Ahmet Qeriqi

Gjykata Speciale nuk do të punojë sipas juridiksionit të Kosovës

Gjykata Speciale nuk do të punojë sipas juridiksionit të Kosovës

Miratimi i dokumentit më të rëndësishëm për Dhomat e Specializuara të Kosovës, Rregullat e Procedurës dhe Provave, do të jetë dëshmi se këto dhoma nuk do të punojnë sipas juridiksionit të Kosovës. Kështu beson avokati, Tomë Gashi, derisa shton se një gjë  e tillë është vërtetuar me përbërjen e kësaj …

Më shumë...

Driton Gashi u emërua drejtor i ri i AKI-së

Driton Gashi

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe  kryeministri, Isa Mustafa kanë emëruar drejtorin e ri të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. Kështu është bërë e ditur përmes një njoftimi për media nga  zyra e kryetarit të vendit. Duke u bazuar në Nenin 84 (21) dhe Nenin 94 (8) të …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, bisedoi me kryekuvendarin, Kadri Veseli dhe kryeministrin Isa Mustafa

Kryetari, Hashim Thaçi, bisedoi me kryekuvendarin, Kadri Veseli dhe kryeministrin Isa Mustafa

Në këtë takim është biseduar për vazhdimin e koordinimit të përbashkët për jetësimin e obligimeve ndërkombëtare që Kosova është zotuar t’i realizojë. Sipas njoftimit të lëshuar nga Presidenca, thuhet se në kuadër të përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore, ata janë pajtuar që të vazhdohet me themelimin e Asociacionit të komunave me …

Më shumë...

Ish-kryekuvendari i Kosovës, Jakup Krasniqi mori pjesë në Samitin e Katërt Botëror për Paqe

Krasniqi

Me ftesë të Presidentit të Federatës për Paqe Universale, Thomas G. Walsh, ish- kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi, mori pjesë në Samitin e Katërt Botëror për “Paqe, Siguri dhe Zhvillim Njerëzor“, i cili u mbajt në Seul të Koresë Jugore, nga 1 deri më 5 shkurt …

Më shumë...

OVL UÇK e Dukagjinit, i dërgon Memorandum autoriteteve franceze

OVL UÇK e Dukagjinit, i dërgon Memorandum autoriteteve franceze

Kryetyari i AAK-së  Haradinaj po vazhdon të mbahet ende në Francë, sipas një  një urdhër arresti të lëshuar nga Serbia në vitin 2004. Organizatat e dala nga lufta të rajonit të Dukagjinit i kanë nisur një memorandum autoriteteve franceze.  Kryetarët e Degëve të OVL të UÇK-së Deçan, Pejë, Burim  dhe …

Më shumë...

Pllakë përkujtimore për invalidin e UÇK-së, Gasper Prekë Laci në njëvejtorin e vdekjes

Pllakë përkujtimore për invalidin e UÇK-së, Gasper Prekë Laci në njëvejtorin e vdekjes

Në njëvjetorin e vdekjes së invalidit të luftës së UÇK-së, Gasper Prekë Laci, më 9 shkurt 2017, duke filluar në orën 11.00 në fshatin Dobërdol të Klinës zbulohet pllaka përkujtimore e këtij luftëtarë të lirisë. Gasper Prekë Laci u lind më 10 maj të vitit 1964 ne fshatin Doberdol të …

Më shumë...

UNDP, MPMS dhe KIESA ndanë certifikata për praktikantë

UNDP, MPMS dhe KIESA ndanë certifikata për praktikantë

 Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim,  në bashkëpunim me Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, me financim nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë/Agjencia për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosovë, organizuan ceremoninë e ndarjes së certifikatave për praktikantët e programit “Praktikë në Punë”, në hotel Sirius në Prishtinë. …

Më shumë...

RKL: Rrënohet muri, ngrihet struktura që garanton “sigurinë” për qytetarët e Mitrovicës së veriut

RKL

Edhe pse Qeveria e Kosovës, ditë më parë rrënoi murin e ngritur nga serbët, në Veri të Mitrovicës, serbët e asaj pjese të Kosovës kanë filluar ndërtimin, sikur thuhet të një “strukture betoni”, në marrëveshje me Qeverinë e Kosovës. Në këtë pjesë ku po ndërtohet kjo strukturë betoni, i pranishëm …

Më shumë...

