Sinani ING

Ahmet Qeriqi

Komuna e Prishtinës dhe Shoqata e të Burgosurve Politikë shënojnë 35-vjetorin e Demonstratave të vitit 1981

Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva

Komuna e Prishtinës bën të ditur se nesër. më 2 prill,  së bashku me Shoqatën e të Burgosurve Politikë dhe Shoqatën e Familjarëve të Heronjve dhe Dëshmorëve, shënon përvjetorin e demonstratave të vitit 1981 dhe përvjetorin e rënies së dëshmorëve të 2 prillit, të po atij viti Prej orës 12:00 …

Më shumë...

Gjeneral, Bashkim Jashari mori pjesë në Simpoziumin “Luftimet Ajrore” në Stamboll të Turqisë

Shefi i Inspektoratit gjeneral në ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës, gjeneral brigade Bashkim Jashari, me ftesë të Komandantit të Forcave Ajrore të Ushtrisë së Republikës së Turqisë, gjeneral me katër yje Abidin Ynall, mori pjesë në Simpoziumin Ndërkombëtar të Luftimeve Ajrore i cili u mbajt nga data 30 …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kronika e disa zhvillimeve revolucionare në mars, prill, maj 1981 e më vonë

Ahmet Qeriqi

Kanë kaluar 35 vjet nga protestat e demonstratat e vitit 1981 dhe ”koha e bën të veten”. Edhe me këtë rast koha e ka bërë të veten, duke i dhënë të drejtë kërkesave të protestave e demonstratave të asaj kohe të cilat, filluan paqësisht por kulmuan me një përpjekje për …

Më shumë...

Afërdita Dervishi: SHTETI I SERBISË TË DËNOHET PËR GJENOCID!

Afërdita Dervishi

Gjykata Ndërkombëtare për krime kundër njerëzimit në ish-territorin e Jugosllavisë, është ngritur nga Kombet e Bashkuara, për të vënë në vend drejtësinë. Kjo gjykatë, zërin e kroatëve, boshnjakëve dhe shqiptarëve të vrarë e të masakruar, e dëgjon varësisht nga trysnitë politike ndërkombëtare dhe nga planet globale për rajonin, ku Serbia …

Më shumë...

Izet Ibrahimi: Ndarja e Trepçës pasojë e ndarjes së Mitrovicës, apo ndarja e Kosovës pasojë e pretendimeve të Serbisë për Trepçën?!

Izet Ibrahimi

Pas një pauze të gjatë Trepça po rikthehet në temë qendrore të politikës së Kosovës. Madje, Trepça edhe nga Serbia po konsiderohet si çështje e një rëndësie të veçantë strategjike! Në garë për Trepçën e Kosovës shqiptare janë edhe grupe ndërkombëtare të interesit dhe qeveri të vendeve të ndryshme! Por, …

Më shumë...

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë njofton se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masa të reciprocitetit mbetet në fuqi

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë njofton se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masa të reciprocitetit mbetet në fuqi

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë njofton se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masa të reciprocitetit për çështjen e mosnjohjes reciproke të certifikatave të ADR-së mes Republikës së Kosovës dhe të Serbisë mbetet në fuqi, deri në arritjen e një marrëveshjeje për njohjen reciproke me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, njofton …

Më shumë...

Ish-kryetari i Shqipërisë, Alfred Moisiu u ka bërë thirrje liderëve politikë t’i mbrojnë interesat madhore të Kosovës

Alfred Mojsiu: Gjatë këtyre viteve janë bërë shumë zullume, abuzime dhe mashtrime

Ish-kryetari i Shqipërisë, Alfred Moisiu u ka bërë thirrje liderëve politikë t’i ndajnë interesat madhore të Kosovës prej interesave të tyre personale. Ai në një intervistë për ‘Epokën e re’, ka thënë se të zgjedhurit e popullit duhet t’i thërrasin mendjes dhje ta tejkalojnë krizën nëpër të cilën po kalon …

Më shumë...

Më 1 dhe 2 prill të vitit 1999 serbët kanë masakruar më shumë se 60-të shqiptarë të Gjakovës

Masakra në Nagavc

Më 1 dhe 2 prill të vitit 1999 serbët kanë masakruar më shumë 60-të shqiptarë të një lagjeje të Gjakovës. Në atë lagje u goditën me armë zjarri  dhe u dogjën të gjallë shunë burra, gra e fëmijë. Ushtarët e policët serbë masakruan barbarisht njëzetë anëtarë  të familjeve Vejsa, Hoxha, …

Më shumë...

