Ahmet Qeriqi

Qyteti i Mitrovicës është i ndarë me urën dhe jo me murin si perde, thotë Albin Kurti

Kurti

Deputeti i Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur sot në Kuvend lidhur me rrëzimin e murit në Mitrovicë, për të cilin ka thënë se ishte në formë të perdes së teatrit, derisa qytetarët e këtij qyteti i ka quajtur shikues të këtij teatri. Muri i ri ishte si perde teatri, ajo …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa paraqiti interpelancën për situatën në veri të vendit me kërkesë të Vetëvendosjes

Kryeministri Isa Mustafa

Mustafa theksoi se situata në veri duhet vështruar si njësi situatën në vendin tonë. Ai shtoi se strukturat paralele, përkundër se është fikur e ashtuquajtura Civilina Zashtita, vazhdojnë të veprojnë në këtë pjesë të vendit. Madje, tha ai, struktura paralele ka gjithandej nëpër Kosovë dhe me këtë Serbia po përpiqet …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Ramush Haradinaj do t’i sjell fitore të madhe Kosovës dhe luftës së saj çlirimtare

Bardhul Mahmuti

Sot në një gjykatë të qytetit Colmar të Francës Ramush Haradinaj do të mishërojë drejtësinë përballë proceseve të montuara gjyqësore dhe të motivuara politikisht nga regjimi i Serbisë. Kam bindjen e fortë se edhe kësaj radhe Ramush Haradinaj do t’i sjell fitore të madhe Kosovës dhe luftës së saj çlirimtare. …

Më shumë...

Rexhep Selimi theksoi se pasiguria në veri është skenar i Qeverisë së Kosovës dhe Serbisë

Rexhep Selimi: Kosova është në gjende të rëndë në arenën ndërkombëtare, ministri Pacolli duhet të shkarkohet

Propozuesi i interpelancës për gjendjen në veri, deputeti Rexhep Selimi tha se situata e sigurisë e krijuar në Kosovë, veçanërisht në veri, e ka bërë të nevojshme këtë interpelancë, ndërsa sipas tij, krijimi i një klime të pasigurt në veri duket qartë se është skenar i harmonizuar mirë ndërmjet Qeverisë …

Më shumë...

BSPK-ja paralajmëron grevë, nëse nuk miratohet ligji për mësimdhënësit e viteve të 90-ta

Avni Ajdini: Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike është diskriminues në disa sektorë

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës ka paralajmëruar greva dhe protesta, nëse nuk miratohet ligji për njohjen e statusit të mësimdhënësve të viteve 1990-1999, dhe nëse nuk implementohen ligjet aktuale që mbrojnë të drejtat e punëtorëve. Kryetari i BSPK-së, Haxhi Arifi tha se të gjithë mësimdhënësve të cilët kanë …

Më shumë...

Shaip Muja fajësoi Qeverinë për jo seriozitet dhe kërkoi dorëheqjen e saj

Muja: Koalicioni nuk i ka votat për demarkacionin, Qeveria duhet të bjerë dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme

Deputeti,  Shaip Muja ka dal kundër matjes së territorit nga komisioni i themeluar nga Qeveria e Kosovës. Ai tha  se Qeveria duhet të tërhiqet sa më parë, pasi nuk po sillet në mënyrë serioze me temat e rëndësishme, siç është çështja e demarkacionit me Malin e Zi. Sipas Mujës, ky …

Më shumë...

Visar Ymeri foli në Kuvend për demonstratën e 10 shkurtit kundër planit të Ahtisarit

Visar Ymeri

Seanca e Kuvendit të Kosovës ka filluar me ngritjen e çështjeve të ndryshme, ku kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka kujtuar 10 shkurtin e para dhjetë viteve kur është protestuar kundër planit të Ahtisarit. Me këtë plan serbët u bënë me komuna, mbi 20 rajone me popullsi serbe kanë …

Më shumë...

Zafir Berisha: Duhet të ndërmmerren masa ndaj Listës serbe

Zafir Berisha, zëvendësministri i Brendshëm, menjëherë pasi mori postin tjetër si koordinator nacional për siguri kibernetike, ishte cak i

Deputeti i Nismës për Kosovën Zafir Berisha kërkoi që të ndërmerren masa ndaj deputetëve të Listës Serbe. Berisha i akuzoi ata për  përkrahje të politikave nacionaliste serbe kundër Kosovës duke i quajtur si agresion. Po ashtu, ai tha se në zgjedhjet e ardhshme ata duhet të përjashtohen. Sipas tij përfaqësuesit …

Më shumë...

