Ahmet Qeriqi

Ministrja Hoxha ka kërkuar nga Prokuroria informacione për zyrtarët që janë nën hetime

Dhurata Hoxha

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, përmes një kërkese drejtuar kryeprokurorit  të Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka kërkuar  informacione për të gjithë zyrtarët e kësaj ministrie,  nëse ndaj tyre  rëndojnë akuza për vepra penale apo janë nën hetime. Në kërkesë shkruan se “varësisht nga të dhënat e Prokurorisë, Ministria e Drejtësisë do …

Më shumë...

Zoran Zaev: Gruevski asnjëherë më nuk do të jetë kryeministër i Maqedonisë

Zoran Zaev

Kryetari i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev, pas zhvillimeve të fundit gjatë ditës së djeshme ku mandatari Nikolla Gruevski nuk kishte mundësi që të krijojë qeverinë e re pasi për këtë nuk pati mbështetje nga BDI-ja e Ahmetit, ka thënë se qytetarët duan jetë e jo ndasi. Zaev …

Më shumë...

A. Qeriqi: Poezia e Gjokë Becit, këngë me palcë Shqipërie

A. Qeriqi: Poezia e Gjokë Becit, këngë me palcë Shqipërie

Poetët si Gjokë Beci (1939-2014), radhitën në panteonin e poezisë sonë kombëtare, duke mbetur atje përgjithmonë, në radhë të parë për origjinalitetin krijues, kultivimin dhe lëvrimin e pasurisë mendore e shpirtërore, të deklamuar përmes fjalës poetike e mbi të gjitha për angazhimin e tyre jetësor në shërbim të kombit e …

Më shumë...

Sot u diskutua lidhur me ndryshimin e Ligjit për të Pagjeturit

Sot u diskutua lidhur me ndryshimin e Ligjit për të Pagjeturit

Komisioni Parlamentar për të pagjeturit ka diskutuar sot për ndryshimin e Ligjit për të Pagjeturit. Për të dhënë informata para anëtarëve të Komisionit ka qenë i ftuar kryetari i Komisionit Qeveritar për të pagjeturit Prenk Gjetaj. Anëtarët e Komisionit janë interesuar  për takimet mes palës së Kosovës dhe asaj të …

Më shumë...

Gjendje e tensionuar në koalicionin qeveritar Rama- Meta

Gjendje e tensionuar në koalicionin qeveritar Rama- Meta

Tensionet në koalicionin qeveritar të ditëve të fundit kanë çuar kryeministrin Edi Rama në zyrën e kryetarit të Kuvendit dhe bashkë aleatit të tij, Ilir Meta. Mëngjesin e sotëm kreu i qeverisë është parë të shkojë në zyrën e Metës, çka lë të kuptohet se ecuria e koalicionit, zërave të …

Më shumë...

Apeli ka zgjidhur 130 raste kundër korrupsionit zyrtar gjatë vitit 2016

Apeli ka zgjidhur 130 raste kundër korrupsionit zyrtar gjatë vitit 2016

Gjykata e Apelit përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se gjatë viti 2016 ka pasur në punë 174 lëndë kundër korrupsionit zyrtar. Prej tyre 17 kanë qenë të trashëguara nga vitet paraprake ndërsa 157 kanë ardhur gjatë viti 2016. “Më se shumti  lëndë, plot 100,  janë klasifikuar …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ndau mjete për shërimin e Bardhyl Metës të LDK-së por jo për luftëtarin e UÇK-së, Jon Harrison

Qeveria e Kosovës ndau mjete për shërimin e Bardhyl Metës të LDK-së por jo për luftëtarin e UÇK-së, Jon Harrison

Luftëtari i UÇK-së, anglezi, Xhon Harrison, gjatë kohës së luftës në Kosovë ka qenë pjesëtar i  Brigadës 138 – Agim Ramadani, në Zonën Operative të Dukagjinit. Ka disa vite që ai po përballet me një sëmundje të rëndë dhe po kërkon mjete financiare për shërim. Edhe pse është anëtarësuar  në …

Më shumë...

Janjiq: Në vendet e Ballkanit interesat e tyre i kanë: Turqia, Rusia, Amerika dhe BE-ja

Janjiq

Analisti i njohur serb, Dushan Janjiq thotë se Deklaratat e Hashim Thaçit, për medie  në mënyrë automatike përdoren për qëllime të brendshme politike në Serbi. Mendohet se retorika parazgjedhore do të qetësohet pas zgjedhjeve. Janjiq, duke folur për tensionet në vendet e rajonit  thotë se fjala është për vende të …

Më shumë...

