Ahmet Qeriqi

Flora Brovina: Lidhur me sigurimet shëndetësore përgjegjëse është Qeveria

Flora Brovina

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Flora Brovina, ka thënë se për të qenë funksional fondi i sigurimeve shëndetësore duhet t’i plotësojë kërkesat e qytetarëve. Shëndetësia është rrënuar pa një vëmendje të merituar nga Qeveritë dhe me një buxhet të pamjaftueshëm, që nga paslufta. “Lindja e fondit po lind me …

Më shumë...

Thaçi deklaroi se gazetaria në Kosovë është ndër më të guximshmet në rajon

Thaçi deklaroi se gazetaria në Kosovë është ndër më të guximshmet në rajon

Duke folur në konferencën me temë ‘‘Siguria e gazetarëve”, e organizuar nga OSBE-ja, kryetari i vendit Hashim Thaçi tha se që nga përfundimi i luftës janë bërë përpjekje që të instalohet një gazetari profesionale dhe e besueshme. “Kemi pasur dy rrethana që kanë rezultuar me gazetari te guximshme dhe profesionale. …

Më shumë...

Jep dorëheqje këshilltari për sigurinë kombëtare të Amerikës

Këshilltari për sigurinë kombëtare i kryetarit të Amerikës, Michael Flynn, ka dhënë dorëheqjen nga posti. Funksionari i lartë i Trumpit u akuzua se ka gënjyer për telefonatat me ambasadorin rus, ku siç raportohet, kanë diskutuar për heqjen e sanksioneve të Amerikës ndaj Rusisë.  Ish-këshilltari Flynn, ka paraqitur dorëheqjen e tij …

Më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme të Norvegjisë sot do ta vizitojë vendin tonë

Ministri i Punëve të Jashtme të Norvegjisë sot do ta vizitojë vendin tonë

Ministri i Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Borge Brende sot do të vizitojë Kosovën. Gjatë kësaj vizite, Brende do të takohet me kryetarin e Kosovës Hashim Thaçin. Sipas njoftimit për media nga zyra e kryeministrit, ministri i Punëve të Jashtme të Norvegjisë do takohet edhe me kryeministrin e Kosovës Isa …

Më shumë...

Prof. asoc. dr. Shkëlqim Millaku: Letër e hapur për mosnjohjen e diplomave të Universitetit

Prof.asoc.dr.Shkelqim Millaku

Të dashur studentë! Ju që diplomuat (letra e juaj “diplomat që” ) nuk njihën nga MAShT-i. Pse vazhdimisht kam folur, por zëri im ishte i pafuqishëm për të ju mbështetur dhe zgjedhur problemin. Arsyet!?  Këtë obligim ligjor do të duhej ta kishin kryer ata që drejtuan dhe drejtojnë institucionin. Letrën …

Më shumë...

Frank Shkreli: Drita që po depërton përtejn korrupsionit, shembulli i Rumanisë

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Për dy javë tani në Rumani po vazhdojnë protestat kundër korrupcionit politik në atë vend të anëtar të NATO-s dhe të Bashkimit Europian.  Ç’prej antarësimit në Bashkimin Evropian në vitin 2007, Brukseli i ka bërë thirrje vazhdimisht Bukureshtit zyrtar që të konsolidonte reformat demokratike dhe të luftonte korrupcionin qeveritar dhe …

Më shumë...

Dr. Rexhep Qosja: Procesi i bashkimit të Kosovës me Shqipërinë është i pashmangshëm

Më 24 qershor në orën 17.00 mbahet Akademi në 85-vjetorin e lindjes së profesor dr. Rexhep Qoses

Intervista e Profesor Rexhep Qosja dhënë gazetares Rudina Xhunga për “Dritare” në Vizion Plus Profesor Qosja, çfarë do të thotë shkëmbim territoresh për Shqipërinë, Kosovën, Mitrovicën, Preshevën? Qosja: Unë mund të them se për herë të parë kam shkruar para 30 vjetësh për këtë çështje, pra shkëmbim territoresh. Por edhe …

Më shumë...

Dr. Rexhep Qosja procesi i bashkimit të Kosovës me Shqipërinë është i pashmangshëm

Dr. Rexhep Qosja

Në një intervistë dhënë gazetares Rudina Xhunga, akademiku Rexhep Qosja ka folur rreth idesë së tij për këmbin territoresh me Serbinë dhe bashkimin kombëtar të shqiptarëve në një shtet. Unë e kuptoj shqetësimin që mund të kenë qytetarët e Mitrovicës për këtë këmbim të territorit dhe shqetësimi i tyre është …

Më shumë...

