Ahmet Qeriqi

Në dy ditët e fundit në Kanalin e Sicilisë mes Libisë dhe Italisë janë shpëtuar mbi 1.600 refugjatë

Greqia refugjatet

Në dy ditët e fundit në Kanalin e Sicilisë mes Libisë dhe Italisë në Detin Mesdhe janë shpëtuar mbi 1.600 refugjatë. Sipas lajmit të gazetës italiane “La Repubblica”, AA transmeton se anija Aquarius e organizatës së shoqërisë civile e cila merr pjesë në aktivitetet e kërkim-shpëtimit në rajon këtë mëngjes …

Më shumë...

Avokati i Popullit ka reaguar kundër numrit të madh të lëndëve të pazgjidhura në Gjykatën Supreme

Avokati i Popullit kërkon nga mediat që mos të publikojnë emrat e personave në karantinë

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari  ka reaguar kundër  numrit të madh të lëndëve të pazgjidhura në Gjykatën Supreme. Ai ka pranura rreth 49 ankesa lidhur me trajtimin e lëndëve nga Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme. Në një raport të publikuar, ky institucion ka ngritur shqetësim për zvarritje të lëndëve, …

Më shumë...

Ali Ahmeti: Arsyeja kryesore e mos formimit të qeverisë në Maqedoni është Prokuroria Speciale

Ali Ahmeti

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, në një intervistë për “Top Channel” ka deklaruar se Arsyeja kryesore e mos formimit të qeverisë në Maqedoni po del të jetë Prokuroria Speciale e cila tashmë është në fillimin e hetimeve të të gjitha aferave të krijuara në shtetin fqinj. Ahmeti …

Më shumë...

Nikoliq nuk e ka marrë letrën e kongresistit, D. Rohrabacher për këmbimin e territoreve

Tomisllav Nikoliq

Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikoliq nuk e ka marrë letrën e kongresistit amerikan, Dana Rohrabacher për këmbimin e territoreve, të tri komunave shqiptare në Serbi  me veriun e Kosovës. Mediet më herët kishin njoftuar se kongresistit republikan, i cli kryeson Këshillin për Politikë të Jashtme, në administratën e kryetarit Donald …

Më shumë...

Parlamenti Evropian ka marrë vendim që më 14 shkurt 2017 ta votojë rezolutën për Shqipërinë

Parlamenti Evropian

Parlamenti Evropian ka vendosur që më 14 shkurt të votojë edhe zyrtarisht  rezolutën për Shqipërinë, bazuar në raportin e përgatitur nga Knut Fleckenstein dhe të miratuar në Komisionin e Jashtëm. Votimi i raportit dhe rezolutës vjen vetëm pesë muaj përpara se shqiptarët të zgjedhin deputetët e rinj. Zgjedhjet e lira …

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit takohet sot për ta caktuar seancën ardhshme

Kryesia e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit do ta mbajë sot mbledhjen me shefat e grupeve parlamentare, ku pritet të caktohet seanca e ardhshme. Sipas njoftimit për media, në seancë janë paraparë të shqyrtohen 22 pika të rendit të ditës, ndër to edhe dy interpelanca të kryeministrit, Isa Mustafa në lidhje me situatën e …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Poezi

Jusuf Zenunaj

OPOZITA Sikur kënga n’letër, opozita jonë e vjetër. Zëri iu shtor në dimrin e ftohët me shi e me borë, prej gjumit do të zgjohet bashkë me ariun, në pranverë, kur qeveria nga pazari del……   MARRËVESHJA Thonë se u morën vesh për murin n’veri. popullit s’i bëhet vonë për …

Më shumë...

Me nderime të larta u varros trupi i shkrimtarit të madh shqiptar Dritëro Agolli

Dritëro Agolli

Me qindra qytetarë shqiptarë, politikanë e artistë, të afërm dhe familjarë, të njohur e të panjohur, kanë përcjellë për në banesën e fundit shkrimtarin e madh, Dritëro Agolli i cili vdiq më 4 shkurt, në moshën 85-vjeçare. Pas disa orë homazhesh, trupi i shkrimtarit dhe intelektualit shqiptar u përcoll për …

Më shumë...