BE-ja urdhëron Qeverinë e Kosovës ta ndërprejë reciprocitetin ne Serbinë

BE-ja urdhëron Qeverinë e Kosovës ta ndërprejë reciprocitetin ne Serbinë

Agjencia  serbe ajmeve “FoNet”, ka bërë të ditur se  Bashkimit Evropian, pasi ka biseduar me krerët e Qeverisë së Kosovës, ka arritur një marrëveshje që Prishtina zyrtare prej sot,  në orën 9:00 të ndërpresë bllokimin e  kamionëve me materie të rrezikshme nga Serbia. Reciprociteti me të cilin krekosej Qeveria në …

Më shumë...

Tomë Gashi: Shesheli është liruar për shkak të dënimit të Radovan Karaxhiqit

Tomë Gashi

Avokati Tomë Gashi ka përsëritur se gjykatat ndërkombëtare janë krejtësisht politike. Nuk ka parime të drejtësisë në këto gjykata. Kjo ndodhi edhe me lirimin e kriminelit Sheshel për krimet e tij monstruoze që të gjithë e dinë se i ka kryer në një milion forma; duke nxitur vrasje, spastrim etnik, …

Më shumë...

Kryesia e BDI-së vendosi të tërheq të gjithë përfaqësuesit nga pushteti ekzekutiv i Maqedonisë

BDI

Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim vendosi sonte që të tërheq të gjithë përfaqësuesit e vet aktual nga pushteti ekzekutiv i Republikës sē Maqedonisë. Kryesia gjithashtu ka rikonfirmuar të drejtat statutare dhe ka rideleguar të gjitha kompetencat ekzekutive dhe vendimarrëse pranë Kryetarit Ali Ahmeti për të vendosur mbi hapat e …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kauza ishte e drejtë

Jakup Krasniqi

 Po aq sa ishte e drejtë, kauza e popullit shqiptar në vitin 1913, kur Konferenca e Ambasadorëve, në Londër la jashtë kufirit të Shqipërisë më shumë se gjysmën e trojve shqiptare, po, sa atëherë edhe sot, kauza e gjithë shqiptarëve, pos atyre që i kanë zaptuar institucionet e shtetit dhe …

Më shumë...

Për “meritat” e tij në vrasjen dhe masakrimin e myslimanëve të Bosnjes, Haga liroi të pafajshëm kriminelin, Sheshel

Për “meritat” e tij në vrasjen dhe masakrimin e myslimanëve të Bosnjes, Haga liroi të pafajshëm kriminelin, Sheshel

Për meritat e tij në vrasjen dhe masakrimin e myslimanëve të Bosnjes, dhe të popujve jo serbë, Tribunali i Hagës liroi të pafajshëm kriminelin e dëmkosur, kryetarin e radikalëve të Aleksandër Vuçiqit dhe Tomo Nikoliqit. Tanimë edhe më të dashuruarit në drejtësinë e BE-së, OKB-së, e kanë të qartë se …

Më shumë...

Një serb ka shtënë me armë zjarri në lagjen “Kodra e Minatorëve” në Mitrovicë, kundër fëmijëve shqiptarë

Një serb ka shtënë me armë zjarri në lagjen “Kodra e Minatorëve” në Mitrovicë, kundër fëmijëve shqiptarë

Një serb ka shtënë me armë zjarri sot në lagjen “Kodra e Minatorëve” në Mitrovicë, derisa disa fëmijë shqiptarë ishin duke luajtur. Sipas dëshmitarëve rasti ka ndodhur pasi që fëmijët shqiptarë dhe serbë janë zënë ndërmjet vete. Prindërit e fëmijëve shqiptarë janë shqetësuar me këtë që ka ndodhur sot dhe …

Më shumë...

Ymeri: Mosndëshkimi i Serbisë për krime lufte po i rrënon dinjitetin viktimave dhe familjeve të tyre

Visar Ymeri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, e ka quajtur skandaloz vendimin e Tribunalit të Hagës, i cili e ka shpallur të pafajshëm ultra-fashistin serb Vojisllav Sheshel. Ky, është vendimi më skandaloz i këtij Tribunali. Të shpallet ultra-fashisti Sheshel i pafajshëm për krimet e kryera nga forcat militare e paramilitare të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Serbia i përdhunoi, pushtetarët po i torturojnë me mashtrime

Jakup Krasniqi

Hipokrizia e kësaj qeverie dhe krerëve të institucioneve të Kosovës këtyre ditëve ka arritur kulmin që tejkalon përtej mendjes së shëndoshë  të qenies njerëzore. Është fakt se “politika është art i se mundshmes”. Në politikë ka politikanë e politikanë, por politikanet e mirë janë vetëm ata që synojnë të “pamundshmen …

Më shumë...