leoni

Ahmet Qeriqi

Seanca e ardhshme plenare e Kuvendit mbahet me 9 shkurt, me dy interpelanca për kryeministrin Mustafa

Kuvendi i Kosoves

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, në mbledhjen e sotme, mori vendim  që të enjten, më 9 shkurt, në orën 10:00, të mbahet seanca e ardhshme plenare. Në këtë seancë,  parashihen dy interpelanca për kryeministrin, Isa Mustafa.  Përveç seancës më 9 shkurt, Kryesia ka vendosur që edhe javën e ardhshme të …

Më shumë...

Vetëvendosje do të përkujtojë 10-vjetorin e protestës kundër implementimit të Planit të Ahtisaarit

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje do të përkujtojë  dhjetë vjetorin e protestës së organizuar kundër implementimit të Planit të Ahtisaarit, ku humbën jetën aktivistët: Arben Xheladini dhe Mon Balaj. Vetëvendosja konstaton se 10 shkurti hyri në historinë e vonë të popullit tonë si dita kur u kundërshtua imponimi politik prej Planit të Ahtisaarit …

Më shumë...

Sabina Elmazaj: Një tufë poezish

Sabina Elmazaj: Një tufë poezish

Çamërisë   Nëpër vite tutje larg, Të mendoj dhe kurrë nuk ngopem, Çamëri djep bukurie, Je tek unë edhe kur zgjohem. S”të kam parë veç nga kujtimet Je tek unë dimër behar, Në cdo stin si manxuranë, Më ke bij e të kam Nanë . Sa lot kamë pare, Kur …

Më shumë...

Nusret Pllana: Rëndësia ndërkombëtare e Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Dr. Nusret Pllana: Gra që ju kanë bërë krahë ecjes sonë nëpër rrugët e historisë

(Dr. Veton Zejnullahu, “Menaxhimi dhe zgjidhja e konflikteve rajonale dhe ndërkombëtare”, Prishtinë, 2016) Studimi i dr. Veton Zejnullahut, njërit nga njohësit më të mirë të konflikteve me përmasë ndërkombëtare, siç e ka përkufizuar edhe në titullin e veprës së tij, trajton dhe analizon  shkaqet dhe pasojat e konflikteve, mënyrën e …

Më shumë...

Mijëra katalunjas protestojnë në Barcelonë kundër gjykimit të ish-presidentit, Artur Mas

Mijëra qytetarë në Kataloni protestojnë për lirimin e të burgosurve politik

Qeveria autarkike e Spanjës ka filluar gjykimin kundër ish-kryetarit të Katalunjës, Artur Mas, i cili  akuzohet për përfshirje në referendumin “jo zyrtar” të Krahinës katalunjase  për pavarësi,  në nëntor të vitit 2014.  Artur Mas është paditur për mosbindje serioze civile, pasi votimit që u krye duke sfiduar vendimin e Gjykatës …

Më shumë...

Donald Trump mbështet NATO-n dhe kërkon nga aleatët më shumë kontribut financiar

Trump: Takimi me Kim Jong Un-in do të mbahet më 12 qershor

Burimet botërore të lajmeve bëjnë të ditur se kryetari amerikan, Donald Trump, dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kanë biseduar me telefon për konfliktin në pjesën lindore të Ukrainës. Mëtutje, në kumtesë theksohet se “është diskutuar potenciali për zgjidhjen paqësore të konfliktit”, në pjesën lindore të Ukrainës, pa …

Më shumë...

Në dy ditët e fundit në Kanalin e Sicilisë mes Libisë dhe Italisë janë shpëtuar mbi 1.600 refugjatë

Greqia refugjatet

Në dy ditët e fundit në Kanalin e Sicilisë mes Libisë dhe Italisë në Detin Mesdhe janë shpëtuar mbi 1.600 refugjatë. Sipas lajmit të gazetës italiane “La Repubblica”, AA transmeton se anija Aquarius e organizatës së shoqërisë civile e cila merr pjesë në aktivitetet e kërkim-shpëtimit në rajon këtë mëngjes …

Më shumë...

Avokati i Popullit ka reaguar kundër numrit të madh të lëndëve të pazgjidhura në Gjykatën Supreme

Avokati i Popullit kërkon nga mediat që mos të publikojnë emrat e personave në karantinë

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari  ka reaguar kundër  numrit të madh të lëndëve të pazgjidhura në Gjykatën Supreme. Ai ka pranura rreth 49 ankesa lidhur me trajtimin e lëndëve nga Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme. Në një raport të publikuar, ky institucion ka ngritur shqetësim për zvarritje të lëndëve, …

Më shumë...