Arianit Koci: Kërkesa e Serbisë për ekstradimin e Ramush Haradinaj është sulm edhe kundër Kosovës

Arianit Koci

Avokati, Arianit Koci ka deklaruar se kërkesa e Serbisë për ekstradimin e Ramush Haradinaj, për krimet e supozuara gjatë luftës në Kosovë, akuza që janë trajtuar nga Tribunali i Hagës, është jo vetëm sulm ndaj Ramushit, por edhe sulm ndaj Kosovës dhe rendit kushtetues të saj. Përpjekjet e Serbisë për …

Më shumë...

Ferat Shala: Marrëveshja e arritur për rrënimin e murit është implementuar tërësisht

Ferat Shala: Marrëveshja e arritur për rrënimin e murit është implementuar tërësisht

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala në konferencë për media ka thënë se Marrëveshja e nënshkruar ndërmjet palëve për murin në Mitrovicë është implementuar për më shumë se 90 për qind, ndërsa thekson se gjendja i është kthyer normalitetit. “Ministria e Mjedisit me të gjithë të tjerët kemi …

Më shumë...

Goran Rakiq: Të martën, më 7 shkurt, do të fillojë ndërtimi i një strukture metalike në vend të murit

Goran Rakiq

Pavarësisht rrënimit të murit-ndarës, kryetari i Mitrovicës së veriut, Goran Rakiq, ka paralajmëruar se të martën, më 7 shkurt, do të fillojë ndërtimi i “një strukture betoni mbështetëse dhe të fortë në lartësi prej 70 centimetrash dhe gjerësi prej 120 centimetrash, në mënyrë që të garantojë sigurinë për qytetarët e …

Më shumë...

Molliqaj: Muri nuk u rrënua, po vetëm se po “spostohet” pak më tutje dhe po shkurtohet pak

Dardan Molliqaj: Sot kur ndaj UÇK-së po bëhet luftë speciale, mbrojtja e saj është detyrë e kohës

Sekretari i Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka deklaruar se muri, vetëm po shkurtohet dhe po spostohet.  Këtë e dëshmon fakti që më 7 shkurt do të ndërtohet një mur tjetër, shumë pak më tutje nga ky muri i rrënuar dhe do të jetë rreth 1 metër i lartë. Kjo, në fakt …

Më shumë...

Nataliya Apostolova: Nuk do të ketë mure, por vetëm struktura metalike për të penguar qasjen e automjeteve

Nataliya Apostolova

Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova, ka përcjellë nga afër punimet e rrëzimit të murit-ndarës në Mitrovicë. Duke përgëzuar palët për përkushtimin e tyre në gjetjen e një zgjidhjeje për çështjen e këtij muri, Apostolova ka thënë se shpreson që “kjo do të çojë edhe në zgjidhje tjera”, ndërsa …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Disa pyetje për publikun

Skënder S. Kapiti

(Një  si hyrje për artikullin : Në Shqipëri dhe në Kosovë duhet shembulli i Lëvizjes si ajo e Presidentit amerikan DONALD TRUMP) Kush janë autorët dhe shkaktarët, dhe kush, duhet të dalë para gjyqit publik elektoral dhe atij ndëshkimor, penal:   1-Për reformat e dëmshme dhe  konfliktuale në dëm të …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Memorandum për arrestimin e Ramush Haradinajt

Bardhul Mahmuti

Drejtuar :   Presidentit të Republikës së Francës, z. François Hollande, Qeverisë së Republikës së Francës : Kryeministrit, z.. Bernard Cazeneuve, Ministrit të Punëve të Jashtme, z. Jean-Marc Ayrault, Ministrit të Drejtësisë, z.  M. Jean-Jacques Urvoas, Asamblesë nacionale të Republikës së Francës : Kryetarit të Asamblesë nacionale, z. Claude Bartolone …

Më shumë...

Vazhdojnë kërcënimet dhe akuzat e medieve grek kundër kryetarit të LSHB-së, Tahir Veliu

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar

Greqia si asnjëherë më parë, ka vënë në lëvizje tërë aparaturen e saj shtetërore kundër kryetarit të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, z. Tahir Veliu. Siç, edhe është bërë e ditur në mediat shqiptare, më 13 gusht të vitit 2016 Veliu është shpallur person i padëshirueshëm në Greqi. Mediat greke …

Më shumë...