Ahmet Qeriqi

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje zhvilluan një aktivitet simbolik te Ministria e Punëve të Brendshme

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje zhvilluan një aktivitet simbolik te Ministria e Punëve të Brendshme

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje zhvilluan një aktivitet simbolik te Ministria e Punëve të Brendshme. Në njërën anë kanë lënë pankartat shumëngjyrëshe përmes të cilave kërkojnë drejtësi, ndërsa kanë hedhur ngjyrë të zezë mbi logon e kësaj ministrie. “Këtë ministri e ka kapluar faqja e zezë. Kjo është pamja e saj …

Më shumë...

EULEX-i “frikësohet” nga një deklaratë e ministrit të Drejtësisë, Hajredin Kuçi

EULEX-i

EULEX konsideron se deklarata e ministrit të Drejtësisë, Hajredin Kuçi, në lidhje me dënimin e kryetarit të komunës së Skënderajt, Sami Lushtaku mund të perceptohet si frikësim dhe ndërhyrje politike. Ky mision nëpërmjet një komunikate për media sqaron se pas kësaj deklarata është shtyrë mbledhja e Bordit të Përbashkët për …

Më shumë...

Kuçi: Ka qenë vetëm një keqkuptim, vazhdon bashkëpunimi i ngushtë me EULEX-in

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, thotë se Kosova është në dialog me Serbinë si pasojë e status-quos

Ministri i drejtësisë, Hajredin Kuçi ka deklaruar se pas njoftimit për media të EULEX-it, për anulim të takimit më të, ai dhe Gabriele Meuçi shef i EULEX-it kanë biseduar në telefon dhe sipas tij ky është një keqkuptim. Tash e pashë komunikatën dhe bisedova për të me shefin e EULEX-it. …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare, Ramadan Kastrati, djali i heroit kombëtar, Shaban Polluzha

Ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare, Ramadan Kastrati, djali i heroit kombëtar, Shaban Polluzha

Ramadan Kastrati, djali i heroit kombëtar, Shaban Polluzha, sot ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare. Lajmi është bërë i ditur nga djali i tij, Xhavit Kastrati. Varrimi i të ndjerit do të bëhet nesër në varrezat e fshatit Polluzhë në komunën e Drenasit, në ora 15:00. Shaban Palluzha ka qenë …

Më shumë...

Të shtunën mbahet akademi përkujtimore kushtuar jetës dhe veprës së Heroit të Kombit, Afrim Abazi

Afrim Abazi

Të shtunën në Prishtinë mbahet akademi përkujtimore kushtuar jetës dhe veprës heroike të Heroit të Kombit, Afrim Abazi. Për shkak të pjesëmarrjes aktive në demonstratat e vitit 1981, ai është arrestuar dhe torturuar në mënyrë mizore dhe hedhur nga dritarja e ndërtesës së policisë në Ferizaj, më 19 mars të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Rexhep Selimi ka qenë person i rëndësishëm i UÇK-së dhe gjatë gjithë kohës ka vepruar në Kosovë

Jakup Krasniqi: Rexhep Selimi ka qenë person i rëndësishëm i UÇK-së dhe gjatë gjithë kohës ka vepruar në Kosovë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të “Nisma për Kosovën”, Jakup Krasniqi, nuk pajtohet në atë që po qyhet si “debati në mes komandantëve”. Ky ka qenë një debat i panevojshëm dhe i orkestruar. “Selimi ka pasur 1001 arsye për ta kundërshtuar zgjedhjen e Thaçit si president. Ka qenë e panevojshme që …

Më shumë...

Albin Kurti dhe Aida Dërguti reaguan kundër deportimit të Boiken Abazit, nga Kosova në Shqipëri

Kurti: Të gjithë të rinjve do t'u ofrohet arsim cilësor edhe falas, sepse ata janë pasuria e vendit tonë

Deputetët e Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe Aida Dërguti reaguan kundër deportimit të Boiken Abazit në Shqipëri. Ata bënë të ditur se dje Policia e Kosovës ka arrestuar dhe deportuar në Shqipëri, anëtarin e Kryesisë dhe sekretarin për Marrëdhënie me Jashtë, të cilit i është ndaluar hyrja në Kosovë për dy …

Më shumë...

Arif Elshani: Veprimi i kryetarit të OEK-ut Safet Gërxhaliu është personal dhe i dëmshëm për Kosovën

Arif Elshani: Veprimi i kryetarit të OEK-ut Safet Gërxhaliu është personal dhe i dëmshëm për Kosovën

Nënkryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Arif Elshani ka drejtuar kritika të ashpra ndaj kryetarit të këtij institucioni, Safet Gërxhaliu i cili bashkë me kryetarin e Odës Ekonomike të Serbisë, Marko Çadezh kan dënuar rrokullisjen e një kamioni me mallra serbe nga aktivistë të Vetëvendosjes. Në letrën drejtuar medieve, nënkryetari …

Më shumë...

