Shumë po shndritë njaj diell e pak po nxehë...

Në këngët legjendare për Mujin e Halilin, apo edhe për trima të tjerë, rapsodi  anonim popullor, në shumë raste, në hyrje të rrëfimit epik është shërbyer me vargjet shumë të përhapura e kuptimplote: “Shumë po shndritë  njaj diell e pak po nxehë… Tabloja e shndritjes së diellit të krijon imazhin …

Më shumë...

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, mbajti një fjalim në Strasburg

Aida Dërguti

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, në fjalimin e saj të mbajtur  në Strasburg ka thënë se Kosova është një rrëfim kolonizimi, që zgjati gati një shekull. Serbia  gjatë luftës së fundit në Kosovë, vrau më shumë se 12.000 njerëz. Mbi 95% e tyre ishin civilë të pambrojtur – …

Më shumë...

Hajdar Beqa: Për viktimat hebreje dhe viktimat e tjera të fashizmit, duhet të flitet në Kuvend

Hajdar Beqa

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit, deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Hajdar Beqa, ka thënë se kjo ditë na kujton se sa e rëndësishme është paqja sot në botë.Beqa ka shkruar në llogarinë e vet në “Facebook”, se Kuvendi i Kosovës si …

Më shumë...

J. Krasniqi: Dialogu nuk e largoi Serbinë nga veriu, por solli tri provokime të rënda ndaj vendit tonë

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka deklaruar se dialogu me Serbinë jo vetëm që solli normalizimin e marrëdhënieve, por trimëroi Serbinë aq sa edhe bëri tri provokimet e fundit. Kryetari  dhe kryeministri, pa fije turpi bëjnë thirrje që edhe opozita t’i bashkohet dialogut. Në një …

Më shumë...