Ahmet Qeriqi

Sot në Mitrovicë u përkujtuan shqiptarët e ekzekutuar më 14 prillit 1999 nga policët serbë në krye me Oliver Ivanoviqin

Sot në Mitrovicë u përkujtuan shqiptarët e ekzekutuar më 14 prillit 1999 nga policët serbë në krye me Oliver Ivanoviqin

Sot në Mitrovicë u përkujtuan të vrarët në masakrën e 14 prillit të vitit 1999 nga policia serbe, e udhëhequr nga krimineli, Oliver Ivanoviq. Pranë pllakës përkujtimore te vendi i krimit kanë marrë pjesë zyrtarë  të pushteti vendor në krye me kryetarin e  komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri dhe nënkryetarin …

Më shumë...

Heshtja e neutraliteti i Kosovës dhe i Shqipërisë zyrtare e ndihmon elitën antishqiptare e kriminale të Maqedonisë

Heshtja e neutraliteti i Kosovës dhe i Shqipërisë zyrtare e ndihmon elitën antishqiptare e kriminale të Maqedonisë

Lëvizja Vetëvendosja konsideron se  është e pakuptimtë dhe e  papranueshme që qeveritë, në Shqipëri e në Kosovës e sidomos Ministritë e Jashtme të dy shteteve kanë heshtur deri më tani rreth ngjarjeve që po zhvillohen në Maqedoni. Është në interesin e thellë të çdo politike shqiptare që ata që janë …

Më shumë...

Opozita refuzon ftesën e kryeministrit, Isa Mustafa, për të marrë pjesë në procesin e formimit të AKS-së

Asociacioni Serb në Kosovë

Vetëvendosja,  AAK-ja  dhe Nisma nuk përkrahin ftesën  e kryeministrit, Isa Mustafa, për të marrë pjesë në procesin e  formimit të Asociacionit të Komunave Serbe në veri të Kosovës. AAK-ja konsideron se më këtë marrëveshje është shkelur Kushtetuta dhe se nuk mund të korrigjohen gabimet e bëra me hartimin e një …

Më shumë...

KMDLNJ: Duke ua ndaluar hyrjen në Kosovë serbëve të akuzuar për krime lufte ata shfajësohen për këto krime

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Me vendim Ministrisë së Punë të Jashtme i është ndaluar hyrja në Kosovë liderit të Partisë Radikale të Serbisë dhe udhëheqësit të njësitit paramilitar “Shqiponjat e bardha” që bënë shumë krime kundër civilëve në Kroaci , Bosnje dhe Kosovë , Vojsllav Sheshel të cilin Tribunali i Hagës e liroi nga …

Më shumë...

Komuna e Rahovecit ka përkujtuar dëshmorët Dalip Behra dhe Bekim Gashi

Komuna e Rahovecit ka përkujtuar dëshmorët Dalip Behra dhe Bekim Gashi

Komuna e Rahovecit ka përkujtuar dëshmorët Dalip Behra dhe Bekim Gashi, të cilat kanë rënë në altarin e lirisë 17 vjet më parë. Për ta nderuar veprën e dëshmorëve të kombit, kryetari i kësaj komune, Idriz Vehapi, ka bërë homazhe në Krushë të Madhe, aty ku prehen Dalip Behra e …

Më shumë...

Donald Trump duhet të udhëtojë më shumë për t’i njohur myslimanët, ka thënë Edi Rama

Donald Trump duhet të udhëtojë më shumë për t’i njohur myslimanët, ka thënë Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama po përsërit vazhdimisht akuzat kundër Donald Trumpit, kandidatit që kërkon votën e republikanëve për të garuar në postin e kryetarit  të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai ka deklarua se  zgjedhja e Trumpit do të jetë një kërcënim për Shtetet e Bashkuara”. Në një intervistë …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli, po merr pjesë në Konferencën: “Roli i parlamenteve në fuqizimin e integritetit publik”

Kryekuvendari Veseli, po merr pjesë në Konferencën: “Roli i parlamenteve në fuqizimin e integritetit publik”

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, është ftuar të marrë pjesë në panelin e Konferencës me temën: “Roli i parlamenteve në fuqizimin e integritetit publik”, të organizuar nga Komisioni për Partneritet në Zhvillimin e Demokracisë (HDP) të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Uashington. Ai …

Më shumë...

Ministri, Zharku, mori pjesë në panelin me temë: “Ndikimi i veturave në shëndet dhe siguri rrugore”, të organizuar nga KOSID-i

Ministri, Zharku, mori pjesë në panelin me temë: “Ndikimi i veturave në shëndet dhe siguri rrugore”, të organizuar nga KOSID-i

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, mori pjesë në panelin diskutues “Ndikimi i veturave në shëndet dhe siguri rrugore”, të organizuar nga KOSID-i. Me këtë rast, Zharku bëri të ditur se sikurse në shumicën e vendeve, edhe tek ne gjendja ekonomike ka ndikuar që përcjellja e teknologjisë së avancuar për ruatjen …

Më shumë...