Prokuroria ka deponuar 25 kallëzime penale për 37 zyrtarë të lartë

Prokuroria ka deponuar 25 kallëzime penale për 37 zyrtarë të lartë

Agjencia Kundër Korrupsionit, gjatë vitit të kaluar ka deponuar në Prokurori 25 kallëzime penale, në të cilat janë të përfshirë mbi 37 zyrtarë të lartë, ka bërë të ditur drejtori i AKK-së, Shaip Havolli. Ai e ka vlerësuar me progres raportin e indeksit të matjes së korrupsionit nga Transparency International, …

Më shumë...

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel vazhdon të mërkurën

Takimi lidhur me dialogun Kosovë-Serbi pritet të fillojë në mbrëmje

Të mërkurën më 1 shkurt, në Bruksel do të vazhdojë dialogu Kosovë- Serbi në nivel të presidentëve, është konfirmuar për “Tanjug” nga kabineti i kryeministrit Aleksandër Vuçiq. Delegacioni serb do të udhëhiqet nga kryeministri Vuçiq dhe presidenti serb Tomisllav Nikoliq, kurse ai i Kosovës, do të udhëhiqet nga presidenti Hashim …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Aleanca strategjike: Shqipëri-Amerikë-Turqi III

Skënder S. Kapiti

Që prej rreth 2 shekujsh vepron aleanca antishqiptare Athinë-Beograd- Rusi, si një aleancë pansllavo-helenike antishqiptare dhe antiperendimore e cila funksionon edhe sot po ta shikosh vetëm në një aspekt, në atë që kanë bërë ata për ta asgjësuar kombin shqiptar si dhe në lobimin kundër Pavarësisë së Kosovës. Si kundërpeshë …

Më shumë...

Bisedë në studion e TV-Diellit me veteranin e luftës së UÇK-së, Pren Marashi

Pren Marashi

TV DIELLI – Ju kemi ftuar në studio për tu  njoftuar për të afërmi nga Ju lidhur me protestën e sotme gjithë popullore, e cila u mbajt në Prishtinë, në mbrojtje të vlerave të luftës së UÇK-së dhe të komandantit, Ramush Haradinaj i cili padrejtësisht po mbahet në një burg …

Më shumë...

Delegacioni i Kosovës zotohet në Bruksel se nuk do ta prish murin-ndarës në veri të vendit

Muri në Mitrovicë

Delegacioni i Kosovës për bisedime me Serbinë, në Bruksel është zotuar para shefes së BE-së, Federica Mogherini, se nuk do të ndërmarrë veprime të njëanshme të cilat mund të çojnë në tensione me Serbinë. Një muaj më parë krerët e Shtetit ishin zotuar se pavarësisht pasojave do të rrënohej muri-ndarës …

Më shumë...

Mbahen aktivitete përkujtimore në 20 vjetorin e rënies së Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahut dhe Edmond Hoxhës

Lumnije Hoxha: Zahiri, Edmondi e Hakifi luftuan për një Kosovë krejtësisht tjetër

Me 31 Janar  2017, në 20-vjetorin e rënies  heroike të  Komandantit, Zahir Pajaziti dhe dy bashkëluftëtarëve të tij, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha, në fshatin Orllan, duke  filluar në orën 10:00 bëhet ceremonia e  rivarrimit të trupit të Zahir Pajazitit.  Aktivitetet në përkujtim të rënies së dëshmorëve, vazhdojnë  në Sallën …

Më shumë...

Hysni Ahmeti zgjedhet kryetar i degës së Nismës për Kosovën në Mitrovicë

Hysni Ahmeti zgjedhet kryetar i degës së Nismës për Kosovën në Mitrovicë

Në kuadër të procesit të brendshëm zgjedhor, dega e Nismës për Kosovën në Mitrovicë, në prani të shumë delegatëve ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor, me ç’ras kryetar i degës në këtë qytet u zgjodh Hysni Ahmeti. Të pranishëm në Kuvend  ishin; kryetari i Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi, kryetari i Nismës, Fatmir …

Më shumë...

Isa Mustafa: Pa Demarkacion nuk do të ketë viza as në vitin 2017

Isa Mustafa

Sipas kryeministrit Mustafa, nëse ratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi nuk do të bëhet gjatë muajit shkurt, liberalizimi i vizave me Bashkimin Evropian  mund të mos bëhet as gjatë vitit 2017. Mustafa theksoi se lëvizja e lirë është në duart e deputetëve të opozitës, por, edhe të një numri …

Më shumë...