Ahmet Qeriqi

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se AAK-ja dhe Nisma rezervohen nga veprimet e deritanishme në Kuvend

Opozita Gaz

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se AAK-ja dhe Nisma për Kosovën nuk janë më të interesuara të vazhdojnë mënyrën e reagimit të deritanishëm, në pengimi e seancave  të Kuvendit të Kosovës përmes gaz lotsjellësit. Vetëm Lëvizja Vetëvendosje ende vazhdon t’i qëndrojë besnike formës së deritanishme të reagimit.  AAK-ja mendon se …

Më shumë...

Haki Demolli: Manifestimet në kuadër të “Epopesë së UÇK-së’’ ishin madhështore

Haki Demolli

Kryetari i Këshillit organizativ për organizimin dhe mbarëvajtjen e manifestimeve të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ministri i ministrisë për Forcën e Sigurisë, Haki Demolli në takimin analizues të punës së Këshillit që Ai drejtoi tha se manifestimet në Kuadër të Epopesë së UÇK-së ishin madhështore dhe se kaluan …

Më shumë...

Prokuroria e Nishit: Përdhosja me grafite e Xhamisë në qytetin e Nishit nuk është vepër penale

Prokuroria e Nishit: Përdhosja me grafite e Xhamisë në qytetin e Nishit nuk është vepër penale

Bashkësia Islame e Serbisë ka reaguar kundër përdhosjes së Xhamisë në qytetin e Nishit, ku tani për tani, persona të panjohur kanë shkruar grafite të ndryshme. Të përkujtojmë me këtë rast se në vitin 2004, me rastin e revoltës qytetare në Kosovës, serbët kishin djegur këtë xhami ndër të vetmet …

Më shumë...

RKL: Pse fshihet e vërteta për dënimet e deritanishme të luftëtarëve të lirisë nga gjashtë gjykata vendore e ndërkombëtare?

RKL: Pse fshihet e vërteta për dënimet e deritanishme të luftëtarëve të lirisë nga gjashtë gjykata vendore e ndërkombëtare?

Analistët dhe politikanët që arsyetojnë Gjykatën Speciale, anashkalojnë me qëllim dënimet e deritanishme të  qindra pjesëtarëve të UÇK-së, edhe pse ato gjykime e dënime kanë qenë dhe janë publike. A mund të besojmë se “alamet” analistët si: Ben Andoni, Lisien Bashkurti, madje edhe Elvis Hoxha, në një emision të Ilva Tarës, …

Më shumë...

Pavarësisht se BE-ja nuk na pranon ne po mundohemi ta mbajnë gjallë entuziazmin, ka thënë ministri, Çollaku (!)

Pavarësisht se BE-ja nuk na pranon ne po mundohemi ta mbajnë gjallë entuziazmin, ka thënë ministri, Çollaku (!)

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, n ë një tryezë të organizuar nga “Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të hapur dhe European Policy Center”, ka deklaruar se  kriza e Bashkimit Evropian në këto vitet e fundit nuk e favorizon aspak procesin e integrimit të Kosovës në BE. Ai, tha se …

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit të Kosovës nesër e përgatitur dhe e gatshme për ta mbajtur seancën plenare

Kuvendi i Kosovës

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka caktuar datën 10 mars për zhvillimin e seancës plenare. Në këtë seancë, si pikë e rendit të ditës, veç tjerash, do të jetë edhe Formimi i Organit Përzgjedhës të Pavarur për përzgjedhjen e anëtarëve në Organin Shqyrtues të Prokurimit. Më tej, pritet të bëhet …

Më shumë...

Opozita e bashkuar ka paralajmëruar se ta bllokojë edhe seancën e radhës të Kuvendit

Driton Çaushi

Opozita e bashkuar: Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosovën edhe njëherë kanë paralajmëruar se do të përpiqen  që nesër ta bllokojnë seancën e Kuvendit. Driton Çaushi nga Lëvizja Vetëvendosje tha sot se Opozita nuk ka ndryshuar asgjë sa i përket veprimeve të tyre, pasi që ditëve të fundit veprimet e …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama kërkon që sa më parë të themelohet Forca e Armatosur e Kosovës

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama gjatë raportimit të tij para Komisionit Parlamentar për Mbikëqyrje të FSK-së, ka thënë se kjo forcë po e pret vendimin politik për të nisur implementimin e planit dhjetëvjeçar, në mënyrë  që Kosova të ketë ushtri të mirëfilltë. Duke folur në detaje për angazhimin, misionet dhe …

Më shumë...

