Ahmet Qeriqi

Forum ZFD në Kosovë dhe Yad Vashem në Izrael: “Sfida e përkujtimit dhe arsimimit për Holokaustin”

holokaust

Më 12 dhe 13 Prill 2016, programi i edukimit për paqe i forum ZFD Kosovë në bashkëpunim me eksperten e arsimit për Holokaustin nga  Yad Vashem (Israel) dhe Asociacionin Kosovar të mësuesve të Historisë, organizuan punëtorinë ” Sfida e përkujtimit dhe arsimit për Holokaustin” në ambientet e Ministrisë së Arsimit, …

Më shumë...

Në 17- vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët babë e djalë: Salih e Kadri Qerimi

Në 17- vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët babë e djalë: Salih e Kadri Qerimi

Sot, në 17- vjetorin e rënies heroike, përkujtohen dëshmorët babë e djalë: Salih e Kadri Qerimi. Me këtë rast në shenjë nderimi për jetën dhe veprën e dëshmorëve në fshatin e lindjes në Katunishtë të Besianës do të bëhen homazhe dhe do të vendosen kurora lulesh tek varrezat e tyre,në …

Më shumë...

Sot përkujtohet Beteja Koshares dhe Slivovës kundër forcave të Dervish Pashës

Lidhja

Sot në 135-vjetorin e Betejës së Koshares dhe Slivovës kundër forcave të Dervish Pashës, më 20 prill të vitit 1881, në Ferizaj përkujtohet kjo Betejë e lavdishme e forcave të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, me ç rast do të shfaqet edhe filmi dokumentar: “Sefë Kosharja”.  Aktivitetet tematike mbahen në Teatrin …

Më shumë...

Policia e Kosovës ka arrestuar sërish kryetarin e Vetëvendosjes

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Lëvizja “Vetëvendosje” përmes një njoftimi, pas arrestimit të kryetarit Visar Ymeri nga Policia e Kosovës  ka kërkuar që urgjentisht të ndërprerën përndjekjet politike. Në njoftim shkruan se “proceset e montuara gjyqësore ndaj Lëvizjes VETËVENDOSJE! nuk po ndalen dhe janë intensifikuar kohëve të fundit. Arrestimi i vazhdueshëm i kryetarit të subjektit …

Më shumë...

Krasniqi: Në asnjë vend ish-socialist, nuk ka pasur më shumë krime të komunizmit sesa në Kosovë

Jakup Krasniqi

Një pyetje që shpesh ia bëjë vetës, është: A ia vlen të mendoj me zë për fenomenet e ndryshme shoqërore apo duhet të heshti si shumë kush në ketë shoqëri? I them shpesh vetes, me mendimin tim opozitar që unë e konsideroj goxha të sinqertë mos po bëjë që t’ia …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama po qëndron për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama po qëndron për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

 Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama me ftesë të Komandantit të Gardës Kombëtare të Aiovës, po qëndron për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Me këtë rast, gjenerallejtënant  Rrahman Rama fillimisht u prit nga Guvernatori i shtetit Aiova,  Terry E. Branstad, takim ky i …

Më shumë...

Rrustem Berisha: Sali Cekaj dha shembull sesi duhet të luftohet me laps edhe me pushkë

22 vjet që nga rënia e heroit të Kosovës, Sali Çekaj dhe shumë dëshmorëve të tjerë në frontet e luftës së UÇK-së

Sot në Prishtinë, është përkujtuar vepra e heroit të kombit, Salih Çekaj me rastin e 17-vjetorit të rënies së tij në Betejën heroike të Koshares së Dukagjinit. Me këtë rast janë përkujtuar të gjithë të rënët e Betejës së Koshares në kuadër të manifestimit “Ditët e Shqipes”. Në emër të …

Më shumë...

Prof.dr. Nasho Jorgaqi: Karl Marksi i kishte dhuruar një këngë shqiptare të dashurës së tij, Zheni Vestfalen, në Berlin

Karl Marks

Është për nderin tonë që në jetën dhe në veprën e Karl Marksit të gjenden mendime e të dhëna që lidhen me Shqipërinë e botën shqiptare. Ato, ndonëse janë anësore në shumanshmërinë e trashëgimisë së tij, prapë duhen njohur e studiuar. Interesimin e Marksit për historinë dhe për karakterin e …

Më shumë...