Albert Zholi: Libri i ri me poezi i poetes, Pamela Malis: Vij me flatra vargjesh

Albert Zholi: libri i ri me poezi i poetes, Pamela Malis: Vij me flatra vargjesh

Pamela Malis është një zë i ri mes cicërimave poetike të brezit që po troket në dyert e poezisë shqiptare. Ajo ende nuk i ka mbushur të tetëmbëdhjetat, por prej disa vitesh përpiqet të shkruajë, plot pasion dhe dashuri për vargun, me dëshirën që nesër të jetë një poete. Kur …

Më shumë...

Jakup Krasniqi dërgoi një Memorandum lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë

Jakup Krasniqi

Nisma për Kosovën përmes një komunikate ka bërë të ditur se Jakup Krasniqi, kryetar i Këshillit Kombëtar të kësaj partie  përmes Ambasadës së Francës në Kosovë dhe përmes postës elektronike, u ka dërguar autoriteteve të Francës Memorandumin lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt.  Në këtë memorandum janë sjellë fakte që …

Më shumë...

Kuvendi Komunal i Prishtinës miratoi deklaratën në mbështetje të Haradinajt

Kuvendi Komunal i Prishtinës miratoi deklaratën në mbështetje të Haradinajt

Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar deklaratën e përbashkët në mbështetje të Ramush Haradinajt në një mbledhje të jashtëzakonshme. Në deklaratë  thuhet se: “Asamblistët e Prishtinës përmes kësaj deklarate shprehim pakënaqësinë lidhur me rastin e Haradinajt. Ndalimin e tij e konsiderojmë të padrejtë. Ne besojmë fuqishëm se lufta e UÇK-së …

Më shumë...

Zgjedhjet në AKR do të organizohen në të gjitha degët e partisë, sipas parimit një anëtar një votë

Aleanca Kosova e Re

Aleanca Kosova e Re, në përmbyllje të procesit zgjedhor që ka për qëllim ri organizimin e partisë, me miratimin e të gjitha degëve dhe strukturës aktuale drejtuese, ka vendosur të shpall zgjedhjet për kryetar  të AKR-së, sipas mënyrës një anëtar, një votë. Për të realizuar zgjedhjen e kryetarit sipas parimit …

Më shumë...

Veteranët e Luftës së UÇK-së për kartelën e veteranit, duhet të aplikojnë në degët e komunave ku jetojnë

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Njoftohen të gjithë Veteranët e Luftës së UÇK-së se për t’u pajisur me kartelën e veteranit, duhet të aplikojnë në degët tona në Komunat ku jetojnë. Pagesa e anëtarësisë është 1 euro në muaj përkatësisht 12 euro në vit, e cila është e përcaktuar me anë të procedurave statutare që …

Më shumë...

Thaçi ua dhuron alpinistëve flamurin e Kosovës për ta ngritur në majën e Everestit

Thaçi ua dhuron alpinistëve flamurin e Kosovës për ta ngritur në majën e Everestit

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur një grup të alpinistëve të vendit, të cilët në muajt e ardhshëm do të ngjitën në majën e Everestit. Thaçi ka theksuar se përmes sukseseve në shumë disiplina sportive, sportistët tonë janë duke forcuar identitetin shtetëror dhe duke e promovuar Kosovën në …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Mjerë ai komb, i cili ka një Qeveri që krenohet me prishjen e një muri të paligjshëm

Jakup Krasniqi

Vetëm në vendet me qeveri despotike e diktatoriale nuk pyesin për mbështetjen dhe vlerësimin e qytetarëve edhe kur ai vlerësim është vetën 10/15%?! Në vendet demokratike ose vende që e synojnë demokracinë, kur mbështetja qytetare i afrohet numrit njëshifror, shkuarja në zgjedhje të reja është domosdoshmëri. Në situata të tilla, …

Më shumë...

Thaçi fton Vuçiqin si turist në Kosovë

Thaçi fton Vuçiqin si turist në Kosovë

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, ditën e djeshme e kaloi në Brezovicë, ku përveç takimeve me zyrtarë të qendrës së skijimit, skijoi edhe vetë. I pyetur nga mediet serbe për vizitën e djeshme në Brezovicë, ku shumica e banorëve janë serbe lokalë, Thaçi deklaroi se është koha për urat e …

Më shumë...