Parlamenti i Britanisë së Madhe miratoi fillimin e procesit të daljes nga BE-ja

Parlamenti i Britanisë së Madhe miratoi fillimin e procesit të daljes nga BE-ja

Parlamenti britanik të mërkurën ka autorizuar kryeministren Theresa May për të filluar procedurën e largimit nga Bashkimi Evropian. Pas tre ditë diskutimesh dhe 140 faqe të amendamenteve të propozuara, deputetët britanikë me shumicë votash miratuan ligjin për Brexin në leximin e parë me 494 vota pro dhe 122 kundër. Ky …

Më shumë...

Viktor Malaj: Dritëro Agolli është ndër të vetmit që meriton të quhet “shkrimtari i popullit”

Dritëro Agolli

Ligësia është e pashërueshme. Atë nuk mund ta shërojë as mosha dhe asgjë tjetër – Aristoteli Vdekja e Dritëro Agollit shënon, përveç largimit nga kjo jetë të një bashkëkombasi të shquar, edhe pakësimin e pranisë fizike të një numri edhe ashtu të vogël të plejadës së shkrimtarëve, artistëve dhe shkencëtarëve …

Më shumë...

Driton Smakaj: “Mashtrimi i madh” i autorit, Bardhyl Mahmuti është libët i jashtëzakonshëm

Mashtrim i madh, Bardhyl Mahmuti

Libri ‘Mashtrimi i Madh’ i Politikologut të nderuar Bardhyl Mahmuti, është një nga librat më të jashtëzakonshëm në dhjetëvjeçarin e fundit. Në këtë libër pasqyrohen detajet e një ngjarje tejet të dhimbshme të popullit shqiptar të Kosovës në një anë, dhe të fatkeqësisë së shëndrrimit të një Shteti në Shtet …

Më shumë...

Albert Zholi: Esat Ypi , “Babai” i kontenierit shqiptar

Albert Z. Zholi

Esat Ypi , ishte  “Babai” i kontenierit shqiptar. Ai gjeti tipin më të  përshtatshëm të  kontienierit për kushtet e vendit tonë dhe pikërisht atë 5 tonë. Në fund të  viteve 1980, kontenieri u afirmua me triumf të plotë  në transportin tonë duke marrë kësisoj edhe pasaportën shqiptare  Gjysma e dytë …

Më shumë...

Në Kuvend do të debatohet për transformimin e FSK-së në ushtri

Kuvendi mblidhet sot për të votuar projektligjet për transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës

Deputetët e Kuvendit të Kosovës sot në seancën plenare do të debatojnë për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Debati bëhet me kërkesë të deputetit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, i mbështetur edhe nga 10 deputetë të tjerë nënshkrues. Kryetari i Komisionit për Siguri, …

Më shumë...

Policia e Kosovës ka arrestuar deputeten e Vetëvendosjes, Aida Dërguti, e cila më pas u lirua

Aida Dërguti

Policia e Kosovës ka arrestuar deputeten e Vetëvendosjes, Aida Dërguti. Në raportin e Policisë së Kosovës lidhur me arrestimin e deputetes, Dërguti thuhet: Policia e Kosovës bazuar në mandatin ligjor që ka është e obliguar në zbatimin e urdhërarresteve të ligjshme të lëshuara nga organet e drejtësisë dhe bazuar në …

Më shumë...

Sot Gjykata e Apelit në Colmar merr vendimin për lirimin apo ekstradimin e Ramush Haradinajt në Serbi

Ramush Haradinaj Gjykatë

Sot në qytetin  Colmar, Francës, Gjykata e Apelit merr vendimin për lëshimin në liri apo  dorëzimin në Serbi të ish – kryeministrit të vendit dhe ish –komandantit të Zonës operative të Dukagjinit gjatë luftës,  Ramush Haradinaj. Seanca pritet të  fillojë në orën 14.00. Avokati i Haradinajt, Arianit Koci, ka deklaruar …

Më shumë...

Ministria e Jashtme shpërndau raportin e FDH-së të Natasha Kandiqit për krimet e Serbisë në Kosovë

Ministria e Jashtme: Është e gabuar përpjekja e zyrtarëve të në Bruksel që liberalizimi i vizave të kushtëzohet me dialogun

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës ka shpërndarë një notë verbale në 130 shtete dhe në organizata ndërkombëtare, si në OKB, OSBE, Këshilli i Evropës, Bashkimi Evropian, Parlamenti Evropian, ku nga Fondi për të Drejtën Humanitare, të cilin e udhëheq Natasha Kandiq,  i bëhet thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të …

Më shumë...