Kurti: AAK-ja dhe Nisma kanë zbutur qëndrimet e tyre

Albin Kurti

Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka hedhur dyshime se koalicioni i nënshkruar mes AAK-së dhe Nismës është afër me partitë në pushtet. Ai ka konstatuar se  AAK-ja dhe Nisma kanë zbutur qëndrimet e tyre. Vetëvendosja kishte propozuar një platformë të re politikë të quajtur “Alternativa”, por që sipas tij, kjo …

Më shumë...

Krasniqi: Qeveritarët tanë deklaruan se nuk do të ketë zgjedhje të Serbisë në Kosovë, tani i ndërrojnë fjalët dhe qëndrimet

Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi, ka reaguar lidhur me deklaratën e  kryeministrit Isa Mustafa, i cili thotë  se Qeveria nuk do të pengojë votimin e serbëve të Kosovës në zgjedhjet parlamentare të Serbisë në vendin tonë.   Para pak dite Kryeqeveritari e qeveritarë me plotë gojën deklaruan: “Në Kosovë nuk do të ketë …

Më shumë...

Tri vjet nga marrëveshja e Brukselit e nënshkruar nga Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq

Thaci

Kaluan tri vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, asokohe kryeministër i Kosovës, dhe Ivica Daqiq kryeministër i Serbisë, kishin nënshkruar marrëveshjen me 15 pika, me qëllim të normalizimit të marrëdhënieve mes të dy vendeve, në dobi të Serbisë dhe në dëm …

Më shumë...

Në 135 vjetorin e Betejës së Koshares e Slivovës përkujtohet Sefë Mahmut Kosharja

Në 135 vjetorin e Betejës së Koshares e Slivovës përkujtohet Sefë Mahmut Kosharja

Në 135-vjetorin e Betejës së Koshares dhe Slivovës kundër forcave të Dërvish Pashës, më 20 prill të vitit 1881, në Ferizaj përkujtohet kjo Betejë e lavdishme e forcave të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, me ç rast do të shfaqet edhe filmi dokumentar: “Sefë Kosharja”.  Aktivitetet tematike mbahen nesër në Teatrin …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Presidenti partiak në demonstrata të OJQ-ve

Nebih Rexhepi

Republika e Shqipërisë ka kohë që ka hyrë në një politikë me dy kahe tërësisht të kundërta: majtas dhe djathtas. Pas 8 vitesh të keqqeverisjes së të djathtës me në krye Sali Berishën, për herë të parë pas periudhës së  komunizmit u zgjodh edhe presidenti jo koncesual me mandat 5-vjeçar, …

Më shumë...

Vexhid Sejdiu: Atë që nuk e bëri klasa politike shqiptare në IRJM, e bëri Marin Mema

Vaxhid Sejdiu

Atë që nuk e bëri për gati 26 vjet klasa politike shqiptare në IRJM (deputetë, ministra, zv. ministra, drejtorë, zv. drejtorë, këshilltarë, kryetar komunash, kryetar partish) e bëri gazetari dhe publicisti i shquar shqiptar, Marin Mema Të gjitha faktet historike flasin se Shkupi dikur ka qenë një nga qendra kryesore …

Më shumë...

Komuna e Prishtinës ka përmbyllur aktivitetet në shënim të Ditës së Dëshmorëve

Komuna e Prishtinës ka përmbyllur aktivitetet në shënim të Ditës së Dëshmorëve

Duke u kujtuar vepra e dëshmorëve dhe gjakun që i solli liri Kosovës, kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti tha se politikanët e vendit duhet të vazhdojnë të punojnë dhe prapë nuk mund të arrijnë 10 përqindëshin e punës që dëshmorët bënë për Kosovën. “Dëshmorët që luftuan e dhanë …

Më shumë...

Isa Mustafa: Jo vetëm që nuk do t’ i pengojmë zgjedhjet e Serbisë në Kosovë por do t’i lëmë ta shfaqin vullnetin e tyre

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka bërë të ditur se në asnjë mënyrë Qeveria nuk do t i pengojë qytetarët e saj serbë që të hedhin votat për zgjedhjet e Serbisë, në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 24 prill. Ai ka saktësuar se Qeveria e Kosovës nuk do t’i pengojë …

Më shumë...