Deputeti Veton Berisha merr pjesë në programin dedikuar rolit të parlamenteve në forcimin e integritetit publik

Veton Berisha

Me ftesë të Komisionit për Partneritet në Zhvillimin e Demokracisë të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Uashington, deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Veton Berisha, është duke marrë pjesë në programin studimor me temën: “Roli i parlamenteve në forcimin e integritetit publik”. Programi është organizuar në …

Më shumë...

Eufemizmi i kryeministrit Mustafa: Vendvotimet serbe në Kosovë i quan vendgrumbullime

Isa Mustafa

Duke folur për zgjedhjet parlamentare të Serbisë në Kosovë, të cilat pritet të mbahen më 24 prill, kryeministri, Isa Mustafa dhe Qeveria e tij  në vend të ballafaqimit me realitetin dhe respektimin të Kushtetutës, në vend se të ndalojnë mbajtjen e zgjedhjeve të një Shteti fqinj, brenda territorit të Kosovës, …

Më shumë...

Limaj: Nisma është dyfishuar kohëve të fundit

Limaj: Nisma është dyfishuar kohëve të fundit

Kryetari i NISMË-s për Kosovën, Fatmir Limaj, pas shpalljeve të brendshme të partisë që ai udhëheq, ka shkruar se me kënaqësi po pret të shoh të zgjedhurit e ri të partisë duke punuar në realizimin e qëllimeve politike dhe programore, meqë Nisma  është dyfishuar kohëve të fundit. Siç jeni informuar, …

Më shumë...

Në Shkup, u mbajtën protesta kundër vendimit të kryetarit Maqedonisë, për të amnistuar politikanët e kriminalizuar

Në Shkup, u mbajtën protesta kundër vendimit të kryetarit Maqedonisë, për të amnistuar politikanët e kriminalizuar

Në Shkup, janë zhvilluar protesta të fuqishme popullore kundër vendimit të presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, për të amnistuar politikanët të cilët hetohen nga Prokuroria Speciale. Disa protestues janë lënduar gjatë përleshjeve me policinë, ndërsa disa të tjerë janë shoqëruar në stacione policore. Situata ka eskaluar në momentin kur forcat …

Më shumë...

B. Gecaj: Serbëve t’ iu mundësohet pjesëmarrja në zgjedhjet e 24 prillit, meqë ata konisedrojnë se Kosova është Serbi

Gecaj: E bojkotuam Thaçin sepse nuk e njohim më për kryetar të Kosovës

Bajram Gecaj, këshilltar i kryeministrit Isa Mustafa, zyrtari që i quan anarkistë dhe fashistë liderët e Vetëvendosjes dhe të opozitës, ka deklaruar se serbëve, ashtu sikur edhe tani do t’ iu mundësohet pjesëmarrja në zgjedhjet parlamentare të Serbisë, që pritet të mbahen më 24 prill, meqë ata pretendojnë dhe dëshmojnë  …

Më shumë...

Qeveria e Serbisë dhe EULEX-i nuk lejojnë hapjen e varrezave masive në Serbi as në Kosovë

Varreza masive

Kryetari i Komisionit për persona të pagjetur, Prenk Gjetaj, ka bërë të ditur se  po vazhdon bllokada e Beogradit për hapjen e varrezave masive ku janë groposur eshtrat e shqiptarëve nga serbët gjatë luftës  në disa lokacione si në Jollovishtë të Rashkës e në Novi Pazar. Punimet janë ndërprerë edhe …

Më shumë...

Mbi 350 milionë euro në vit ndahen për skemën e kategorive sociale nga buxheti i Kosovës

150 mijë punëtorë nuk do të përfitojnë asnjë cent nga Rimëkëmbje por edhe 100 mijë të tjerë do të përfitojnë më pak se 100 euro

Zyrtarët e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, kanë bërë të ditur për Radion-Evropa e Lirë, se në çdo vit ga buxheti i vendit, ndahen mbi 350 milionë euro për personat të cilët hyjnë në skemën e kategorive sociale, të krijuar nga Qeveria e Kosovës,. Kjo shumë vlerësohet të jetë …

Më shumë...

Rama: Është koha për ta dhënë ndihmën tonë, shembullin sinjifikativ të shqiptarëve për harmoninë fetare

Rama: Është koha për ta dhënë ndihmën tonë, shembullin sinjifikativ të shqiptarëve për harmoninë fetare

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama gjatë një fjalimi në “Atlantic Council” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke përmendur hapin më të fundit që ka ndërmarrë qeveria shqiptare për përfshirjen në arsim të një lënde rreth njohurive fetare ka deklarua se me qëllim për taparandaluar ekstremizmin dhe përfshirjen e të …

Më shumë...