Selami Hoti ka reaguar kundër propozimit të kryetarit Thaçi lidhur me krijimin e Komisionit për Pajtim

Selami Hoti ka reaguar kundër propozimit të kryetarit Thaçi lidhur me krijimin e Komisionit për Pajtim

Selami Xhavit Hoti, luftëtar i UCK-së, vëlla i dy dëshmorëve të kombit: Xhemajli dhe Shukri Hoti, babanë e pagjetur, ka reaguar kundër propozimit të kryrtarit Thaçi për pajtim me serbët. Selamiu aktualisht është kryetar i fshatit Krushë e Madhe. Ai në një shkrim autorial, ka reaguar lidhur me themelimin e …

Më shumë...

Behxhet Shala: Pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve aktualisht është i pamundur

Behxhet Shala

Drejtori i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut Behxhet Shala, ka mirëpritur iniciativën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për themelimin e Komisionit për të Vërtetën dhe Pajtimin. Megjithatë, ai ka vlerësuar se aktualisht në Kosovë pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve është i pamundur. Sipas Shalës, …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës vazhdon punimet e seancës plenare të javës së kaluar

Kuvendi i Kosovës debaton sot për politikën e jashtme bazuar në kërkesën e LDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje

Kuvendi i Kosovës vazhdon punimet e seancës plenare të lënë në gjysmë të enjten e javës së kaluar. Në rend dite për seancën e 14 shkurtit  janë 17 pika, në mesin e të cilave edhe debati për Forcat e Armatosura të Kosovës  dhe interpelanca e kryeministrit Isa Mustafa për sigurimet …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa, priti në takim zyrtarin e lartë amerikan të Shtetit, Metthew Palmer

Kryeministri i Mustafa, priti në takim zyrtarin e lartë amerikan të Shtetit, Metthew Palmer

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim drejtorin e Zyrës për Evropën Qendrore dhe Jugore në Departamentin e Shtetit të SHBA-ve, Metju Palmer. Gjatë takimit, është biseduar gjerësisht për proceset në Kosovë si dhe bashkëpunimin e mëtejme ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  Kryeministri Mustafa e njoftoi …

Më shumë...

Kadri Veseli e ka falënderuar Britaninë e Madhe për ndihmën që i ka dhënë dhe po i jep Kosovës

Kadri Veseli deklaroi se Kosova është shtet evropian dhe ka orientim perëndimor

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur në takim Grupin Britanik të Unionit Ndër-Parlamentar, të kryesuar nga deputeti i Parlamentit të Britanisë së Madhe, Martin Vikers. Në takim është biseduar për marrëdhëniet e shkëlqyera që parlamentet e të dyja vendeve kultivojnë midis tyre dhe për mundësitë …

Më shumë...

Metthew Palmer: Qëndrimi i Amerikës për Kosovën është i pandryshueshëm

Metthew Palmer: Qëndrimi i Amerikës për Kosovën është i pandryshueshëm

Kryekuvendari, Veseli, ka pritur sot Drejtorin e Zyrës për Evropën Juglindore në Departamentin Amerikan të Shtetit, Metthew Palmer, me të cilin ka diskutuar për zhvillimet e fundit në Kosovë, si dhe për marrëdhëniet mes dy vendeve. Ai ka falënderuar Z. Palmer për vizitën e tij, duke konfirmuar më tej se …

Më shumë...

Zyra e kryeministrit ka marrë vendim për pezullimin nga detyra të Zahir Bajramit

Qeveria e Kosovës

Sekretari i Përgjithshëm i Zyrës së Kryeministrit, Fitim Krasniqi, ka marrë vendim për pezullimin nga detyra të Zahir Bajramit, drejtor i Zyrës për Buxhet dhe Financa, thuhet në një kumtesë për opinion, Kohëzgjatja e pezullimit do të vlejë deri në marrjen e vendimit nga Gjykata. “Me qëllim të përgjigjes në …

Më shumë...

Dhurata Hoxha: Para pajtimit të rrëfehet e vërteta

Dhurata Hoxha: Para pajtimit të rrëfehet e vërteta

Në takimin konsultativ të ftuar nga kryetari Thaçi, për themelimin e Komisionit për të vërtetën dhe për pajtim, Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha tha se mismën e kryetarit për të themeluar komisionin për pajtimin dhe të vërtetën e shoh si vitale për zbatimin e obligimeve kushtetuese. Duke zbardhur të vërtetën …

Më shumë...