Ali Ahmeti: Arsyeja kryesore e mos formimit të qeverisë në Maqedoni është Prokuroria Speciale

Ali Ahmeti

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, në një intervistë për “Top Channel” ka deklaruar se Arsyeja kryesore e mos formimit të qeverisë në Maqedoni po del të jetë Prokuroria Speciale e cila tashmë është në fillimin e hetimeve të të gjitha aferave të krijuara në shtetin fqinj. Ahmeti …

Më shumë...

Nikoliq nuk e ka marrë letrën e kongresistit, D. Rohrabacher për këmbimin e territoreve

Tomisllav Nikoliq

Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikoliq nuk e ka marrë letrën e kongresistit amerikan, Dana Rohrabacher për këmbimin e territoreve, të tri komunave shqiptare në Serbi  me veriun e Kosovës. Mediet më herët kishin njoftuar se kongresistit republikan, i cli kryeson Këshillin për Politikë të Jashtme, në administratën e kryetarit Donald …

Më shumë...

Parlamenti Evropian ka marrë vendim që më 14 shkurt 2017 ta votojë rezolutën për Shqipërinë

Parlamenti Evropian

Parlamenti Evropian ka vendosur që më 14 shkurt të votojë edhe zyrtarisht  rezolutën për Shqipërinë, bazuar në raportin e përgatitur nga Knut Fleckenstein dhe të miratuar në Komisionin e Jashtëm. Votimi i raportit dhe rezolutës vjen vetëm pesë muaj përpara se shqiptarët të zgjedhin deputetët e rinj. Zgjedhjet e lira …

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit takohet sot për ta caktuar seancën ardhshme

Kryesia e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit do ta mbajë sot mbledhjen me shefat e grupeve parlamentare, ku pritet të caktohet seanca e ardhshme. Sipas njoftimit për media, në seancë janë paraparë të shqyrtohen 22 pika të rendit të ditës, ndër to edhe dy interpelanca të kryeministrit, Isa Mustafa në lidhje me situatën e …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Poezi

Jusuf Zenunaj

OPOZITA Sikur kënga n’letër, opozita jonë e vjetër. Zëri iu shtor në dimrin e ftohët me shi e me borë, prej gjumit do të zgjohet bashkë me ariun, në pranverë, kur qeveria nga pazari del……   MARRËVESHJA Thonë se u morën vesh për murin n’veri. popullit s’i bëhet vonë për …

Më shumë...

Me nderime të larta u varros trupi i shkrimtarit të madh shqiptar Dritëro Agolli

Dritëro Agolli

Me qindra qytetarë shqiptarë, politikanë e artistë, të afërm dhe familjarë, të njohur e të panjohur, kanë përcjellë për në banesën e fundit shkrimtarin e madh, Dritëro Agolli i cili vdiq më 4 shkurt, në moshën 85-vjeçare. Pas disa orë homazhesh, trupi i shkrimtarit dhe intelektualit shqiptar u përcoll për …

Më shumë...

Arianit Koci: Kërkesa e Serbisë për ekstradimin e Ramush Haradinaj është sulm edhe kundër Kosovës

Arianit Koci

Avokati, Arianit Koci ka deklaruar se kërkesa e Serbisë për ekstradimin e Ramush Haradinaj, për krimet e supozuara gjatë luftës në Kosovë, akuza që janë trajtuar nga Tribunali i Hagës, është jo vetëm sulm ndaj Ramushit, por edhe sulm ndaj Kosovës dhe rendit kushtetues të saj. Përpjekjet e Serbisë për …

Më shumë...

Ferat Shala: Marrëveshja e arritur për rrënimin e murit është implementuar tërësisht

Ferat Shala: Marrëveshja e arritur për rrënimin e murit është implementuar tërësisht

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala në konferencë për media ka thënë se Marrëveshja e nënshkruar ndërmjet palëve për murin në Mitrovicë është implementuar për më shumë se 90 për qind, ndërsa thekson se gjendja i është kthyer normalitetit. “Ministria e Mjedisit me të gjithë të tjerët kemi …

Më shumë...