Ahmet Qeriqi

Ali Lajçi: Rugova, Podguri dhe Kulla e Zhlepit reagojnë kundër dy komisioneve të demarkacionit

Ali Lajçi

Ish kryetari i Pejës, Ali Lajçi, në emër të komunitetit të Rugovës, Podgurit dhe Kullës së Zhlepit ka shkruar se njëzëri u pajtuan se nënshkrimi i Marrëveshjes për demarkimin e kufirit të Republikës së Kosovës me Republikën e Malit të Zi, ka shkaktuar shumë pakënaqësi dhe kundërshtime në Kosovë e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Shqipëria e katër Vilajeteve apo Shqipëria e Madhe, Shqipëria Etnike, apo Natyrale

Ahmet Qeriqi

Shqipëria e katër vilajeteve apo Shqipëria e Madhe, Shqipëria Etnike, apo Natyrale, sot është Shqipëri e ndarë në pesë shtete të Ballkanit. Po kështu nuk do të mbetet përgjithmonë përderisa shqiptarët janë i vetmi popull në Ballkan që po e rritë natalitetin, ndërsa fqinjët po i rrezikon Murtaja e  Bardhë, …

Më shumë...

Demolli: Prania e NATO-s dhe ndërkombëtarëve vazhdojnë të jenë faktorë kryesor i paqes në vend dhe rajon

Demolli: Prania e NATO-s dhe ndërkombëtarëve vazhdojnë të jenë faktorë kryesor i paqes në vend dhe rajon

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli në Samitin e Komisioneve të Punëve të Jashtme tha se Kosova do të vazhdojë të punojë për sigurinë e saj të brendshme. Ai tha se bashkëpunimi i Kosovës me vendet e rajonit është i domosdoshëm dhe duhet të vazhdojë. Demolli shtoi …

Më shumë...

Gjeografi, Fitim Humolli, ka dhënë dorëheqje nga Komisioni qeveritar për Demarkacion

Demarkacioni

I vetmi gjeograf që ishte emëruar anëtar i Komisionit për Demarkacionin,  Fitim Humolli, ka dhënë dorëheqje nga ky komision. Në dorëheqjen prej katër faqesh ai Komisionin e ka cilësuar joprofesional dhe vetëm për konsum politik. Gjatë katër mbledhjeve të këtij komisioni, Humolli, i cili në këtë komision ishte dërguar nga …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje mbajti takim me bashkatdhetarë në Zvicër

Lëvizja Vetëvendosje mbajti takim me bashkatdhetarë në Zvicër

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje, në Zvicër, këtë fundjavë ka mbajtur takime me bashkatdhetarë në Lausanne, Bulle (FR) dhe Bern. Sipas një njoftimi të Vetëvendosjes edhe njëherë u dëshmua se diaspora vetëm sa vjen dhe shtohet në përkrahjen ndaj kësaj Lëvizjeje. Në këto takime me bashkatdhetarë morën pjesë Albin Kurti, Avni …

Më shumë...

Fillon java e shëndetësisë Kosovë- Turqi

Fillon java e shëndetësisë Kosovë- Turqi

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) është hapur java e katërt e shëndetësisë Kosovë- Turqi, me prezencë të Ambasadores së Turqisë në Kosovë, znj. Kivilcim Kiliç, Ministrit të Shëndetësisë, dr. Imet Rrahmani, dr. Kadir Hyseini, Zëvendësministër i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës,  dr. Curr Gjocaj, drejtor i përgjithshëm i …

Më shumë...

PDK në Gjilan: Punëtorët shëndetësorë të QKMF-së në Gjilan, pa paga që nga tetori 2016

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Punëtorët shëndëtësor të QKMF-së në Gjilan, rreth 62 syresh (6 mjekë, dy stomatologe, dhe pjesa tjetër, teknik medicinal), që nga muaji tetor I vitit 2016, edhe më tej mbeten pa paga mujore. Sipas një projekti të Karitas – Kosova, për “përkujdesin shtëpiak”, të nënshkruar ndërmjet Karitas – Kosova dhe kryetarit …

Më shumë...

Thaçi: BE-ja po rrezikon të kthehet në institucion burokratik

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se çështja e demarkacionit me Malin e Zi, është çështje e brendshme e Kosovës. Ai shpreson që Kuvendi në ditët e ardhme do të ratifikojë demarkacionin, ndërsa, pret që Brukseli të bëjë më shumë sa i përket liberalizimit të vizave. Thaçi në samitin …

Më shumë...