PDK: Djegiet e veturave zyrtare në Gjilan, Ferizaj, Mitrovicë e gjetkë janë veprime kriminale

PDK: Djegiet e veturave zyrtare në Gjilan, Ferizaj, Mitrovicë e gjetkë janë veprime kriminale

Partia Demokratike e Kosovës, përmes një kumtese shprehet se “djegiet  e veturave zyrtare gjatë natës së mbrëmshme, në Gjilan, Ferizaj dhe Mitrovicë  janë veprime kriminale, vazhdimësi e sulmeve të kësaj natyre, të cilat kanë të bëjnë me dëmtimin e pasurisë private dhe publike, që tash e disa kohë po ndodhin …

Më shumë...

NISMA për Kosovën shprehet tejet e shqetësuar për djegien e veturave zyrtare dhe private

NISMA për Kosovën shprehet tejet e shqetësuar për djegien e veturave zyrtare dhe private

NISMA për Kosovën shprehet tejet e shqetësuar për djegien e veturave zyrtare dhe private që po ndodhin ditëve të fundit në vendin tonë dhe dënon këto raste, duke i cilësuar si veprime të papranueshme që dëmtojnë imazhin e vendit dhe krijojnë pasiguri për qytetarët e Republikës së Kosovës. NISMA për …

Më shumë...

Gruaja Demokratike e Degës së Prishtinës vendos ura bashkëpunimi me OJQ-në “Jeta Vita”

Gruaja Demokratike e Degës së Prishtinës vendos ura bashkëpunimi me OJQ-në “Jeta Vita”

Përmes bashkëpunimit tonë ne mund ta fuqizojmë veten dhe në këtë mënyrë ne dëshirojmë të jemi urë lidhëse në projektet e përbashkëta”, tha kryetarja Gruas Demokratike të Degës së Prishtinës, Fëllanza Pula. Një delegacion i Kryesisë së Gruas Demokratike të Degës së Prishtinës gjatë ditës së sotme ka vizituar Organizatën …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Gjykata Speciale për Kosovën duhet të hetojë krimet serbe kundër shqiptarëve

Jakup Krasniqi

Nuk ka dyshim se qeveria aktuale e Kosovës ka bërë gabime të shumta në skenën e brendshme politike po aq sa edhe në atë të jashtme. Po ashtu, nuk ka asnjë dyshim se zyrtarët udhëheqës në Prishtinë janë përkujdesur deri më tash vetëm për interesat e tyre personale dhe i …

Më shumë...

Rrustem Geci: Ç A M Ë R I A – poezi Hymnore

Rrustem Geci

Jam fije  bari  e  bimur  n´këto  troje jam  gjuha  shqipe   e  dheut  amtar në zemër kam  të  dashurën Kosovë në shpirt e kam  të  lashtën  Çamëri!..   Atdhe, thirri ata që ty s´të kanë humbur thirri të mblidhen në qytete dhe fshatra thirre shkencën, artin, dhe univerzitetet të krijojmë  Bashkimin  …

Më shumë...

OEK dhe simotra e saj në Serbi dënojnë rrokullisjen e një kamioni me mallra të Serbisë

Aktivistët e Vetëvendosjes kanë përmbysur edhe një kamion me prodhime të Serbisë në Rrugën e Kombit

Oda Ekonomike e Kosovës së bashku me Odën Ekonomike të Serbisë hidhërohen  ndaj aksionit të Lëvizjes Vetëvendosje gjatë të cilit u rrokullisë një kamion me mallra të Serbisë, pasi kjo e fundit nuk po lejon që nxënësit shqiptar të Kosovës lindore të pajisen me librat e dërguara nga Ministria e …

Më shumë...

Shkëmbimi tregtar me Serbinë vazhdon të jetë dukshëm në të mirë të saj e në dëm të Kosovës

Produktete Serbe

Nga të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës mësohet se shkëmbimi tregtar me Serbinë vazhdon të mbetet dukshëm në të mirë të saj e në dëm të Kosovës. Gjatë vitit 2015, vlera e përgjithshme e mallrave të tregtuara në mes të dyja vendeve ka qenë 456 milion e 400 …

Më shumë...

Bahtiri: Për Kuvendin e Komunës së Mitrovicës dhe qytetarët emërtimi i ri Mitrovica Jugore është i papranueshëm

Agim Bahtiri

Asociacioni i Komunave të Kosovës ka mbajtur Kuvendin e Përgjithshëm Vjetor, ku morën pjesë 65 delegatë nga komunat e Republikës së Kosovës dhe kryetarët e komunave ku u bisedua për të arriturat, problemet dhe sfidat e komunave. Gjatë fjalës para të pranishmëve, kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri theksoi …

Më shumë...