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje e kanë gjuajtur sërish me vezë, zëdhënësin e Qeverisë, Arban Abrashi

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje e kanë gjuajtur sërish me vezë, zëdhënësin e Qeverisë, Arban Abrashi

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje e kanë gjuajtur sërish me vezë ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale, dhe zëdhënësin e Qeverisë, Arban Abrashi. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 10:30 para objektit të Qeverisë së Kosovës. Për Vetëvendosjen, Abrashi, sikurse edhe kabineti qeveritar, është përgjegjës për situatën nëpër të cilën po kalon …

Më shumë...

Shoqata, “Down Syndrome Kosova”, filloi fushatën për shënimin e Ditës Botërore të Personave me Down

Shoqata, “Down Syndrome Kosova”, filloi fushatën për shënimin e Ditës Botërore të Personave me Down

Me moton “ Më përkrah sot që nesër të jem i pavarur”, Shoqata Down  Syndrome Kosova (DSK), ka nisur fushatën vendore për shënimin e Ditës Botërore të Personave të Prekur me Sindromën Down . Për më tepër, “Më përkrah sot që nesër te jem i pavarur”, ka për qëllim t`i …

Më shumë...

Shoqata Ekologjike “Eko Viciana”: “Ora e Tokës-Earth Hour” për herë të shtatë shënohet edhe në Kosovë

Shoqata Ekologjike “Eko Viciana”: “Ora e Tokës-Earth Hour” për herë të shtatë shënohet edhe në Kosovë

Më 19 Mars 2016, me rastin e shënimit të “Orës së Tokës – Earth Hour” do të zhvillohen aktivitete të ndryshme me qëllim të sensibilizimit të opinionit për rëndësinë që ka kursimi i energjisë në mbrojtjen e mjedisit. Qëllimi i kësaj iniciative është organizimi për herë të shtatë në Kosovë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Bashkim qytetar për Shtetin e së Drejtës

Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari dhe Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, një shkrim të tij për mediet, thotë se Kosovës i duhet një qeverisje nga fronti opozitar. Vetëm udhëheqja e tri partive opozitare, është rruga më e mirë dhe e vetme e ndryshimit dhe e veprimit. Ai shkruan për …

Më shumë...

Në fund të mandatit, kryetarja Jahjaga ka finalizuar idenë për demarkacionin me Malin e Zi

Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi

Në fund të mandatit, kryetarja në largim Atifete Jahjaga ka finalizuar idenë për krijimin e një komisioni “ad-hoc” lidhur me rishikimin e përcaktimit të kufirit Kosovë-Mali i Zi. Burime të Top Channel brenda Presidencës kanë bërë të ditur se, deri të hënën e ardhshme Jahjaga do të firmosë emërimin e …

Më shumë...

Haradinaj: Kjo Qeveri nuk ka legjitimitet për një demarkacion kredibil me Malin e Zi

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar pas lajmit se kryetarja në detyrë, Atifete Jahjaga, do të formojë Komisionin për demarkacionin me Malin e Zi. Ai ka thënë, nëse ky komision do të funksionojë nën mbikëqyrjen e Qeverisë aktuale, më mirë është të mos krijohet fare. Ekspertët  e këtij komisioni …

Më shumë...

Këshilli Drejtues i PDK-së sot cakton datën e mbajtjes së mbledhjes ku do të zgjidhet kryetari i ri i PDK-së

PDK bën gati emrat për ndryshimet brenda Qeverisë

Pas dorëheqjes së Hashim Thaçit nga posti i kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, sot Këshilli Drejtues i kësaj partie do të caktojë datën e mbajtjes së konventës së përgjithshme, në të cilën do të zgjidhet kryetari i ri i PDK-së. Sipas një njoftimi sot nga orën 17:00 do të …

Më shumë...

BE-ja i ka ofruar Turqisë heqjen e vizave në qershor të këtij viti

BE-ja i ka ofruar Turqisë heqjen e vizave në qershor të këtij viti

Në një samit të jashtëzakonshëm, të mbajtur ditë më parë në Bruksel, u mor vendim për një plan të propozuar nga Turqia, i cili cilësohet si kthesë e jashtëzakonshme  në menaxhimin e krizës së refugjatëve. Këtë e ka thënë edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, duke përshëndetur bashkëpunimin e Turqisë. BE-ja …

Më shumë...