AKR-ja ka filluar votimet për zgjedhjen e kryetarit

AKR-ja i ka siguruar katër vende në Kuvend, pritet shpejt të konfirmohet edhe i pesti

Aleanca Kosova e Re, brenda degëve të saj në tërë Kosovën, sot ka hapur vendvotimet, në të cilat do të mund të votojnë anëtarësia dhe mbështetësit e AKR për presidentin dhe organizmat tjerë të partisë. Procesi i votimit ka nisur nga ora 07:00 e mëngjesit të sotëm, dhe vendvotimet do …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje mbajti takim me bashkatdhetarë në Zvicër

Lëvizja Vetëvendosje

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje, në Zvicër, këtë fundjavë ka mbajtur takime me bashkatdhetarë në Lausanne, Bulle (FR) dhe Bern. Sipas një njoftimi të Vetëvendosjes edhe njëherë u dëshmua se diaspora vetëm sa vjen dhe shtohet në përkrahjen ndaj kësaj Lëvizjeje. Në këto takime me bashkatdhetarë morën pjesë Albin Kurti, Avni …

Më shumë...

Fajon ka kërkuar nga deputetët të mos e bllokojnë liberalizimin e vizave për interesa partiake

Tanja Fajon

Eurodeputetja Tanja Fajon, sot ka përgëzuar popullin e Kosovës me rastin e shënimit të 9-vjetorit të Pavarësisë. Fajon tha se Kosova ka pasur progres të madh viteve të fundit, sidomos hyrjen në MSA  e ka vlerësuar arritje të rëndësishme, duke përmendur po ashtu edhe rëndësinë që ka për vendin agjenda …

Më shumë...

Ministrja Hoxha: Bashkimi Evropian nuk është i plotë pa shtetet e Ballkanit

Ministrja Dhurata Hoxha beson se brenda këtij viti qytetarët e Kosovës do t’mund të shkojnë në BE pa viza

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, në Samitin e Komisioneve për Punë të Jashtme të Parlamenteve në Shtetet e Evropës, ka thënë se Bashkimi Evropian nuk mund të jetë i plotë pa vendet e Ballkanit. Ajo në këtë samit, nën organizimin e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës …

Më shumë...

Ka dështuar seanca për gjykimin deputetëve të Vetëvendosjes

Ka dështuar seanca për gjykimin deputetëve të Vetëvendosjes

Ka dështuar mbajtja e  seancës për gjykimin e deputetëve të lëvizjes Vetëvendosje, pasi asnjëri nga të akuzuarit nuk ishte i pranishëm në sallë. Seanca gjyqësore ndaj deputetëve të Kosovës Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Faton Topalli  dhe Donika Kadaj-Bujupi, u shty për më 21 prill. Kryetari i trupit gjykues, Beqir Kalludra, …

Më shumë...

Apostolova: Kosova duhet t’i përmbush edhe dy kritere për liberalizim të vizave

Apostolova

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka deklaruar se  do të insistojnë që Kosova t’i përmbush edhe dy kriteret e mbetura, andaj, ka kërkuar nga politikanët që të miratojnë demarkacionin dhe të marrin masa në luftën kundër korrupsionit. Apostolova tha se BE-ja do të vazhdojë ta mbështesë …

Më shumë...

Protesta e opozitës në Shqipëri po vazhdon edhe sot

Protestuesit e PD-së

Protesta e Partisë Demokratike në Shqipëri, sot po hyn në ditën e tretë, ndërsa pritet përshkallëzimi i saj gjatë orëve në vijim. Të dielën grupi parlamentar demokrat vendosi që PD-ja të bojkotojë veprimtarinë parlamentare, derisa të përmbushen kërkesat e saj, për mbajtjen e zgjedhjeve të lira e të ndershme, nga …

Më shumë...

Ismet Azizi: Esad Rahiq shkruan për betejën për Karanovcin e dikurshëm: Kraleva e sotme dikur ishte e shqiptarëve

Ismet Azizi: Esad Rahiq shkruan për betejën për Karanovcin e dikurshëm: Kraleva e sotme dikur ishte e shqiptarëve

 Sipas autorit Esad Rahiq, krahina e Sanxhakut, si një rajon transversal, kurrsesi nuk ka mund të jetë i anashkaluar nga ndodhitë gjatë kohës së Kryengritjes së Parë serbe, sepse krerët e kryengritjes serbe ishin të vetëdijshëm se pikërisht nëpër këtë territor kalon lidhja në mes Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Perandorisë …

Më shumë...